Dla Ciebie, na zdrowie!

Desmopresyna - cena i preparaty bez recepty. Jak działa?

Desmopresyna to syntetyczny analog wazopresyny – bardzo ważnego hormonu obecnego w ciele człowieka, regulującego przede wszystkim pracę układu moczowego. Desmopresyna posiada podobne właściwości jak wazopresyna z tym, że ma dłuższe i silniejsze działanie antydiuretyczne. Na czym to polega oraz kiedy stosuje się desmopresynę?
Kobieta idzie do toalety
źródło:123RF
Spis treści

Moczówka prosta należy do rzadkich chorób, które charakteryzują się nadmiernym oddawaniem moczu, czyli tak zwaną poliurią (pacjent może produkować wtedy ponad 3 litry moczu na dobę). Konsekwencją tej choroby może być nadmierne odwodnienie, które nieleczone prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, a w konsekwencji do dalszych niekorzystnych efektów. 

Przyczyną tej choroby są nieprawidłowości w działaniu lub wydzielaniu hormonu podwzgórza – wazopresyny, zwanego także hormonem antydiuretycznym.

Reklama

Co to jest desmopresyna?

Desmopresyna to inaczej deamino-d-arginino-wazopresyna, czyli inaczej mówiąc - analog wazopresyny o podobnym działaniu. Jako że budowa tych cząsteczek jest zbliżona do siebie więc także desmopresyna może działać w organizmie na receptory typowe dla wazopresyny. Przy czym działa ona dłużej i silniej niż naturalny hormon. 

Ponieważ ten syntetyczny związek działa wybiórczo głównie na receptory V2, więc nie wywiera ona efektu presyjnego na naczynia krwionośne ani efektu skurczowego na mięśniówkę macicy i przewodu pokarmowego. 

Oficjalne wskazania desmopresyny obejmują leczenie:

 • moczówki prostej ośrodkowej;
 • pierwotnego izolowanego moczenia nocnego u pacjentów po 6 roku życia z prawidłową zdolnością zagęszczania moczu;
 • objawowe nokturii u dorosłych, związanej z nocnym wielomoczem (objętość moczu wytwarzanego w nocy przekracza pojemność pęcherza moczowego);

Reklama

Dawkowanie desmopresyny

Dawkowanie desmopresyny jest zawsze ustalane indywidualne w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Przeważnie terapię zaczyna się podając 60 mikrogramów desmopresyny 3 razy na dobę. Następnie utrzymuje się tą dawkę lub podnosi do 120 mikrogramów 3 razy na dobę. Maksymalnie można podawać 720 mikrogramów na dobę.

Należy pamiętać, by w trakcie leczenia tym preparatem ograniczyć przyjmowanie płynów. Leczenie powinno trwać maksymalnie do 3 miesięcy, po czym należy odstawić preparat na tydzień i ocenić rezultaty leczenia. Jeżeli po 4 tygodniach od wprowadzenia leczenia, nie przynosi ono żadnych rezultatów należy przerwać stosowanie desmopresyny. 

Reklama

Interakcje i działania niepożądane desmopresyny

Preparatów desmopresyny powinny unikać osoby uczulone na składnik aktywny, lub jakąkolwiek substancję pomocniczą użytą do produkcji leku. Ponadto uważać muszą osoby z zaburzoną czynnością nerek, z zaburzeniami krzepnięcia czy pacjenci w podeszłym wieku. Osoby chore stosujące desmopresynę nie powinny jednocześnie stosować loperamidu lub karbamazepiny. 

Do najczęstszych działań niepożądanych należą:

 • nudności, 
 • wzdęcia
 • bóle brzucha, 
 • biegunki, 
 • wymioty,
 • bóle i zawroty głowy. 

Ponadto czasami dochodzi do hiponatremii, objawów ze strony pęcherza i cewki moczowej, nadciśnienia, problemów ze spaniem i widzeniem, kołatania serca, skurczów i bólów mięśni czy hipokaliemii. W przypadku przedawkowania leku może dojść do zatrzymania wody w organizmie i poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. 

Reklama

Cena desmopresyny    

Jedynym miejscem, w którym można otrzymać ten lek jest apteka lub punkt apteczny. Nie ma możliwości otrzymania desmopresyny bez recepty, więc wcześniej konieczna jest wizyta u lekarza. Cena tego leku jest dość wysoka. Bez refundacji może wynosić nawet 800 zł (roztwór do wstrzykiwań). Liofilizaty doustne czy aerozol do nosa kosztują o wiele mniej bo około 100 do 300 złotych w zależności od preparatu. 

Możliwe jest jednak uzyskanie 30% refundacji na lek w przypadku wystąpienia pierwotnego, izolowanego moczenia nocnego u pacjentów powyżej 6 r.ż. (lek kosztuje wtedy od 30 do 100 zł). Pacjenci chorujący na moczówkę prostą, przysadkową otrzymają lek z odpłatnością ryczałtową za około 5-10 zł. 

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Zdziarska, A.B. Skotnicki; Zastosowanie desmopresyny w leczeniu skaz krwotocznych; Journal of Transfusion Medicine; 2013; tom 6; 22-23
 • M. Tkaczyk, M. Maternik, W. Apoznański, M. Baka-Ostrowska; Moczenie nocne u dzieci – racjonalne postępowanie w podstawowej opiece zdrwotnej. Część 2. Leczenie; Family Medicine & Primary Care Review; 2012; 14; 3;514-518
 • P. Miotła, J. Dobruch, M. Lipiński, T. Drewa, A. Kołodziej, E. Barcz, W. Baranowski, T. Rechberger, P. Chłosta; Rekomendacje diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z nokturią; Przegląd Urologiczny; 2017; 5; 105
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Minirn Melt; http://leki.urpl.gov.pl/files/43_Minirin_Melt_liof_doust_60_mcg_14067.pdf
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Kobieta używająca aerozolu na gardło z oktenidyną
Oktenidyna - zastosowanie i działanie. Jakie preparaty?
Wzór chemiczny hydroksychlorochiny
Hydroksychlorochina - działanie i dawki. Jakie są zamienniki?
Zwór chemiczny atenololu
Atenolol - działanie i dawkowanie. Gdzie są dostępne zamienniki?
Wzór chemiczny alfakalcydolu
Alfacalcidol - działanie. Czy zamienniki są dostępne w Polsce?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak pozbyć się blizn u maluchów? 😮
Odpowiedź Cię zaskoczy!