Najzdrowsze miejsce w internecie

Śluz przed okresem - co oznacza biały, brązowy lub zielony kolor śluzu?

Śluz przed okresem to naturalna wydzielina z szyjki macicy, która stanowi nieprzenikalną barierę dla plemników. Śluz przed okresem ma duże działanie antykoncepcyjne - blokuje plemnikom przedostanie się do dróg rodnych, Wraz z jego pojawieniem zaczyna się okres niepłodności zupełnej. W medycynie ta specyficzna wydzielina jest nazywana śluzem typu G.
Kobieta u lekarza
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Śluz z pochwy to naturalne zjawisko. Zmienia się on w trakcie trwania całego cyklu. Prawidłowy śluz przed okresem powinien być: zwarty, mętny, białawy, galaretowaty, lepki, gęsty.
 • Wątpliwości powinna zacząć budzić wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, strukturze i nietypowym kolorze. W zależności od konkretnych cech i towarzyszących jej objawów, może świadczyć o infekcjach o różnym podłożu - bakteryjnym, grzybiczym.
 • Śluz przed okresem ma takie same cechy, jak wydzielina w pierwszym etapie ciąży. O ewentualnej ciąży mogą jednak świadczyć objawy towarzyszące, np. nadwrażliwość piersi.
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny i objawy zaburzeń hormonalnych u kobiet
Spis treści

Obecność śluzu u kobiet jest nieodzownym elementem cyklu menstruacyjnego. To estrogeny i progesteron decydują o zabarwieniu i konsystencji śluzu w ogóle. Może on stwarzać warunki sprzyjające zapłodnieniu bądź, w przypadku występowania tuż przed okresem, stanowić swoistą formę antykoncepcji. Bardzo ważna jest zatem wiedza i obserwacja śluzu oraz umiejętność odróżnienia niepłodnego śluzu przed okresem od tego płodnego, czyli owulacyjnego. 

Jak jest rola śluzu przed okresem?

Śluz przed okresem spełnia 3 podstawowe role:

 • zamyka ujście szyjki macicy,
 • uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej,
 • stanowi naturalną metodę zapobiegania ciąży.

Ponadto hamuje on żywotność plemników z uwagi na swój kwasowy odczyn. Jeżeli masz wrażenie suchości pochwy, oznacza to, iż śluz przed okresem spełnia swoją funkcję, gdyż pojawia się on w nieznacznej ilości. Czasem to charakterystyczne uczucie suchości może być nieprzyjemne, a w związku z tym stosunki seksualne mniej komfortowe. Jeżeli śluz przed okresem nie posiada cech charakterystycznych dla fazy niepłodności, może to oznaczać późniejszą owulację i opóźnienia w pojawieniu się miesiączki. 

Jak wygląda śluz przed okresem?

Jaki śluz przed okresem nie powinien budzić Twoich wątpliwości? Chociaż istnieją w tym względzie pewne wytyczne, to warto pamiętać, że każda kobieta jest inna i jedna zaobserwuje u siebie wydzieliny nieco więcej, a druga nieco mniej; u jednej będzie nieco bardziej lepka, u drugiej trochę mniej. Dodatkowo na kondycję śluzu wpływa również dieta oraz poziom nawodnienia organizmu.

Obserwacja śluzu przed okresem traktowana jest często, jako jedna z metod planowania rodziny. Ale zalecana jest tu szczególna ostrożność i rozwaga, gdyż wiele dodatkowych czynników może wpływać na wygląd śluzu przed okresem, a tym samym na płodność kobiety. Mogą nimi być choroby, zmiany klimatu, przyjmowanie leków czy nowy sposób żywienia (np. w czasie odchudzania).

Śluz przed okresem, który świadczy o okresie niepłodności, powinien być:

 • zwarty – nie powinien rozciągać się między palcami,
 • mętny – czyli nieprzejrzysty,
 • białawy,
 • galaretowaty – przypominający wyglądem gęstą galaretę, 
 • lepki – pozbawiony zupełnie śliskości,
 • gęsty – o zawiesistej konsystencji,
 • bezzapachowy.

Jeżeli śluz przed okresem spełnia te wszystkie cechy, oznacza to, iż kobieta jest zdrowa, a jej wydzielina powinna stanowić skuteczną barierę przed zapłodnieniem. Warto jednak wiedzieć, że śluz może mieć też inne zabarwienie. Należy więc obserwować go przed okresem, aby w porę zapobiec chorobom, korzystając z porady ginekologa.

O czym świadczy kolor śluzu przed okresem?

Pojawienie się nietypowej wydzieliny przed okresem może świadczyć o różnych stanach. Zależne to jest przede wszystkim od jej koloru.

 • biały śluz przed okresem z grudkami – może oznaczać grzybicę pochwy, inaczej zwaną drożdżycą pochwy. Zmienionej wydzieli towarzyszy często świąd lub podrażnienie;
 • zielony – zwykle wskazuje na infekcję intymną, głównie zakażenie rzęsistkiem pochwowym;
 • różowy śluz przed okresem – może oznaczać nadżerkę lub mięśniaki macicy, a zabarwienie lekko różowe pęknięcie naczynka krwionośnego;
 • szary – najczęściej świadczy o lekkiej infekcji intymnej (grzybicy pochwy lub bakteryjnej waginozy). Zwykle w pakiecie z szarą wydzieliną pojawia się też pieczenie i swędzenie;
 • żółty śluz przed okresem – może oznaczać stan zapalny pochwy.

