ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Rak sutka u mężczyzn – objawy. Czy taki nowotwór występuje?

Rak sutka stanowi jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Jednak nowotwór piersi może pojawić się także u mężczyzn. Jak go rozpoznać? Co robić, by nie dopuścić do jego powstania oraz jak się leczy już istniejący nowotwór?
Mężczyzna trzyma się za pierś
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Czy mężczyzna może mieć raka sutka?

Nowotwór piersi kojarzy się najczęściej z kobietami. Niestety, z roku na rok rośnie wzrost zachorowań na ten rodzaj raka u pań. A czy mężczyzna może mieć raka sutka? Okazuje się, że może też pojawić się rak sutka u mężczyzn. Ta odmiana nowotworu stanowi zaledwie 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych piersi, a poniżej 1 proc. w przypadku odmian złośliwych występujących u mężczyzn. Jest to zatem bardzo rzadki typ nowotworu pojawiający się u panów. 

Ze względu na niską świadomość możliwości zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn, bardzo często panowie zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby lub też schorzenie wykrywane jest przypadkowo. Wówczas rokowania nie są dobre, ponieważ schorzenie to może dawać przerzuty do najbliższych węzłów chłonnych oraz organów wewnętrznych, przede wszystkim do płuc, wątroby, kości i mózgu.

Dlatego zaleca się samobadanie piersi, wykonywane regularnie oraz domaganie się robienia takiego badania od lekarza, np. pierwszego kontaktu. 

Reklama

Czym jest rak sutka u mężczyzny?

Męska, a właściwie chłopięca pierś zanim wejdzie w okres dojrzewania jest zbudowana niemal identycznie jak pierś dziewczęca. Na budowę piersi składa się niewielka ilość tkanki gruczołowej, którą tworzą przewody mlekowe, usytuowane zaraz za brodawką sutkową i otoczką. Dojrzewając chłopięcy organizm wydziela testosteron, czyli hormon, który zapobiega procesowi rozrastania się tkanki gruczołowej. U dziewczyn natomiast na tym etapie rozwoju ta tkanka powiększa się. 

U dorosłego mężczyzny pierś budują kanaliki mleczne oraz niewielka ilość tzw. zrazików, wyglądających jak płaty, które są zlokalizowane w części zabrodawkowej piersi. Te zraziki nie muszą występować u wszystkich panów i to też jest jak najbardziej prawidłowe. Jeśli dochodzi do pojawienia się raka sutka u mężczyzny, to zwykle właśnie w tej sferze za brodawką. Nowotwór, w tym jego złośliwa odmiana, może zaatakować tkankę gruczołową, znajdującą się w męskiej piersi. 

Guz pod sutkiem u mężczyzny wywodzi się z komórek gruczołu piersiowego. Guzek w sutku u mężczyzn, który może przeistoczyć się w raka złośliwego albo rozwija się miejscowo, albo daje przerzuty do węzłów chłonnych i/lub narządów, takich jak płuca, wątroba, kości i mózg.

Reklama

Objawy raka sutka u mężczyzn

W jaki sposób rozpoznać, że to rak sutka u mężczyzn? Objawy tej groźnej choroby mogą być różne u każdej osoby. Można jednak wymienić kilka cech wspólnych tego schorzenia, które obserwują u siebie panowie. Wiodącym symptomem jest wyczuwalne zgrubienie na piersiach u mężczyzny

Guzek najczęściej pojawia się za brodawką sutka (w 85-90 proc. przypadków), rzadziej – w górno-bocznej części piersi. Guzek zazwyczaj jest bezbolesny. Inne objawy raka sutka u mężczyzn to wyciek z brodawki (zarówno w kolorze krwistym, jak i bezbarwnym), wklęsłość brodawki (przypominająca odwrócony smoczek), owrzodzenie brodawki i/lub skóry piersi, uczucie swędzenia piersi oraz bolesność w jej obrębie, pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny.

Mężczyzna może też zauważyć nieznaczne powiększenie się całej piersi oraz pogrubienie skóry wokół brodawki.

Dalszy etap nowotworu piersi u panów może wywoływać kolejne oznaki, takie jak powiększenie węzłów chłonnych przy piersiach, pod pachami, zlokalizowane po stronie sutka zajętego rakiem. Następnie – rozszerzenie się obszaru węzłów szyjno-nadobojczykowych. Jeśli nowotwór przerzucił się do organów wewnętrznych, może dawać symptomy charakterystyczne dla tych konkretnych typów raka, np. raka płuc, wątroby, kości i mózgu. 

Reklama

Co wywołuje raka sutka u mężczyzn?

Co powoduje pojawienie się takich anomalii, jak choroby sutka u mężczyzn, a przede wszystkim raka sutka? Nie udało się, jak dotąd, ustalić ścisłych przyczyn tego schorzenia. Znane są natomiast czynniki, które zwiększają niebezpieczeństwo.

Pierwszym z nich jest wiek. Panom do 35. roku życia nowotwór sutka praktycznie nie zagraża. Jednak mężczyźni, którzy ukończyli 85 lat są już dużo bardziej narażeni na zachorowanie. 

Drugim czynnikiem zwiększającym ryzyko zapadnięcia na nowotwór sutka u mężczyzn jest genetyka. Jeśli w rodzinie mężczyzny występował ten typ raka, niezależnie od płci osoby bliskiej, która była chora i dochodzi do mutacji genu BRCA2, rak sutka jest bardziej prawdopodobny. Może go też wywoływać choroba genetyczna, jaką jest zespół Klinefeltera. 

Poza tym nowotwór piersi występuje częściej u panów, u których dochodzi do zaburzeń hormonalnych, którzy przeszli różne schorzenia jąder (np. przewlekłe zapalenie jąder, niezstąpienie jąder, amputację jąder), a także nowotwory (przede wszystkim obejmujące prostatę oraz jelito grube). Do raka piersi mogą również przyczynić się zmiany łagodne w sutku, urazy piersi, praca w wysokiej temperaturze (np. w hucie), późny wiek dojrzewania, stan kawalerski oraz pochodzenie żydowskie.

Reklama

Leczenie raka sutka u mężczyzn

Zanim dojdzie do wyboru sposobu leczenia, trzeba zmianę dokładnie zdiagnozować. Narzędzia, które wykorzystuje się do postawienia rzetelnej oceny medycznej pacjenta w takim przypadku to, oprócz rozmowy z pacjentem i badania lekarskiego, badania obrazowe (m.in. mammografia, ultrasonografia, biopsja, chirurgiczne wycięcie części guzka, czy analiza wydzieliny z brodawki sutkowej). 

W dalszym etapie lekarz może sprawdzać zaawansowanie przerzutów odległych dzięki takim badaniom jak np.:

Terapia raka sutka u mężczyzny obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię, hormonoterapię, chemioterapię i terapię celowaną. 

Operacja, polegająca zazwyczaj na amputacji piersi, jest stosowana w kuracji nowotworów sutka, niezależnie od stopnia zaawansowania. Radioterapię wykorzystuje się do leczenia wspomagającego, ale też wyłącznego, szczególnie przy nawrotach choroby. W ramach hormonoterapii pacjentom podaje się zwykle tamoksyfen, ale też m.in. ketokonazol, czy estrogeny. Chemioterapia i leczenie celowane są wykorzystywane stosunkowo najrzadziej. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • King T.A., Borgen P.I., Atlas chirurgii piersi, Wydawca MediPage, 2006, ISBN 83-89769-25-5.
  • https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer-in-men/about/what-is-breast-cancer-in-men.html.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie mężczyzny
Ginekomastia u chłopców i mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie, zabieg
Zwisająca męska pierś
Zapalenie gruczołu krokowego - objawy, leczenie, leki
osoba z zapaleniem prostaty
Skręt jądra - objawy i rekonwalescencja. Jak wygląda i jak wpływa na płodność?
Skręt jądra u mężczyzny
Podobne artykuły
Symbol kobiecości i męskości
Rozmiar penisa ma znaczenie?
Wodniak jądra u mężczyzn
Wodniak jądra u dziecka i u dorosłych - objawy, leczenie
Penis z żylakami powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego - objawy, leczenie
Prostata pokazana na przekroju
Przerost gruczołu krokowego - objawy, leczenie, icd10
Męski układ rozrodczy
Rak prostaty - objawy, badania, leczenie i rokowania

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!