Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Sildenafil: dawkowanie, stosowane, skutki. Jak długo działa?

Nazwa sildenafil wielu ludziom najprawdopodobniej niewiele powie. Jednak gdyby zapytać każdego z nich o popularne tabletki na potencję to zapewne większość z nich będzie wiedziała, o którą substancję chodzi. Tak naprawdę sildenafil jest nazwą chemiczną substancji, która jest jednym z najpopularniejszych leków na świecie – nie tylko medyczno-farmaceutycznym, ale także w jego popkulturowym aspekcie.
Mężczyzna z problemami z erekcją
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest sildenafil?

Sildenafil to cząsteczka, która wdarła się na światowe rynki farmaceutyczne. Została odkryta na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, a jej pierwotnym zastosowaniem wcale nie było leczenie zaburzeń erekcji

W założeniu jej twórców miała ona służyć w celu obniżania nadciśnienia płucnego. Jednakże w toku badań klinicznych coraz więcej pacjentów zgłaszało nietypowe działanie niepożądane – silną erekcję. Tak więc po przeprowadzeniu odpowiednich procedur zaczął być stosowany sildenafil na potencję

Preparat okazał się tak wielkim sukcesem dla firmy, która go wyprodukowała, że stał się on także jednym z najczęściej podrabianych leków na świecie. 

Reklama

Działanie sildenafilu

Na skutek pobudzenia seksualnego dochodzi do uwolnienia tlenku azotu (NO)w ciałach jamistych prącia. Ta cząsteczka wywołuje następnie kaskadę reakcji chemicznych powodujących ostatecznie powstanie cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP). To właśnie ten związek powoduje finalnie rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych prącia i napływ dodatkowej krwi, co prowadzi do erekcji. 

W czasie trwania pobudzenia seksualnego część cGMP ulega rozkładowi, a inna część powstaje na nowo przez co utrzymuje się pewna równowaga w stężeniu tego związku. Mechanizm działania sildenafilu polega na hamowaniu enzymu fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), która jest odpowiedzialna za rozkład cGMP. Zahamowanie działania tego enzymu powoduje stałe, wysokie stężenie cGMP w ciałach jamistych prącia i utrzymanie erekcji. 

Najważniejszą rzeczą jaką trzeba wiedzieć o działaniu sildenafilu jest fakt, że nie zwiększa on stężenia cGMP, a jedynie hamuje jego rozkład. Oznacza to, że do wzwodu może dojść jedynie po otrzymaniu odpowiedniego sygnału z układu nerwowego, czyli po odpowiednim pobudzeniu seksualnym.

Dawkowanie sildenafilu

Sildenafil został zarejestrowany w kilku różnych dawkach, dzięki którym łatwiej jest uzyskać skuteczną i bezpieczną terapię zaburzeń wzwodu. Na rynku farmaceutycznym istnieją dawki 25, 50 i 100 mg. Zazwyczaj powinno się zażywać 50 mg leku na godzinę przed planowanym stosunkiem seksualnym.

W zależności od stanu zdrowia i ewentualnych efektów stosowania możliwa jest modyfikacja dawki do 25 lub 100 mg. Nie zaleca się przyjmowania większej dawki niż 100 mg na dobę. Zawsze jednak warto jest przeczytać ulotkę sildenafilu zanim zażyje się ten lek. 

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez pacjentów jest jak długo działa sildenafil? Lek ten zaczyna swoje działanie w organizmie po około 30 lub 60 minutach. Wszystko to jest uzależnione od stanu zdrowia pacjenta, czy siły pobudzenia seksualnego. Normalnie preparat ten powinien działać na tyle długo, by pacjent mógł odbyć stosunek seksualny, jednak zdarzają się przypadki, że środek ten utrzymuje wzwód przez 3-4 godziny lub dłużej. 

Reklama

Czy można kupić sildenafil bez recepty?

Jeszcze do niedawna sildenafil był dostępny w Polsce tylko na receptę wystawioną przez lekarza. Jednak już od kilku lat substancja ta jest zarejestrowana jako preparat OTC (Over the Counter– co można tłumaczyć jako lek dostępny bez recepty). Jest on dostępny w każdej aptece w dawkach 25 i 50 mg, a pakowany jest po dwie lub cztery tabletki. 

Większe dawki, lub większa ilość tabletek w jednym opakowaniu jest cały czas dostępna tylko na receptę lekarską. Cena sildenafilu znacząco spadła od kiedy wygaszeniu uległ patent oryginalnego leku. W tym momencie 4 tabletki w najsłabszej dawce 25 mg powinny kosztować około kilkanaście złotych.

Reklama

Skutki uboczne sildenafilu

Niestety, ale jak przy wielu innych lekach tak i w tym przypadku należy sildenafil stosować ostrożnie.

Najważniejszym czynnikiem będącym przeciwwskazaniem do używania tego leku będzie:

 • ciężka choroba układu sercowo-naczyniowego, 
 • ciężka niewydolność wątroby, 
 • niedociśnienie, 
 • świeży udar lub zawał, 
 • przyjmowanie leków uwalniających tlenek azotu. 

Reklama

Działania niepożądane sildenafilu

Do najczęstszych działań niepożądanych sildenafilu zalicza się:

 • bóle i zawroty głowy, 
 • zaburzenia widzenia, 
 • uczucie gorąca, 
 • szumy w uszach
 • kołatanie serca, 
 • nudności, 
 • wymioty,
 • krwiomocz. 

Bardzo rzadko dochodzi też do zjawiska określanego jako priapizm, czyli chorobowego, długotrwałego i bolesnego wzwodu. Może też dojść do zawału lub udaru, dlatego jak już było wspomniane, preparat ten nie jest wskazany dla osób mających obciążony układ sercowo-naczyniowy.

Reklama

Naturalny sildenafil

Wysoka skuteczność działania sprawiła, że lek ten z miejsca stał się prawdziwym hitem sprzedażowym na całym świecie. Jednakże ograniczona dostępność z powodu kategorii leków na receptę powodowała, że lek ten był również jednym z najczęściej sfałszowanych.

Dlatego też istnieje cała gama preparatów ziołowych rzekomo poprawiających erekcję, a które są sprzedawane głównie w internecie lub w sklepach zielarskich. Jednakże ich skuteczność w porównaniu z sildenafilem jest niewielka. 

Dochodziło czasami do przypadków, że producent zafałszowywał swój produkt, po kryjomu dodając do niego właśnie sildenafil w celu efektywniejszego działania. Większość takich preparatów była dostępna przede wszystkim w internecie, dlatego tak ważne jest by kupować produkty lecznicze tylko w sprawdzonych placówkach mających odpowiedni nadzór, takich jak apteki.

Leki i preparaty zawierające sildenafil

Czytaj również

Bibliografia

 • Janiec W.; Farmakodynamika, podręcznik dla studentów farmacji; 2008; 431-432
 • Starowicz Z.L.; Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice; Seksuologia Polska; 2003; 1; 2; 79 - 82
 • Borkowski A.; Zaburzenia wzwodu. Leczenie farmakologiczne lekami doustnymi; Przegląd Urologiczny; 2003; 5 - 9
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!