Szczypiące oczy - przyczyny, krople i domowe sposoby

Szczypiące oczy mogą być objawem zmęczenia, długotrwałej pracy przed komputerem, a także toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Jakie jeszcze mogą być przyczyny szczypania oczu oraz jakie leczenie warto zastosować? Sprawdź, które domowe sposoby mogą złagodzić objaw.
Kobietę szczypią oczy
źródło:123RF

Spis treści

Co oznaczają szczypiące oczy?

Szczypiące oczy to dość częsta dolegliwość, niekoniecznie związana z procesem chorobowym. Każdy prawdopodobnie nieraz odczuwał nieprzyjemne szczypanie i łzawienie oczu spowodowane zmęczeniem czy długotrwałą pracą przed komputerem. To zupełnie normalna reakcja organizmu. Objaw bywa także oznaką podrażnienia oczu wywołanego zanieczyszczeniami środowiska, szczególnie smogiem. Negatywny wpływ na oczy ma także dym tytoniowy. Nie bez znaczenia jest także negatywne oddziaływanie substancji drażniących na oczy. 

Z takimi substancjami wiele osób styka się często w miejscu pracy. Przykładowo, osoby zajmujące się zawodowo sprzątaniem niejednokrotnie borykają się z uczuciem szczypania i łzawienia oczu związanym z używaniem środków czystości zawierających detergenty. Dolegliwości mogą być oznaką niewłaściwego noszenia soczewek kontaktowych lub niewłaściwej higieny. Niektórzy jednak cierpią z powodu szczypiących oczu każdego dnia. Istnieją bowiem różne jednostki chorobowe, które objawiają się dolegliwościami ze strony narządu wzroku. 

Przyczyny szczypiących oczu

Wśród przyczyn szczypiących oczu wymienia się następujące schorzenia:

Co ciekawe, szczypiące oko u kobiet w ciąży mogą być symptomem tzw. zespołu suchego oka, za rozwój którego odpowiadają zaburzenia hormonalne. Istna burza hormonów, do której dochodzi w ciele ciężarnej kobiety może bowiem skutkować zatkaniem ujść gruczołów łojowych w powiekach oraz zmniejszeniem produkcji łez, co wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, takie jak szczypanie i łzawienie oczu. 

Szczypiące oczy a alergia

Na szczególną uwagę zasługuje alergia, będącą jedną z najczęstszych przyczyn szczypania i łzawienia oczu. Alergię należy rozumieć jako niewłaściwą reakcję układu odpornościowego na skutek kontaktu z czynnikiem zewnętrznym (alergenem), na który dana osoba wykazuje swoistą nadwrażliwość. 

Szczypanie oczu jest najczęściej objawem alergii wziewnych, czyli wywołanych alergenami znajdującymi się w otoczeniu, które w czasie oddychania przedostają się do organizmu. Takimi alergenami są zwykle pyłki roślin, roztocza i kurz domowy oraz sierść zwierząt. 

Oprócz szczypania oczu, alergie wziewne wywołują także inne objawy, takie jak:

 • kichanie,
 • katar,
 • zapalenie spojówek,
 • kaszel,
 • świąd gardła,
 • świszczący oddech,
 • świąd i rumień skóry.

Co na szczypiące oczy? 

Co na szczypiące oczy warto zastosować? Okuliści polecają między innymi stosowanie kropli nawilżających. Takie preparaty sprawdzą się u osób, które sporadycznie odczuwają dolegliwość, a objaw ten nie ma związku z procesem chorobowym. 

Warto jednak podkreślić, że krople na szczypiące oczy nie powinny zawierać konserwantów. W przypadku swędzenia oczu spowodowanego reakcją alergiczną zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych, takich jak:

 • lewoceteryzyna,
 • hydroksyzyna,
 • chlorfeniramina,
 • cyproheptadyna,
 • ceteryzyna,
 • anatazolina,
 • dimenhydrynat,
 • azelastyna,
 • loratadyna,
 • rupatadyna.

Ponadto zastosowanie znajdują wziewne glikokortykosteroidy, takie jak: budezonid,beklomezaton, flutykazon.

Niekiedy na reakcje alergiczne stosuje się leki antyleukotrienowe, do których zaliczają się:

 • zafirlukast, 
 • pranlukast,
 • montelukast.

W leczeniu alergii wziewnych kluczowe znaczenie ma także unikanie czynników odpowiedzialnych za reakcję alergiczną, a zatem niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych, które pozwolą wykryć alergeny. 

Warto podkreślić, że leczenie powinno się odbywać pod kontrolą lekarza, który na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badań diagnostycznych określi przyczynę szczypiących oczu i zaordynuje odpowiedni lek. 

Domowe sposoby na szczypiące oczy

Jeżeli chodzi o domowe sposoby na szczypiące oczy, to zwolennicy medycyny naturalnej polecają ciepłe okłady na powieki. Można je wykonywać z użyciem ziołowych naparów, zwłaszcza z rumianku. 

Skutecznym domowym sposobem na alergię wziewną będą inhalacje z wykorzystaniem pary wodnej i olejków eterycznych o działaniu przeciwzapalnym i nawilżających (m.in. miętowego lub rumiankowego). Pacjenci zmagający się z alergią wziewną mogą także złagodzić objawy poprzez picie ziołowych naparów o działaniu przeciwzapalnym. 

Za skuteczną uchodzi też zielona herbata, która zawiera katechiny wykazujące działanie przeciwalergiczne. Niemniej przed zastosowaniem któregokolwiek z domowych sposobów, warto zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty, gdyż niektóre zioła mogą wchodzić w reakcje z zażywanymi lekami. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Dadas-Stasiak E., Kalicki B., Jung A., Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2010, 6 (2), p. 92-99.
 • dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2010, 6 (2), p. 92-99. Krogulska A., Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 16-27.

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij