To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Prezerwatywy dla kobiet - skuteczność. Jak je zakładać?

Prezerwatywy wciąż należą do najbardziej rozpowszechnionych środków antykoncepcyjnych, ale mowa tutaj o kondomach przeznaczonych dla mężczyzn. Femidom, czyli prezerwatywa dla kobiet, chociaż istnieje od lat 90. XX wieku, cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością. Czy damskie kondomy są równie skuteczne co ich męskie odpowiedniki? Jak stosować kobiece prezerwatywy?
Damska prezerwatywa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Funkcje prezerwatywy dla kobiet

Pierwsze prezerwatywy dla kobiet powstały na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Podobnie, jak męskie kondomy, należą do  mechanicznych metodantykoncepcji, czyli mają za zadanie stworzenie bariery skutecznie uniemożliwiającej dotarcie plemników do jajeczka. Swoją funkcję pełnią poprzez zapobieganie kontaktowi męskiego prącia z wnętrzem pochwy, szyjką macicy oraz częściowo ze sromem. Dzięki temu blokują możliwość zajścia w ciążę, ale stanowią również ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Damska prezerwatywa delikatnie wypełnia wnętrze pochwy, dzięki czemu można ją założyć jakiś czas przed rozpoczęciem zbliżenia i nie trzeba jej wyjmować tuż po stosunku. Podobnie, jak męski kondom, nadaje się do jednorazowego użytku. Jednak w przeciwieństwie do męskich prezerwatyw nie można jej znaleźć niemalże w każdym sklepie, a jej dostępność ogranicza się do części aptek. Na szczęście można ją kupić bez recepty. 

Damska prezerwatywa stanowi alternatywę dla kobiet, które nie mogą stosować innej formy antykoncepcji, np. antykoncepcji hormonalnej.

Reklama

Budowa i wygląd damskich prezerwatyw

Femidom, tak nazywana jest damska prezerwatywa, swoim wyglądem przypomina męski kondom, czyli podłużny szeroki balonik, ale na obu końcach zakończona jest elastycznymi pierścieniami, zamkniętym i otwartym

Pierścień wejściowy (otwarty) znajduje się na początku prezerwatywy i ma ją zabezpieczać przed wpadaniem do pochwy, drugi (zamknięty) ma prawidłowo umiejscowić prezerwatywę w pochwie. Prezerwatywy dla kobiet występują w jednym rozmiarze. Standardowo femidom ma ok 170 mm długości. Średnica pierścienia wejściowego wynosi ok. 70 mm, a zamkniętego ok. 60 mm.  

Początkowo prezerwatywy dla kobiet produkowane były z poliuretanu (generacja FC1 – female condom 1). W 2005 roku na rynku pojawiła się druga generacja żeńskich kondomów (FC2), do wytworzenia których użyto syntetycznego nitrylu. Od 2009 roku prezerwatywy dla kobiet produkowane są także z naturalnego lateksu. Bez względu na materiał, z którego powstają, wszystkie damskie kondomy pokryte są substancją nawilżającą, a większość z nich zawiera dodatkowo środek plemnikobójczy. Mogą być z powodzeniem stosowane przez kobiety zmagające się z suchością pochwy

Jaką skuteczność ma prezerwatywa dla kobiety?

Skuteczność kobiecych prezerwatyw, podobnie jak inna antykoncepcja dla kobiet, określa się przede wszystkim poprzez wskaźnik Pearla. Im mniejszy indeks Pearla, tym większa skuteczność konkretnej metody antykoncepcyjnej. Wskaźnik Pearla dla damskich prezerwatyw wynosi 3-21, a w niektórych źródłach 5-21. Rozpiętość danych wynika z bardziej lub mniej umiejętnego stosowania femidomu. 

Procentowo, skuteczność damskich kondomów ocenia się na 95 a nawet 97%, ale tylko wówczas, gdy są one używane prawidłowo. Jeśli kobieca prezerwatywa zostanie umieszczona w sposób niewłaściwy, jej skuteczność spada do 79%. 

