Dla Ciebie, na zdrowie!

Opóźniony wytrysk - przyczyny. Jakie są sposoby?

Opóźniony wytrysk to zaburzenie, którego istotą jest trudność osiągnięcia orgazmu połączonego z ejakulacją, nawet w trakcie bardzo długiego zbliżenia. Co jest tego przyczyną, czy problem ten można skutecznie leczyć?
Mężczyzna z problemem opóźnionego wytrysku
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Opóźniony wytrysk jest rzadkim, ale poważnym zaburzeniem seksualnym.
 • Przyczyną opóźnionego wytrysku mogą być stany lękowe, niedopasowanie fizyczne z partnerką, choroby ogólnoustrojowe, przyjmowanie leków.
 • Leczenie wytrysku opóźnionego polega głównie na zastosowaniu metod psychoterapeutycznych oraz treningowych, m.in. z użyciem akcesoriów erotycznych.
SPRAWDŹ TEŻ: Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Spis treści

Reklama

Czym jest opóźniony wytrysk?

Opóźniony wytrysk jest jednym z rzadszych zaburzeń seksualnych występujących u mężczyzn. Zazwyczaj stan ten definiowany jest jako niemożność zakończenia stosunku seksualnego orgazmem i ejakulacją, mimo bardzo długiej i prawidłowej stymulacji.

Mężczyzna dotknięty tą dolegliwością jest w stanie odbyć długi stosunek, który przyniesie pełną satysfakcję partnerce, samemu jednak pozostając niezaspokojonym.

Często spotyka się to z niezrozumieniem, jest powodem frustracji, a także może mieć udział w dalszym nakręcaniu negatywnego mechanizmu psychologicznego, potencjalnie stanowiącego pierwotne źródło problemu.

Należy przy tym podkreślić, że opóźniony wytrysk nie jest tożsamy z anorgazmią, czyli pełną niemożnością osiągnięcia orgazmu, niezależnie od okoliczności. Jest to zaburzenie o nieco łagodniejszym charakterze – szczytowanie jest teoretycznie możliwe, aczkolwiek często jedynie w czasie masturbacji – solo lub partnerskiej.

Reklama

Przyczyny opóźnionego wytrysku

Przyczyny opóźnionego wytrysku nie są dobrze znane. Naukowcy wciąż poruszają się w świetle bardziej lub mniej prawdopodobnych hipotez. Wiadomo, że podłoże tego zaburzenia może być bardzo zróżnicowane, a w grę wchodzą czynniki psychologiczne, hormonalne, neurologiczne i wiele innych.

Możliwe powody, to:

 • zaburzenia lękowe związane ze sferą seksualną (lęk przed niepowodzeniem w łóżku, odrzuceniem, wyśmianiem, niechcianą ciążą, trauma związana z wydarzeniem z przeszłości, odkrycie i świadomość zdrady etc.);
 • depresja, a także zaburzenia lękowo o charakterze uogólnionym i fobie, pozornie nie mające związku z życiem seksualnym, takie jak lęk przed śmiercią;
 • poczucie winy, związane na przykład z rygorystycznym wychowaniem w duchu religijnych zakazów i nakazów;
 • niedostateczna stymulacja powodowana znacznym niedostosowaniem budowy narządów płciowych (mały członek, luźna pochwa);
 • negatywna ocena atrakcyjności seksualnej partnerki; niewystarczające podniecenie;
 • utrwalenie innych wzorców osiągania orgazmu, na przykład tylko w czasie masturbacji;
 • zaburzenia hormonalne, w tym przede wszystkim niedobór testosteronu;
 • choroby i zaburzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, miażdżyca, stwardnienie rozsiane, które mają wpływ na unerwienie i ukrwienie narządów płciowych;
 • przyjmowanie niektórych leków, między innymi na nadciśnienie tętnicze oraz depresję;
 • nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie narkotyków.

Reklama

Wytrysk opóźniony uogólniony i sytuacyjny

Wytrysk opóźniony jest zaburzeniem, które występuje permanentnie lub tylko w określonych sytuacjach.

W pierwszym przypadku mówi się o zaburzeniu uogólnionym – trudność z osiągnięciem orgazmu występuje w czasie zbliżeń z każdą partnerką oraz w czasie masturbacji, niezależnie od sposobu stymulacji i innych czynników.

Często jednak problem ten ma charakter sytuacyjny. Może występować na przykład jedynie w czasie zbliżeń z jedną konkretną osobą. W takich sytuacjach powodem może być niedopasowanie fizyczne, asymetria uczuć, czy poczucie winy (np. wtedy gdy seks wiąże się ze zdradą).

Może też być tak, że mężczyzna bez trudu dochodzi na szczyt w czasie masturbacji, a nie jest w stanie osiągnąć orgazmu w trakcie stosunku. Potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy, to m.in. psychiczne i fizyczne utrwalenie wzorca czy silniejszy ucisk członka dłonią, niż mięśniami pochwy.

Ponadto u wielu mężczyzn autoerotyzm pozbawiony jest obciążeń emocjonalnych związanych z pożyciem seksualnym w związku - nie występuje wówczas lęk przed porażką, negatywną oceną, niechcianą ciążą etc.

Reklama

Leczenie opóźnionego wytrysku

Leczenie opóźnionego wytrysku jest uzależnione od tego, na jakim podłożu występuje problem. Wszelkiego rodzaju lęki, które blokują mężczyznę w sferze seksualnej, wymagają najczęściej długotrwałej psychoterapii. 

W różnych sytuacjach i u różnych partnerów wskazane mogą być działania w nurcie psychologii poznawczo-behawioralnej (dotarcie do źródła zaburzeń i praca nad wytworzeniem nowych schematów myślenia i działania), ale też psychoedukacja (uświadamianie różnych aspektów związanych z ludzką seksualnością), indywidualnie lub w parach.

Często zaleca się też w takich przypadkach trening masturbacyjny. W czasie ćwiczeń można używać różnego typu akcesoriów erotycznych, w tym na przykład wibrujących nakładek na penisa.

Leczenie farmakologiczne może być wskazane w przypadku depresji czy silnych zaburzeń lękowych uogólnionych. Aczkolwiek należy mieć świadomość, że stosowane wówczas leki mogą w określonych sytuacjach pogłębić problem opóźnionego wytrysku.

Jeśli natomiast przyczyną zaburzenia są schorzenia, takie jak cukrzyca czy miażdżyca, podstawą jest leczenie choroby podstawowej, pod kontrolą lekarza specjalisty z danej dziedziny, np. diabetologa czy kardiologa.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Wytrysk opóźniony, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104129,wytrysk-opozniony, data dostępu 18 11 2021
 • Ibrahim A Abdel-Hamid, Omar I. Ali, Delayed Ejaculation: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment, The World Journal of Men s Health 35(1), January 2018
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Średnia długość członka w Polsce, na świecie. Ile cm ma penis?
Przeciętny rozmiar penisa
Przeczytaj artykuł
Malinka - jak ją zrobić, a jak usunąć? Techniki i porady
Sposoby na zrobienie malinki
Przeczytaj artykuł
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Rozmiar penisa
Podobne artykuły
Mężczyzna uzależniony od masturbacji
Uzależnienie od masturbacji – jak leczyć? Objawy i skutki
Liście muiry puama
Muira puama – opinie i właściwości. Czy i jak działa?
Mężczyzna pisze na tablica wzór chemiczny testosteronu
Poziom testosteronu - jak podnieść i obniżyć? Normy
Sposoby na wydłużenie stosunku
Jak wydłużyć stosunek? Domowe sposoby czy tabletki?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!