Biologiczne znaczenie snu. Jaką rolę pełni sen dla organizmu człowieka?

Czy można żyć nie śpiąc, a czas „tracony” na sen spożytkować w inny sposób? Czy możliwe jest skrócenie snu i do jakich wartości jest to osiągalne? Ile tak naprawdę powinniśmy spać? Skąd bierze się sen i po co nam on? W nowym cyklu próbujmy zrozumieć istotę procesu, któremu w czasie trwania naszego życia poświęcamy około… 25 lat! Dziś odpowiadamy na pytanie, jakie jest znaczenie snu dla organizmu człowieka.

Znaczenie snu dla człowieka można by podsumować jednym, krótkim stwierdzeniem: nie da się bez niego żyć, jest niezbędny. Pochylmy się jednak dokładniej nad tym, w czym sen pomaga i co dzięki niemu mamy, bo przecież angażujemy w niego niemal jedną trzecią naszego życia.

Jeżeli chodzi o naszą psychikę, to sen pozwala nam na redukcję napięcia, stresu. Dzięki snu zmniejsza się nasza apatia i przygnębienie, a więc doskonale wpływa na lepsze samopoczucie. Następuje „wyłączenie” aktywności centralnego układu nerwowego oraz jego regeneracja. Duże znaczenie snu przypisuje się także utrwalaniu świeżo nabytych informacji, nie na darmo mówimy: „muszę się z tym przespać” – właśnie w czasie snu następuje analiza i odpowiednie „pogrupowanie” informacji nabytych za dnia.

To, że śpimy, nie znaczy, że w naszym organizmie nic się nie dzieje. Stare powiedzenie mówi, że właśnie w czasie snu rośniemy i nie sposób odmówić mu prawdy, gdyż właśnie gdy jesteśmy w objęciach Morfeusza, wydzielane są największe ilości somatotropiny, hormonu mającego bezpośredni wpływ na wzrost.

Sen to także odpoczynek i czas na regenerację zmęczonych całodzienną pracą komórek i tkanek naszego organizmu. Dochodzi także do „odświeżenia” funkcji receptorowych, a nawet powstają nowe połączenia w centralnym układzie nerwowym.

Sen to także czas na „wielkie sprzątanie”, usuwane są zbędne, nieprzydatne informacje gromadzone w czasie dnia. Reasumując: sen po prostu nas odświeża, czyni rześkimi i daje siłę na zmagania z nowym, ciężkim dniem.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 33)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!