Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Poduszka do spania na brzuchu. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?

Poduszka do spania na brzuchu pozwala łagodzić napięcia, którym poddawany jest kręgosłup na skutek obciążającego ułożenia ciała. Kto może lub powinien używać takiej poduszki, a dla kogo jest ona niewskazana? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni kształt i na co jeszcze zwrócić uwagę. Z czego powinien być wykonany produkt i ile może kosztować?
Kobieta śpiąca na brzuchu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Poduszka do spania na brzuchu zapobiega przeciążeniom kręgosłupa.
  • Najczęściej produkty tego typu mają kształt klasycznie prostokątny lub przypominający motyla.
  • Często poduszki dla osób śpiących na brzuchu są wykonane z pianki termoplastycznej.
SPRAWDŹ TEŻ: Zdrowy sen - jak o niego zadbać? Zdrowy tryb życia i inne zasady
Spis treści

Reklama

Jak wygląda poduszka do spania na brzuchu?

Ze wszystkich form nocnego wypoczynku spanie na brzuchu uważne jest za najbardziej obciążającą kręgosłup i narządy wewnętrzne. Główne problemy, które może rodzić takie ułożenie, to:

  • nienaturalna krzywizna kręgosłupa, powodująca silne odgięcie głowy do góry lub na bok;
  • ucisk na różnego typu struktury wewnętrzne w obrębie klatki piersiowej i brzucha;
  • możliwość uduszenia się w sytuacji, gdy twarz przez długi czas pozostanie ściśle wtulona w poduszkę lub materac.

Przede wszystkim z tych powodów pozycja ta jest generalnie odradzana przez specjalistów, jako zdecydowanie najmniej korzystna dla zdrowia.

Nie mniej dla wielu osób jest ona najwygodniejsza. Co więcej, często są to osoby z chorym kręgosłupem, którego stan uniemożliwia bezbolesne ułożenie się w inny sposób.

Dlatego szczególnie ważne jest to, by w takich warunkach zadbać o maksymalną ochronę. W tym właśnie celu projektowane są specjalne poduszki do spania na brzuchu.

Najczęściej mają one kształt klasyczny lub też są wycięte i wyprofilowane w formę przypominającą motyla. Są one ergonomiczne, gdyż pozwalają na swobodne ułożenie głowy oraz podłożenie rąk pod spód.

Reklama

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu

Wielu producentów oferuje poduszki ortopedyczne do spania na brzuchu. Kształtem nie różnią się one od zwykłych (prostokątne lub motylki). Tym, co je wyróżnia na tle innych wyrobów jest wypełnienie.

Zazwyczaj wykonane jest ono z pianki termoplastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła (taka struktura samoistnie wraca do pierwotnego kształtu, co zapobiega odkształceniom).

W  ten sposób wypełniane są szczelnie przestrzenie między głową, szyją i ramionami, a podłożem, dzięki czemu wszystkie kręgi zyskują maksymalne podparcie.

Co ważne, tworzywo sztuczne, z którego jest wykonana pianka, nie jest alergizujące, tak jak choćby puch, czy pierze. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy twarz osoby śpiącej w pozycji na brzuchu ma bliski kontakt z powierzchnią poduszki.

Reklama

Jaka poduszka do spania na brzuchu?

Jaka poduszka do spania na brzuchu jest najlepsza? Zwykła czy ortopedyczna? Z pewnością nie klasyczna, miękka, zapadająca się i szczelnie otulająca twarz.

W takim przypadku, niezależnie od ułożenia głowy (w dół lub na bok), oddychanie będzie bardzo utrudnione, a w skrajnych przypadkach istnieje ryzyko uduszenia się.

Warto zatem rozejrzeć się wśród produktów specjalistycznych. W praktyce wiele tego typu poduszek nazywanych jest ortopedycznymi, aczkolwiek pojęcie to jest płynne, a niekiedy bywa używane na wyrost.

Wyznacznikiem jakości mogą być przedstawiane przez producenta certyfikaty. Z pewnością, warto również korzystać z usług renomowanych sklepów z wyrobami służącymi do rehabilitacji.

