ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Skuteczność prezerwatyw, podawana w procentach na opakowaniu jest bardzo wysoka. Podobne wyniki skuteczności kondomów odnotowuje wskaźnik Pearla. Jednak dane te odnoszą się do sytuacji, w której prezerwatywy stosowane są zgodnie z instrukcją. Każde odstępstwa od normy, popełniane błędy, nieprawidłowe używanie, a nawet niewłaściwe przechowywanie, zmniejsza skuteczność tej metody.
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Prezerwatywy są jedną z najpopularniejszych i najdłużej stosowanych metod antykoncepcji. Ich skuteczność jest jednak różna.
 • Skuteczność prezerwatyw wyraża się w procentach bądź według wskaźnika Pearla. Jest ona wysoka w obu przypadkach.
 • Przy używaniu prezerwatyw należy pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu, gdyż nieprawidłowo założony kondom może zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
SPRAWDŹ TEŻ: Skuteczność prezerwatyw - kiedy i dlaczego jest osłabiona?
Spis treści

Reklama

Czy prezerwatywy są bezpieczne?

Prezerwatywa jest powszechnie dostępna, do nabycia bez recepty niemalże w każdej drogerii, stosunkowo tania i z pozoru łatwa w użytkowaniu. Dzięki temu jest najbardziej popularnym środkiem antykoncepcyjnym na rynku. Ale czy skutecznym? Czy podczas stosunku w prezerwatywie można zajść w ciążę?

Żadna metoda antykoncepcji nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed nieplanowaną ciążą, ale prezerwatywa plasuje się dość wysoko w rankingach efektywności.

Seks z zabezpieczeniem jest zawsze bezpieczniejszy niż bez jakiejkolwiek metody antykoncepcji. Oczywiście do zapłodnienia może dojść mimo zabezpiecznia w formie prezerwatywy (oraz innych metod), ale w przypadku braku urazów mechanicznych i błędów w jej używaniu zdarza się to stosunkowo rzadko.

Jeśli mowa o bezpieczeństwie warto wspomnieć również o alergii na materiał, z którego są wykonywane prezerwatywy.

Dla osób uczulonych na lateks jest wersja z nitrylu, który nie wywołuje reakcji alergicznej. Nie ma więc przeciwwskazań do stosowania prezerwatyw nawet w przypadku takiej alergii.

Reklama

Jakie prezerwatywy są najskuteczniejsze?

Najskuteczniejsze prezerwatywy to te , które są stosowane prawidłowo. W pierwszej kolejności warto mieć na uwadze miejsce zakupu środków antykoncepcyjnych. 

Prezerwatywy nie trzeba nabywać w aptece, ale decydując się na zakup w sklepie należy sprawdzić chociażby sposób przechowywania kondomów, a już z pewnością zwrócić uwagę na:

 • datę ważności, 
 • brak uszkodzeń na opakowaniu,
 • odpowiedni certyfikat. 

Kolejną niezmiernie istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy. Uniwersalny męski kondom ma ok. 180-200 mm długości i szerokość wynoszącą 53 do 56 mm. Jednak producenci prezerwatyw nie zapomnieli o mniej standardowych rozmiarach męskiego prącia i wytwarzają kondomy o różnych wielkościach.

Aby dobrać odpowiednią prezerwatywę należy zmierzyć długość i obwód członka podczas wzwodu, a najlepiej dokonać bezpośredniej przymiarki. Prawidłowo dopasowany kondom nie powinien ani zbyt mocno uciskać, ani łatwo się zsuwać.

W pierwszej sytuacji, poza dyskomfortem odczuwanym przez mężczyznę, może zwyczajnie dojść do pęknięcia prezerwatywy. W drugim przypadku, jeśli kondom zsunie się w trakcie zbliżenia, nie spełni swojej funkcji ochronnej. Seks w prezerwatywie powinien być równie komfortowy jak i bez niej.

Reklama

Jak stosować prezerwatywy, by chroniły skutecznie?

Z punktu widzenia skuteczności mechanicznych metod antykoncepcji nie mniej ważna, jak nie najważniejsza, jest umiejętność używania prezerwatyw.

Chociaż stosowanie kondomów może wydawać się banalnie proste, to jednak wiele osób, szczególnie tych początkujących w sferze kontaktów intymnych, ma z tym problem. I to właśnie nieumiejętne korzystanie z prezerwatyw przyczynia się w głównej mierze do obniżenia ich skuteczności. 

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że prezerwatywę zakłada się w stanie wzwodu, przed penetracją. Trzeba uważać, aby nie uszkodzić prezerwatywy podczas jej wyjmowania. Z kolei po zakończeniu zbliżenia warto przytrzymać kondom palcami, tak aby nie zsunął się z członka, co mogłoby spowodować przedostanie się spermy do pochwy. 

Jeszcze inną kwestią wpływającą na skuteczność prezerwatyw jest jednoczesne stosowanie dodatkowych środków nawilżających. Używając klasycznych lateksowych prezerwatyw, należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z różnego rodzaju substancji na bazie oleju, które mogą osłabić wytrzymałość prezerwatywy.

