ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie

Hiszpańska mucha to jeden z najstarszych afrodyzjaków. Zobacz, jakie składniki zawiera taki sex eliksir. Dowiedz się, jak dawkować preparat i jakich efektów się spodziewać.
Hiszpańska mucha
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest hiszpańska mucha?

Hiszpańska mucha nazywana jest eliksirem miłości. Stosowana od czasów starożytnych, niezmiennie uchodzi za jeden z najskuteczniejszych afrodyzjaków, zwiększających pobudzenie seksualne.

Przez wieki mianem hiszpańskiej muchy określano substancję pozyskiwaną z chrząszcza, znanego jako pryszczel lekarski, majka lekarska lub kantaryda (łac.: Lytta vesicatoria). Jest to niewielki owad, dawniej zamieszkujący przede wszystkim gaje oliwne w rejonach basenu Morza Śródziemnego, dziś rozprzestrzeniony także w Europie Środkowej i bytujący między innymi w jesionie.

Chrząszcz ten w sytuacjach zagrożenia wytwarza tzw. kantarydynę. Jest to alkaloid o wzorze chemicznym C10 H12 O4, wykazujący działanie silnie drażniące. W zależności od dawki może być zarówno afrodyzjakiem (w małej ilości), jak też trucizną (w większych dawkach).

Współcześnie preparaty określane jako hiszpańska mucha rzadko zawierają kantarydynę. W ich składzie znajdują się zupełnie inne substancje, takie jak L-arginina, czyli kwas 2-amino-5guanidynowalerianowy. Jest to aminokwas białkowy, występujący endogennie w organizmie człowieka, ale też dostarczany wraz z pożywieniem oraz w formie suplementów diety.

Ze względu na swoje właściwości, związek ten może poprawiać jakość erekcji, a także zwiększać męską płodność. Inną z substancji czynnych spotykanych w tego typu preparatach jest dzięgiel chiński, zwany żeńskim korzeniem żeń-szeń. Dodatkowo sex eliksir, nazywany hiszpańską muchą, może też zawierać dodatki, takie jak kwas askorbinowy, czyli witamina C, również mające duże znaczenie dla ludzkiej seksualności.

Reklama

Jak działa hiszpańska mucha?

Odpowiedź na pytanie, jak działa hiszpańska mucha, w dużej mierze zależy od składu konkretnego preparatu. Przykładowo, kantarydyna drażni błony śluzowe narządów płciowych oraz pobudza zakończenia nerwowe. Zwiększa w ten sposób pobudzenie seksualne. Pośrednio może dzięki temu zwiększać ochotę na seks, aczkolwiek nie wykazano bezpośredniego działania tej substancji na sferę psychiki.  

Jeśli chodzi i inne substancje, L-arginina zwiększa ukrwienie narządów płciowych, wpływając między innymi na jakość i długość wzwodu członka. Związek ten stymuluje syntezę tlenku azotu (NO) w organizmie mężczyzny, który jest niezbędny do tego, by uruchomić cykl reakcji prowadzących do erekcji.

Łącząc się z receptorami enzymu tzw. cyklazy guanylowej, tlenek pobudza wytwarzanie substancji znanej jako cGMP, która powoduje relaksację naczyń krwionośnych członka i umożliwia wypełnienie ciał jamistych prącia krwią. Efektem jest usztywnienie i zdolność do obycia stosunku.

Dodatkowo, co ma znaczenie w przypadku par starających się o dziecko, L-arganina usprawnia proces produkcji plemników oraz zwiększa ich ruchliwość. Ułatwia więc zapłodnienie.

Z kolei dzięgiel chiński (Dong Quai) stosowany jest w medycynie ludowej przede wszystkim jako środek zwiększający libido (popęd seksualny) u kobiet. Współcześnie zalecany jest w szczególności dla pań w okresie poprzedzającym menopauzę, ale nie tylko.

Ekstrakt ten może wpływać łagodząco w stanach napięcia przedmiesiączkowego, a także kojąco na system nerwowy, dzięki czemu pośrednio wpływa na jakość życia seksualnego.

https://youtu.be/1c_jjfjMYLY

Reklama

Dawkowanie hiszpańskiej muchy

Dawkowanie hiszpańskiej muchy zależy od wskazań zamieszczonych przez producenta na opakowaniu lub w ulotce produktu. Zaleceń tych należy bezwzględnie przestrzegać, zwłaszcza w przypadku eliksirów faktycznie zawierających kantarydynę.

W literaturze naukowej określa się śmiertelny poziom tej substancji na około 30 miligramów. W praktyce jednak przyjęcie takiej ilości toksyny jest mało realne. Należy pamiętać, że większość preparatów kantarydyny nie zawiera w ogóle, a najbardziej typowy mix składników stanowi duet L-arginina + witamina C. W takim przypadku producenci zazwyczaj określają zalecaną wielkość suplementacji w kroplach (około 15-30 jednorazowo).

Reklama

Cena hiszpańskiej muchy

Ile kosztuje hiszpańska mucha? Cena tego typu preparatów waha się od około 20 do mniej więcej 60 złotych za buteleczkę o pojemności od 15 do 30 mililitrów. Koszt nabycia uzależniony może być od składu suplementu, producenta czy kanału dystrybucji.

Sex eliksiry kupić można przede wszystkim w dobrych sklepach z akcesoriami erotycznymi, które oferują szeroki wybór środków zwiększających libido, poprawiających i wydłużających erekcję u mężczyzn, zwiększających ukrwienie i nawilżenie narządów płciowych u kobiet. Produkty te można wygodnie zamówić przez internet z dostawą do domu lub w inne wskazane miejsce.

Reklama

Opinie na temat hiszpańskiej muchy

Czy hiszpańska mucha naprawdę działa? Wszystko zależy od indywidualnych reakcji organizmu, ogólnego stanu zdrowia, sprawności seksualnej, kontekstu sytuacyjnego. Opinie na temat hiszpańskiej muchy mogą się różnić w zależności od tego, kto i w jakim celu używa tego typu eliksirów.

Przykładowo, środki zawierające L-argininę polecane są przede wszystkim jako skuteczne remedium na zaburzenia wzwodu o podłożu naczyniowym czy neurologicznym.

Nie mają natomiast bezpośredniego przełożenia na dysfunkcje o podłożu emocjonalnym, aczkolwiek mogą mieć działanie pośrednie, w sytuacji gdy niepewność, kompleksy, niska samoocena i związany z tym brak ochoty na współżycie są ściśle związane z niską jakością erekcji.

Czytaj również

Bibliografia

  • Grzegorz Gałuszka, Renata Gałuszka, Agnieszka Medalion, Mateusz Borecki, Wojciech Legawiec, Wpływ farmaceutyków na potencje i aktywność seksualną człowieka, Zdrowie publiczne standardem dobrostanu, http://www.neurocentrum.pl
  • Wojciech Kłys, Arginina – wszechstronny aminokwas, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Instytut Żywności i Żywienia, https://ncez.pl
  • Teresa Kłapeć, Grzegorz Kania, Zwierzęta trujące i jadowite. Wybrane przykłady należące do bezkręgowców, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 1, 102–106
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Rozmiar penisa
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Domowe sposoby na potencję - które najlepsze?
Sposoby na erekcję
Podobne artykuły
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i co oznacza? Jak go osiągnąć?
Zdrowotne korzyści orgazmu
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia
Libido u mężczyzn
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!