Odpowiadając na pytanie o najlepszą poduszkę do spania na brzuchu, warto zwrócić uwagę nie tylko na wypełnienie, ale też materiał, z którego wykonany jest pokrowiec. Istotne jest, by był on hipoalergiczny, nadający się do prania w wysokich temperaturach (eliminacja bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów), a także zapewniający właściwą cyrkulację powietrza.

Warto nadmienić, że droższe modele często produkowane są z zastosowaniem zaawansowanych technologii, na przykład umożliwiających chłodzenie.

Z uwagi na szereg przeciwskazań do spania na brzuchu, a także stosunkowo niewielką ofertę poduszek tego typu, opinie na ich temat nie są zbyt liczne. Dlatego przed zakupem dobrze jest zasięgnąć porady doświadczonego ortopedy lub fizjoterapeuty.

Reklama

Poduszka do spania na brzuchu dla dziecka

Czy można polecić używanie poduszek do spania na brzuchu dla dziecka? Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest maluch.

Jeśli chodzi o noworodki i niemowlaki, nie poleca się takich produktów, z uwagi na fakt, że dzieci w tym wieku w ogóle nie powinny spać na brzuchu. Pozycja taka jest uważana za główny czynnik ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej w wyniku uduszenia.

Zaleca się wprawdzie układanie niemowląt w ten sposób, ale tylko doraźnie, krótkotrwale i pod kontrolą rodziców.

Jeśli chodzi o dzieci starsze, powyżej drugiego roku życia, poduszka dla śpiących na brzuchu nie różni się szczególnie od wersji dorosłej, poza tym, że może być mniejsza.

 

Reklama

Poduszka do spania na brzuchu w ciąży

Choć jest to prawdziwą rzadkością, dostępne są także poduszki do spania na brzuchu w ciąży.  Nie są one podkładane pod głowę, lecz tułów.

Ciążowy brzuch chowa się wówczas w specjalnie wyprofilowanym zagłębieniu. Generalnie jednak należy pamiętać, że spanie na brzuchu w ciąży w II i III trymestrze z reguły jest odradzane albo wręcz zakazane, z uwagi na zwiększone ryzyko poronienia.

Dlatego też przed zastosowaniem takiej właśnie poduszki ciążowej należy upewnić się, że jej rozmiary zapewniają bezpieczne korzystanie z takiego rozwiązania. Dobrze jest też skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Cena poduszki do spania na brzuchu

Ceny poduszek do spania na brzuchu są bardzo zróżnicowane, co widać na przykładzie produktów tego samego typu, motylków. Wyroby wielu producentów można kupić za 100-150 złotych.

Jednak są też dostępne poduszki w tym kształcie w cenie przekraczającej 600 złotych. Dużo w tym względzie zależy od renomy marki i polityki marketingowo-cenowej danej firmy, a także jakości zastosowanych materiałów i zaawansowania technologii.

Należy też zauważyć, że oferta poduszek dla osób śpiących na brzuchu nie jest szczególnie rozbudowana. Wygląda znacznie skromniej, niż w przypadku produktów przeznaczonych do wypoczynku na boku lub na plecach.

Czytaj również

Bibliografia

  • Jędrzej Sarnecki, Zapobieganie SIDS - zalecenia AAP, na podstawie: AAP TASK FORCE ON SUDDEN INFANT DEATH SYNDROME. SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment. Pediatrics 2016;138(5), https://www.standardy.pl/newsy/id/141, [data dostępu 01.04.2022]
  • Jongeun Yim, Optimal Pillow Conditions for High-Quality Sleep: A Theoretical Review, Indian Journal of Science and Technology 8(S5):135
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Mężczyzna śpi pod białą pościelą na materacu, który leży na mchu w lesie
Materace do spania dla dorosłych i dla dzieci – poznaj różnicę i wybierz najlepszy model!
Kobieta śpi na poduszce ortopedycznej
Poduszka ortopedyczna do spania - w każdej pozycji. Jaka najlepsza?
Mężczyzna śpi na specjalnej poduszce
Poduszka do spania na boku. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?
Kobieta śpiąca na brzuchu
Poduszka do spania na brzuchu. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!