Jeśli istnieje potrzeba, bądź ochota używania pomocniczych lubrykantów, najlepiej zaopatrzyć się w takie przeznaczone specjalnie do tego celu. Skuteczność prezerwatyw można również zwiększyć dzięki używaniu dodatkowych środków plemnikobójczych lub kondomów zawierających taką substancję.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Skuteczność prezerwatyw a wskaźnik Pearla

Skuteczność prezerwatyw, podobnie jak innych środków antykoncepcyjnych, mierzona jest przede wszystkim przy pomocy wskaźnika Pearla.

Czym jest? Wskaźnik Pearla to indeks ten przedstawia stosunek liczby niezamierzonych ciąż, do których doszło w skutek regularnego pożycia seksualnego w ciągu roku, u stu par stosujących w tym czasie konkretną metodę antykoncepcji. Im niższa wartość wskaźnika Pearla, tym metoda antykoncepcyjna jest bardziej skuteczna.

Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw plasuje się na dość wysokim poziomie: 2-7. Według niektórych źródeł wynosi on jednak 2-15. Skąd takie różnice?

Skuteczność konkretnej metody antykoncepcyjnej określana jest na postawie badań klinicznych, podczas których mamy do czynienia z prawidłowym stosowaniem wskazanych środków zapobiegania ciąży. W warunkach życia codziennego może jednak dochodzić do szeregu błędów, chociażby nieodpowiedniego używania prezerwatyw.

Wówczas ryzyko zajścia w ciążę wzrasta, tym samym wskaźnik Pearla może być wyższy od zakładanego. Ryzyko zajścia w ciążę przy prawidłowym użytkowaniu prezerwatyw jest jednak minimalne.

Za najbardziej skuteczne metody antykoncepcyjne uważane są te o wskaźniku Pearla do 2. Oznacza to, że na sto regularnie współżyjących par doszło do dwóch nieplanowanych ciąż. Do najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych można zaliczyć:

Na ostatnich miejscach w rankingu znajdują się stosunek przerywany (10-35) oraz całkowity brak antykoncepcji (80-90). A czy prezerwatywy kobiece są skuteczne? Wskaźnik Pearla w tym przypadku wynosi 5-21.

Reklama

W ilu procentach prezerwatywa chroni przed ciążą?

Zgodnie z informacjami dostarczanymi przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), które pokrywają się z danymi widniejącymi na ulotkach i opakowaniach kondomówskuteczność prezerwatyw mierzona w procentach wynosi ok. 98%. Dotyczy to sytuacji, w której prezerwatywy stosowane są zgodnie z zaleceniami.

W przypadku nieprawidłowego używania kondomów, procentowy wskaźnik skuteczności prezerwatyw spada do 82%. Liczba ta dotyczy męskich prezerwatyw. W przypadku damskich kondomów, skuteczność wynosi 95%. Spada do 79%, jeśli kobieca prezerwatywa jest stosowana w niewłaściwy sposób. 

Kobieca prezerwatywa wytwarzana jest podobnie jak męska, czyli z lateksu lub nitrylu. Umieszcza się ją w pochwie przed stosunkiem, jednak trudność jej poprawnego założenia sprawia, że niewiele kobiet z niej korzysta.

Poza tym, że prezerwatywa ma chronić przed nieplanowaną ciążą, zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: kiła, rzeżączka, czy wirusy HIV, HBV, czy HCV. Skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu przenoszenia wirusa HIV podczas stosunków seksualnych oceniana jest na 80-95%.

Poprawnie założona prezerwatywa chroni również przed chorobami wenerycznymi, infekcjami, a także grzybicą. Kondom stanowi fizyczną barierę. Jeśli para chce zrezygnować z ich użytkowania, poleca się wykonanie odpowiednich testów, które pozwolą na wykrycie ewentualnych chorób.

Reklama

Czy prezerwatywa chroni przed ciążą w dni płodne?

Skuteczność prezerwatyw w dni płodne jest tak samo wysoka, jak w inne dni. Wszystko zależy od opisanego wyżej prawidłowego stosowania kondomów.

Aby zwiększyć skuteczność mechanicznej metody antykoncepcyjnej podczas dni płodnych, można w tym czasie zastosować dodatkowy środek antykoncepcyjny np. w postaci preparatu plemnikobójczego. Podczas owulacji prawdopodobieństwo zajścia w ciążę rośnie jedynie przy nieprawidłowym użyciu prezerwatywy.

Należy jednak pamiętać o tym, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności, a jedynym pewnym środkiem zapobiegającym zajściu w ciążę w czasie dni płodnych jest unikanie kontaktów seksualnych. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Drosdzol A. Współczesne metody antykoncepcji. W: Lew-Starowicz Z, Skrzypulec V, red. Podstawy seksuologii. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2010:293–303.
 • Zdrojewicz Z, Świerczyńska E. Prezerwatywy – historia i teraźniejszość. Seksuol Pol. 2009;7(1):28–34
 • Dębski R. Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Część II. Ginekol Pol. 2007;78:834-841. https://journals .viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46790/33577. Dostęp 10.10.2019.
 • Olejek A. Dobór metod antykoncepcyjnych w zależności od wieku i ewentualnych przeciwwskazań. Lekarz. 2011;3:11–13
 • Potter RG. Application of life table techniques to measurement of contraceptive effectiveness. „Demography”. 3 (2), s. 297–304, 1966
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!