Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Ropień zęba może być bardzo bolesny, jest też źródłem zakażeń dla całego organizmu. Podejrzewając ropę w zębie lub dziąśle, nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Dowiedz się jak wyleczyć dolegliwość.
Leczenie ropnia zęba
Źródło: 123RF
Spis treści

Ropa w zębie lub dziąśle świadczy o zaawansowanym stanie chorobowym w tkankach okołowierzchołkowych albo przyzębia. Dlatego wszelkie działania we własnym zakresie są w tym przypadku niewskazane - leczenie ropnia zęba powinno mieć charakter stomatologiczny, chirurgiczny i farmakologiczny. 

Czym jest ropień zęba?

Ropień definiowany jest w literaturze medycznej jako ograniczona komora, wypełniona treścią ropną, powstała wskutek rozpadu i upłynnienia obumarłych tkanek, do czego dochodzi za sprawą działania enzymów komórkowych, takich jak proteazy (enzymy proteolityczne), lipazy czy oksydazy. Najczęściej powstanie ropnia jest konsekwencją daleko posuniętego procesu próchniczego, w wyniku którego dochodzi do zapalenia, a następnie martwicy miazgi zęba, stającej się naturalnym środowiskiem do rozwoju patogenów, przenikających następnie do tkanek okołowierzchołkowych i powodujących ich ostre, ropne zapalenie.

Rodzaje ropni

Ropień zęba (nazywany też zębopochodnym lub okołowierzchołkowym) przybierać może jedną z trzech postaci, będących trzema kolejnymi stadiami rozwoju, następującymi po sobie w sytuacji, gdy nie zostaje wdrożone właściwe leczenie. 

Są to:

  • ropień okołowierzchołkowy– pierwsza faza procesu zapalnego w tkankach okołowierzchołkowych. Objawia się silnym, pulsującym bólem, zwłaszcza pod wpływem bodźców cieplnych oraz w pozycji leżącej. Występuje charakterystyczne uczucie wysadzania zęba z zębodołu,
  • ropień podkostnowy– druga faza zapalenia, w czasie której treść ropna przedostaje się przez tkankę kostną szczęki. Charakterystycznym objawem jest bardzo silny ból promieniujący na inne zęby, a także lekka gorączka i dreszcze,
  • ropień podśluzówkowy– ostatnia faza zapalenia, w której ropa przebija się przez okostną, a następnie błonę śluzową dziąsła. Na tym etapie maleje bolesność, zwiększa się jednak obrzęk dziąsła, utrzymują się też objawy grypopochodne. Zapaleniu może towarzyszyć nieprzyjemny zapach i posmak w ustach.

Dodatkowo wiedzieć należy, iż w obrębie jamy ustnej wystąpić może też ropień tkanek przyzębia, który jest infekcją zapalną obejmującą dziąsło brzeżne lub brodawkę międzyzębową. Przyczyną tego typu ropnia mogą być zmiany hormonalne, lekoterapia lub niewłaściwe czyszczenie przestrzeni między zębami.

Jak wyleczyć ropień zęba?

Ropień zęba jest stanem wymagającym natychmiastowego i specjalistycznego leczenia – zaniechanie w tym względzie może doprowadzić do poważnych konsekwencji ogólnoustrojowych. Dlatego podejrzewając stan zapalny o ropnym charakterze należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa. W przypadku, gdy ropień zęba jest w pierwszej fazie rozwoju (okołowierzchołkowej), niezbędne jest otworzenie komory zęba i przeprowadzenie leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. W większości przypadków pozwoli to na wygaszenie stanu zapalnego i wydostanie się zalegającej ropy. Bardzo często w takich przypadkach wspomagająco stosowana jest antybiotykoterapia z użyciem penicyliny, klindamycyny czy cefalosporyny.  Sporadycznie konieczna może być ekstrakcja zęba (dziś rozwiązanie to stosuje się coraz rzadziej) lub usunięcie (resekcja) wierzchołka chorego korzenia.

Leczenie zaawansowanego ropnia zęba

Jeżeli ropa pod zębem przyjmie postać podkostnową lub podśluzówkową, stomatolog w znieczuleniu miejscowym powinien naciąć wybrzuszenie w błonie śluzowej, pod którym zbiera się wydzielina. Zazwyczaj pozwala to na jej swobodny odpływ, choć niekiedy konieczne może być też mechaniczne odsączenie ropy. Czynności te przeprowadzane są po uprzednim otwarciu zęba i przeprowadzeniu leczenia kanałowego. I w tym przypadku terapię uzupełnia podanie antybiotyku. Ponieważ w zaawansowanych stanach występuje silna bolesność, gorączka, dreszcze i inne objawy grypopochodne, objawowo można podać pacjentowi również środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jak usunąć ropę z zęba domowym sposobem?

Leczenie ropnia zęba wiąże się z uciążliwymi, niekiedy bolesnymi zabiegami, takimi jak:

  • otwarcie zęba, 
  • wyciągnięcie chorej miazgi, 
  • nacinanie dziąseł. 

Wielu pacjentów usiłuje w związku z tym uniknąć wizyty u stomatologa, próbując usunąć ropę zebraną w zębie czy dziąśle na własną rękę. Stomatologowie ostrzegają, że korzystanie z wszelkich domowych sposobów w tej materii nie prowadzi do zażegnania poważnego problemu zdrowotnego, jakim jest ropień zęba, a co najwyżej łagodzi jego objawy. Nie wystarczą więc środki przeciwbólowe, ani ziołowe płukanki na zmniejszenie obrzęku.Tym bardziej nie należy ropnia, jeśli jest widoczny, przebijać. Niezbędne w tej sytuacji jest podjęcie leczenia przyczynowego, o charakterze stomatologicznym, chirurgicznym i farmakologicznym jednocześnie. Jeśli chodzi o domowe sposoby na ropień zęba, jedynym polecanym z nich jest profilaktyka próchnicy, a więc regularne mycie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych, usuwanie kamienia i płytki nazębnej, czy odpowiednia dieta uboga w węglowodany.

Bibliografia

  • Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski: Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014, PZWL
  • Paula Piekoszewska-Ziętek , Anna Turska-Szybka , Dorota Olczak-Kowalczyk: Infekcje zębopochodne – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia 2016; 21(2), wyd. Borgis.
  • Monika Prokop-Franaszek, Marta Gackowska, Tomasz Gołda: Ropnie tkanek przyzębia i ropnie zębopochodne – diagnostyka, różnicowanie i leczenie, Implantoprotetyka 2007, tom VIII, nr 3
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama