Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Odparzone stopy - co na odparzoną skórę na stopach?

Odparzone stopy to częsta dolegliwość w czasie wakacyjnego odpoczynku, zwłaszcza aktywnego. Powstawaniu odparzeń stóp sprzyja wysoka temperatura, wilgoć, brak dostępu powietrza, a także nadmierne tarcie. Sprawdź, jak powstają odparzenia stóp, czym się różnią od odcisków, a jakie są sposoby na odparzone stopy.
Pęcherz na stopie
123RF
Spis treści

Reklama

Odparzone stopy

Odparzone stopy to typowa dolegliwość okresu letniego. Najczęściej borykają się z nimi wczasowicze w czasie wypoczynku w tzw. ciepłych krajach.

Stopy nieprzyzwyczajone do wysokiej temperatury łatwo się przegrzewają, nawet w letnim obuwiu, a to najczęstsza przyczyna powstawania odparzeń.

Wakacje sprzyjają także pieszym wędrówkom. W czasie chodzenia stopy także są zarażone na powstanie odparzeń, a ryzyko to znacząco wzrasta, jeśli spacerujemy w niewygodnym lub źle dobranym obuwiu.

Poza wysoką temperaturą oraz nadmiernym tarciem, czynnikiem sprzyjającym powstawaniu odparzeń jest nadmierna potliwość stóp, szczególnie w połączeniu z butami, które nie zapewniają dostępu powietrza. 

Reklama

Jak powstają odparzenia stóp? Objawy

Nieprzewiewne, zbyt grube, wykonane ze sztucznych materiałów oraz nieodpowiednio dopasowane obuwie w czasie wakacyjnego spaceru to niemal pewny sposób na nabawienie się zmian zapalnym skóry nazywanych potocznie odparzeniami.

Odparzenia powstają bowiem pod wpływem gorąca, wilgoci, tarcia oraz zbyt małego dostępu powietrza. Można je rozpoznać po zaczerwienieniu i przekrwieniu skóry oraz obrzęku – to pierwsze symptomy stanu zapalnego. Z czasem może pojawić się wysięk.

Zmianom skórnym zazwyczaj towarzyszy ból i świąd. Odparzenia najczęściej tworzą się w pachwinach, pod pachami, pod biustem oraz na stopach. Generalnie w tych miejscach ciała, w których jest najwięcej gruczołów potowych oraz które narażone są na tarcie i słaby dostęp powietrza.

Odparzenie stopy a odcisk – czym się różnią?

Odparzenie stopy łatwo pomylić z odciskami, które także powstają pod wpływem ucisku lub tarcia. Jak zatem odróżnić odcisk od odparzenia? Odciski charakteryzują się twardymi zgrubieniami na skórze, będącymi reakcją obronną organizmu.

Mogą przybrać postać modzeli, czyli dużych powierzchni zrogowaciałego naskórka lub nagniotków o stożkowatym kształcie. Modzele najczęściej tworzą się na podeszwach stóp.

Z kolei nagniotki na palcach stop i pomiędzy nimi, przez co bywają mylone z odparzeniami stóp, które także tworzą się w tym miejscu. Co więcej, nagniotkom towarzyszy rumień, który jest także podstawowym objawem odparzenia.

Reklama

Odparzone palce u nóg, podeszwy i pięty

Pachy, pachwiny, pośladki, skóra pod biustem oraz stopy – to miejsca szczególnie podatne na powstawanie odparzeń. Zmiany zapalne nazywane odparzeniami mogą występować punktowo lub obejmować większe powierzchnie skóry. W przypadku stóp odparzeniu zazwyczaj ulegają palce, gdyż pomiędzy nimi zbiera się najwięcej wilgoci. Podatne są także pięty oraz podeszwy stóp.

W tych miejscach dodatkowo mogą powstawać pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Tworzenie się pęcherzy jest naturalną reakcją obronną skóry. Podolodzy często przyrównują je do poduszeczek, które mają chronić skórę przed uszkodzeniem.

Reklama

Co na odparzone stopy?

Pielęgnacja odparzonych stóp zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia zmian zapalnych. Jeśli stopy są zaczerwienione, przekrwione i opuchnięte, ulgę przyniesie maść na odparzenia z alantoiną – substancją o działaniu przeciwzapalnym oraz przyspieszającą gojenie.

Regularne stosowanie allantoiny na zmienioną chorobowo skórę zmniejszy świąd i zaczerwienienie. Pomoże także zniwelować łuszczenie się skóry.

Jeśli natomiast na stopach powstaną pęcherze wypełnione płynem surowiczym, ważnym elementem leczenia powinna być dezynfekcja skóry, z uwagi na zwiększone ryzyko infekcji. Zalecane są głównie środki antyseptyczne na bazie oktenidyny.

Po odkażeniu pęcherza powinno się założyć opatrunek, najlepiej hydrożelowy lub hydrokoloidowy. Jeśli rozwinie się zakażenie drożdżakowe, konieczne będzie leczenie przeciwgrzybicze preparatami azolowymi. W przypadku nadkażenia bakteryjnego zastosowanie znajdują antybiotyki.

Zobacz też:

Bibliografia

  • Koselak M., Forczak K., Gójska J., Harupa M., Jankowska J., Kondrakowicz M., Lendzioszek M., Noskiewicz M., Wyszomierska M., Żylak M., Podstawy podologii kosmetycznej, Warszawa 2010.
  • Szymańska E., Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012, 8 (1), p. 73‐77.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady postawy i stóp
Skolioza lewostronna a prawostronna - objawy skrzywienia
Lekarz trzyma w dłoni model kręgosłupa
Skolioza idiopatyczna - młodzieńcza, dziecięca i u dorosłych
Dziecko ze skoliozą idiopatyczną w trakcie rehabilitacji
Praca za biurkiem. Jakie są zagrożenia pracy przy komputerze?
Podobne artykuły
Pęcherz na stopie
Odparzone stopy - co na odparzoną skórę na stopach?
Stopy
Stopy a zdrowie - co oznaczają czerwone, piekące lub swędzące stopy?
Haluksy - objawy i operacja. Jak skutecznie leczyć haluksy?
Stopy dziecka stojące na silikonowej zabawce
Płaskostopie (platfus) - ból stóp. Ćwiczenia na płaskostopie
Kobieta z kifozą szyjną
Kifoza szyjna - objawy, ćwiczenia i leczenie. Co to jest?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!