Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Nowe przepisy dotyczące programu Profilaktyka 40 PLUS. Jak zmieni się program w 2024 roku?

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe przepisy dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych dla osób powyżej 40 roku życia. Teraz beneficjenci programu Profilaktyka 40 PLUS będą mogli skorzystać z niego do 30 czerwca 2024 roku.
Lekarz wypełnia ankietę biorąc udział w programie Profilaktyka 40 PLUS
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które będzie obowiązywać od 31 marca, termin udzielania świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu Profilaktyka 40 Plus poza centralną elektroniczną rejestracją został wydłużony do 30 czerwca 2024 roku.
 • Program Profilaktyka 40 PLUS ma na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej i wczesne wykrywanie chorób oraz zaburzeń celem skutecznej prewencji.
 • Do 21 lipca 2023 roku z programu skorzystało 2,7 miliona osób spośród 20 milionów uprawnionych Polaków, co wskazuje na potrzebę zwiększenia zainteresowania programem.
Spis treści

Profilaktyka 40 PLUS to inicjatywa mająca na celu promowanie bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Program rozpoczął się 1 lipca 2021 roku i ma na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej oraz wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń celem skutecznej prewencji. Podczas pandemii dostępność do opieki zdrowotnej oraz badań była ograniczona.

Reklama

NFZ nie będzie rozliczał świadczeń zdrowotnych na podstawie danych z centralnej rejestracji

5 marca został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczący programu pilotażowego Profilaktyka 40 PLUS. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja o następującej treści:

“Rozporządzenie przedłuża do dnia 30 czerwca 2024 r. fakultatywną możliwość przydzielenia świadczeniobiorcy terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” poza centralną elektroniczną rejestracją czyli na zasadach określonych obecnie do dnia 31 marca 2024 r.”

Jak wynika z informacji zamieszczonych w uzasadnieniu, zmiana, o której mowa, wynika z konieczności dostosowania systemów informatycznych do nowych wymogów programu.

Osoby upoważnione do skorzystania z programu Profilaktyka 40 PLUS mają jeszcze trochę czasu na sprawdzenie swojego stanu zdrowia. Dla beneficjentów programu zmiany oznaczają możliwość kontynuacji udziału w programie pilotażowym "Profilaktyka 40 PLUS" poza centralną elektroniczną rejestracją. Pacjenci nadal będą mieli dostęp do badań diagnostycznych i innych form profilaktyki w ramach programu.

Reklama

Czy Polacy chcą się badać?

Jeśli zmiana wejdzie w życie, beneficjenci programu będą mogli skorzystać z badań do 30 czerwca 2024 roku na niezmienionych zasadach. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że dotychczasowe statystyki dotyczące zainteresowania programem Profilaktyka 40 PLUS nie napawają optymizmem.

Według informacji udostępnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia do 21 lipca 2023 roku z programu skorzystało 2,7 miliona osób. Spośród tego grona ponad 860 tysięcy wypełniło ankietę i otrzymało e-skierowanie, natomiast 1,8 miliona osób skorzystało z bezpłatnych pakietów badań profilaktycznych. To niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że na tamtą chwilę uprawnionych do skorzystania z programu było 20 milionów Polaków.

Reklama

Dlaczego badania profilaktyczne są takie ważne?

Program bezpłatnych badań profilaktycznych oferowanych przez NFZ miał być sposobem zwiększenia dostępności darmowej profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia. Badania profilaktyczne pozwalają na postawienie diagnozy we wczesnym stadium choroby, co umożliwia szybsze i skuteczniejsze rozpoczęcie leczenia.

Medycyna laboratoryjna pozwala na wykrycie zaburzeń odporności, chorób autoimmunologicznych, niedokrwistości oraz niektórych nowotworów dzięki badaniu morfologii krwi. Analiza moczu pozwala natomiast na wykrycie chorób nerek, dróg moczowych oraz powikłań związanych z cukrzycą, otyłością i nadciśnieniem tętniczym.

Badanie stężenia glukozy umożliwia wczesne wykrycie cukrzycy typu 2.

Dzięki programowi badań laboratoryjnych Polacy mają możliwość zapobiegania oraz szybkiego reagowania na rozwijające się choroby, co przekłada się na poprawę jakości życia.

Reklama

Z jakich badań można skorzystać w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS

Jeśli chodzi o zakres badań, jakie obejmuje program Profilaktyka 40+, nic się nie zmienia. Badania diagnostyczne podzielone są na trzy kategorie: testy dla pań, testy dla panów oraz zestaw wspólny.

Pakiet badań diagnostyczny dla kobiet

 • badanie morfologii krwi obwodowej z wykresem odsetkowym i liczbą płytek krwi,
 • poziom cholesterolu całkowitego lub profil lipidowy,
 • stężenie glukozy we krwi,
 • testy wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
 • poziom kreatyniny we krwi,
 • ogólne badanie moczu,
 • stężenie kwasu moczowego we krwi,
 • badanie kału pod kątem obecności krwi - metoda immunochemiczna (iFOBT).

Pakiet badań  diagnostyczny dla mężczyzn

Tutaj pojawia się tylko jedno badanie więcej niż w pakiecie dla kobiet:

 • PSA - specyficzny antygen stercza (dodatkowe badanie dla mężczyzn)

Pakiet diagnostyczny dla obu płci

Aby wziąć udział w programie, należy wybrać jedną z dostępnych opcji:

 • wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP),
 • skontaktować się telefonicznie lub osobiście z infolinią +48 800 100 101,
 • zgłosić się do przychodni POZ uczestniczącej w programie,
 • skorzystać z aplikacji Moje IKP.

Warto pamiętać, że beneficjenci programu mogą skorzystać z badań ponownie, jeśli od poprzedniego minęło co najmniej 12 miesięcy.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Rządowy Proces Legislacyjny, Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS” https://legislacja.gov.pl/projekt/12382654 [dostęp:05.03.2024]
 • NFZ, Aktualności Centrali, https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-w-tym-programie-wzielo-juz-udzial-blisko-3-mln-osob-ty-tez-mozesz,8444.html [dostęp:14.03.2024]
 • Pacjent.gov.pl, Pakiet nieodpłatnych badań Profilaktyka 40 PLUShttps://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pakiet-nieodplatnych-badan-profilaktyka-40-plus [dostęp:30.06.2023]
 • Pacjent.gov.pl, Jakie badania w programie Profilaktyka 40 PLUS https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jakie-badania-w-programie-profilaktyka-40-plus [dostęp:14.02.2024]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
ChatGPT nie zdał polskiego egzaminu z chorób wewnętrznych. Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy
Sztuczna inteligencja wykorzystywana w medycynie
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Podobne artykuły
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Półka z napojami procentowymi symbolizująca zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Nowy pomysł rządu dzieli Polaków
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!