Dla Ciebie, na zdrowie!

Ektoina: działanie, skutki uboczne i preparaty. Co to jest?

Ektoina to substancja pochodzenia naturalnego coraz chętniej stosowana w kosmetyce oraz medycynie. Pozyskiwana jest ze szczególnych mikroorganizmów żyjących w ekstremalnie trudnych warunkach. Wykazuje właściwości ochronne i przeciwzapalne, skutecznie pomaga leczyć schorzenia alergiczne, m.in. atopowe zapalenie skóry.
Kobieta smaruje dziecko maścią z ektoiną
źrodło:123RF
Spis treści

Co to jest ektoina?

Ektoina jest chemicznym związkiem organicznym pozyskiwanym z niektórych gatunków bakterii zwanych ekstremofilami. Ekstremolity są to drobnoustroje żyjące w szczególnie trudnych warunkach naturalnych – wysokich temperaturach, skrajnej suchości czy pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (w gejzerach, na pustyniach itp.). Ektoina jest substancją chroniącą komórki oraz DNA, dzięki czemu pomaga przetrwać nawet w najmniej korzystnych warunkach atmosferycznych.

Naturalnie nie występuje ona w organizmie człowieka, jednak coraz częściej wykorzystywana jest przy produkcji rozmaitych leków i kosmetyków ze względu na jej prozdrowotne i ochronne właściwości. Wspiera organizm w walce z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, budując swoistą barierę ochronną.

Ektoina – preparaty

Ektoina jest aminokwasem wykazującym silne działanie ochronne, wpływające szczególnie na białka. W naturalny sposób chroni bakterie, w których występuje, ale może też wpływać pozytywnie na odporność ludzkiego organizmu, wchłaniana z leków lub kosmetyków produkowanych z jej wykorzystaniem.

Preparatów, w których występuje ektoina, jest bardzo wiele, ponieważ z jej dobrodziejstw korzystają producenci leków, suplementów diety oraz kosmetyków. Środki te to przede wszystkim:

 • kremy,
 • krople do oczu,
 • krople do nosa,
 • spraye do nosa,
 • spraye na zatoki,
 • woda morska z ektoiną,
 • sól fizjologiczna z ektoiną,
 • roztwory do inhalacji,
 • tabletki na alergię,
 • leki na kaszel,
 • pastylki na gardło.

Lista preparatów z ektoiną pokazuje, że najlepiej działa ona na skórę oraz drogi oddechowe. Dzieje się tak za sprawą jej właściwości nawilżających, łagodzących i przeciwzapalnych.

Działanie ektoiny

Ektoina od kilku lat jest popularnym składnikiem preparatów na alergię. Jako taka występuje w tabletkach o działaniu odczulającym oraz kroplach do nosa i oczu i środkach do inhalacji dróg oddechowych. 

Stosowana zarówno miejscowo jak i ogólnoustrojowo pomaga zwalczać dokuczliwe objawy jak:

 • kichanie,
 • kaszel,
 • katar sienny,
 • łzawienie oczu,
 • zaczerwienienie oczu,
 • podrażnienie śluzówki.

Ektoina do nosa na katar (w postaci kropli lub sprayu) nie tylko działa przeciwuczuleniowo, ale jednocześnie skutecznie nawilża śluzówkę, chroniąc ją przed uszkodzeniami. 

Ektoina na kaszel o podłożu alergicznym najlepiej działa pod postacią roztworu do inhalacji – właściwości antyalergiczne w połączeniu z działaniem ochronnym i nawilżającym łagodzą suchy, duszący kaszel o charakterze astmatycznym.

Ponadto ektoina jest bezpieczna i delikatna, w przeciwieństwie np. do sterydowych leków do inhalacji, przynoszących nieraz poważniejsze skutki uboczne. Niektóre preparaty z ektoiną są uważane za bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży, jednak przed ich zastosowaniem zawsze należy poradzić się lekarza.

Działa skutecznie nie tylko w przypadku alergii, ale i poważnych, chronicznych schorzeń jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Ektoina – krem i kosmetyki

Ektoina jest nie tylko częstym składnikiem leków. Występuje także w kosmetykach, przeważnie tych do pielęgnacji skóry chorej, przesuszonej, podrażnionej. Krem z ektoinąwykazuje skuteczne działanie nawilżające i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry.

Substancja ta posiada zdolność wiązania cząsteczek wody, czemu zawdzięcza właśnie swoje właściwości nawilżające i chroni skórę przed wysuszeniem i utratą wody. Często występuje w emolientach - skoncentrowanych kremach i balsamach zalecanych dla osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) – uciążliwym schorzeniem dermatologicznym o podłożu uczuleniowym. Stosowana jest także przez pacjentów z problemami skórnymi powstałymi na skutek przebytego leczenia onkologicznego – po chemio- i radioterapiach.

Ektoina w kosmetykach nie tylko działa nawilżająco, ale również chroni delikatną czy podrażnioną skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym szkodliwego promieniowania UV.

Czy ektoina jest bezpieczna?

Ektoina to naturalna, delikatna substancja o działaniu:

 • ochronnym,
 • łagodzącym,
 • nawilżającym,
 • antyalergicznym,
 • przeciwzapalnym.

Nie wykazuje ona właściwie żadnych skutków ubocznych, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowana również u dzieci. Nawet dla najmłodszych pacjentów istnieją preparaty donosowe z ektoiną zalecane już od pierwszych dni życia. Woda morska wzbogacona o ten składnik skutecznie łagodzi nieżyt nosa, który u noworodków niepotrafiących oddychać ustami może być przyczyną ogromnego dyskomfortu, a nawet uniemożliwić swobodne wdychanie powietrza. Krople z dodatkiem ektoiny lepiej nawilżają śluzówkę i chronią ją przed podrażnieniami oraz utratą wody.

Podobnie jest z kosmetykami – kremam i balsamami nawilżającymi skórę. Nawet te dla niemowląt mogą zawierać tę substancję, skutecznie wiążącą cząsteczki wody i zapobiegającą wysuszaniu.

Dzięki wysokiemu bezpieczeństwu stosowania i brakowi skutków ubocznych, preparaty z ektoiną dostępne są bez recepty.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Zwór chemiczny atenololu
Atenolol - działanie i dawkowanie. Gdzie są dostępne zamienniki?
Wzór chemiczny alfakalcydolu
Alfacalcidol - działanie. Czy zamienniki są dostępne w Polsce?
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości izastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!