Skuteczność prezerwatyw - wady i zalety. Wskaźnik Pearla

Skuteczność prezerwatyw, podawana w procentach na opakowaniu jest bardzo wysoka. Podobne wyniki skuteczności kondomów odnotowuje wskaźnik Pearla. Jednak dane te odnoszą się do sytuacji, w której prezerwatywy stosowane są zgodnie z instrukcją. Każde odstępstwa od normy, popełniane błędy, nieprawidłowe używanie, a nawet niewłaściwe przechowywanie, zmniejsza skuteczność tej metody.
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Źródło: 123RF

Spis treści

Skuteczność prezerwatyw

Prezerwatywa jest powszechnie dostępna, do nabycia bez recepty niemalże w każdej drogerii, stosunkowo tania, z pozoru łatwa w użytkowaniu. Dzięki temu jest najbardziej popularnym środkiem antykoncepcyjnym na rynku. Ale czy skutecznym? Żadna metoda antykoncepcji nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed nieplanowaną ciążą, ale prezerwatywa plasuje się dość wysoko w rankingach efektywności. Warto jednak pamiętać o tym, że o skuteczności prezerwatyw decyduje szereg czynników i przestrzeganie pewnych zasad.

Jakie są najskuteczniejsze prezerwatywy?

Najskuteczniejsze prezerwatywy to te stosowane prawidłowo. W pierwszej kolejności warto mieć na uwadze miejsce zakupu środków antykoncepcyjnych. 

Prezerwatywy nie trzeba nabywać w aptece, ale decydując się na zakup w sklepie należy sprawdzić chociażby sposób przechowywania kondomów, a już z pewnością zwrócić uwagę na:

  • datę ważności, 
  • brak uszkodzeń na opakowaniu,
  • odpowiedni certyfikat. 

Kolejną niezmiernie istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy. Uniwersalny męski kondom ma ok. 180-200 mm długości i szerokość wynoszącą 53 do 56 mm. Jednak producenci prezerwatyw nie zapomnieli o mniej standardowych rozmiarach męskiego prącia i wytwarzają kondomy o różnych wielkościach. Aby dobrać odpowiednią prezerwatywę należy zmierzyć długość i obwód członka podczas wzwodu, a najlepiej dokonać bezpośredniej przymiarki. Prawidłowo dopasowany kondom nie powinien ani zbyt mocno uciskać, ani łatwo się zsuwać. W pierwszej sytuacji, poza dyskomfortem odczuwanym przez mężczyznę, może zwyczajnie dojść do pęknięcia prezerwatywy. W drugim przypadku, jeśli prezerwatywa zsunie się w trakcie zbliżenia, to nie spełni swojej funkcji ochronnej. 

Jak stosować prezerwatywy?

Z punktu widzenia skuteczności mechanicznych metod antykoncepcji nie mniej ważna, jak nie najważniejsza, jest umiejętność używania prezerwatyw. Chociaż stosowanie kondomów może wydawać się banalnie proste, to jednak wiele osób, szczególnie tych początkujących w sferze kontaktów intymnych, ma z tym problem. I to właśnie nieumiejętne korzystanie z prezerwatyw przyczynia się w głównej mierze do obniżenia ich skuteczności. 

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że prezerwatywę zakłada się w stanie wzwodu, przed penetracją.Trzeba uważać, aby nie uszkodzić prezerwatywy podczas jej wyjmowania. Z kolei po zakończeniu zbliżenia warto przytrzymać kondom palcami, tak aby nie zsunął się z członka, co mogłoby spowodować przedostanie się spermy do pochwy. 

Jeszcze inną kwestią wpływającą na skuteczność prezerwatyw jest jednoczesne stosowanie dodatkowych środków nawilżających. Używając klasycznych lateksowych prezerwatyw, należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z różnego rodzaju substancji na bazie oleju, które mogą osłabić wytrzymałość prezerwatywy. Jeśli istnieje potrzeba, bądź ochota używania pomocniczych lubrykantów, najlepiej zaopatrzyć się w takie przeznaczone specjalnie do tego celu. Skuteczność prezerwatyw można również zwiększyć dzięki używaniu dodatkowych środków plemnikobójczych lub kondomów zawierających taką substancję. 

