Najzdrowsze miejsce w internecie

Śluz przed okresem - co oznacza biały, brązowy lub zielony kolor śluzu?

Śluz przed okresem to naturalna wydzielina z szyjki macicy, która stanowi nieprzenikalną barierę dla plemników. Śluz przed okresem ma duże działanie antykoncepcyjne - blokuje plemnikom przedostanie się do dróg rodnych, Wraz z jego pojawieniem zaczyna się okres niepłodności zupełnej. W medycynie ta specyficzna wydzielina jest nazywana śluzem typu G.
Kobieta u lekarza
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Śluz z pochwy to naturalne zjawisko. Zmienia się on w trakcie trwania całego cyklu. Prawidłowy śluz przed okresem powinien być: zwarty, mętny, białawy, galaretowaty, lepki, gęsty.
 • Wątpliwości powinna zacząć budzić wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, strukturze i nietypowym kolorze. W zależności od konkretnych cech i towarzyszących jej objawów, może świadczyć o infekcjach o różnym podłożu - bakteryjnym, grzybiczym.
 • Śluz przed okresem ma takie same cechy, jak wydzielina w pierwszym etapie ciąży. O ewentualnej ciąży mogą jednak świadczyć objawy towarzyszące, np. nadwrażliwość piersi.
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny i objawy zaburzeń hormonalnych u kobiet
Spis treści

Obecność śluzu u kobiet jest nieodzownym elementem cyklu menstruacyjnego. To estrogeny i progesteron decydują o zabarwieniu i konsystencji śluzu w ogóle. Może on stwarzać warunki sprzyjające zapłodnieniu bądź, w przypadku występowania tuż przed okresem, stanowić swoistą formę antykoncepcji. Bardzo ważna jest zatem wiedza i obserwacja śluzu oraz umiejętność odróżnienia niepłodnego śluzu przed okresem od tego płodnego, czyli owulacyjnego. 

Reklama

Jak jest rola śluzu przed okresem?

Śluz przed okresem spełnia 3 podstawowe role:

 • zamyka ujście szyjki macicy,
 • uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej,
 • stanowi naturalną metodę zapobiegania ciąży.

Ponadto hamuje on żywotność plemników z uwagi na swój kwasowy odczyn. Jeżeli masz wrażenie suchości pochwy, oznacza to, iż śluz przed okresem spełnia swoją funkcję, gdyż pojawia się on w nieznacznej ilości.

Czasem to charakterystyczne uczucie suchości może być nieprzyjemne, a w związku z tym stosunki seksualne mniej komfortowe. 

Jeżeli śluz przed okresem nie posiada cech charakterystycznych dla fazy niepłodności, może to oznaczać późniejszą owulację i opóźnienia w pojawieniu się miesiączki. 

Jak wygląda śluz przed okresem?

Jaki śluz przed okresem nie powinien budzić Twoich wątpliwości? Chociaż istnieją w tym względzie pewne wytyczne, to warto pamiętać, że każda kobieta jest inna i jedna zaobserwuje u siebie wydzieliny nieco więcej, a druga nieco mniej; u jednej będzie nieco bardziej lepka, u drugiej trochę mniej. Dodatkowo na kondycję śluzu wpływa również dieta oraz poziom nawodnienia organizmu.

Obserwacja śluzu przed okresem traktowana jest często, jako jedna z metod planowania rodziny. Ale zalecana jest tu szczególna ostrożność i rozwaga, gdyż wiele dodatkowych czynników może wpływać na wygląd śluzu przed okresem, a tym samym na płodność kobiety. Mogą nimi być choroby, zmiany klimatu, przyjmowanie leków czy nowy sposób żywienia (np. w czasie odchudzania).

Śluz przed okresem, który świadczy o okresie niepłodności, powinien być:

 • zwarty – nie powinien rozciągać się między palcami,
 • mętny – czyli nieprzejrzysty,
 • białawy,
 • galaretowaty – przypominający wyglądem gęstą galaretę, 
 • lepki – pozbawiony zupełnie śliskości,
 • gęsty – o zawiesistej konsystencji,
 • bezzapachowy.

Jeżeli śluz przed okresem spełnia te wszystkie cechy, oznacza to, iż kobieta jest zdrowa, a jej wydzielina powinna stanowić skuteczną barierę przed zapłodnieniem. Warto jednak wiedzieć, że śluz może mieć też inne zabarwienie. Należy więc obserwować go przed okresem, aby w porę zapobiec chorobom, korzystając z porady ginekologa.

Reklama

O czym świadczy kolor śluzu przed okresem?

Pojawienie się nietypowej wydzieliny przed okresem może świadczyć o różnych stanach. Zależne to jest przede wszystkim od jej koloru.

 • biały śluz przed okresem z grudkami – może oznaczać grzybicę pochwy, inaczej zwaną drożdżycą pochwy. Zmienionej wydzieli towarzyszy często świąd lub podrażnienie;
 • zielony – zwykle wskazuje na infekcję intymną, głównie zakażenie rzęsistkiem pochwowym;
 • różowy śluz przed okresem – może oznaczać nadżerkę lub mięśniaki macicy, a zabarwienie lekko różowe pęknięcie naczynka krwionośnego;
 • szary – najczęściej świadczy o lekkiej infekcji intymnej (grzybicy pochwy lub bakteryjnej waginozy). Zwykle w pakiecie z szarą wydzieliną pojawia się też pieczenie i swędzenie;
 • żółty śluz przed okresem – może oznaczać stan zapalny pochwy.

