GGTP – na czym polega badanie? Normy GGTP i odczytywanie wyników

GGTP to enzym produkowany głównie przez wątrobę – przede wszystkim odpowiada on za rozkład aminokwasów. Jest on bardzo przydatny w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych, powszechnie jego poziom sprawdza się podczas tzw. prób wątrobowych. Dlaczego warto go badać i jak wyglądają normy jego stężenie we krwi? O czym może świadczyć podwyższony poziom GGTP?
Próba krwi do badania GGTP
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest GGTP?

GGTP, czyli gamma-glutamylotransferaza to enzym, który odpowiada za rozkład aminokwasów, a także peptydów. GGTP wytwarzany jest głównie w wątrobie, ale też występuje w innych kluczowych organach wewnętrznych, takich jak:

 • trzustka;
 • nerki;
 • jelita;
 • prostata;
 • a nawet mózg.

GGTP – na czym polega jego badanie?

Badanie stężenia GGTP  jest jednym z narzędzi w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych. Badanie GGTP, wraz z innymi pomiarami, takimi jak ALAT, AspAT, LDH, tworzy tak zwane próby wątrobowe. GGTP i inne poddane badaniu enzymy pomagają wykryć między innymi:

 • przewlekłe zapalenie wątroby;
 • stłuszczenie wątroby na skutek nadużywania alkoholu, cukrzycy bądź nadwagi.

Uzyskując prawidłowe wyniki w badaniu GGTP lekarze są w stanie z dużą dozą pewności wykluczyć choroby w obrębie wątroby i dróg żółciowych, natomiast podwyższona aktywność GGTP może wskazywać na poważne problemy.

Badanie krwi GGTP – jak wygląda i kto powinien je zrobić?

Próby wątrobowe przeprowadza się z próbki krwi pobranej z żyły, na czczo, po około 12 godzinach od ostatniego posiłku. Należy pamiętać, że duży wpływ na wynik badania ma dieta – spożycie alkoholu lub tłustego mięsa nawet dzień przed badaniem zafałszuje wynik.

Zaleca się, aby tego typu badaniom poddawać się co 12 miesięcy, w szczególności dotyczy to osób, które uskarżają się na ból po prawej stronie jamy brzusznej, tuż pod żebrami, a także zaobserwowały między innymi duży spadek masy ciała, wzdęcia, biegunki, wymioty. W przypadku kobiet wskazaniem do przeprowadzenia badania GGTP i innych enzymów mogą być zaburzenia lub wstrzymanie krwawienia miesięcznego.

GGTP – jak jest norma?

W związku z wykorzystaniem różnych sprzętów laboratoryjnych, spotkać się można z różnymi normami dotyczącymi GGTP. Tak jak w przypadku wielu innych badań i mierzonych parametrów, należy się spodziewać, że oprócz wyników, laboratorium zaopatrzy pacjenta i jego lekarza w dokładny opis norm.

GGTP – jak odczytać wyniki?

W przypadku enzymu GGTP spotykamy się z sugestiami, że jego wartość nie powinna być wyższa, niż 10-66 IU/l u kobiet oraz 18-100 IU/l u mężczyzn. Gdzie indziej można się jednak na przykład dowiedzieć, że u pań wskaźnik GGTP nie powinien przekraczać 35 IU/l, a u panów – 40 IU/l, albo – odpowiednio 38 i 43 IU/l. Rozbieżności są spore, dlatego warto się dokładnie dowiedzieć, jak dana jednostka badawcza interpretuje wyniki i co uznaje za normę. Co ważne – powszechnie przyjmuje się, ze u mężczyzn stężenie GGTP jest generalnie wyższe, a to w związku z aktywnością gruczołu krokowego.

Wysokie GGTP  – co może oznaczać?

Podwyższone GGTP może oznaczać rozwój wielu poważnych chorób. Wymienić wśród nich można:

Jak obniżyć poziom GGTP?

Wątroba jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenie organów w ciele człowieka. W dużym stopniu sami przyczyniamy się do problemów z wątrobą poprzez dietę i niehigieniczny tryb życia. Chcąc zadbać o wątrobę, a tym samym obniżenie parametrów GGTP i innych enzymów, należy:

 • ograniczyć spożycie alkoholu;
 • ograniczyć spożycie kawy;
 • ograniczyć używanie soli;
 • wprowadzić do diety jak najwięcej produktów gotowanych;
 • jeść jak najwięcej warzyw, takich jak: sałata, marchew, ziemniaki, fasola zielona, buraki;
 • pić dużo soków, najlepiej własnoręcznie, bezpośrednio tłoczonych z owoców lub warzyw. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Dziubek K., Zmiany aktywności gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP) w surowicy krwi Rana temporaria L. w cyklu rocznym, Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. 1991, Z. 140, Prace Fizjologiczne 2, s. 179-188
 • Koło STN przy III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gamma-glutamylotranspeptydaza — potencjalny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych?; 2012, ISSN 1896–2475
 • Hartleb M., Interpretacja badań laboratoryjnych w chorobach wątroby, Wrocław 2019.
 • Cieśla A., Mach T., Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby : aktualne wyzwania epidemiologiczne, kliniczne i terapeutyczne, Przegląd Gastroenterologiczny, t. 2, nr 2, 2007, s. 69-73.
 • Hartleb M., Simon K., Lipiński M., Drobnik J., Woroń J., Rydzewska G., Mastalerz-Migas A., Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, [w:] Lekarz POZ 4/2017.
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama