Na czym polega hipoterapia?

Hipoterapia - terapia z udziałem koni uważana jest za najbardziej uniwersalną formę leczenia niepełnosprawności. Na czym polega? Jak wyglądają ćwiczenia? Jakie przynosi efekty?

Spis treści

Koń jaki jest, każdy widzi – pisał w XVIII wieku Benedykt Chmielowski. Nie wiedział jednak, że zwierzę to może mieć pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, zwłaszcza w terapii.

Hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni, jest rehabilitacją wieloprofilową. W jej skład wchodzą ćwiczenia ruchowe, psychiczne, sensoryczne oraz społeczne. Hipoterapia skierowana jest dla osób niepełnosprawnych, z problemami psychicznymi, a także sensorycznymi. Stąd też metoda ta uważana jest za najbardziej uniwersalną oraz unikalną formę leczenia niepełnosprawności.

Zajęcia z końmi pomagają zwłaszcza młodym osobom, które cierpią na mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, autyzm, upośledzenie umysłowe, nerwicę, nadpobudliwość oraz mających problemy ortopedyczne.

Rodzaje ćwiczeń

Hipoterapia może mieć różne formy, w zależności od stanu pacjenta. Z koniem można ćwiczyć, siedząc na jego grzbiecie – osoba leczona skupia się wówczas na ruchach zwierzęcia. Inna forma to gimnastyka lecznicza połączona z siedzeniem. Chory wykonuje odpowiednie ćwiczenia wraz z fizjoterapeutą.

Inną formą może być jazda na koniu oraz woltyżerka, podczas której oddziałuje się na sferę emocjonalną, psychiczną oraz fizyczną pacjenta. Zajęcia z koniem mogą też ograniczyć się do kontaktu emocjonalnego, sama obecność zwierzęcia i przezwyciężenie strachu przed nim działa terapeutycznie.

Pacjenta nigdy nie pozostawia się samego z koniem, obecny jest zawsze fizjoterapeuta. Poza ruchem ważny jest kontakt ze zwierzęciem oraz przyrodą. Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu w atmosferze spokoju.

Efekty hipoterapii

Pozytywne efekty terapii z udziałem koni uzyskuje się dzięki kompleksowemu połączeniu ćwiczeń ruchowych oraz psychicznych. Wpływ na efekty ma także powtarzalność czynności oraz możliwość ich szybkiego przyswojenia przez pacjenta. Jest to zwłaszcza skuteczne w przypadku dzieci chorych na autyzm. Do tego dochodzi łagodność oraz cierpliwość zwierząt. Z ćwiczeń fizycznych najważniejsze są ruchy miednicze, umiejętność utrzymania się na koniu, doskonalenie równowagi i poczucie rytmu. Postępy pojawiają się już po kilku tygodniach.

Wpływ na zdrowie

Ćwiczenia fizyczne przy udziale koni są niezwykle specyficzne i skuteczne. Przede wszystkim koń daje wrażenie poruszania się w podobny do człowieka sposób. Dzięki temu możliwa jest nauka chodzenia bez dosłownego poruszania się po ziemi.

Jazda na koniu może zniwelować mimowolne odruchy ciała występujące u dzieci z autyzmem, dzięki łagodnemu kołysaniu się zwierzęcia podczas chodu. Ćwiczenia te uspokajają i rozluźniają pacjenta.

Ćwiczenia podczas jazdy pozwalają też na rozluźnienie mięśni, utrzymanie pionowej postawy ciała, rozkurczanie stawów. Pobudza zmysły poprzez dotykanie sierści, głaskanie, wsłuchiwanie się w wydawane przez konia odgłosy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!