Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Afrodyzjaki - co to? Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn

Od momentu gdy seks przestał być tylko sposobem prokreacji ludzie szukali środków mogących zintensyfikować doznania erotyczne, wzmocnić libido czy przedłużyć stosunek. Wiele mówi już sama nazwa – afrodyzjak (z łaciny aphrodisiacum – miłosny), która swoją nazwę zawdzięcza Afrodycie – greckiej bogini piękna i miłości. Ludzie z różnym skutkiem próbowali stosować pokarmy, przyprawy a nawet zwierzęta, byle tylko podwyższyć swoje libido. Jak wygląda skuteczność tego typu produktów?
Ostrygi to świetny afrodyzjak
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Afrodyzjak jest środkiem, który ma za zadanie wzmagać aktywność seksualną. Pod tym terminem kryje się jednak wiele znaczeń. Ludzie stosowali afrodyzjaki by zwiększyć swoje libido, spotęgować doznania erotyczne, przedłużyć stosunek lub zwiększyć częstotliwość stosunków, a także aby zwiększyć płodność.
  • Wśród naturalnych afrodyzjaków odnajdziemy nie tylko potrawy, owoce czy warzywa. Zaliczamy do nich także różnego rodzaju zioła oraz olejki.
  • Spośród najlepszych afrodyzjaków, a na pewno najbardziej znanych należy wymienić muchę hiszpańską. Jest to niepozorny chrabąszcz – majka kantarydyna lub pryszczel lekarski. Produkuje on niebezpieczną substancję zwaną kantarydyną, która służy mu do obrony. Obecnie preparaty nazywane hiszpańską muchą zawierają inne substancję, które pozytywnie wpływają na libido i sprawność seksualną.
SPRAWDŹ TEŻ: Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa?
Spis treści

Reklama

Co to jest afrodyzjak?

Afrodyzjak jest środkiem, który ma za zadanie wzmagać aktywność seksualną. Pod tym terminem kryje się jednak wiele znaczeń. Ludzie stosowali afrodyzjaki by zwiększyć swoje libido, spotęgować doznania erotyczne, przedłużyć stosunek lub zwiększyć ich częstotliwość, a także aby poprawić płodność.

Pierwsze wzmianki o ich stosowaniu pojawiają się już w starożytności. Afrodyzjaki były regularnie obecne na licznych i hucznych przyjęciach organizowanych przez ówczesnych możnych, gdzie nierzadko odbywały się orgie trwające nawet wiele dni.

Afrodyzjakiem, który już wtedy cieszył się ogromną sławą były między innymi owoce morza – ostrygi, małże, krewetki itd. Z biegiem lat ludzie eksperymentowali z wieloma innymi środkami, często tworząc różnorodne mieszanki. Wiele z tych środków jest używanych nawet współcześnie.

Reklama

Jakie jedzenie to afrodyzjaki?

Bardzo często możemy spotkać różnego rodzaju afrodyzjaki w kuchni. Jednymi z najbardziej popularnych są owoce morza.

Do morskich afrodyzjaków zaliczymy krewetki, ale także – ostrygi i małże. Po części jest to spowodowane ich wyglądem i zapachem, które pobudza męskie zmysły. Z drugiej strony są one bogate w drogocenne składniki – witaminy i mikroelementy, takie jak cynk i selen, dzięki którym wzrasta sprawność seksualna.

Są one także ważnym elementem budowy testosteronu i męskich gruczołów płciowych. Istotnym czynnikiem jest także właściwe przygotowanie wspomnianych produktów, tak by nie zatracić ich właściwości.

Z innych afrodyzjaków będących jedzeniem można jeszcze wymienić takie warzywa jak szparagi. Zarówno zielone, jak i białe szparagi są afrodyzjakiem ze względu na ich falliczny kształt, a także prawdziwe bogactwo witamin, kwasu foliowego, magnezu czy potasu. W dawnej medycynie chińskiej były one używane także w celu leczenia niepłodności.

Warto także nadmienić, że również czekolada może być uznawana za afrodyzjak – podnosi ona poziom serotoniny w organizmie, czyli tak zwanego hormonu szczęścia.

Reklama

Naturalne afrodyzjaki

Wśród naturalnych afrodyzjaków odnajdziemy nie tylko potrawy, owoce czy warzywa. Zaliczamy do nich także różnego rodzaju zioła oraz olejki.

Spośród ziołowych afrodyzjaków wymienić warto wymienić oregano, mirt, bazylię a nawet czosnek.

