Najzdrowsze miejsce w internecie

Dieta przy powiększonej wątrobie - co można jeść?

Czy w przypadku powiększonej wątroby trzeba zmieniać dietę? Z czego trzeba zrezygnować, by nie mieć dodatkowych kłopotów ze zdrowiem? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać dieta wątrobowa, jakie zasady i zalecenia powinien stosować pacjent cierpiący z powodu chorej wątroby.
Produkty zalecane w diecie przy powiększonej wątrobie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Powiększona wątroba - objawy i przyczyny chorej wątroby

Powiększona wątroba bez wątpienia powinna nas zaniepokoić i zmotywować zarówno do zmiany nawyków żywieniowych, jak i do wizyty u lekarza w celu ustalenia jej przyczyn. Sama w sobie bowiem chorobą nie jest, a stanowi jedynie wyczuwalny objaw poważniejszych zmian.

Może świadczyć m.in. o zastoinowej niewydolności serca, nowotworach, marskości wątroby lub jej zapaleniu (wirusowym, przewlekłym czy stłuszczeniowym). Te z kolei mogą być powodowane przez nadmierną masę ciała czy zbyt duże spożycie alkoholu.

Jeśli zatem dodatkowo któryś z tych ostatnich czynników nas dotyczy, z wizytą u specjalisty nie ma na co czekać.

Dieta przy powiększonej wątrobie - składniki odżywcze

Jeśli łączymy powiększoną wątrobę z nadwagą czy otyłością, w pierwszym rzędzie musimy znormalizować masę ciała oraz zadbać o przywrócenie prawidłowego metabolizmu węglowodanów i tłuszczów. Jeśli natomiast jej przyczyn upatrujemy w zbyt dużym spożyciu alkoholu, to nie powstrzymując się od jego picia, poprawy nie zaznamy. Należy go bezwzględnie odstawić lub darować sobie leczenie.

Jeśli zdecydujemy się na terapię, nieodłączna stanie się rewolucja w jadłospisie. Jak powinna wyglądać dieta przy powiększonej wątrobie?

  • ogranicz przede wszystkim tłuszcze,
  • całkowicie wyeliminuj nasycone kwasy tłuszczowe (zawarte głównie w tłustych produktach pochodzenia zwierzęcego)
  • wyelimunuj z diety tłuszcze trans (obecne w margarynach, batonach, produktach smażonych).

A co powinna zawierać dieta na chorą wątrobę? Zalecane są nienasycone kwasy tłuszczowe, ale ich spożycie trzeba rozłożyć równomiernie na wszystkie posiłki (w przeciwnym razie organizm może nie poradzić sobie z jego strawieniem z uwagi na częste zastoje żółci). 

Węglowodany można przyjmować w maksymalnej ilości równej 400 g dziennie, ale należy zwracać uwagę na to, by były to głównie węglowodany złożone. Węglowodanów prostych nie powinno być w menu więcej niż 50 g na dobę, gdyż przyczyniają się one do stłuszczenia wątroby.

Warto zwrócić uwagę również na podaż witamin i składników mineralnych. U osób nadużywających alkoholu mogą wystąpić niedobory wapnia i magnezu, a przy występowaniu zastoju żółci – witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Często brak jest również witamin z grupy B.

W zależności od indywidualnej tolerancji należy dopasować spożycie błonnika, gdyż w niektórych przypadkach może powodować on wzdęcia i biegunki.

Reklama

Powiększona wątroba - co jeść, a czego nie wolno? Lista produktów

Co jeść, aby zregenerować wątrobę? Powiększona wątroba zmusza do rezygnacji w diecie z produktów przetworzonych, obficie solonych w procesie technologicznym, takich jak: wędzone ryby, salami, konserwy mięsne, a także o wszelkiego rodzaju chipsach i paluszkach.

Eliminacji z jadłospisu podlegają także słodycze i używki: alkohol, kawa, herbata, a nawet kakao. Musztardę, paprykę i inne ostre przyprawy należy zastąpić koperkiem, pietruszką, oregano, bazylią, kminkiem czy majerankiem.

Konieczna będzie również rezygnacja z warzyw i owoców wzdymających: kapusty, grochu, fasoli, cebuli, szparagów, śliwek czy gruszek.

Należy pamiętać, że ile osób mających powiększoną wątrobę i ile przyczyn jej powstania, tyle różnych schematów postępowania. Każdy przypadek zasługuje na indywidualne traktowanie i żadna lektura nie zastąpi wizyty w gabinecie lekarskim i dietetycznym. Jeśli zatem powiększona wątroba jest Twoim problemem, już wiesz, co trzeba zrobić.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dieta 1700 kcal - przykładowy jadłospis, przepisy. Efekty
Dieta 1700 kcal
Przeczytaj artykuł
Aminotransferaza alaninowa ALAT - cel, norma i wynik badania
Proba krwi do badania poziomu ALAT
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Podobne artykuły
GGTP - badanie, normy, znaczenie wyniku wysokiego i niskiego
Plamy wątrobowe - jak wyglądają i jak się ich pozbyć?
Dieta wątrobowa: przepisy na dania. Co można jeść?
Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby i suplementy
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!