Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Na czym polega badanie GGTP? Normy i interpretacja wyników

GGTP to enzym produkowany głównie przez wątrobę – przede wszystkim odpowiada on za rozkład aminokwasów. Jest on bardzo przydatny w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych, powszechnie jego poziom sprawdza się podczas tzw. prób wątrobowych. Dlaczego warto go badać i jak wyglądają normy jego stężenie we krwi? O czym może świadczyć podwyższony poziom GGTP?
Próba krwi do badania GGTP
Źródło: 123RF
W skrócie
 • GGTP to enzym wydzielany głównie przez wątrobę. Oznaczenie jego poziomu podczas tzw. prób wątrobowych pomaga w diagnozowaniu chorób wątroby i dróg żółciowych.
 • Badanie poziomu GGTP odbywa się poprzez analizę próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. Próby wątrobowe należy wykonywać co roku, zwłaszcza u osób uskarżającyh się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
 • Wysokie GGTP może wskazywać na wiele chorób np. marskość wątroby, zapalenie trzustki czy nowotwór. Wynik może być jednak zafałszowany przez niewłaściwą dietę lub spożycie alkoholu.
SPRAWDŹ TEŻ: Próby wątrobowe - normy i opis badań diagnostycznych wątroby
Spis treści

Reklama

Co to jest GGTP?

GGTP, czyli gamma-glutamylotransferaza to enzym, który odpowiada za rozkład aminokwasów, a także peptydów. GGTP wytwarzany jest głównie w wątrobie, ale też występuje w innych kluczowych organach wewnętrznych, takich jak:

 • trzustka;
 • nerki;
 • jelita;
 • prostata;
 • a nawet mózg.

Reklama

GGTP – na czym polega jego badanie?

Badanie stężenia GGTP  jest jednym z narzędzi w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. Badanie GGTP, wraz z innymi pomiarami, takimi jak ALATAspAT, LDH, tworzy tak zwane próby wątrobowe. GGTP i inne poddane badaniu enzymy pomagają wykryć między innymi:

 • przewlekłe zapalenie wątroby;
 • stłuszczenie wątroby na skutek nadużywania alkoholu, cukrzycy bądź nadwagi.

Uzyskując prawidłowe wyniki w badaniu GGTP lekarze są w stanie z dużą dozą pewności wykluczyć choroby w obrębie wątroby i dróg żółciowych, natomiast podwyższona aktywność GGTP może wskazywać na poważne problemy.

Badanie krwi GGTP – jak wygląda i kto powinien je zrobić?

Próby wątrobowe przeprowadza się z próbki krwi pobranej z żyły, na czczo, po około 12 godzinach od ostatniego posiłku. Należy pamiętać, że duży wpływ na wynik badania ma dieta – spożycie alkoholu lub tłustego mięsa nawet dzień przed badaniem zafałszuje wynik.

Zaleca się, aby tego typu badaniom poddawać się co 12 miesięcy, w szczególności dotyczy to osób, które uskarżają się na ból po prawej stronie jamy brzusznej, tuż pod żebrami, a także zaobserwowały między innymi duży spadek masy ciała, wzdęcia, biegunki, wymioty. W przypadku kobiet wskazaniem do przeprowadzenia badania GGTP i innych enzymów mogą być zaburzenia lub wstrzymanie krwawienia miesięcznego.

Reklama

GGTP – jak jest norma?

W związku z wykorzystaniem różnych sprzętów laboratoryjnych, spotkać się można z różnymi normami dotyczącymi GGTP. Tak jak w przypadku wielu innych badań i mierzonych parametrów, należy się spodziewać, że oprócz wyników, laboratorium zaopatrzy pacjenta i jego lekarza w dokładny opis norm.

Reklama

GGTP – jak odczytać wyniki?

W przypadku enzymu GGTP spotykamy się z sugestiami, że jego wartość nie powinna być wyższa, niż 10-66 IU/l u kobiet oraz 18-100 IU/l u mężczyzn. Gdzie indziej można się jednak na przykład dowiedzieć, że u pań wskaźnik GGTP nie powinien przekraczać 35 IU/l, a u panów – 40 IU/l, albo – odpowiednio 38 i 43 IU/l. Rozbieżności są spore, dlatego warto się dokładnie dowiedzieć, jak dana jednostka badawcza interpretuje wyniki i co uznaje za normę. Co ważne – powszechnie przyjmuje się, ze u mężczyzn stężenie GGTP jest generalnie wyższe, a to w związku z aktywnością gruczołu krokowego.

Reklama

Wysokie GGTP  – co może oznaczać?

Podwyższone GGTP może oznaczać rozwój wielu poważnych chorób. Wymienić wśród nich można:

Reklama

Jak obniżyć poziom GGTP?

Wątroba jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenie organów w ciele człowieka. W dużym stopniu sami przyczyniamy się do problemów z wątrobą poprzez dietę i niehigieniczny tryb życia. Chcąc zadbać o wątrobę, a tym samym obniżenie parametrów GGTP i innych enzymów, należy:

 • ograniczyć spożycie alkoholu;
 • ograniczyć spożycie kawy;
 • ograniczyć używanie soli;
 • wprowadzić do diety jak najwięcej produktów gotowanych;
 • jeść jak najwięcej warzyw, takich jak: sałata, marchew, ziemniaki, fasola zielona, buraki;
 • pić dużo soków, najlepiej własnoręcznie, bezpośrednio tłoczonych z owoców lub warzyw. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Dziubek K., Zmiany aktywności gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP) w surowicy krwi Rana temporaria L. w cyklu rocznym, Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. 1991, Z. 140, Prace Fizjologiczne 2, s. 179-188
 • Koło STN przy III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gamma-glutamylotranspeptydaza — potencjalny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych?; 2012, ISSN 1896–2475
 • Hartleb M., Interpretacja badań laboratoryjnych w chorobach wątroby, Wrocław 2019.
 • Cieśla A., Mach T., Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby : aktualne wyzwania epidemiologiczne, kliniczne i terapeutyczne, Przegląd Gastroenterologiczny, t. 2, nr 2, 2007, s. 69-73.
 • Hartleb M., Simon K., Lipiński M., Drobnik J., Woroń J., Rydzewska G., Mastalerz-Migas A., Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, [w:] Lekarz POZ 4/2017.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania krwi
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
Jaka jest norma ferrytyny - co oznacza nadmiar i niedobór?
Próba krwi do badania poziomu ferretyny
O czym świadczy nieprawidłowy wynik CRP u dziecka?
Dziecko w czasie badania
Podobne artykuły
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Próbka krwi do badania poziomu AST
AST (aminotransferaza asparaginianowa) - badanie krwi przy diagnostyce wątroby. Co oznacza wynik?
Wizualizacja płytek krwi
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?
Kleszcz na skórze człowieka
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda