Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Luźna pochwa - w ciąży i po porodzie. Co oznacza?

Luźna pochwa najczęściej pojawia się po porodzie naturalnym, ale często dotyka także kobiety w okresie menopauzy. Powoduje brak satysfakcji w trakcie pożycia seksualnego, ale może doprowadzić do wypadania pochwy. Przeczytaj, co wywołuje stan rozluźnienia i jak można go skutecznie leczyć.
Kobieta z problemem luźnej pochwy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Luźna pochwa to określenie zespołu rozluźnionej pochwy. najczęściej pojawia się po porodzie siłami natury, który wymaga rozciągnięcia więzadeł i poluzowania mięśni, aby dziecko mogło wyjść na świat.
 • Poród naturalny to nie jedyna przyczyna takiego stanu. Duży wpływ ma nietypowe ułożenie dziecka oraz jego spora masa urodzeniowa. Zmiany w gospodarce hormonalnej ciężarnej kobiety również przyczyniają się do powiększenia pochwy.
 • Zespół luźnej pochwy można leczyć. Ginekologia estetyczna zna wiele sposobów na zwężenie tych okolic narządów rodnych. Warto z nich korzystać, gdyż poprawiają poziom satysfakcji ze współżycia seksualnego i zapobiegają nawracającym infekcjom.
SPRAWDŹ TEŻ: Budowa pochwy - jaka jest średnia długość pochwy?
Spis treści

Reklama

Czym jest luźna pochwa?

Zespół rozluźnienia pochwy, potocznie nazywany luźną pochwą to charakterystyczne uczucie „luzu” w miejscu intymnym kobiety. Zmiany, jakie zachodzą w obrębie narządów rodnych doprowadzają do rozciągnięcia więzadeł i poluzowania mięśni pochwy, a konkretnie jej przedsionka.

Wpływa to nie tylko na poziom doznań płynących ze zbliżeń seksualnych, ale może także wywoływać nawracające infekcje intymne i wpływać na niepłodność. Przy tego typu rozluźnieniu narządy rodne nie są odpowiednio chronione. Luźna pochwa może powodować trudności przy zajściu w ciążę.

Główną przyczyną takiego zjawiska jest najczęściej poród siłami natury. Nawet dla elastycznej pochwy urodzenie dziecka jest dość dużym wyzwaniem.

Wydalenie dziecka przez drogi rodne powoduje znaczne rozciągnięcie pochwy, która nie wraca do stanu sprzed porodu, a staje się luźniejsza. Nietypowe ułożenie dziecka lub zbyt duża waga urodzeniowa sprzyjają temu zjawisku.

Nie tylko poród siłami natury jest przyczyną rozluźnienia. Zjawisko luźnej pochwy pojawia się często w okresie menopauzy, kiedy znacznie spada poziom kolagenu.

Reklama

Jak sprawdzić, czy pochwa jest luźna? 

Podstawowym kryterium zespołu rozluźnienia pochwy jest przede wszystkim subiektywne odczucie mniejszej satysfakcji przy stosunku przez kobietę. Zbyt luźna pochwa powoduje także mniejsze zadowolenie z seksu u mężczyzn.

Twierdzenie, iż zła jakość współżycia seksualnego może być spowodowana rozluźnieniem narządów rodnych kobiety jest jak najbardziej prawdziwe. Wiele młodych, świeżo upieczonych rodziców skarży się na słabą jakość pożycia seksualnego i mało erotycznych doznań w trakcie zbliżeń.

Luźna pochwa podczas stosunku sprawia, iż seks nie jest tak satysfakcjonujący. Taka sytuacja doprowadza do niechęci i niskiej samooceny partnerów.

Jak sprawdzić, czy pochwa jest luźna? Pierwszym elementem diagnozowania zespołu rozluźnionej pochwy jest szczegółowy wywiad z obojgiem partnerów i ocena jakości pożycia seksualnego. Niezdiagnozowany problem nasila się wraz z upływem czasu.

W trakcie stosunku pojawiają się charakterystyczne odgłosy, podobne do oddawania gazów. W skrajnych wypadkach może nawet dojść do wypadnięcia macicy na skutek silnego i długo trwającego osłabienia pochwy i jej podparcia.

Lekarz zleca badania i zaleca odpowiednie leczenie. Warto skorzystać z porady ginekologa, który posiada wiedzę z zakresu ginekologii estetycznej.

Reklama

Luźna pochwa po porodzie - co robić? 

Poród siłami natury jest jedną z głównych przyczyn zespołu rozluźnionej pochwy. Ten kobiecy narząd zbudowany jest z dość rozciągliwych mięśni, ale po porodzie tracą one swoją sprężystość. Luźna pochwa po porodzie naturalnym może być także efektem złego ułożenia dziecka lub następstwem urodzenia dziecka o dużej masie.

Pochwa w klasycznej formie posiada od 2 do 3 centymetrów szerokości. W trakcie porodu musi przez nią przejść główka dziecka, a zatem naturalnie się rozciąga.

Jednak często po porodzie luźna pochwa nie wraca do stanu sprzed ciąży. To normalne zjawisko, jednak lekarze zalecają odczekać kilka miesięcy po porodzie, aby stwierdzić na ile szerokość pochwy odbiega od normy. Często granicznym momentem jest koniec karmienia piersią.

Luźna pochwa po cesarce jest rzadszym zjawiskiem, ale rezygnacja z porodu naturalnego na rzecz cc w obawie przed rozciągnięciem mięśni pochwy jest błędnym podejściem. Sam stan ciąży zaburza gospodarkę hormonalną, w tym także poziom estrogenu, który odpowiada za jędrność śluzówek.

Co robić w przypadku luźnej pochwy po porodzie? Medycyna oferuje szereg zabiegów, które skutecznie zwężają wejście pochwy. Przy niewielkich zmianach kobiety mogą samodzielnie walczyć z problemem.

Jedną ze skutecznych metod jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, zwanych mięśniami Kegla.  Kolejnym sposobem jest używanie kulek gejszy, wkładanych do pochwy. Każde z ćwiczeń wymaga systematyczności i regularnego stosowania.

Reklama

Od czego zależy luźna pochwa?  

Zespół rozluźnienia pochwy jest głównie związany z porodami naturalnymi i urazami okołoporodowymi. Od czego zależy luźna pochwa? Głównym powodem tej dolegliwości są zmiany w obrębie narządów rodnych, które doprowadzają do rozciągnięcia więzadeł i mięśni dna miednicy.

Przyczynami luźnej pochwy są:

 • poród siłami natury,
 • nietypowe ułożenie dziecka, na przykład pośladkowe,
 • duża masa urodzeniowa dziecka (powyżej 4 kilogramów),
 • zwiotczenie tkanek w czasie ciąży,
 • rozluźnienie mięśni i skóry krocza,
 • menopauza,
 • zmiany hormonalne,
 • niedobór estrogenów,
 • ubytek kolagenu,
 • otyłość jako efekt uboczny,
 • intensywny wysiłek fizyczny,
 • częste zaparcia, które osłabiają mięśnie dna miednicy,
 • uprawianie fistingu, czyli kontrowersyjnej techniki seksualnej, polegającej na penetracji całą dłonią partnera.

Wszystkie wymienione przyczyny odpowiadają na pytanie od czego luźna pochwa pojawia się u konkretnej kobiety. Nie zawsze sam poród jest głównym czynnikiem.

Reklama

Luźna pochwa w ciąży

Ciąża zmienia organizm przyszłej mamy i wygląd narządów płciowych. Pochwa w ciąży też odbiega swym wyglądem od klasycznej postaci. Wahania hormonalne w tym okresie wywołują wiele zmian, zanikają estrogeny i pojawia się za luźna pochwa z wiotką i cienką śluzówką.

