Ejakulacja - czym jest? Zaburzenia, problemy z ejakulacją

Ejakulacja to wytrysk nasienia z prącia pojawiający się w wyniku stymulacji seksualnej. Opisujemy, jak wygląda mechanizm tego zjawiska oraz jakie są zaburzenia ejakulacji.
Wytrysk
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest ejakulacja?

Ejakulacja to wytrysk nasienia z prącia wskutek stymulacji seksualnej – przez seks, masturbację bądź w wyniku polucji. Porcja nasienia, która wydobywa się w tym momencie z członka zwana jest ejakulatem. Wytrysk umożliwiają rytmiczne skurcze znajdujących się w członku ciał jamistych, dzięki którym sperma jest wyrzucana z prącia

Z ejakulacją (i orgazmem) związane są również skurcze jąder, nasieniowodów, cewki moczowej i zwieracza odbytu, a także wzrost częstości akcji serca i oddechów – wszystko to wspólnie doprowadza do wyrzutu ejakulatu, którego objętość wynosi jednorazowo od 0,1 do 10 ml, przy czym zmniejsza się ona z wiekiem.

Czytaj: Niepłodność męska - przyczyny, badania, leczenie

Ejakulacja u mężczyzn

By doszło do ejakulacji, w organizmie mężczyzny musi zajść szereg procesów. Kluczowe jest pojawienie się bodźca, który doprowadzi do powstania podniecenia seksualnego. Wówczas pojawia się wzwód. Dodatkowa stymulacja członka poprzez ruchy frykcyjne powoduje maksymalne podniecenie, a to natomiast prowadzi do wspomnianych już skurczów, w wyniku których następuje wyrzut nasienia. 

Warto w tym miejscu dodać, że nim dojdzie do ejakulacji, z członka może wydobyć się preejakulat, czyli płyn, który pełni rolę naturalnego lubrykantu. Pojawia się on w trakcie stymulacji członka, a jego zadaniem jest ułatwienie wykonywania ruchów frykcyjnych. Uwaga - preejakulat może zawierać plemniki.

Czytaj: Problemy z erakcją? Sprawdź dietę na potencję

Przedwczesna ejakulacja

U niektórych mężczyzn występuje przedwczesny wytrysk. Mężczyzna nie czuje wówczas zbliżającej się ejakulacji i jest ona dla niego zaskoczeniem. Zwykle przedwczesna ejakulacja występuje u młodych, mężczyzn i wynika z braku ich doświadczenia lub gwałtownego podniecenia. Problem ten zwykle przemija po jakimś czasie. 

Do przedwczesnego wytrysku może dojść również po długim okresie abstynencji seksualnej i wówczas również nie ma się czym martwić. Zbyt wczesna ejakulacja jest poważnym problemem w sytuacji, gdy wynika ona z jakiegoś lęku, stresu lub chorób, np. cukrzycy. Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą.

Problemy z ejakulacją – ejakulacja opóźniona

Odwrotnością przedwczesnej ejakulacji jest ejakulacja opóźniona. Zwykle występuje ona u starszych mężczyzn, gdy faza przemieszczania się nasienia z nasieniowodów do cewki moczowej znacznie się wydłuża. Wówczas, mimo wzwodu, mężczyzna nie może osiągnąć orgazmu i wytrysku. 

Opóźniona ejakulacja może mieć podłoże psychologiczne, a także pojawić się w wyniku:

 • spożycia alkoholu, 
 • przyjmowania niektórych leków,
 • stanu zapalnego, np. prostaty. 

Jeśli zaburzenia ejakulacji występują regularnie, warto zasięgnąć opinii lekarza.

Przeczytaj: Jak poprawić potencję w starszym wieku? 

Ejakulacja wsteczna

Podczas, gdy przedwczesna i opóźniona ejakulacja mogą mieć podłoże psychologiczne, ejakulacja wsteczna to zaburzenie czysto fizjologiczne i jeden z powodów niepłodności u mężczyzn. 
O wytrysku wstecznym mówimy, gdy podczas ejakulacji nasienie nie zostaje wyrzucone z prącia na zewnątrz, ale z cewki moczowej cofa się do pęcherza moczowego. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia, ale w znaczący sposób utrudnia lub wręcz uniemożliwia zapłodnienie. 

Do przyczyn ejakulacji wstecznej należą m.in.: 

 • uszkodzenie nerwów (wywołane np. cukrzycą), 
 • uszkodzenie mięśni (wywołane np. urazem), 
 • radioterapia okolic miednicy, 
 • przyjmowanie niektórych leków, m.in. alfa-blokerów.

Czytaj: Problemy z erekcją. Sprawdź, jak je zwalczać

Brak ejakulacji

Brak ejakulacji u mężczyzny nazywany jest aspermią, a gdy z prącia wydostaje się minimalna ilość ejakulatu – hipospermią. Zaburzenie to może wynikać z:

 • niedrożności nasieniowodów, 
 • stanów zapalnych jąder, 
 • przerostu prostaty,
 • chorób nerek,
 • nadciśnienia. 

Jeśli brak ejakulacji u mężczyzny występuje sporadycznie, może być to jedynie wynik czasowej niedyspozycji. Jeśli jednak problem ten utrzymuje się dłuższy czas, wówczas trzeba udać się do urologa. Zazwyczaj brak wytrysku związany jest z obniżeniem libido i niemożliwością osiągnięcia prawidłowego wzwodu. Wtedy konieczna może okazać się psychoterapia.

Ejakulacja u kobiet

Kobiecy wytrysk wciąż owiany jest tabu, dlatego potwierdzamy – to nie mit! Nie jest to zbyt dobrze zbadanie i opisane zjawisko, jednak nie ulega wątpliwości, że zdarza się ono niektórym kobietom. Naukowcy są zdania, że doprowadza do niego stymulacja słynnego punktu G. Znajdujące się tam struktury w momencie podniecenia wypełniają się płynem, który pod wpływem skurczów może wydostać się na zewnątrz.

Czytaj także: Zaburzenia erekcji a ważne daty: walentynki, rocznice, wspólne wakacje

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!