Nowy sklep

już ON-LINE

Znaczenie snu dla organizmu człowieka

Czy można żyć nie śpiąc, a czas „tracony” na sen spożytkować w inny sposób? Czy możliwe jest skrócenie snu i do jakich wartości jest to osiągalne? Ile tak naprawdę powinniśmy spać? Skąd bierze się sen i po co nam on? W nowym cyklu próbujmy zrozumieć istotę procesu, któremu w czasie trwania naszego życia poświęcamy około… 25 lat! Dziś odpowiadamy na pytanie, jakie jest znaczenie snu dla organizmu człowieka.

Co to jest sen?

Znaczenie snu dla człowieka można by podsumować jednym, krótkim stwierdzeniem: nie da się bez niego żyć, jest niezbędny. Pochylmy się jednak dokładniej nad tym, w czym sen pomaga i co dzięki niemu mamy, bo przecież angażujemy w niego niemal jedną trzecią naszego życia.

Jeżeli chodzi o naszą psychikę, to sen pozwala nam na redukcję napięcia, stresu. Dzięki snu zmniejsza się nasza apatia i przygnębienie, a więc doskonale wpływa na lepsze samopoczucie. Następuje „wyłączenie” aktywności centralnego układu nerwowego oraz jego regeneracja. Duże znaczenie snu przypisuje się także utrwalaniu świeżo nabytych informacji, nie na darmo mówimy: „muszę się z tym przespać” – właśnie w czasie snu następuje analiza i odpowiednie „pogrupowanie” informacji nabytych za dnia.

To, że śpimy, nie znaczy, że w naszym organizmie nic się nie dzieje. Stare powiedzenie mówi, że właśnie w czasie snu rośniemy i nie sposób odmówić mu prawdy, gdyż właśnie gdy jesteśmy w objęciach Morfeusza, wydzielane są największe ilości somatotropiny, hormonu mającego bezpośredni wpływ na wzrost.

Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Sen to także odpoczynek i czas na regenerację zmęczonych całodzienną pracą komórek i tkanek naszego organizmu. Dochodzi także do „odświeżenia” funkcji receptorowych, a nawet powstają nowe połączenia w centralnym układzie nerwowym.

Sen to także czas na „wielkie sprzątanie”, usuwane są zbędne, nieprzydatne informacje gromadzone w czasie dnia. Reasumując: sen po prostu nas odświeża, czyni rześkimi i daje siłę na zmagania z nowym, ciężkim dniem.

Skąd nasz mózg wie, że należy iść spać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 25)

Pytanie: Skutecznym sposobem na odleżyny jest:

  Maść na odleżyny

  Poduszka przeciwodleżynowa

  Materac przeciwodleżynowy

  Opatrunki na odleżyny