Śluz przed okresem, a konkretnie w przeddzień okresu, może mieć wyjątkowo kolor brązowy. Jest to naturalny objaw, sygnał zbliżającej się menstruacji i może oznaczać po prostu, iż znajduje się w nim krew. Niestety, pojawienie się takiej wydzieliny w innej fazie cyklu potrafi być sygnałem nadżerki lub polipów, a to stwarza konieczność wizyty u lekarza. 

Co to znaczy, kiedy mleczny śluz przed okresem zastępuje wodnista wydzielina?

Gdy kobieta oczekuje na krwawienie miesiączkowe, a widzi u siebie wodnisty, przezroczysty śluz przed okresem, może oznaczać to, że dopiero przechodzi ona owulację, a miesiączka pojawi się później. Miesięczkę możesz monitorować korzystając z kalendarza miesiączkowego online. Istnieje wiele powodów dla zaburzeń regularności cyklu miesiączkowego.

Niekiedy powodem jest stres, niedawna choroba lub przyjmowane leki. Pojedyncze przypadki zmian w obrębie trwania cyklu zdarzają się każdej kobiecie. Jeżeli jednak obserwujesz u siebie długotrwałe zaburzenia - miesiączka długo się nie pojawia lub zmiany w odstępach między okresami pozostają nieregularne w kolejnych cyklach - skonsultuj się z ginekologiem. 

Reklama

Śluz przed okresem a ciąża

Zmiana wydzieliny w pochwy nie musi być podyktowana infekcjami, czy cyklem owulacyjnym. Śluz wygląda inaczej także ze względu na inne zmiany hormonalne, jak np. ciąża. Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży jest jak najbardziej normalny? Śluz przed okresem ma takie same cechy, jak wydzielina w pierwszym etapie ciąży.

Gdy pojawiły się wcześniej dodatkowe objawy, jak:

 • ból podbrzusza, 
 • wrażliwość piersi,
 • nabrzmienie warg sromowych, które mogą oznaczać jajeczkowanie, 

wskazana jest szczegółowa obserwacja śluzu. Obserwując go przez kilka miesięcy, można szybko wykryć różnice w fazach cyklu. Jeżeli różni się on znacząco w danym miesiącu od tego, który zwykle występował, może być to pierwszym sygnałem ciąży.

Śluz, jaki pojawia się po zapłodnieniu i w czasie ciąży może być bardzo różny i inny u każdej kobiety. Jednak pierwszym sygnałem o możliwej ciąży może być zmiana konsystencji i koloru dotychczas występującej wydzieliny. Warto wtedy zrobić test ciążowy. 

Jak skutecznie badać śluz przed okresem?

Najlepiej oceniać stan śluzu przed okresem zaraz po przebudzeniu, przed skorzystaniem z toalety. Należy zdezynfekować palec i włożyć go do pochwy, zbierając śluz, by poddać go ocenie. Popularną metodą jest również wkładanie do środka papieru toaletowego, jednak warto pamiętać, że gromadzi on różne nieczystości (nie jest jałowy) i łatwo się drze, przez co może częściowo pozostawać w pochwie. Początkowo możemy mieć trudność w zestawieniu obserwowanego śluzu z cechami wydzielin wymienionymi wcześniej. Jest to jednak kwestia wprawy - wystarczy kilka cykli, by potrafić samodzielnie ocenić na podstawie śluzu, w której fazie się aktualnie znajdujemy.

Ważne: często w ciągu 3 lub 4 dni po stosunku płciowym bez zabezpieczenia prezerwatywą zwiększona ilość wydzieliny, wyglądająca jak śluz może być pozostałością męskiego nasienia. A jeżeli pojawią się wątpliwości w ocenie stanu śluzu przed okresem, należy skonsultować je z lekarzem. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Anna Salvia, Cristina Torrón, Miesiączka. Chcę wiedzieć!, Wydawnictwo Debit 2021
 • K. Seute, E. Heimberg, Ginekologia i położnictwo. Seria na Dyżurze, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2008
 • E Friedmann. Menstrual and lunar cycles. „American journal of obstetrics and gynecology”. 140 (3), s. 350, 1981
 • Makowiec-Dąbrowska T., Sprusińska E., Hanke W., Radwan-Włodarczyk Z., Koszada-Włodarczyk Z.: Dolegliwości związane z cyklem miesięcznym – czy jest to problem dla lekarzy służby medycyny pracy? Med. Pr. 2003; 6: 511–519
 • Grażyna Jarząbek-Bielecka, Elżbieta Sowińska-Przepiera, Andrzej Kędzia, Witold Kędzia, Problem zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt, Endokrynologia Pediatryczna, Tom 18, 2019, nr 1/66
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Kalendarz dni płodnych
Podobne artykuły
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Skrzepy podczas okresu: jak wyglądają? Czy powinny niepokoić?
Faza folikularna to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego
Faza folikularna - co oznacza, ile trwa? Hormony
Kalendarz miesiączkowy
Dni płodne po okresie - kiedy są oraz ile trwają?
Kobieta trzyma ręce na brzuchu
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj