Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Ryż do sushi – jaki wybrać i jak przygotować? Gdzie kupić?

Ryż do sushi to składnik, od którego zależy smak i jakość dania. Nie wystarczy użyć któregokolwiek z gatunków ryżu, aby zrobić dobre sushi. Ta potrawa wymaga specjalnego produktu. Na rynku dostępnych jest wiele odmian azjatyckiego ryżu, który ułatwia zwijanie rolek. Jest on droższy od tradycyjnego, ale oszczędność w tym przypadku się nie opłaca. W przeciwnym razie potrawa całkowicie się nie uda. Można także samodzielnie przygotować ryż do sushi. A zatem co trzeba wiedzieć przed przyrządzaniem sushi, jaki ryż wybrać i jak go przygotować?
Sushi, pałeczki i kwiat lotosu
źrodło:123RF
Spis treści

Sushi to produkt kuchni japońskiej. Potrawa ta jest złożona ze specjalnie przygotowanego ryżu oraz przeróżnych dodatków głównie z surową rybą, zawiniętych w specjalnie przygotowany ryż. Ten azjatycki specjał fantastycznie smakuje, dobrze wygląda, ale przede wszystkim jest zdrowy i dietetyczny.

Ale aby sushi było smaczne, bardzo duże znaczenie ma technika jego wykonania oraz odpowiednia jakość używanych produktów. Niezbędnym składnikiem jest ryż, dopasowany do tego typu potraw. Historia sushi liczy sobie ponad 200 lat. Metody przygotowywania sushi ulegały zmianom i modyfikacjom. 

Reklama

Ryż do sushi

Ryż do sushi różni się od tego, przygotowywanego w sposób tradycyjny. Japończycy przygotowują go w szczególny sposób, całkiem odmiennie niż ten do innych potraw. A dobór tego składnika ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego – wyglądu, smaku i właściwości.

Ten rodzaj ryżu nazywany jest „shari” i jest najczęściej stosowany. Jest to rodzaj zakwaszonego ryżu i co do zasady należy przygotowywać go tylko z jednego gatunku. Nie wolno mieszać rodzajów ryżu. W procesie przygotowania sushi jest to kategorycznie zabronione. Japończycy uważają, iż mieszanie gatunków utrudnia przygotowanie tej potrawy i uzyskanie właściwej konsystencji. 

Ten ryż, jak większość innych, posiada bogatą zawartość składników odżywczych. Znajdują się w nim tłuszcze (w tym nasycone kwasy tłuszczowe), węglowodany, białko. Węglowodany złożone, które charakteryzują się powolnym uwalnianiem i dają dłuższe uczucie sytości. Ryż jest także źródłem witamin z grupy B i składników mineralnych. 

Do sushi stosuje się z reguły ryż, charakteryzujący się wyższym indeksem glikemicznym. Jest on w specjalny sposób spreparowany, aby długo utrzymywał swe kleiste właściwości. 

Reklama

Jak gotować ryż do sushi?

Ryż stworzony do przygotowania sushi można obecnie zakupić w większości sklepów. Jak przygotować ryż do sushi?Na czym polega gotowanie ryżu do sushi?

●      Dobór odpowiedniego ryżu- nie powinien być długoziarnisty, a okrągły z gatunku krótkoziarnistych, tak zwanych „mlecznych”. Zawiera wtedy więcej amylopektyny czyli składnika, który ułatwia klejenieryżu. Łatwiej formować go w kulki i zawijać, 

●      Nie mieszanie gatunków ryżu- pomieszanie różnego ryżu stworzy niewłaściwą konsystencję i zaburzy proporcje,

●      Dokładne przepłukanie gozimną wodą - tak długo, aż woda przestanie być mętna,

●      Odstawienie przepłukanego ryżu na 30 minut do przeschnięcia,

●      Zalanie 2 szklanek tak przygotowanego ryżu 2 szklankami wody i ugotowanie - gotując doprowadzić do wrzenia, potem zmniejszyć ogień i gotować jeszcze około 15 minut,

●      Odstawienie ryżu po ugotowaniu na 10-15 minut- pozostawić go przykryciem, aby spulchniał,

●      Przesypanie ryżu do przygotowanej wcześniej misy- najlepiej w tym celu używać misy drewnianej i przygotowanej wcześniej szpatułki od mieszania sushi,

●      Przygotowanie specjalnej zalewy do ryżu do sushi- wymieszać 6 łyżek octu ryżowego, łyżeczkę soli, 4 łyżeczki cukru. Niektórzy podgrzewają tak przygotowaną zaprawę, nie doprowadzając jej do wrzenia i studzą (ale nie jest to konieczne),

●      Polanie zaprawą przygotowanego wcześniej ryżu w drewnianej misie i dokładne wymieszanie szpatułką  - za pomocą szpatułki rozbić większe grudki ryżu i wykonując ukośne ruchy szpatułką dobrze wymieszać zaprawę z ryżem,

●      Obracać ryż partiami i wachlować- końcowa temperatura ryżu powinna wynosić 35°.

Dobór proporcji składników do zaprawy można wybrać indywidualnie, w zależności od upodobań smakowych. Tak przygotowany ryż należy przechowywać w specjalnym pojemniku, który utrzymuje stałą temperaturę. Można też przykryć go zwilżoną ściereczką, jeśli jest przechowywany na zewnątrz w niezamkniętym pojemniku. 

Jaki ryż do sushi?

Tak naprawdę podstawą dobrze zrobionego sushi jest prawidłowo przygotowany ryż. Z pewnością musi być to biały krótkoziarnisty, który z łatwością się skleja. Często do przygotowania sushi używany jest ten perłowy. To niewielkie okrągłe ziarenka, które idealnie sklejają się po ugotowaniu. Ma to duże znaczeniu przy formowaniu perfekcyjnych krążków, z których łatwiej kształtuje się rolki. Inne gatunki nie zdadzą egzaminu i „popsują” potrawę.  

Podstawowym błędem przy przygotowywaniu ryżu na sushi jest wybór dlugoziarnistego, ciemnego lub mieszanie różnych gatunków. Jakie inne błędy popełniane są przy sporządzaniu ryżu? Przede wszystkim bardzo poważnym błędem jest nie wypłukanie ryżu przed ugotowaniem. Kolejnym błędem jest nie wystudzenie po ugotowaniu. Wszyscy specjaliści od sushi twierdzą, iż niedopuszczalne jest dodawanie soli do ryżu w trakcie gotowania czy samo mieszanie gotującego się ryżu. Oczywiście nie można zapomnieć o zaprawieniu go po ugotowaniu. 

Dobrze wybrany ryż  i przygotowany z zachowaniem wszelkich zasad z pewnością pomoże stworzyć smaczne sushi, spełniające wszelkie oczekiwania. Ryż do sushi, profesjonalny, można kupić w zasadzie w większości supermarketów. Ale pojawiło się też dużo sklepów z azjatycką żywnością.

Czytaj również
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Tortilla z kaszą perłową
Nasiona chia - jak przygotować i gdzie kupić? Właściwości, kcal i cena
Chia
Makaron vermicelli: co to jest, jak gotować, ile ma kalorii?
Danie z makaronem vermicelli
Podobne artykuły
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie
Danie z płatkami owsianymi
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Ryż parboiled w drewnianej misce
Ryż parboiled - prostszy i lepszy sposób na obróbkę termiczną
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!