Najzdrowsze miejsce w internecie

Pracujesz w nocy - sprawdź co ci grozi

Śpią w dzień, a czasem nie mogą spać wcale. Niektórzy zdrzemną się po cichu w pracy, inni w drodze do niej. Podkrążone oczy, nerwica, chroniczne zmęczenie, zaburzenia pracy organizmu - to częsty obraz pracownika nocnego.
Spis treści

W warunkach biologicznego rytmu z fazami dnia i nocy normą jest, że człowiek śpi w porze nocy, a aktywny jest w porze dnia. Odwrócenie tego porządku poprzez pracę w porze nocy i sen w porze dnia, jest przyczyną występowania objawów określanych jako zespół długu czasowego. Przy wieloletniej pracy w systemie zmianowym na zmianie nocnej zespół ten zaczyna mieć charakter przewlekły.

Zobacz: Praca przy komputerze - postrach dla kręgosłupa

Objawy towarzyszące zespołowi długu czasowego:

 • zaburzenia snu polegające na różnych rodzajach bezsenności, m.in.  deficycie snu, zmianach w wydzieleniu hormonów i w hypnogramach;
 • rozdrażnienie;
 • obniżenie siły mięśniowej;
 • zaburzenia perystaltyki jelitowej;
 • zaburzenia poczucia odległości upływu czasu;
 • pogorszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;

Mogą pojawić się i inne, mniej charakterystyczne objawy wynikające z niemożliwości dostosowania się do wykonywania pracy nocnej w ciągu dłuższego czasu. Wśród nich można wymienić:

 • chroniczne zmęczenie, zaburzenia psychoneurotyczne;
 • zaburzenia funkcjonowania społecznego;
 • zaburzenia układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego;
 • nasilenie palenia papierosów, spożywanie używek;
 • wypalenie zawodowe.

Jak sobie pomóc?

Całkowita eliminacja negatywnych skutków, jakie wywiera na człowieka praca zmianowa czy nocna, nie jest możliwa. Można natomiast je ograniczać. Podstawa to prawidłowe żywienie, odpowiednio długi wypoczynek, korzystanie z urządzeń relaksacyjnych, fototerapia, prawidłowa higiena snu. 

Pomocne mogą okazać się także leki. Należy do nich Tonasen (producentem jest firma MedicPlast, a promotorem i dystrybutorem Polfa Tarchomin S.A.), syntetyczny odpowiednik naturalnego hormonu melatoniny.

Tonasen: melatoninum 5mg; 1 tabletka zawiera 5mg melatoniny. Wskazania do stosowania: Tonasen jest wskazany jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową oraz ułatwiający regulację rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych. Przeciwwskazania: Przeciwwskazaniami do stosowania leku Tonasen są: ciąża i okres karmienia, nadwrażliwość na składniki produktu, spożycie alkoholu.
Podmiot odpowiedzialny: Medicplast Polska Sp. z o.o., ul. Wólczyńska 232, 01-919 Warszawa

Czytaj też: Praca za biurkiem. Jakie są zagrożenia pracy przy komputerze?

Promotorem leku jest Polfa Tarchomin S.A.,  ul. Aleksandra Fleminga 2, 03-176 Warszawa, Tel. (0-22) 510 80 01, 510 80 02. Szczegółowe informacje o leku: (0-22) 510 80 98. www.polfa-tarchomin.com.pl

Artykuł sponsorowany.

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Jedną z przyczyn niedoboru melatoniny jest właśnie zachwianie biologicznego rytmu człowieka. Tonasen jest lekiem stosowanym w zaburzeniach snu związanych m.in. ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową. Tonasen może być jednak stosowany przez wszystkich, którzy mają problemy ze snem. Lek występuje w formie niepowlekanych tabletek dostępnych w opakowaniach po 30 sztuk (dawka: 5 mg x 30 tabletek).

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Zwolnienie lekarskie L4 - ile jest płatne?
Uśmiechnięty lekarz
Przeczytaj artykuł
Urlop macierzyński a umowa zlecenie – czy można pracować?
Kobieta pracuje na urlopie macierzyńskim z dzieckiem na kolanach
Przeczytaj artykuł
Mobbing w miejscu pracy - definicja, przykłady
Kobieta w miejscu pracy podnosząca głos na mężczyznę
Podobne artykuły
Zwolnienie lekarskie L4 - ile jest płatne?
Urlop macierzyński a umowa zlecenie – czy można pracować?
Mobbing w miejscu pracy - definicja, przykłady
Wypalenie zawodowe – objawy i przyczyny
Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Objawy i skutki stresu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama