GGTP - badanie: norma, wynik wysoki i niski - przyczyny

GGTP, czyli gamma-glutamylotransferaza, jest enzymem wytwarzanym głównie w wątrobie, ale obecnym w błonie komórkowej wielu innych organów wewnętrznych człowieka. Badanie GGTP stosuje się w diagnostyce chorób wątroby, dróg żółciowych, choroby alkoholowej oraz nowotworów.
Próba krwi do badania GGTP
Źródło: 123RF

Spis treści

GGTP

GGTP, czyli gamma-glutamylotransferaza to enzym, który odpowiada za rozkład aminokwasów, a także peptydów. GGTP wytwarzany jest głównie w wątrobie, ale też występuje w innych kluczowych organach wewnętrznych, takich jak:

 • trzustka,
 • nerki,
 • jelita,
 • prostata,
 • a nawet mózg.

Czytaj też: Diagnostyka i leczenie chorób dróg żółciowych

GGTP badanie

GGTP – badanie stężenia tego enzymu jest jednym z narzędzi w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. Badanie GGTP, wraz z innymi pomiarami, takimi jak ALAT, AspAT, LDH, tworzy tak zwane próby wątrobowe. GGTP i inne enzymy, poddane badaniu, pomagają wykryć między innymi:

 • przewlekłe zapalenie wątroby,
 • stłuszczenie wątroby na skutek nadużywania alkoholu, cukrzycy bądź nadwagi.

Uzyskując prawidłowe wyniki w badaniu GGTP lekarze są w stanie z dużą dozą pewności wykluczyć choroby w obrębie tych organów, natomiast podwyższona aktywność GGTP może wskazywać na poważne problemy.

Badanie krwi GGTP

Próby wątrobowe przeprowadza się z próbki krwi pobranej z żyły, na czczo, po około 12 godzinach od ostatniego posiłku. Należy pamiętać, że duży wpływ na wynik badania ma dieta – spożycie alkoholu lub tłustego mięsa nawet dzień przed badaniem zafałszuje wynik.

Zaleca się, aby tego typu badaniom poddawać się co 12 miesięcy, w szczególności dotyczy to osób, które uskarżają się na ból po prawej stronie jamy brzusznej, tuż pod żebrami, a także zaobserwowały między innymi duży spadek masy ciała, wzdęcia, biegunki, wymioty. W przypadku kobiet wskazaniem do przeprowadzenia badania GGTP i innych enzymów mogą być zaburzenia lub wstrzymanie krwawienia miesięcznego.

GGTP norma

W związku z wykorzystaniem różnych sprzętów laboratoryjnych, spotkać się można z różnymi normami dotyczącymi GGTP. Tak jak w przypadku wielu innych badań i mierzonych parametrów, należy się spodziewać, że oprócz wyników, laboratorium zaopatrzy pacjenta i jego lekarza w dokładny opis norm.

GGTP wyniki

W przypadku enzymu GGTP spotykamy się z sugestiami, że jego wartość nie powinna być wyższa, niż 10-66 IU/l u kobiet oraz 18-100 IU/l u mężczyzn. Gdzie indziej można się jednak na przykład dowiedzieć, że u pań wskaźnik GGTP nie powinien przekraczać 35 IU/l, a u panów – 40 IU/l, albo – odpowiednio 38 i 43 IU/l. Rozbieżności są spore, dlatego warto się dokładnie dowiedzieć, jak dana jednostka badawcza interpretuje wyniki i co uznaje za normę. Co ważne – powszechnie przyjmuje się, ze u mężczyzn stężenie GGTP jest generalnie wyższe, a to w związku z aktywnością gruczołu krokowego.

GGTP wysokie

Podwyższone GGTP może oznaczać rozwój wielu poważnych chorób. Wymienić wśród nich można:

Jak obniżyć GGTP

Wątroba jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenie organów w ciele człowieka. W dużym stopniu sami przyczyniamy się do problemów z wątrobą poprzez dietę i niehigieniczny tryb życia. Chcąc zadbać o wątrobę, a tym samym obniżenie parametrów GGTP i innych enzymów, należy:

 • ograniczyć spożycie alkoholu,
 • ograniczyć spożycie kawy,
 • ograniczyć używanie soli,
 • wprowadzić do diety jak najwięcej produktów gotowanych,
 • jeść jak najwięcej warzyw, takich jak: sałata, marchew, ziemniaki, fasola zielona, buraki,
 • pić dużo soków, najlepiej własnoręcznie, bezpośrednio tłoczonych z owoców lub warzyw. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 165)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!