Dla Ciebie, na zdrowie!

Paciorkowiec w gardle - objawy i domowe sposoby. Co oznacza nawracający?

Paciorkowiec w gardle objawia się w charakterystyczny sposób. Najczęstsze symptomy to wysoka gorączka, nudności, ostry ból gardła przy przełykaniu, a także obrzęknięte migdały z białym nalotem. Kiedy udać się do lekarza i jak pozbyć się tej bakterii z organizmu?
Badanie gardła
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Paciorkowiec w gardle jest dość powszechnym zakażeniem. Jak uniknąć zarażenia?
 • Paciorkowiec w gardle daje dość charakterystyczne objawy, zwłaszcza w formie ropnej. Jakie?
 • Odpowiednio leczony paciorkowiec w gardle nie jest groźny, jednak zbagatelizowany prowadzić może do powikłań. Jakich?
SPRAWDŹ TEŻ: Jak zwalczyć bakterie w gardle?
Spis treści

Ból gardła to częsty objaw przeziębienia lub konsekwencja zbyt długiego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jednak gdy towarzyszy mu wysoka gorączka i charakterystyczny biały nalot na migdałach to znak znacznie poważniejszej infekcji. Najprawdopodobniej zaatakowały cię bakterie paciorkowca.

Reklama

Czym jest paciorkowiec w gardle?

Paciorkowce nazywane są inaczej streptokokami. Pod mikroskopem bakterie te układają się jedna za drugą - skąd ich nazwa. Większość paciorkowców jest nieszkodliwa, gdyż stanowią element prawidłowej flory bakteryjnej organizmu. Zaledwie część jest chorobotwórcza.

Paciorkowce atakujące gardło należą do paciorkowców z grupy A, inaczej zwane pneumokokami. Wywołują stan zapalny i ostry ból gardła, utrudniając przełykanie.

Paciorkowe zapalenie gardła potocznie nazywane jest anginą (paciorkowcową), gdyż ⅔ z nich wywoływane jest właśnie przez te bakterie.

W gardle może pojawić się także paciorkowiec ropny, który dodatkowo charakteryzuje się nalotem na migdałkach.

Skąd się biorą paciorkowce w gardle?

Paciorkowce atakują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najwięcej zachorowań występuje latem, gdyż wtedy paciorkowce mają najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju. 

Przyczyną jest także częsta zmiana temperatur, która obniża odporność organizmu. Zarazić się można nimi drogą kropelkową poprzez kichanie i kaszel.

Źródłem choroby może być zarówno osoba przejawiająca objawy, jak i bezobjawowy nosiciel. Zarażeniu sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, m.in. brudne ręce, przedmioty czypicie z tej samej butelki.

Paciorkowiec w gardle jest zaraźliwy, dlatego należy wstrzymać się od kontaktu z innymi ludźmi. Na szczęście już po 24 godzinach od zastosowania antybiotyku zagrożenie zarażaniem mija.

Reklama

Objawy paciorkowca w gardle

Objawy paciorkowca w gardle pojawiają się zwykle od 2 do 5 dni po zakażeniu bakterią, a ich nasilenie jest bardzo indywidulane.

Najczęściej jest to gwałtowna gorączka powyżej 38 ºC oraz towarzyszące jej dreszcze i ból głowy.

Charakterystyczny dla anginy jest obrzęk i ostry ból gardła, utrudniający przełykanie, a także biały, ropny nalot na migdałach.

Mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty oraz brak apetytu. U 30-60% chorych zdarzają się również powiększone węzły chłonne, szczególnie szyjne.

Objawy paciorkowca w gardle zaczynają ustępować po 3-5 dni po zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Jak leczyć paciorkowca w gardle?

Lekarz w celu ustalenia faktycznego pochodzenia infekcji gardła może wykonać w gabinecie test przesiewowy na paciorkowce.

olega on na pobraniu wymazu z tylnej ściany gardła długim patyczkiem wymazowym. Prawidłowa diagnostyka to podstawa, żeby dobraćodpowiednie leczenie.

Następnie lekarz wysyła próbkę do laboratorium. Wyniki są dostępne już po kilku minutach. Jeśli są pozytywne dobiera odpowiedni antybiotyk, który zwalczy infekcję jamy ustnej. Najczęściej jest to penicylina lub amoksycylina.

Leczenie farmakologiczne można wspomagać również domowymi sposobami na chore gardło. Ważne jest nawadnianie organizmu ze względu na utrudnione przełykanie oraz nawilżanie błon śluzowych.

Płucz kilka razy dziennie gardło naparem z ziół lub przeprowadź płukanie gardła roztworem z wody utlenionej.Płukanki działają łagodząco i antybakteryjnie, więc przyniosą ulgę w bólu i zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii.

W czasie choroby zrezygnuj z papierosów i ostrych przypraw, które dodatkowo podrażniają błony śluzowe i opóźniają gojenie.

Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami są nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Reklama

Paciorkowiec w gardle u dziecka

Typowa angina występuje dopiero u dwu-trzylatków, natomiast najwięcej zachorowań notuje się u dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Objawia się tak samo jak u dorosłych, lecz częściej silny ból gardła poprzedzony jest wymiotami i bólem brzucha.

Symptomów nie należy lekceważyć i niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż tylko odpowiednia antybiotykoterapia może zwalczyć bakterie.

Nieleczone paciorkowce z grupy A mogą wniknąć w głąb organizmu i spowodować zapalenie płuc, opon mózgowych, kości i szpiku, a także martwicze zapalenie powięzi, czyli ostre zakażenie podskórnej tkanki łącznej.

Czy paciorkowiec w gardle jest groźny?

Zdarzają się przypadki, że antybiotykoterapia nie działa. Nawracający paciorkowiec w gardle może prowadzić do poważnych konsekwencji. W przypadku trudnych zakażeń niepoddających się leczeniu wykonuje się posiew z antybiogramem. Ma on na celu sprawdzić wrażliwość antybiotykową.

Natomiast zbagatelizowany paciorkowiec może przysporzyć  wiele poważniejszych chorób niż angina.

Powikłaniami niewyleczonej bakterii są:

 • gorączka reumatyczna,
 • szkarlatyna,
 • ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych,
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • zespół wstrząsu toksycznego,
 • zapalenie kłębuszków nerkowych,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • ostre zakażenie podskórnej tkanki łącznej,
 • ropień okołomigdałkowy.

Zakażenie jakimkolwiek paciorkowcem, także w gardle, u kobiet w ciąży może być zagrożeniem dla matki, jak i dla płodu.

Antybiotykoterapia w tym okresie jest nieskazana, dlatego wiele ciężarnych stara się leczyć naturalnymi sposobami. Przed ich zastosowań, należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Paciorkowce mogą prowadzić do powikłam podczas porodu lub nawet wywołać go przedwcześnie.Dojść może również do poporodowego zapalenia jamy macicy u matki czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u dziecka.

Czytaj również

Bibliografia

 • Szewczyk Eligia M., Diagnostyka bakteriologiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007, strona 32.
 • Choby B.A. Rozpoznawanie i leczenie paciorkowcowego zapalenia gardła. Lekarz Rodzinny październik 2009; 10.
 • Efstratiou A.: Group A streptococci in the 1990s. J. Antimicrob. Chemother. 45 Suppl., 3–12 (2000).
 • Szczypa K., Wilemska J., Hryniewicz W., Sitkiewicz I.: Mechanizmy wirulencji Streptococcus pyogenes. Post. Mikrobiol. 51, 3–15 (2012).
 • Choroby wewnętrzne. W: Szczeklik A. (red.). Kompendium Medycyny Praktycznej 2009; 888–889.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Dziewczynka odczuwa chrypę w gardle
Przeczytaj artykuł
Uczucie czegoś w gardle: w przełyku, krtani. Co oznacza?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Przeczytaj artykuł
Drapanie w gardle: przyczyny, domowe sposoby. Jakie leki?
Kobietę drapie w gardle
Podobne artykuły
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę
Wygląd kamienia migdałkowego
Kamienie migdałkowe - przyczyny, leczenie i usuwanie
Osoba z dysfunkcją przełyku
Zapalenie przełyku - objawy i rodzaje. Jak trwa leczenie?
Badanie gardła
Wymaz z gardła - na czym polega i co wykrywa? Cena i diagnostyka
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!