Skuteczność prezerwatyw mierzona wskaźnikiem Pearla

Skuteczność prezerwatyw, podobnie jak innych środków antykoncepcyjnych, mierzona jest przede wszystkim przy pomocy wskaźnika Pearla. Indeks ten przedstawia stosunek liczby niezamierzonych ciąż, do których doszło w skutek regularnego pożycia seksualnego w ciągu roku, u stu par stosujących w tym czasie konkretną metodę antykoncepcji. Im niższa wartość wskaźnika Pearla, tym metoda antykoncepcyjna jest bardziej skuteczna.

Wskaźnik Pearla dla prezerwatywplasuje się na dość wysokim poziomie: 2-7. Według niektórych źródeł wynosi on jednak 2-15. Skąd takie różnice? Skuteczność konkretnej metody antykoncepcyjnej określana jest na postawie badań klinicznych, podczas których mamy do czynienia z prawidłowym stosowaniem wskazanych środków zapobiegania ciąży. W warunkach życia codziennego może jednak dochodzić do szeregu błędów, chociażby nieodpowiedniego używania prezerwatyw. Wówczas ryzyko zajścia w ciążę wzrasta, tym samym wskaźnik Pearla może być wyższy od zakładanego. 

Za najbardziej skuteczne metody antykoncepcyjne uważane są te o wskaźniku Pearla do 2. Oznacza to, że na sto regularnie współżyjących par doszło do dwóch nieplanowanych ciąż. Do najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych można zaliczyć:

  •  tabletki antykoncepcyjne jednofazowe (wskaźnik Pearla 0,2-0,5), 
  • pigułki sekwencyjne czterofazowe (0,2-1,4), 
  • pigułki dwufazowe (0,7), 
  • krążek dopochwowy (0,65), 
  • plaster antykoncepcyjny (0,9). 

Na ostatnich miejscach w rankingu znajdują się stosunek przerywany (10-35) oraz całkowity brak antykoncepcji (80-90). Warto również nadmienić, że dla prezerwatywy kobiecej wskaźnik Pearla wynosi 5-21.

Skuteczność prezerwatyw w procentach

Zgodnie z informacjami dostarczanymi przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), które pokrywają się z danymi widniejącymi na ulotkach i opakowaniach kondomów, skuteczność prezerwatyw mierzona w procentach wynosi ok. 98%. Dotyczy to sytuacji, w której prezerwatywy stosowane są zgodnie z zaleceniami. W przypadku nieprawidłowego używania kondomów, procentowy wskaźnik skuteczności prezerwatyw spada do 82%. Liczba ta dotyczy męskich prezerwatyw. W przypadku damskich kondomów, skuteczność wynosi 95%. Spada do 79%, jeśli kobieca prezerwatywa jest stosowana w niewłaściwy sposób. 

Poza tym, że prezerwatywa ma chronić przed nieplanowaną ciążą, zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: kiła, rzeżączka, czy wirusy HIV, HBV, czy HCV. Skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu przenoszenia wirusa HIV podczas stosunków seksualnych oceniana jest na 80-95%.

Skuteczność prezerwatyw w dni płodne

Skuteczność prezerwatyw w dni płodne jest tak samo wysoka, jak w inne dni.Wszystko zależy od opisanego wyżej prawidłowego stosowania kondomów. Aby zwiększyć skuteczność mechanicznej metody antykoncepcyjnej podczas dni płodnych, można w tym czasie zastosować dodatkowy środek antykoncepcyjny np. w postaci preparatu plemnikobójczego. Należy jednak pamiętać o tym, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności,a jedynym pewnym środkiem zapobiegającym zajściu w ciążę w czasie dni płodnych jest unikanie kontaktów seksualnych. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij