Jaki jest śluz przed okresem? Biały, przezroczysty, brązowy?

Śluz przed okresem to naturalna wydzielina z szyjki macicy, która stanowi nieprzenikalną barierę dla plemników. Blokując plemnikom przedostanie się do dróg rodnych, śluz przed okresem ma duże działanie antykoncepcyjne. Wraz z jego pojawieniem zaczyna się okres niepłodności zupełnej. W medycynie ta specyficzna wydzielina jest nazywana śluzem typu G.
Jaki jest kolor śluzu przed okresem?
Źródło: 123RF

Spis treści

Obecność  śluzu u kobiet jest nieodzownym elementem cyklu menstruacyjnego. To estrogeny i progesteron decydują o zabarwieniu i konsystencji śluzu w ogóle. Może on stwarzać warunki sprzyjające zapłodnieniu, bądź w przypadku występowania tuż przed okresem, stanowić swoistą formę antykoncepcji. Bardzo ważna jest zatem wiedza i obserwacja  śluzu oraz umiejętność odróżnienia niepłodnego śluzu przed okresem od tego płodnego czyli owulacyjnego. 

Jak wygląda śluz przed okresem?

Jaki śluz przed okresem? Obserwacja śluzu przed okresem traktowana jest często, jako jedna z metod planowania rodziny. Ale zalecana jest tu szczególna ostrożność i rozwaga, gdyż wiele dodatkowych czynników może wpływać na wygląd śluzu przed okresem, a tym samym na płodność  kobiety. Mogą nimi być choroby, zmiany klimatu, przyjmowanie leków czy nowy sposób żywienia (np. w czasie odchudzania).

Śluz przed okresem, który świadczy o okresie niepłodności powinien być:

 • zwarty– nie powinien rozciągać się między palcami,
 • mętny– czyli nieprzejrzysty,
 • białawy,
 • galaretowaty– przypominający wyglądem gęstą galaretę, 
 • lepki – pozbawiony zupełnie śliskości,
 • gęsty– o zawiesistej konsystencji,
 • bezzapachowy.

Jeżeli śluz przed okresem spełnia te wszystkie cechy oznacza to, iż kobieta jest zdrowa i taka wydzielina powinna skutecznie bronić  przed zapłodnieniem. Jednak może mieć ona różne zabarwienie. Należy obserwować śluz przed okresem, aby zapobiec chorobom, korzystając w porę  z porady ginekologa. Można go bowiem pomylić z upławami czy infekcjami. 

O czym świadczy kolor śluzu przed okresem?

Pojawienie się wydzieliny przed okresem może świadczyć o różnych stanach. Zależne to jest przede wszystkim od jego koloru. 

 • biały śluz przed okresem z grudkami– może oznaczać  grzybicę pochwy , inaczej zwaną drożdżycą pochwy, objawiającą się uczuciem świądu lub podrażnieniem,
 • zielony– zwykle wskazuje na infekcje intymną, głównie zakażenie rzęsistkiem pochwowym,
 • różowy śluz przed okresem– może oznaczać nadżerkę lub mięśniaki macicy, a zabarwienie lekko różowe pęknięcie naczynka krwionośnego,
 • szary- najczęściej świadczy o lekkiej infekcji intymnej, któremu towarzyszy pieczenie i swędzenie,
 • żółty śluz przed okresem-  może oznaczać stan zapalny pochwy.

Śluz przed okresem, a konkretnie w przeddzień okresu może mieć wyjątkowo kolor brązowy. Jest to naturalny objaw, sygnał zbliżającej się menstruacji. Brązowy śluz przed okresem może oznaczać, iż znajduje się w nim krew. Jednak pojawienie się takiej wydzieliny w innej fazie cyklu może wskazywać na nadżerkę lub polipy, a to stwarza konieczność wizyty u lekarza. 

Gdy kobieta oczekuje na krwawienie miesiączkowe, a widzi u siebie wodnisty, przezroczysty śluz przed okresem, może oznaczać to, że dopiero przechodzi ona owulację, a miesiączka pojawi się później. 

Jak jest rola śluzu przed okresem?

Śluz przed okresem spełnia 3 podstawowe role:

 • zamyka ujście szyjki macicy,
 • uniemożliwia plemnikom  przedostanie się do komórki jajowej,
 • stanowi naturalną metodę zapobiegania ciąży.

Ponadto hamuje on żywotność plemnikówz uwagi na swój kwasowy odczyn. Jeżeli odczuwalne jest uczucie suchości pochwy oznacza to, iż śluz przed okresem spełnia swoja rolę, gdyż  pojawia się on w nieznacznej ilości. Czasem to charakterystyczne uczucie suchości może być nieprzyjemne, a w związku z tym stosunki seksualne mniej komfortowe.  Jeżeli nie posiada on cech charakterystycznych dla fazy niepłodności, może to oznaczać późniejszą owulację  i opóźnienia w pojawieniu się miesiączki. 

Śluz przed okresem a ciąża

Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży? Śluz przed okresem ma takie same cechy, jak wydzielina w pierwszym etapie ciąży. Gdy pojawiły się wcześniej dodatkowe objawy, jak:

 • ból podbrzusza, 
 • wrażliwość piersi,
 • nabrzmienie warg sromowych, które mogą  oznaczać jajeczkowanie, 

wskazana jest szczegółowa obserwacja śluzu. Obserwując go przez kilka miesięcy można szybko wykryć różnice w fazach cyklu. Jeżeli różni się on znacząco w danym miesiącu od tego, który zwykle występował, może być to pierwszym sygnałem ciąży. Śluz, jaki pojawia się po zapłodnieniu i w czasie ciąży może być bardzo różny i inny u każdej kobiety. Jednak pierwszym sygnałem o możliwej ciąży może być zmiana konsystencji i koloru dotychczas występującej wydzieliny. Warto wtedy zrobić test ciążowy. 

Jak skutecznie badać śluz przed okresem?

Badanie śluzu wymaga wprawy i spełnienia kilku zasad, aby było wiarygodne i stwarzało poczucie bezpieczeństwa  w trakcie współżycia. Najlepiej oceniać stan śluzu przed okresem zaraz po przebudzeniu, przed skorzystaniem z toalety. Najlepiej użyć w tym celu zdezynfekowany palec i ocenić stan śluzu. Można tez skorzystać z papieru toaletowego, który włożony głęboko do pochwy zbierze śluz z szyjki macicy. 

Ważne:często w ciągu 3 lub 4 dni po stosunku płciowym bez zabezpieczenia prezerwatywą zwiększona ilość wydzieliny, wyglądająca jak śluz może być pozostałością męskiego nasienia. A jeżeli pojawią się wątpliwości w ocenie stanu śluzu przed okresem, należy skonsultować je z lekarzem. 

Czytaj również:

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 27)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!