Ten stan ma dość istotny wpływ na przebieg ciąży. Luźna pochwa w ciąży jest bardziej narażona na infekcje, staje się bardziej ukrwiona, a jej ściany ulegają rozpulchnieniu na skutek zatrzymywania wody w organizmie.

W sytuacji wątpliwości i odczuwania zbytniego rozluźnienia pochwy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Leczenie luźnej pochwy

Co robić, aby luźna pochwa wróciła do swoich rozmiarów sprzed ciąży i porodu? Problemu nie wolno bagatelizować, ponieważ objawy mogą się nasilać i stwarzać szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Leczenie luźnej pochwy polega głównie na obkurczaniu śluzówki i otaczających ją tkanek. Nieleczona nie tylko utrudnia pożycie seksualne, ale może być także przyczyną wielu infekcji. Nowoczesna ginekologia oferuje szereg metod leczenia zespołu rozluźnionej pochwy.

Przed wyborem sposobu leczenia przeprowadzane są szczegółowe badania, aby ocenić stan pochwy i wykryć wady anatomiczne lub ewentualne uszkodzenia (jak rany czy otarcia). Te sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do konkretnego zabiegu.

Zabiegi na luźną pochwę po porodzie to:

 • waginoplastyka, polegająca na wycięciu fragmentu pochwy i ponownym zszyciu,
 • laserowe zwężanie pochwy, polegająca na podgrzaniu światłem lasera włókien kolagenowych jej ścianek,
 • radiofrekwencja, czyli użycie promieniowania elektromagnetycznego,
 • zabiegi chirurgiczne, polegające na zwężeniu dolnej części pochwy średnio o 1/3 szerokości,
 • zwężanie pochwy nićmi liftingującymi, wprowadzanymi przez nacięcia w okolicy krocza, następnie zawiązywanymi i umocowanymi przy pomocy specjalnych haczyków. Nici rozpuszczają się po roku,
 • zabieg laserowej rewitalizacji,
 • ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z krwi pacjentki,
 • zastosowanie urządzenia HIFU, który pobudza naturalną produkcję kolagenu.

Wybór metody leczenia luźnej pochwy powinien uwzględniać stopień defektu, jego wpływ na organizm i jakość życia kobiety, a także oczekiwania kobiety.

Czytaj również

Bibliografia

 • dr Jen Gunter „Biblia waginy”, wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020
 • R. Kulhawik „Laser vaginal therapy – nowa metoda poprawiająca jakość życia seksualnego kobiet”, Seksuologia Polska, tom 15, nr 1(2017)
 • dr K. Waleśkiewicz-Ogórek „Dysfunkcja seksualna w gabinecie ginekologa”, Forum Położnictwa i Ginekologii, grudzień 2019/styczeń 2020, nr 49/464449, ISSN 2084-011X.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady anatomiczne pochwy i macicy
Nadżerka szyjki macicy - co to jest? Objawy i metody usuwania
Zmiana patologiczna dróg rodnych
Przerost łechtaczki - objawy. Jak wygląda leczenie?
Kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch
Niedrożność jajowodów - jakie są objawy? Czy nasila się w trakcie miesiączki i owulacji?
Wizualizacja niedrożności jajowodów w żeńskim układzie rozrodczym
Podobne artykuły
Lekarz trzymający w dłoni plastikową macicę
Wypadanie macicy - jak wygląda i jak z nim żyć? Objawy, domowe sposoby i operacja
Kobiecy układ rozrodczy
Tyłozgięcie macicy: czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Objawy i przyczyny
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Macica jednorożna to problem niepłodności. Dlaczego grozi przedwczesnym porodem?
Lekarz bada kobietę w ciąży
Czy przodozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Jak się objawia macica dwurożna? Dowiedz się, co warto o niej wiedzieć

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!