Śluz przed okresem, a konkretnie w przeddzień okresu, może mieć wyjątkowo kolor brązowy. Jest to naturalny objaw, sygnał zbliżającej się menstruacji i może oznaczać po prostu, iż znajduje się w nim krew. Niestety, pojawienie się takiej wydzieliny w innej fazie cyklu potrafi być sygnałem nadżerki lub polipów, a to stwarza konieczność wizyty u lekarza. 

seks
Pierwszy wibrator w życiu - jak wybrać?
Podpowiadamy, jak wybrać swój pierwszy wibrator, by wzbogacić życie seksualne i nie zniechęcić się do dalszych eksperymentów.
Przeczytaj artykuł

Co to znaczy, kiedy mleczny śluz przed okresem zastępuje wodnista wydzielina?

Gdy kobieta oczekuje na krwawienie miesiączkowe, a widzi u siebie wodnisty, przezroczysty śluz przed okresem, może oznaczać to, że dopiero przechodzi ona owulację, a miesiączka pojawi się później. Istnieje wiele powodów dla zaburzeń regularności cyklu miesiączkowego. Niekiedy powodem jest stres, niedawna choroba lub przyjmowane leki. Pojedyncze przypadki zmian w obrębie trwania cyklu zdarzają się każdej kobiecie. Jeżeli jednak obserwujesz u siebie długotrwałe zaburzenia - miesiączka długo się nie pojawia lub zmiany w odstępach między okresami pozostają nieregularne w kolejnych cyklach - skonsultuj się z ginekologiem. 

Śluz przed okresem a ciąża

Zmiana wydzieliny w pochwy nie musi być podyktowana infekcjami, czy cyklem owulacyjnym. Śluz wygląda inaczej także ze względu na inne zmiany hormonalne, jak np. ciąża. Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży jest jak najbardziej normalny? Śluz przed okresem ma takie same cechy, jak wydzielina w pierwszym etapie ciąży. Gdy pojawiły się wcześniej dodatkowe objawy, jak:

 • ból podbrzusza, 
 • wrażliwość piersi,
 • nabrzmienie warg sromowych, które mogą oznaczać jajeczkowanie, 

wskazana jest szczegółowa obserwacja śluzu. Obserwując go przez kilka miesięcy, można szybko wykryć różnice w fazach cyklu. Jeżeli różni się on znacząco w danym miesiącu od tego, który zwykle występował, może być to pierwszym sygnałem ciąży. Śluz, jaki pojawia się po zapłodnieniu i w czasie ciąży może być bardzo różny i inny u każdej kobiety. Jednak pierwszym sygnałem o możliwej ciąży może być zmiana konsystencji i koloru dotychczas występującej wydzieliny. Warto wtedy zrobić test ciążowy. 

Jak skutecznie badać śluz przed okresem?

Najlepiej oceniać stan śluzu przed okresem zaraz po przebudzeniu, przed skorzystaniem z toalety. Należy zdezynfekować palec i włożyć go do pochwy, zbierając śluz, by poddać go ocenie. Popularną metodą jest również wkładanie do środka papieru toaletowego, jednak warto pamiętać, że gromadzi on różne nieczystości (nie jest jałowy) i łatwo się drze, przez co może częściowo pozostawać w pochwie. Początkowo możemy mieć trudność w zestawieniu obserwowanego śluzu z cechami wydzielin wymienionymi wcześniej. Jest to jednak kwestia wprawy - wystarczy kilka cykli, by potrafić samodzielnie ocenić na podstawie śluzu, w której fazie się aktualnie znajdujemy.

Ważne: często w ciągu 3 lub 4 dni po stosunku płciowym bez zabezpieczenia prezerwatywą zwiększona ilość wydzieliny, wyglądająca jak śluz może być pozostałością męskiego nasienia. A jeżeli pojawią się wątpliwości w ocenie stanu śluzu przed okresem, należy skonsultować je z lekarzem. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Anna Salvia, Cristina Torrón, Miesiączka. Chcę wiedzieć!, Wydawnictwo Debit 2021
 • K. Seute, E. Heimberg, Ginekologia i położnictwo. Seria na Dyżurze, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2008
 • E Friedmann. Menstrual and lunar cycles. „American journal of obstetrics and gynecology”. 140 (3), s. 350, 1981
 • Makowiec-Dąbrowska T., Sprusińska E., Hanke W., Radwan-Włodarczyk Z., Koszada-Włodarczyk Z.: Dolegliwości związane z cyklem miesięcznym – czy jest to problem dla lekarzy służby medycyny pracy? Med. Pr. 2003; 6: 511–519
 • Grażyna Jarząbek-Bielecka, Elżbieta Sowińska-Przepiera, Andrzej Kędzia, Witold Kędzia, Problem zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt, Endokrynologia Pediatryczna, Tom 18, 2019, nr 1/66
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie szczęśliwa mama i miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć miesiączkę? Sposoby na przyspieszenie okresu
Kalendarz dni płodnych
Podobne artykuły
Skrzepy podczas okresu. Jak wyglądają? Czy powinny mnie niepokoić? Kiedy udać się do lekarza?
Faza folikularna - co oznacza, ile trwa? Hormony
Dni płodne po okresie - kiedy są oraz ile trwają?
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama