Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Poduszka do spania na boku. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?

Poduszka do spania na boku jest idealna dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, ale nie tylko. Sprawdza się również w profilaktyce choroby zwyrodnieniowej. Może też być stosowana dla zwykłej wygody i lepszej higieny snu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią poduszkę do spania na boku. Sprawdź, jaka będzie najlepsza dla dzieci, a jaka dla dorosłych.
Mężczyzna śpi na specjalnej poduszce
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Poduszka do spania na boku pozwala na maksymalną relaksację szyjnego odcinka kręgosłupa.
 • Produkty tego typu nadają się do używania przez osoby z chorobą zwyrodnieniową, ale też zupełnie zdrowe.
 • Poduszki do spania na boku występują w różnych formach. Mogą być małe i proste, a także duże, w kształcie wałka, liter C lub J, czy cyfr 7 i 9.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Spis treści

Reklama

Jak wygląda poduszka do spania na boku?

Poduszka do spania na boku zapewnia stabilne podparcie dla głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa, a co za tym idzie, odciążenie krążków międzykręgowych oraz zmniejszenie napięcia okolicznych mięśni.

Dzięki temu umożliwia spokojny i zdrowy sen osobom preferującym tę właśnie pozycję w czasie nocnego wypoczynku.

Poduszki dla śpiących na boku mają bardzo różną formę. Część z nich w niewielkim stopniu różni się od tradycyjnych. Wówczas jedynym ich wyróżnikiem jest wysokość, która powinna być większa od przeciętnej (minimum 10 centymetrów).

Inne to klasyczne poduszki ortopedyczne z wyprofilowanymi wcięciami, po to by maksymalnie dopasować się do kształtu ciała.

I wreszcie są też poduszki do leżenia na boku cechujące się  bardzo dużym rozmiarem i nietypowym kształtem (na przykład przypominające literę J lub cyfrę 9), które mają podpierać nie tylko głowę i kark, ale też inne części ciała, na przykład zgięte w kolanach kończyny dolne.

Reklama

Jaka poduszka do spania na boku?

Klasyczna poduszka do spania na boku ma kształt prostokąta lub jest wyprofilowaną, wyciętą formą. Zazwyczaj jest długa, ale stosunkowo wąska. Oprócz tego dostępne są takie produkty, jak między innymi:

 • Poduszka do spania na boku między kolana - niewielki separator, pozwalający na prawidłowe ułożenie kończyn w pozycji równoległej, jedna nad drugą.
 • Długa poduszka do spania na boku - często ma 120, 140 a nawet więcej centymetrów. Układana jest wzdłuż ciała, dzięki czemu stabilizuje nie tylko głowę, ale tułów oraz ręce i nogi. Występuje w różnych odmianach. Może być ukształtowana w różne anatomiczne formy, ale też przybierać postać podłużną, przypominającą wałek.
 • Poduszka do spania na boku i plecach, tudzież na brzuchu i boku – specjalnie wyprofilowane hybrydy umożliwiające komfortowe ułożenie się w różnych pozycjach.

Reklama

Dla kogo poduszka ortopedyczna do spania na boku?

Poduszka ortopedyczna do spania na boku (podobnie jak tożsame produkty przeznaczone dla osób preferujących wypoczynek na plecach) może być używana przez każdego, poza małymi dziećmi (umownie przyjmuje się cezurę wiekową 2 lat).

Podstawowym wskazaniem są oczywiście schorzenia kręgosłupa na odcinku szyjnym, takie jak choroba zwyrodnieniowa z towarzyszącym jej bólem i sztywnieniem karku.

Poduszkę rehabilitacyjną wykorzystuje się zarówno w jej zaawansowanych stadiach, jak też czysto profilaktycznie, by zapobiegać niepożądanym zmianom powstającym między innymi za sprawą nieprawidłowego ułożenia głowy i całego ciała.

Co więcej, tego typu produktów z powodzeniem można używać bez wskazań medycznych, wyłącznie dla własnej wygody, by łatwiej zasypiać i cieszyć się lepszymi efektami regeneracji po przebudzeniu z nocnego wypoczynku.

Przeciwskazania do stosowania poduszek ortopedycznych są nieliczne, a należą do nich między innymi:

 • silne przesunięcia kręgów szyjnych poza ich naturalną lokalizację;
 • aktywne urazy szyjne wymagające noszenia kołnierza ortopedycznego.

Reklama

Najlepsza poduszka do spania na boku

Jaka jest najlepsza poduszka do spania na boku? Nie ma w tym zakresie uniwersalnej recepty. Wiele zależy od potrzeb, preferencji, stanu zdrowia, wzrostu, wagi, czy miękkości materaca.

Przykładowo, istnieje niepisana zasada, że osoby śpiące na twardym podłożu, uniemożliwiającym zapadanie się barków, a także „dobrze zbudowane”, o szerokich ramionach, powinny wybierać poduszki wyższe.

Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie odpowiedniej krzywizny kręgosłupa. Dobrze jest w tym względzie kierować się własną wygodą, ale też sugestiami specjalistów.

Szczególnie osoby zmagające się z bólami kręgosłupa, często korzystające z pomocy fizjoterapeutycznej, powinny przez zakupem skonsultować się ze swoim rehabilitantem.

Dodatkowo można się posiłkować różnego typu poradnikami, czy rankingami dostępnymi w Internecie, mając jednak na uwadze, że najważniejsza jest w tym przypadku jakość spełniająca indywidualne potrzeby.

Niewątpliwie, w przypadku schorzeń kręgosłupa bardziej wskazane są specjalistyczne poduszki ortopedyczne, zaprojektowane tak, by odciążać struktury kostne i mięśniowe.

Są one silnie profilowane, maksymalnie anatomiczne i mają idealną wysokość. Jeśli chodzi o wypełnienie, często są w tym kontekście polecane pianki termoplastyczne, które pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało dopasowują się precyzyjnie do jego kształtu.

Duże znaczenie mają detale, chociażby takie jak możliwość łatwej wymiany poszewek. W kwestii ceny należy ważyć czynniki zdrowotne i czysto ekonomiczne. Najprostsze modele można kupić za kilkadziesiąt złotych, jednak te najbardziej zaawansowane kosztują od 100 do nawet 1000 złotych za sztukę.

 

Reklama

Poduszka dla niemowlaka do spania na boku

Wielu rodziców pyta, czy istnieją poduszki dla noworodków i niemowlaków do spania na boku. W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że w przypadku najmłodszych dzieci, tuż po urodzeniu, poduszki w ogóle nie są potrzebne, a nawet wskazane.

Najczęściej zaś rekomendowaną pozycją, zwłaszcza dla noworodków, jest ułożenie płasko na plechach, które w minimalizuje ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej w efekcie podduszenia się.

Nieco starsze dzieci, w wieku kilku miesięcy, układa się już często na boku, między innymi po to, by uniknąć zadławienia, a także zapobiegając powstawaniu wypłaszczeń tylnej części główki. W takim przypadku najistotniejsze jest zapobieganie przekręcaniu się na brzuch, twarzą do materaca.

Oferowane są w związku z tym akcesoria, które potocznie nazywa się poduszkami do spania na boku dla dziecka, w istocie są to jednak swego rodzaju ograniczniki, zwane też klinami lub pozycjonerami. Unieruchamiają one malucha w jednej pozycji, uniemożliwiając przekręcenie się. Nie są podkładane pod głowę, lecz pod tułów.

Opnie na ich temat są bardzo zróżnicowane. Zwolennicy przywołują takie argumenty, jak zwiększenie bezpieczeństwa (zwłaszcza w kontekście wspomnianej nagłej śmierci łóżeczkowej), czy redukcję objawów refluksu.

Przeciwnicy podkreślają, że tego typu poduszki krępują  swobodę ruchu dziecka, które z każdym miesiącem jest coraz bardziej predestynowane do tego, by samodzielnie wybierać pozycję najwygodniejszą do spania.

Może to powodować uczucie dyskomfortu u niemowlęcia, co więcej, może utrwalać nieprawidłową postawę lub prowadzić do kształtowania się asymetrycznych wypłaszczeń na jednym z boków głowy, jeśli pozycja nie jest regularnie zmieniana. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto więc zasięgnąć porady specjalisty.

Reklama

Poduszka do spania na boku w ciąży

Poduszka do spania na boku w ciąży powinna być duża i podłużna. Oparcie na niej ciężaru ciała pozwala odciążyć zmęczony kręgosłup, a także zwolnić nacisk na naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne, co jest korzystne nie tylko dla przyszłej mamy, ale też dziecka.

Poduszki do spania na boku dla ciężarnej są dostępne w różnych kształtach. Mogą one przypominać rogalik, ale też litery C lub J, a także cyfry 7 lub 9.

Każda z nich pozwala na wygodne ułożenie głowy, każdą też można objąć nogami i rękoma. Co więcej, anatomiczne kształty idealnie okalają ciążowy brzuch, jednocześnie go nie uciskając.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jongeun Yim, Optimal Pillow Conditions for High-Quality Sleep: A Theoretical Review, Indian Journal of Science and Technology 8(S5):135
 • Poduszka dla niemowlaka, https://fizjoterapia-dzieci.info/poduszka-dla-niemowlaka/, [data dostępu 01.08.2022]
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobieta śpi pod kołdrą obciążeniową
Kołdra obciążeniowa – jaką wybrać dla dzieci, a jaką dla dorosłych?
Mężczyzna śpi pod białą pościelą na materacu, który leży na mchu w lesie
Materace do spania dla dorosłych i dla dzieci – poznaj różnicę i wybierz najlepszy model!
Kobieta śpi na poduszce ortopedycznej
Poduszka ortopedyczna do spania - w każdej pozycji. Jaka najlepsza?
Kobieta śpiąca na brzuchu
Poduszka do spania na brzuchu. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!