Co ma wpływ na skuteczność prezerwatywy?

 • Odpowiednie umieszczenie prezerwatywy w pochwie, co oznacza że nie może się ona zsunąć, czy pęknąć, a członek nie może zostać wprowadzony obok femidomu (pomiędzy ściankę pochwy a prezerwatywę).
 • Podczas zbliżenia nie należy łączyć dwóch mechanicznych środków antykoncepcyjnych w postaci męskiej i damskiej prezerwatywy. Może to spowodować pęknięcie lub zsunięcie się obu kondomów.
 • Aktualna data przydatności do użycia. Żadnego środka antykoncepcyjnego nie należy używać po dacie ważności.
 • Odpowiednie przechowywaniefemidomu.
 • Ostrożne wyjmowanie prezerwatywy z opakowania, tak aby jej nie uszkodzić.
 • Sprawdzenie, czy opakowanie od damskiej prezerwatywy nie było wcześniej uszkodzone. 
 • Pamiętanie o tym, że damska prezerwatywa, podobnie jak jej męski odpowiednik, to środek antykoncepcyjny jednorazowego użycia. 

Reklama

Jak zakładać prezerwatywy dla kobiet?

Zakładanie prezerwatywy dla kobiet jest nieco bardziej skomplikowane niż męskich kondomów, dlatego warto wcześniej poćwiczyć. Aplikowanie damskiej prezerwatywy należy przeprowadzić bardzo precyzyjnie. 

Najlepiej robić to albo w pozycji leżącej z lekko ugiętymi nogami w kolanach i rozluźnioną miednicąlub stojąc i opierając jedną stopę na podwyższeniu. Po wybraniu ułożenia ciała, należy chwycić prezerwatywę palcami za mniejszy, zamknięty pierścień, delikatnie go ścisnąć i wprowadzić femidom do pochwy najgłębiej jak to możliwe. Po umieszczeniu kondomu odpowiednio głęboko trzeba sprawdzić czy nie jest on w żadnym miejscu skręcony, po czym wyjąć palce. Na zewnątrz powinien być widoczny pierścień zewnętrzny i ok. 2-3 cm prezerwatywy. 

Podczas zbliżenia warto zwrócić uwagę na to, aby penis partnera nie zsunął prezerwatywy. Przy wprowadzaniu członka do pochwy najlepiej przytrzymać femidom za zewnętrzny pierścień. Po zakończonym stosunku należy ścisnąć otwarty pierścień i ostrożnie wyjąć prezerwatywę z pochwy, tak aby jej zawartość nie dostała się do dróg rodnych. Zużyty kondom wypada wyrzucić do kosza na śmieci, nigdy do toalety. 

W przeciwieństwie do klasycznej męskiej prezerwatywy, damski kondom można umieścić w pochwie dużo wcześniej przed stosunkiem. 

Reklama

Kondomy dla kobiet – zalety i wady

Do największych zalet damskiej prezerwatywy można zaliczyć: 

 • stosunkowo wysoki stopień skuteczności, o ile używana jest prawidłowo,
 • ochronę przed nieplanowaną ciążą oraz chorobamiprzenoszonymi drogą płciową,
 • możliwość aplikacji dużo wcześniej przed planowanym stosunkiem,
 • niskie prawdopodobieństwo występowania reakcji alergicznych,
 • brak występowania efektów ubocznych i zdrowotnych przeciwwskazań do stosowania.

Wady prezerwatyw dla kobiet to m.in.:

 • dość skomplikowany sposób zakładania, co może stanowić problem szczególnie w przypadku kobiet rozpoczynających współżycie,
 • zmniejszenie intensywności doznań,
 •  wysoka cena i dość mocno ograniczona dostępnośćw porównaniu do męskich prezerwatyw.

Czytaj również
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!