Ektoina: działanie, skutki uboczne i preparaty. Co to jest?

Ektoina to substancja pochodzenia naturalnego coraz chętniej stosowana w kosmetyce oraz medycynie. Pozyskiwana jest ze szczególnych mikroorganizmów żyjących w ekstremalnie trudnych warunkach. Wykazuje właściwości ochronne i przeciwzapalne, skutecznie pomaga leczyć schorzenia alergiczne, m.in. atopowe zapalenie skóry.
Kobieta smaruje dziecko maścią z ektoiną
źrodło:123RF

Spis treści

Co to jest ektoina?

Ektoina jest chemicznym związkiem organicznym pozyskiwanym z niektórych gatunków bakterii zwanych ekstremofilami. Ekstremolity są to drobnoustroje żyjące w szczególnie trudnych warunkach naturalnych – wysokich temperaturach, skrajnej suchości czy pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (w gejzerach, na pustyniach itp.). Ektoina jest substancją chroniącą komórki oraz DNA, dzięki czemu pomaga przetrwać nawet w najmniej korzystnych warunkach atmosferycznych.

Naturalnie nie występuje ona w organizmie człowieka, jednak coraz częściej wykorzystywana jest przy produkcji rozmaitych leków i kosmetyków ze względu na jej prozdrowotne i ochronne właściwości. Wspiera organizm w walce z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, budując swoistą barierę ochronną.

Ektoina – preparaty

Ektoina jest aminokwasem wykazującym silne działanie ochronne, wpływające szczególnie na białka. W naturalny sposób chroni bakterie, w których występuje, ale może też wpływać pozytywnie na odporność ludzkiego organizmu, wchłaniana z leków lub kosmetyków produkowanych z jej wykorzystaniem.

Preparatów, w których występuje ektoina, jest bardzo wiele, ponieważ z jej dobrodziejstw korzystają producenci leków, suplementów diety oraz kosmetyków. Środki te to przede wszystkim:

 • kremy,
 • krople do oczu,
 • krople do nosa,
 • spraye do nosa,
 • spraye na zatoki,
 • woda morska z ektoiną,
 • sól fizjologiczna z ektoiną,
 • roztwory do inhalacji,
 • tabletki na alergię,
 • leki na kaszel,
 • pastylki na gardło.

Lista preparatów z ektoiną pokazuje, że najlepiej działa ona na skórę oraz drogi oddechowe. Dzieje się tak za sprawą jej właściwości nawilżających, łagodzących i przeciwzapalnych.

Działanie ektoiny

Ektoina od kilku lat jest popularnym składnikiem preparatów na alergię. Jako taka występuje w tabletkach o działaniu odczulającym oraz kroplach do nosa i oczu i środkach do inhalacji dróg oddechowych. 

Stosowana zarówno miejscowo jak i ogólnoustrojowo pomaga zwalczać dokuczliwe objawy jak:

 • kichanie,
 • kaszel,
 • katar sienny,
 • łzawienie oczu,
 • zaczerwienienie oczu,
 • podrażnienie śluzówki.

Ektoina do nosa na katar (w postaci kropli lub sprayu) nie tylko działa przeciwuczuleniowo, ale jednocześnie skutecznie nawilża śluzówkę, chroniąc ją przed uszkodzeniami. 

Ektoina na kaszel o podłożu alergicznym najlepiej działa pod postacią roztworu do inhalacji – właściwości antyalergiczne w połączeniu z działaniem ochronnym i nawilżającym łagodzą suchy, duszący kaszel o charakterze astmatycznym.

Ponadto ektoina jest bezpieczna i delikatna, w przeciwieństwie np. do sterydowych leków do inhalacji, przynoszących nieraz poważniejsze skutki uboczne. Niektóre preparaty z ektoiną są uważane za bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży, jednak przed ich zastosowaniem zawsze należy poradzić się lekarza.

Działa skutecznie nie tylko w przypadku alergii, ale i poważnych, chronicznych schorzeń jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Ektoina – krem i kosmetyki

Ektoina jest nie tylko częstym składnikiem leków. Występuje także w kosmetykach, przeważnie tych do pielęgnacji skóry chorej, przesuszonej, podrażnionej. Krem z ektoinąwykazuje skuteczne działanie nawilżające i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry.

Substancja ta posiada zdolność wiązania cząsteczek wody, czemu zawdzięcza właśnie swoje właściwości nawilżające i chroni skórę przed wysuszeniem i utratą wody. Często występuje w emolientach– skoncentrowanych kremach i balsamach zalecanych dla osób z atopowym zapaleniem skóry(AZS) – uciążliwym schorzeniem dermatologicznym o podłożu uczuleniowym. Stosowana jest także przez pacjentów z problemami skórnymi powstałymi na skutek przebytego leczenia onkologicznego – po chemio- i radioterapiach.

Ektoina w kosmetykach nie tylko działa nawilżająco, ale również chroni delikatną czy podrażnioną skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym szkodliwego promieniowania UV.

Czy ektoina jest bezpieczna?

Ektoina to naturalna, delikatna substancja o działaniu:

 • ochronnym,
 • łagodzącym,
 • nawilżającym,
 • antyalergicznym,
 • przeciwzapalnym.

Nie wykazuje ona właściwie żadnych skutków ubocznych, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowana również u dzieci. Nawet dla najmłodszych pacjentów istnieją preparaty donosowe z ektoiną zalecane już od pierwszych dni życia. Woda morska wzbogacona o ten składnik skutecznie łagodzi nieżyt nosa, który u noworodków niepotrafiących oddychać ustami może być przyczyną ogromnego dyskomfortu, a nawet uniemożliwić swobodne wdychanie powietrza. Krople z dodatkiem ektoiny lepiej nawilżają śluzówkę i chronią ją przed podrażnieniami oraz utratą wody.

Podobnie jest z kosmetykami – kremam i balsamami nawilżającymi skórę. Nawet te dla niemowląt mogą zawierać tę substancję, skutecznie wiążącą cząsteczki wody i zapobiegającą wysuszaniu.

Dzięki wysokiemu bezpieczeństwu stosowania i brakowi skutków ubocznych, preparaty z ektoiną dostępne są bez recepty.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 6)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij