Jednym z najczęściej występujących problemów u pacjentów na całym świecie jest biegunka. Pozornie jest to niegroźne schorzenie, jednak nieleczone może prowadzić do odwodnienia i poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Jest to niebezpieczne szczególnie w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. Nieleczone odwodnienie może w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci pacjenta.
Na co nifuroksazyd?
Działanie nifuroksazydu polega na hamowaniu enzymów bakteryjnych oraz procesów syntezy nowych białek w komórce bakteryjnej. Skutecznie utrudnia to namnażanie się nowych bakterii. Badania wykazały, że nifuroksazyd działa na większość bakterii Gram dodatnich (Staphylococcus iStreptococcus) oraz Gram ujemnych (Salmonella, Shigella, Klebsiella, Escherichia) wywołujących zakażenia jelitowe i ostre biegunki zakaźne.
Dlatego odpowiadając na pytanie na co jest nifuroksazyd – najprościej można odpowiedzieć, że jest to lek stosowany zarówno w przebiegu biegunki ostrej jak i przewlekłej. Podział na te dwa rodzaje biegunek jest raczej umowny. Jeśli trwa ona do 14 dni to mówi się, że jest to biegunka ostra. Ta trwająca ponad dwa tygodnie nazywana jest biegunką przewlekłą.
Reklama
Dawkowanie nifuroksazydu
Obecnie w Polsce występują dwie wersje tego leku – w tabletkach oraz w zawiesinie. Bez recepty nifuroksazyd występuje tylko w formie tabletek do podawania osobom dorosłym oraz większym dzieciom.
Nifuroksazyd na receptę zaś to ten w formie zawiesiny doustnej. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że nifuroksazyd zawiesinajest dopuszczona już dla niemowląt, które ukończyły pierwszy miesiąc życia. Jednak terapia takich maluszków powinna zawsze odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza.
Dawkowanie zawiesiny wygląda następująco:
- dzieci, które ukończyły 1 miesiąc życia do 30 mż. - 220 do 660 mg na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych,
- dzieci, które ukończyły 30 mż. - 660 mg na dobę podzielone na 3 dawki po 220 mg każda.
Noworodki do ukończenia 1 miesiąca życia oraz wcześniaki nie powinny przyjmować nifuroksazydu.
Reklama
Jak stosować nifuroksazyd w tabletkach?
Stosowanie go w tabletkach wygląda następująco:
- dzieci, które ukończyły 6 rok życia mogą przyjmować od 600 do 800 mg na dobę w 2 lub 4 dawkach podzielonych,
- dorośli powinni brać 800 mg na dobę w 2 lub 4 dawkach podzielonych.
Jak było wspomniane wcześniej, syrop nifuroksazyd, a właściwie zawiesina jest tylko na receptę. Uporczywa biegunka u dzieci może bardzo szybko spowodować groźne odwodnienie. Zalecana jest wtedy zawsze wizyta u lekarza, gdyż sam nifuroksazyd dla dzieci często może nie wystarczyć.
Niezależnie od przyjmowanych leków trzeba też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale także dorosłych, szczególnie osób starszych. Uporczywa biegunka może bardzo poważnie zachwiać gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Prawidłowe nawadnianie to nie tylko woda, ale także a przede wszystkim elektrolity i minerały, które bardzo szybko są eliminowane z organizmu wraz z wodnistymi stolcami.
Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają pacjenci to po jakim czasie działa nifuroksazyd? Bardzo ciężko jest określić konkretny moment, w którym można mówić o efektach działania leku. Przede wszystkim nie wchłania się on z przewodu pokarmowego a więc działa jedynie w świetle jelita. Dotarcie tam zajmuje kilkadziesiąt minut od przyjęcia pierwszej dawki nifuroksazydu.
Jednak by zauważyć pierwsze objawy ustępującej biegunki musi minąć przynajmniej 2 lub 3 dni. Jeśli po tym czasie lek nie działa trzeba rozważyć udanie się do lekarza po pomoc. Bardzo istotnym pytaniem jest też jak długo stosować nifuroksazyd? Najlepiej jest nie odstawiać leku przez 2 lub 3 dni po minięciu wszystkich objawów.
Reklama
Przeciwwskazania i działania niepożądane nifuroksazydu
Niestety nie zawsze jest możliwość zastosowania nifuroksazydu. Osoby uczulone na ten preparat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą stosowaną przy produkcji leku powinny unikać tego leku. Jednakże do chwili obecnej nie stwierdzono poważniejszych skutków ubocznych stosowania nifuroksazydu. Sporadycznie występowały przypadki uczuleń, pokrzywki czy zaczerwienienia skóry.
Czy można stosować nifuroksazyd w ciąży? Niestety ale bez konsultacji z lekarzem nie jest wskazane zażywanie tego preparatu. To lekarz powinien zawsze ocenić potencjalne ryzyko zastosowania leku.
Skuteczność nifuroksazydu jest obecnie przedmiotem wielu debat wśród naukowców. Niektóre badania pokazują, że stosowanie tego leku skraca czas trwania biegunki w porównaniu do terapii samymi probiotykami. Także w przypadku biegunki jest to lek skuteczny. Na pewno jednak nie pomoże na ból brzucha - w takim przypadku trzeba zasięgnąć raczej porady lekarza, farmaceuty lub sięgnąć po inny środek o działaniu typowo przeciwbólowym lub rozkurczowym. Przede wszystkim stosuje się nifuroksazyd na biegunkę i głównie w tym schorzeniu powinien być on stosowany. Mimo działania przeciwbakteryjnego nie wpływa on jednak na zwalczanie pożytecznych bakterii jelitowych, które są stałym i dobroczynnym elementem ludzkiego układu pokarmowego.
Poza zawiesiną doustną w Polsce są obecne zarówno tabletki z nifuroksazydem i kapsułki. Cenaw zależności od apteki wynosi kilkanaście złotych.
Reklama
Leki i preparaty zawierające nifuroksazyd