Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Orgazm bez wytrysku - czy jest możliwy suchy orgazm?

Orgazm bez wytrysku może stanowić klucz do wielokrotnych uniesień, powtarzających się w krótkim czasie. Wymaga to jednak bardzo dużego doświadczenia. Należy się też upewnić, że suchy orgazm nie ma podłoża chorobowego.
Para w łóżku
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Orgazm bez wytrysku

Orgazm bez wytrysku? Tak, to możliwe. W większości przypadków oba procesy występują jednocześnie i są ze sobą ściśle powiązane.

Skurcze mięśni, do których dochodzi w kulminacyjnym momencie aktu seksualnego, zazwyczaj powodują wyrzut zgromadzonej w najądrzach spermy, z drugiej zaś strony przesuwanie się ejakulatu przez nasieniowody i cewkę potęguje doznania fizyczne w czasie orgazmu. Zdarza się jednak:

  • szczytowanie bez wytrysku;
  • wytrysk bez orgazmu, a nawet erekcji

Orgazm męski bez wytrysku jest zjawiskiem o złożonej i bardzo zróżnicowanej genezie. Może być jednorazowym incydentem wynikającym z seksualnego wyeksploatowania. Jeśli powtarza się nagminne - może świadczyć o głębokich zaburzeniach ustroju, w dodatku stając się przyczyną bezpłodności. I wreszcie – może też być zjawiskiem pożądanym, do którego dąży się celowo, doskonaląc w erotycznych technikach, między innymi po to, by móc przeżywać orgazm wielokrotnie bez naturalnej fazy spoczynku.

Reklama

Suchy orgazm z przemęczenia w łóżku

Jeśli suchy orgazm ma charakter przejściowy, incydentalny, a przytrafia się mężczyznom prowadzącym bardzo aktywne, udane życie seksualne, przyczyn w pierwszej kolejności należy upatrywać w intensywności i częstotliwości aktów intymnych.

Zakończenie, w krótkim czasie, dużej ilości stosunków lub innych aktywności erotycznych wytryskiem, często powoduje krótkotrwałe wyczerpanie zapasów ejakulatu – mówi się wówczas o efekcie „wyschnięcia studni”. Należy pamiętać, że kompletny proces produkcji spermy w najądrzach, prostacie, pęcherzykach nasiennych i gruczołach opuszkowo-cewkowych trwa ponad 2 miesiące.

Mechanizm ten jest wprawdzie ciągły i u zdrowego mężczyzny nie ustaje nigdy, jednak w sytuacji znacznego wyeksploatowania możliwości organizmu mogą się okazać niewystarczające. Stąd właśnie brak spermy przy orgazmie, na przykład trzecim lub czwartym danego dnia.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Orgazm bez wytrysku u mężczyzny jako źródło szczęścia

Wszystkie klasyczne modele opisujące schemat aktywności seksualnej mężczyzny zakładają, iż po orgazmie następuje faza refrakcji, czyli spoczynku, trwająca od kilku minut do nawet kilkunastu godzin. W tym czasie występuje brak ochoty na seks, a wręcz niemożność podjęcia kolejnej aktywności. Nie zawsze tak jednak musi być.

Doświadczeni i świadomi reakcji swojego organizmu kochankowie mogą próbować wyuczyć się mechanizmu „odłączania” orgazmu od towarzyszącej mu ejakulacji. Jeśli uda się powstrzymać wyrzut spermy, możliwe stanie się kontynuowanie aktywności nawet po osiągnięciu kulminacji.

Orgazm bez wytrysku u mężczyzny bywa w związku z tym uważany za pożądany i w pełni satysfakcjonujący. Zwłaszcza, że w braku ejakulacji upatruje się szansy na przeżycie maksymalnej rozkoszy kilkukrotnie z rzędu. Umiejętność ta może być wykorzystana także w trakcie tzw. stosunku przerywanego, aczkolwiek warto podkreślić, iż tego typu praktyka seksualna nie jest uznawana za skuteczną metodę antykoncepcyjną.

Reklama

Jak mężczyzna odczuwa szczytowanie bez wytrysku?

Szczytowanie bez wytrysku przynosi nieco inne doznania, aniżeli klasyczny orgazm. W podobny sposób odczuwane są bardzo silne skurcze różnych partii mięśniowych, zlokalizowanych w podbrzuszu, na prąciu oraz wokół odbytu.

