NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Ejakulacja - czym jest? Zaburzenia, problemy z ejakulacją

Ejakulacja to wytrysk nasienia z prącia pojawiający się w wyniku stymulacji seksualnej. Opisujemy, jak wygląda mechanizm tego zjawiska oraz jakie są zaburzenia ejakulacji.
Lekarz trzyma probowki
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest ejakulacja?

Ejakulacja to wytrysk nasienia z prącia wskutek stymulacji seksualnej – przez seks, masturbację bądź w wyniku polucji. Porcja nasienia, która wydobywa się w tym momencie z członka zwana jest ejakulatem. Wytrysk umożliwiają rytmiczne skurcze znajdujących się w członku ciał jamistych, dzięki którym sperma jest wyrzucana z prącia. 

Z ejakulacją (i orgazmem) związane są również skurcze jąder, nasieniowodów, cewki moczowej i zwieracza odbytu, a także wzrost częstości akcji serca i oddechów – wszystko to wspólnie doprowadza do wyrzutu ejakulatu, którego objętość wynosi jednorazowo od 0,1 do 10 ml, przy czym zmniejsza się ona z wiekiem.

Ejakulacja u mężczyzn

By doszło do ejakulacji, w organizmie mężczyzny musi zajść szereg procesów. Kluczowe jest pojawienie się bodźca, który doprowadzi do powstania podniecenia seksualnego. Wówczas pojawia się wzwód. Dodatkowa stymulacja członka poprzez ruchy frykcyjne powoduje maksymalne podniecenie, a to natomiast prowadzi do wspomnianych już skurczów, w wyniku których następuje wyrzut nasienia. 

Warto w tym miejscu dodać, że nim dojdzie do ejakulacji, z członka może wydobyć się preejakulat, czyli płyn, który pełni rolę naturalnego lubrykantu. Pojawia się on w trakcie stymulacji członka, a jego zadaniem jest ułatwienie wykonywania ruchów frykcyjnych. Uwaga - preejakulat może zawierać plemniki.

Przedwczesna ejakulacja

U niektórych mężczyzn występuje przedwczesny wytrysk. Mężczyzna nie czuje wówczas zbliżającej się ejakulacji i jest ona dla niego zaskoczeniem. Zwykle przedwczesna ejakulacja występuje u młodych, mężczyzn i wynika z braku ich doświadczenia lub gwałtownego podniecenia. Problem ten zwykle przemija po jakimś czasie. 

Do przedwczesnego wytrysku może dojść również po długim okresie abstynencji seksualnej i wówczas również nie ma się czym martwić. Zbyt wczesna ejakulacja jest poważnym problemem w sytuacji, gdy wynika ona z jakiegoś lęku, stresu lub chorób, np. cukrzycy. Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą.

Twój lekarz online
E-recepta - przedwczesny wytrysk
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta - problemy z potencją
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
Konsultacja lekarska online
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł

Problemy z ejakulacją – ejakulacja opóźniona

Odwrotnością przedwczesnej ejakulacji jest ejakulacja opóźniona. Zwykle występuje ona u starszych mężczyzn, gdy faza przemieszczania się nasienia z nasieniowodów do cewki moczowej znacznie się wydłuża.

Wówczas, mimo wzwodu, mężczyzna nie może osiągnąć orgazmu i wytrysku. Więcej o opóźnionym wytrysku orzeczytaj: tutaj.

Ejakulacja wsteczna

Podczas, gdy przedwczesna i opóźniona ejakulacja mogą mieć podłoże psychologiczne, ejakulacja wsteczna to zaburzenie czysto fizjologiczne i jeden z powodów niepłodności u mężczyzn. 
O wytrysku wstecznym mówimy, gdy podczas ejakulacji nasienie nie zostaje wyrzucone z prącia na zewnątrz, ale z cewki moczowej cofa się do pęcherza moczowego. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia, ale w znaczący sposób utrudnia lub wręcz uniemożliwia zapłodnienie. 

Do przyczyn ejakulacji wstecznej należą m.in.: 

  • uszkodzenie nerwów (wywołane np. cukrzycą), 
  • uszkodzenie mięśni (wywołane np. urazem), 
  • radioterapia okolic miednicy, 
  • przyjmowanie niektórych leków, m.in. alfa-blokerów.

Brak ejakulacji

Brak ejakulacji u mężczyzny nazywany jest aspermią, a gdy z prącia wydostaje się minimalna ilość ejakulatu – hipospermią. Zaburzenie to może wynikać z:

  • niedrożności nasieniowodów, 
  • stanów zapalnych jąder, 
  • przerostu prostaty,
  • chorób nerek,
  • nadciśnienia. 

Jeśli brak ejakulacji u mężczyzny występuje sporadycznie, może być to jedynie wynik czasowej niedyspozycji. Jeśli jednak problem ten utrzymuje się dłuższy czas, wówczas trzeba udać się do urologa.

Zazwyczaj brak wytrysku związany jest z obniżeniem libido i niemożliwością osiągnięcia prawidłowego wzwodu. Wtedy konieczna może okazać się psychoterapia.

Ejakulacja u kobiet

Kobiecy wytrysk wciąż owiany jest tabu, dlatego potwierdzamy – to nie mit! Nie jest to zbyt dobrze zbadanie i opisane zjawisko, jednak nie ulega wątpliwości, że zdarza się ono niektórym kobietom. Naukowcy są zdania, że doprowadza do niego stymulacja słynnego punktu G.

Znajdujące się tam struktury w momencie podniecenia wypełniają się płynem, który pod wpływem skurczów może wydostać się na zewnątrz.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Wytrysk
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
Jak podniecić mężczyznę - słowami, dotykiem, na odległość
Owulacja – co to jest i ile trwa? Objawy jajeczkowania

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Budzenie się w nocy: częste, o jednej godzinie. Co oznacza?
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie
Hiperwentylacja - co to jest? Jak oddychać i jak leczyć?

Reklama