Jednak jedno z ziół zasługuje na szczególną uwagę. Lubczyk to afrodyzjak ze względu na jego działanie, polegające na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, przez co działa on pobudzająco. Jest on, wraz z innymi naturalnymi afrodyzjakami, składnikiem wielu różnego rodzaju mieszanek wzmacniających sferę erotyczną.

Z kolei mówiąc o olejkach eterycznych mających takie działanie na pierwszym miejscu na pewno znajdzie się olejek różany. Nie bez powodu róża jest symbolem miłości. Afrodyzjak jakim jest olejek różany jest bardzo często dodawany do perfum dla kobiet. Spośród innych olejków eterycznych można wymienić olejek jaśminowy, geraniowy, bergamotowy czy cynamonowy.

Do naturalnych afrodyzjaków należą nie tylko rośliny czy owoce, ale także bycze oraz bizonie jądra, jaja i ogon krokodyla, suszone pijawki, kości tygrysa czy suszony skorpion, oraz popularne we Francji żabie udka.

Reklama

Afrodyzjaki dla kobiet

Spośród afrodyzjaków dla pań były już wymieniane olejki eteryczne, których używa się do produkcji perfum. To właśnie bogate kompozycje perfum sprawiają, że poprawia się nastrój, który jest bardzo ważnym czynnikiem do pobudzenia seksualnego.

Do damskich afrodyzjaków można także zaliczyć różnego rodzaju kadzidła i świece zapachowe, wydzielające intensywny, pobudzający zapach. Również czekolada jest uznawana za pewnego rodzaju afrodyzjak, który może w połączeniu z truskawkami wzbudzić pożądanie u kobiet.

Reklama

Afrodyzjaki dla mężczyzn

Spośród afrodyzjaków dla niego królują przede wszystkim wspomniane wcześniej owoce morza. Mowa tu zarówno o krewetkach, jak i małżach czy ostrygach. Ważne jest także by zażywane afrodyzjaki posiadały dużo cynku oraz selenu. Jak już wspomniano wcześniej bardzo dobrze służą one męskim narządom rozrodczym i są istotne przy produkcji testosteronu.

Warto także wspomnieć o właściwościach selera dla mężczyzn. Bardzo dobrze wpływa on na potencję dzięki wysokiej zawartości witamin, mikroelementów oraz argininy, która działa pomocniczo na erekcję.

Reklama

Popularne afrodyzjaki

Spośród najlepszych afrodyzjaków, a na pewno najbardziej znanych należy wymienić muchę hiszpańską. Jest to niepozorny chrabąszcz – majka kantarydyna (Lytta vesicatoria) lub pryszczel lekarski. 

Produkuje on bardzo niebezpieczną substancję zwaną kantarydyną, która służy mu do obrony. Już niewielka ilość tego środka mogła być potencjalnie śmiertelna, dlatego też w połowie XX wieku została zakazana na całym świecie.

Obecnie preparaty nazywane hiszpańską muchą zawierają zupełnie inne substancje, poprawiające jakość erekcji, zwiększające libido czy pozytywnie wpływające na płodność.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Klimczak, M. Możdżan, K. Malinowska; Przeszłość afrodyzjaków? Journal of Health Study and Medicine; 2016; nr 2; 103-116
  • Wikipedia; Aphrodisiac; https://en.wikipedia.org/wiki/Aphrodisiac [data dostępu 23.08.2021]
  • J. Neumayer; Roślinne afrodyzjaki; 2002
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Libido i potencja
Zdrowotne korzyści z orgazmu. Czym jest orgazm, jak go osiągnąć i dlaczego warto?
Zdrowotne korzyści orgazmu
Hiszpańska mucha - co to jest i jak działa? Dawkowanie
Hiszpańska mucha
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Sposoby na wydłużenie stosunku
Podobne artykuły
Mierzenie penisa centymetra krawieckiego
Jak zmierzyć długość członka? Czy rozmiar penisa w ogóle ma znaczenie?
Libido u mężczyzn
Libido u mężczyzn - jak podnieść i zmniejszyć popęd?
Kobieta odczuwa przyjemność i ściska mężczyznę za rękę
Kobiecy wytrysk - jak wygląda i co oznacza? Jak go osiągnąć?
Rozmiar penisa
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Mężczyzna szukający sposobów na powiększenie penisa
Powiększanie penisa - domowe sposoby i ćwiczenia

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!