Paciorkowiec w gardle - objawy i leczenie

Wysoka gorączka, nudności, ostry ból gardła przy przełykaniu, a także obrzęknięte migdały z białym nalotem – to objawy, które mogą świadczyć o paciorkowcowym zapaleniu gardła. Nie bagatelizuj objawów i udaj się do lekarza.
Badanie gardła
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból gardła to częsty objaw przeziębienia lub konsekwencja zbyt długiego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jednak gdy towarzyszy mu wysoka gorączka i charakterystyczny biały nalot na migdałach to znak znacznie poważniejszej infekcji. Najprawdopodobniej zaatakowały cię bakterie paciorkowca.

Paciorkowiec w gardle – czym jest?

Paciorkowce atakujące gardło należą do paciorkowców z grupy A. Wywołują stan zapalny i ostry ból gardła, utrudniając przełykanie. Paciorkowe zapalenie gardła potocznie nazywane jest anginą, gdyż ⅔ z nich wywoływane jest właśnie przez te bakterie. Atakują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najwięcej zachorowań występuje latem, gdyż wtedy paciorkowce mają najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju. Przyczyną jest także częsta zmiana temperatur, która obniża odporność organizmu. Zarazić się można nimi drogą kropelkową poprzez kichanie i kaszel.

Paciorkowcowe zapalenie gardła – objawy

Objawy paciorkowca w gardle pojawiają się zwykle od 2 do 5 dni po zakażeniu bakterią, a ich nasilenie jest bardzo indywidulane. Najczęściej jest to gwałtowna gorączka powyżej 38 ºC oraz towarzyszące jej dreszcze i ból głowy. Charakterystyczny dla anginy jest obrzęk i ostry ból gardła, utrudniający przełykanie, a także biały, ropny nalot na migdałach. Mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty oraz brak apetytu. U 30-60% chorych zdarzają się również powiększone węzły chłonne, szczególnie szyjne.

Objawy paciorkowca w gardle zaczynają ustępować po 3-5 dni po zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Paciorkowiec w gardle – jak leczyć?

Lekarz w celu ustalenia faktycznego pochodzenia infekcji gardła może wykonać w gabinecie test przesiewowy na paciorkowce. Polega on na pobraniu wymazu z tylnej ściany gardła długim patyczkiem wymazowym. Następnie lekarz wysyła próbkę do laboratorium. Wyniki są dostępne już po kilku minutach. Jeśli są pozytywne dobiera odpowiedni antybiotyk, który zwalczy infekcję jamy ustnej. Najczęściej jest to penicylina lub amoksycylina.

Leczenie farmakologiczne można wspomagać również domowymi sposobami na chore gardło. Ważne jest nawadnianie organizmu ze względu na utrudnione przełykanie oraz nawilżanie błon śluzowych. Płucz kilka razy dziennie gardło naparem z ziół lub przeprowadź płukanie gardła roztworem z wody utlenionej. Płukanki działają łagodząco i antybakteryjnie, więc przyniosą ulgę w bólu i zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii. W czasie choroby zrezygnuj z papierosów i ostrych przypraw, które dodatkowo podrażniają błony śluzowe i opóźniają gojenie.

Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami są nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Paciorkowiec w gardle u dziecka

Typowa angina występuje dopiero u dwu-trzylatków, natomiast najwięcej zachorowań notuje się u dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Objawia się tak samo jak u dorosłych, lecz częściej ból gardła poprzedzony jest wymiotami i bólem brzucha. Symptomów nie należy lekceważyć i niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż tylko odpowiednia antybiotykoterapia może zwalczyć bakterie.

Nieleczone paciorkowce z grupy A mogą wniknąć w głąb organizmu i spowodować zapalenie płuc, opon mózgowych, kości i szpiku, a także martwicze zapalenie powięzi, czyli ostre zakażenie podskórnej tkanki łącznej.

Paciorkowiec gardła – powikłania

Zbagatelizowany paciorkowiec może przysporzyć nam wiele poważniejszych chorób niż angina. Powikłaniami niewyleczonej bakterii są:

  • Gorączka reumatyczna
  • Szkarlatyna
  • Ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych
  • Zapalenie zatok przynosowych
  • Zespół wstrząsu toksycznego
  • Zapalenie kłębuszków nerkowych
  • Ropień okołomigdałkowy

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Przeczytaj artykuł
Uczucie czegoś w gardle: w przełyku, krtani. Co oznacza?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Uczucie czegoś w gardle: w przełyku, krtani. Co oznacza?
Drapanie w gardle: przyczyny, domowe sposoby. Jakie leki?
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę
Kamienie migdałkowe - przyczyny, leczenie i usuwanie
Zapalenie przełyku - objawy, leczenie i rodzaje
Wymaz z gardła - co wykrywa? Przebieg i wyniki

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama