Płyn do dezynfekcji rąk: gdzie kupić i jak zrobić? Przepis

Płyn do dezynfekcji rąk to w dobie koronawirusa niezwykle pożądany preparat. Dlaczego? Ponieważ eliminuje wirusy i bakterie, w tym również prawdopodobnie te, które są odpowiedzialne właśnie za koronawirusa. Kiedy warto po niego sięgnąć? Czy można przygotować go samodzielnie w domu?
Kobieta używająca płynu do dezynfekcji rąk
Źródło: 123RF

Spis treści

Środki do dezynfekcji rąk mają jeden cel – usunąć z powierzchni dłoni wszelkie wirusy i bakterie. Na co dzień wystarczy myć dłonie ciepłą wodą z mydłem, a po dodatkowe preparaty najlepiej sięgnąć przy ograniczonym dostępie do wody.

Płyn do dezynfekcji rąk

Płyn do odkażania rąk na bazie alkoholu, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to obecnie jeden ze znanych środków do błyskawicznego, ale i skutecznego eliminowania szerokiego spectrum potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów na rękach.

Co ważne, płyny do dezynfekcji rąk z alkoholem w składzie, działają bakteriobójczo przy niewielkim ryzyku doprowadzenia do oporności na preparaty przeciwdrobnoustrojowe.

Gdzie kupić i ile kosztuje płyn do dezynfekcji rąk?

Płyny do dezynfekcji rąk są dostępne do kupienia w:

 • supermarketach,
 • aptekach,
 • Internecie.

Niestety ze względu na sztuczne zawyżanie marży, niektóre portale musiały zaprzestać dystrybucji tych środków. Duże zainteresowanie płynami z powodu koronawirusa powoduje, że w wielu miejscach są one niedostępne. Coraz chętniej w produkcję płynu włączają się również spółki państwa, które deklarują, że nakładają jedynie niewielką marżę pozwalającą zwrócić koszty produkcji.

Obecnie średnia cena płynu do dezynfekcji rąk jest bardzo różna, w zależności od miejsca zakupu, pojemności opakowania czy składu preparatu. Średnio za 1l środka trzeba zapłacić ok. 30-40 zł. Zwykle wybierając większe opakowania to w przeliczeniu na 100 ml ich cena jest najbardziej konkurencyjna.  

Przepis WHO na preparat do dezynfekcji rąk

Skład płynu dezynfekującego do rąk może się od siebie różnić przede wszystkim proporcjami, jednak należy mieć na uwadze, iż taki preparat można przygotować samodzielnie. Jak?

Przykładowy przepis na swojej stronie internetowej podaje sama Światowa Organizacja Zdrowia. Jednak z zaznaczeniem, iż jest to instrukcja dla farmaceutów lub techników pracujących w laboratoriach.

Do wykonania płynu do rąk zgodnie z przepisem WHO, przede wszystkim należy przygotować:

 • etanol – o stężeniu 96 proc. (833 ml) lub alkohol izopropylowy o stężeniu 99,8 proc. (7515 ml),
 • nadtlenek wodoru (3 proc.) – 417 ml,
 • gliceryna (98 proc.) – 145 ml. Jej zadaniem jest utrzymywanie wilgoci,
 • zimna woda – przegotowana lub destylowana,
 • butelka (10l) – szklana lub plastikowa z zatyczką,
 • łopatka – metalowa lub plastikowa,
 • cylindry i dzbanki miarowe,
 • lejek – z metalu lub tworzywa sztucznego,
 • alkohometr – by móc zmierzyć stężenie alkoholu.

Mając już wszystkie wymienione składniki należy alkohol wlać do dużej butelki, dodając nadtlenek wodoru. Kolejno z pomocą cylindra miarowego trzeba dodać glicerynę. Ważne, by przepłukać go zimną lub destylowaną wodą i resztki osadzonej na nim gliceryny wlać do zbiornika.

W następnym kroku zbiornik należy uzupełnić wodą do poziomu 10 litrów. Szczelnie zakręcić, lekko zamieszać i potrząsnąć butelką. Gdy będzie taka konieczność można zamieszać preparat łopatką. W ostatnim etapie wystarczy przelać płyn do mniejszych pojemników i zacząć używać 72 godziny od czasu wyprodukowania.

Rodzaje środków do dezynfekcji rąk

Jaki środek do dezynfekcji rąk można jeszcze znaleźć na rynku? Istnieje szereg produktów, których zadaniem jest eliminowanie wirusów i bakterii z dłoni. Różnią się od siebie nie tylko składem, ale i formą – mogą występować, jako chusteczki, żel do dezynfekcji rąk, czy spray.

Wyróżnić należy przede wszystkim:

 • chusteczki do dezynfekcji rąk – są wygodne do stosowania, zwłaszcza poza domem,
 • mydło do dezynfekcji rąk – niezbędne w codziennej higienie dłoni,
 • spray dezynfekujący do rąk – ma komfortową formę użytkowania, pozwala lepiej kontrolować jednorazowe zużycie produktu,
 • żele antybakteryjne do rąksą gęstsze od płynów, ale mają takie samo zadanie.

Czytaj również:

Bibliografia

 • https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf [data dostępu: 09.04.2020]

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!