Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Nifuroksazyd: dawkowanie, działanie, ulotka. Lek na biegunkę

Mimo że biegunka sama w sobie nie jest poważną dolegliwością to jednak jej zignorowanie może przynieść poważne konsekwencje. Na szczęście jest to schorzenie, na które istnieje wiele medykamentów dostępnych bez recepty wśród, których jest także organiczny związek chemiczny o nazwie nifuroksazyd. Jak działa i jakie ma skutki uboczne?
Mężczyzna odczuwa ból brzucha
źrodło:123RF
Spis treści

Jednym z najczęściej występujących problemów u pacjentów na całym świecie jest biegunka. Pozornie jest to niegroźne schorzenie, jednak nieleczone może prowadzić do odwodnienia i poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Jest to niebezpieczne szczególnie w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. Nieleczone odwodnienie może w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. 

Reklama

Na co nifuroksazyd?

Działanie nifuroksazydu polega na hamowaniu enzymów bakteryjnych oraz procesów syntezy nowych białek w komórce bakteryjnej. Skutecznie utrudnia to namnażanie się nowych bakterii. Badania wykazały, że nifuroksazyd działa na większość bakterii Gram dodatnich (Staphylococcus iStreptococcus) oraz Gram ujemnych (Salmonella, Shigella, Klebsiella, Escherichia) wywołujących zakażenia jelitowe i ostre biegunki zakaźne. 

Dlatego odpowiadając na pytanie na co jest nifuroksazyd – najprościej można odpowiedzieć, że jest to lek stosowany zarówno w przebiegu biegunki ostrej jak i przewlekłej. Podział na te dwa rodzaje biegunek jest raczej umowny. Jeśli trwa ona do 14 dni to mówi się, że jest to biegunka ostra. Ta trwająca ponad dwa tygodnie nazywana jest biegunką przewlekłą.

Reklama

Dawkowanie nifuroksazydu

Obecnie w Polsce występują dwie wersje tego leku – w tabletkach oraz w zawiesinie. Bez recepty nifuroksazyd występuje tylko w formie tabletek do podawania osobom dorosłym oraz większym dzieciom. 

Nifuroksazyd na receptę zaś to ten w formie zawiesiny doustnej. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że nifuroksazyd zawiesinajest dopuszczona już dla niemowląt, które ukończyły pierwszy miesiąc życia. Jednak terapia takich maluszków powinna zawsze odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza. 

Dawkowanie zawiesiny wygląda następująco:

  • dzieci, które ukończyły 1 miesiąc życia do 30 mż. - 220 do 660 mg na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych,
  • dzieci, które ukończyły 30 mż. - 660 mg na dobę podzielone na 3 dawki po 220 mg każda.

Noworodki do ukończenia 1 miesiąca życia oraz wcześniaki nie powinny przyjmować nifuroksazydu.

Reklama

Jak stosować nifuroksazyd w tabletkach?

Stosowanie go w tabletkach wygląda następująco:

  • dzieci, które ukończyły 6 rok życia mogą przyjmować od 600 do 800 mg na dobę w 2 lub 4 dawkach podzielonych,
  • dorośli powinni brać 800 mg na dobę w 2 lub 4 dawkach podzielonych.

Jak było wspomniane wcześniej, syrop nifuroksazyda właściwie zawiesina jest tylko na receptę. Uporczywa biegunka u dzieci może bardzo szybko spowodować groźne odwodnienie. Zalecana jest wtedy zawsze wizyta u lekarza, gdyż sam nifuroksazyd dla dzieci często może nie wystarczyć. 

Niezależnie od przyjmowanych leków trzeba też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale także dorosłych, szczególnie osób starszych. Uporczywa biegunka może bardzo poważnie zachwiać gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Prawidłowe nawadnianie to nie tylko woda, ale także a przede wszystkim elektrolity i minerały, które bardzo szybko są eliminowane z organizmu wraz z wodnistymi stolcami.

Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają pacjenci to po jakim czasie działa nifuroksazyd? Bardzo ciężko jest określić konkretny moment, w którym można mówić o efektach działania leku. Przede wszystkim nie wchłania się on z przewodu pokarmowego a więc działa jedynie w świetle jelita. Dotarcie tam zajmuje kilkadziesiąt minut od przyjęcia pierwszej dawki nifuroksazydu. 

Jednak by zauważyć pierwsze objawy ustępującej biegunki musi minąć przynajmniej 2 lub 3 dni. Jeśli po tym czasie lek nie działa trzeba rozważyć udanie się do lekarza po pomoc. Bardzo istotnym pytaniem jest też jak długo stosować nifuroksazyd? Najlepiej jest nie odstawiać leku przez 2 lub 3 dni po minięciu wszystkich objawów.

Reklama

Przeciwwskazania i działania niepożądane nifuroksazydu

Niestety nie zawsze jest możliwość zastosowania nifuroksazydu. Osoby uczulone na ten preparat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą stosowaną przy produkcji leku powinny unikać tego leku. Jednakże do chwili obecnej nie stwierdzono poważniejszych skutków ubocznych stosowania nifuroksazydu. Sporadycznie występowały przypadki uczuleń, pokrzywki czy zaczerwienienia skóry.

Czy można stosować nifuroksazyd w ciąży? Niestety ale bez konsultacji z lekarzem nie jest wskazane zażywanie tego preparatu. To lekarz powinien zawsze ocenić potencjalne ryzyko zastosowania leku.

Skuteczność nifuroksazydu jest obecnie przedmiotem wielu debat wśród naukowców. Niektóre badania pokazują, że stosowanie tego leku skraca czas trwania biegunki w porównaniu do terapii samymi probiotykami. Także w przypadku biegunki jest to lek skuteczny. Na pewno jednak nie pomoże na ból brzucha - w takim przypadku trzeba zasięgnąć raczej porady lekarza, farmaceuty lub sięgnąć po inny środek o działaniu typowo przeciwbólowym lub rozkurczowym. Przede wszystkim stosuje się nifuroksazyd na biegunkę i głównie w tym schorzeniu powinien być on stosowany. Mimo działania przeciwbakteryjnego nie wpływa on jednak na zwalczanie pożytecznych bakterii jelitowych, które są stałym i dobroczynnym elementem ludzkiego układu pokarmowego.

Poza zawiesiną doustną w Polsce są obecne zarówno tabletki z nifuroksazydem i kapsułki. Cenaw zależności od apteki wynosi kilkanaście złotych.

Reklama

Leki i preparaty zawierające nifuroksazyd

Czytaj również

Bibliografia

  • Janiec W.; Farmakodynamika, podręcznik dla studentów farmacji; 2008; 1172
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego; Nifuroksazyd 200 Hasco;
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!