Odpowiednio długi i higieniczny sen w ciągu tygodnia jest podstawą zdrowia, ale badacze z Pekinu podkreślają, że jeśli nie jest to możliwe - "nadrabianie" snu może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, a dokładniej - serce. Najnowsze badania sugerują, że nawet osoby z nieregularnym snem mogą poprawić funkcjonowanie układu krążenia, o ile znajdą czas na regenerację w weekendy. Brytyjscy eksperci, tacy jak profesor James Leiper z British Heart Foundation, komentowali, że choć weekendowy sen nie zastępuje uregulowanego snu, może wspomagać zdrowie serca u osób chronicznie niedospanych. Wyniki te są oparte na samoocenie snu przez uczestników oraz danych szpitalnych i rejestrach zgonów analizowanych przez okres aż 14 lat.
Deficyt snu to powszechny problem na świecie
Badania z 2024 roku wskazują, że globalny kryzys snu pogłębia się. Według tych najnowszych, przeprowadzonych w 17 krajach, aż 40% osób nie przesypia dobrze więcej niż trzech nocy w tygodniu. Dodatkowo aż połowa respondentów doświadcza nadmiernej senności w ciągu dnia, co wskazuje na poważne braki w regeneracji organizmu.
Wyniki te podkreślają, że chroniczny brak snu nie tylko wpływa na naszą produktywność, ale także zwiększa ryzyko poważnych schorzeń, takich jak choroby serca czy depresja. Te same badania pokazały również, że poprawa snu prowadzi do zwiększonej koncentracji, lepszej produktywności i poprawy zdrowia psychicznego.
Dlatego coraz popularniejsze zainteresowanie śledzeniem nawyków snu, za pomocą aplikacji czy i urządzeń wearable, wydaje się jak najbardziej uzasadnione i potrzebne. Warto korzystać z osiągnięć technologicznych, by zniwelować skutki życia tempie cywilizacji wysoko rozwiniętych.
Reklama
Ile czasu warto dosypiać w weekend?
Odpowiednia długość snu dla dorosłego człowieka wynosi zazwyczaj 7-9 godzin dziennie. Jednak przez zobowiązania zawodowe czy rodzinne nie zawsze jesteśmy w stanie spać nawet te 7 godzin, dlatego wyniki badań naukowców z Pekinu, napawają optymizmem.
Okazuje się, że nadrabianie braków snu, już o dwie godziny w weekend, może mieć zbawienny wpływ na układ krążenia i zmniejszyć ryzyko jego chorób aż o 20%.
Eksperci podkreślają jednak, że długotrwały niedobór snu może mieć negatywne skutki, dlatego regularność w odpoczynku powinna być priorytetem, niemniej jeśli mamy możliwość pospać w weekend nieco dłużej, zróbmy to.
Reklama
Jak poprawić regenerację organizmu podczas snu?
Jeśli na co dzień borykamy się z deficytem snu, tym bardziej warto wprowadzić do życia kilka praktycznych nawyków, by polepszyć możliwości regeneracyjne organizmu. Podstawą jest oczywiście utrzymanie stałych godzin snu, ale dodatkowo bardzo ważnym aspektem jest zadbanie o jego jakość.
Badania pokazują, że ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło (tj. z ekranów telewizora czy telefonów) przed pójściem spać, znacząco poprawia wydzielanie się melatoniny w organizmie - hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu snu i czuwania, a co za tym idzie ułatwia zasypianie. Zmniejszenie kontaktu ze światłem ekranowym na godzinę lub dwie przed snem, pozwala organizmowi naturalnie przygotować się do spoczynku, wspomagając proces regeneracji. Dzięki temu, nie tylko szybciej zapadamy w sen, ale poprawiamy też jego jakość, budząc się wypoczęci i bardziej zmotywowani.
Nie do przecenienia jest także regularny ruch na świeżym powietrzu. Może on poprawić długość i głębokość nocnego odpoczynku.
Podsumowując - odpowiednia ilość snu korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, koncentrację oraz produktywność - tak ważne w obecnych czasach. Jeśli jednak nie zawsze jest to możliwe - warto spać dłużej w weekendy.