Zachodzą też zintensyfikowane procesy biochemiczne w różnych strukturach mózgu, dzięki czemu silnie zostaje pobudzony tak zwany układ nagrody. Brak jest natomiast specyficznego uczucia towarzyszącego przesuwaniu się spermy przez nasieniowody i cewkę. Może to osłabiać przyjemność płynącą z orgazmu, gdyż ruch ten dla wielu mężczyzn przynosi dodatkowe, wyjątkowo silne uczucie rozkoszy.

Z drugiej strony umiejętne wstrzymanie wytrysku dostarcza nowych, innych, nieznanych wcześniej doznań, przez wielu uznawanych za równie, a nawet bardziej satysfakcjonujące.

Reklama

Orgazm bez wytrysku a tantra

Suchy orgazm ceniony był od wieków w wielu kulturach wschodnich, między innymi w Chinach i Indiach. Duży nacisk na umiejętność powstrzymywania ejakulacji kładzie tantra – prąd filozoficzno-religijny, czerpiący ze starożytnych hinduskich myślicieli, silnie skoncentrowany na sferze ludzkiej seksualności.

Dzięki rozmaitym technikom medytacji, a także ćwiczeniom (między innymi mięśni kegla) mężczyźni praktykujący tantrę uczą się rozpoznawać i kontrolować bardzo krótki moment, w którym rozpoczyna się orgazm, a wytrysk jest możliwy do powstrzymania.

Dzięki temu partnerzy są zdolni utrzymywać napięcie przez bardzo długi czas – seks tantryczny może trwać godzinami. Co ważne, w tego typu praktykach stosunek seksualny często stanowi jedynie zwieńczenie wcześniejszych, innych aktywności, w czasie których partnerzy rozkoszują się bliskością, kontemplują swoje ciała, wzajemnie dotykają. W wersji odważniejszej i uwspółcześnionej towarzyszyć temu mogą praktyki z użyciem akcesoriów erotycznych.

Reklama

Czy orgazm bez wytrysku u mężczyzn może oznaczać chorobę?

Pamiętaj jednak - orgazm bez wytrysku u mężczyzn może mieć także podłoże chorobowe. Jeśli więc incydenty tego typu powtarzają się i nie są świadomie wywoływane oraz kontrolowane, należy skonsultować się z lekarzem seksuologiem. Możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy to:

  • wytrysk wsteczny. Pod pojęciem tym kryje się sytuacja, gdy sperma w czasie orgazmu nie wydostaje się na zewnątrz, lecz do pęcherza moczowego. Doprowadzić do tego może świadome działanie mające na celu powstrzymanie ejakulacji, ale nie tylko. Niekontrolowany wytrysk wsteczny może być również powodowany nieprawidłową pracą zwieracza pęcherza, który nie zaciska się w czasie orgazmu;
  • przerost gruczołu krokowego, rak prostaty, a także przebyte operacje tego narządu – czynniki te mogą negatywnie wpływać na możliwość wytwarzania spermy, blokować możliwość ujścia nasienia lub też prowadzić do wytrysku wstecznego;
  • uszkodzenia i zaburzenia ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego, w tym między innymi rdzenia kręgowego;
  • zaburzenia nerwicowe, dysfunkcje psychiczne, rzutujące na sferę seksualną, związane z istnieniem różnego typu lęków (przed bliskością, czułością, miłością, seksem, ludźmi, ciążą etc.), czy traumatycznymi doświadczeniami w sferze intymnej i nie tylko.

Przeczytaj także: 

Bibliografia

  • Should Men Worry About Dry Orgasms?, SexHealthMatters.org, https://www.smsna.org/images/pdf/SHM-Blog-Should_Men_Worry_About_Dry_Orgasms_03-16-16.pdf, data dostępu 24.04.2021.
  • Akanksha Mehta, Mark Sigman, Management of the dry ejaculate: a systematic review of aspermia and retrograde ejaculation, Fertility and Sterility Vol. 104, No. 5, November 2015.
  • Jungwirth, T. Diemer, G.R. Dohle, B. A. Giwercman, Z. Kopa, C. Krausz, H. Tournaye, Rekomendacje dotyczące postępowania w męskiej niepłodności, Postępy Andrologii Online 2016 3 (2).
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Techniki, porady, najlepsze sposoby
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Podobne artykuły
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Orgazm przez sen
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Sposoby na zrobienie malinki
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Bolesny pierwszy raz
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!