Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Ektoina: działanie, skutki uboczne i preparaty. Co to jest?

Ektoina to substancja pochodzenia naturalnego coraz chętniej stosowana w kosmetyce oraz medycynie. Pozyskiwana jest ze szczególnych mikroorganizmów żyjących w ekstremalnie trudnych warunkach. Wykazuje właściwości ochronne i przeciwzapalne, skutecznie pomaga leczyć schorzenia alergiczne, m.in. atopowe zapalenie skóry.
Kobieta smaruje dziecko maścią z ektoiną
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest ektoina?

Ektoina jest chemicznym związkiem organicznym pozyskiwanym z niektórych gatunków bakterii zwanych ekstremofilami. Ekstremolity są to drobnoustroje żyjące w szczególnie trudnych warunkach naturalnych – wysokich temperaturach, skrajnej suchości czy pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (w gejzerach, na pustyniach itp.). Ektoina jest substancją chroniącą komórki oraz DNA, dzięki czemu pomaga przetrwać nawet w najmniej korzystnych warunkach atmosferycznych.

Naturalnie nie występuje ona w organizmie człowieka, jednak coraz częściej wykorzystywana jest przy produkcji rozmaitych leków i kosmetyków ze względu na jej prozdrowotne i ochronne właściwości. Wspiera organizm w walce z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, budując swoistą barierę ochronną.

Reklama

Ektoina – preparaty

Ektoina jest aminokwasem wykazującym silne działanie ochronne, wpływające szczególnie na białka. W naturalny sposób chroni bakterie, w których występuje, ale może też wpływać pozytywnie na odporność ludzkiego organizmu, wchłaniana z leków lub kosmetyków produkowanych z jej wykorzystaniem.

Preparatów, w których występuje ektoina, jest bardzo wiele, ponieważ z jej dobrodziejstw korzystają producenci leków, suplementów diety oraz kosmetyków. Środki te to przede wszystkim:

 • kremy,
 • krople do oczu,
 • krople do nosa,
 • spraye do nosa,
 • spraye na zatoki,
 • woda morska z ektoiną,
 • sól fizjologiczna z ektoiną,
 • roztwory do inhalacji,
 • tabletki na alergię,
 • leki na kaszel,
 • pastylki na gardło.

Lista preparatów z ektoiną pokazuje, że najlepiej działa ona na skórę oraz drogi oddechowe. Dzieje się tak za sprawą jej właściwości nawilżających, łagodzących i przeciwzapalnych.

Działanie ektoiny

Ektoina od kilku lat jest popularnym składnikiem preparatów na alergię. Jako taka występuje w tabletkach o działaniu odczulającym oraz kroplach do nosa i oczu i środkach do inhalacji dróg oddechowych. 

Stosowana zarówno miejscowo jak i ogólnoustrojowo pomaga zwalczać dokuczliwe objawy jak:

 • kichanie,
 • kaszel,
 • katar sienny,
 • łzawienie oczu,
 • zaczerwienienie oczu,
 • podrażnienie śluzówki.

Ektoina do nosa na katar (w postaci kropli lub sprayu) nie tylko działa przeciwuczuleniowo, ale jednocześnie skutecznie nawilża śluzówkę, chroniąc ją przed uszkodzeniami. 

Ektoina na kaszel o podłożu alergicznym najlepiej działa pod postacią roztworu do inhalacji – właściwości antyalergiczne w połączeniu z działaniem ochronnym i nawilżającym łagodzą suchy, duszący kaszel o charakterze astmatycznym.

Ponadto ektoina jest bezpieczna i delikatna, w przeciwieństwie np. do sterydowych leków do inhalacji, przynoszących nieraz poważniejsze skutki uboczne. Niektóre preparaty z ektoiną są uważane za bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży, jednak przed ich zastosowaniem zawsze należy poradzić się lekarza.

Działa skutecznie nie tylko w przypadku alergii, ale i poważnych, chronicznych schorzeń jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Reklama

Ektoina – krem i kosmetyki

Ektoina jest nie tylko częstym składnikiem leków. Występuje także w kosmetykach, przeważnie tych do pielęgnacji skóry chorej, przesuszonej, podrażnionej. Krem z ektoinąwykazuje skuteczne działanie nawilżające i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry.

Substancja ta posiada zdolność wiązania cząsteczek wody, czemu zawdzięcza właśnie swoje właściwości nawilżające i chroni skórę przed wysuszeniem i utratą wody. Często występuje w emolientach - skoncentrowanych kremach i balsamach zalecanych dla osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) – uciążliwym schorzeniem dermatologicznym o podłożu uczuleniowym. Stosowana jest także przez pacjentów z problemami skórnymi powstałymi na skutek przebytego leczenia onkologicznego – po chemio- i radioterapiach.

Ektoina w kosmetykach nie tylko działa nawilżająco, ale również chroni delikatną czy podrażnioną skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym szkodliwego promieniowania UV.

Reklama

Czy ektoina jest bezpieczna?

Ektoina to naturalna, delikatna substancja o działaniu:

 • ochronnym,
 • łagodzącym,
 • nawilżającym,
 • antyalergicznym,
 • przeciwzapalnym.

Nie wykazuje ona właściwie żadnych skutków ubocznych, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowana również u dzieci. Nawet dla najmłodszych pacjentów istnieją preparaty donosowe z ektoiną zalecane już od pierwszych dni życia. Woda morska wzbogacona o ten składnik skutecznie łagodzi nieżyt nosa, który u noworodków niepotrafiących oddychać ustami może być przyczyną ogromnego dyskomfortu, a nawet uniemożliwić swobodne wdychanie powietrza. Krople z dodatkiem ektoiny lepiej nawilżają śluzówkę i chronią ją przed podrażnieniami oraz utratą wody.

Podobnie jest z kosmetykami – kremam i balsamami nawilżającymi skórę. Nawet te dla niemowląt mogą zawierać tę substancję, skutecznie wiążącą cząsteczki wody i zapobiegającą wysuszaniu.

Dzięki wysokiemu bezpieczeństwu stosowania i brakowi skutków ubocznych, preparaty z ektoiną dostępne są bez recepty.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!