Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk - jakie leki obniżają skuteczność antykoncepcji?

Kobiety stosujące hormonalna antykoncepcję doustną powinny zwrócić szczególną uwagę na antybiotyki, które przepisuje im lekarz. Wiele popularnych leków zwiększa ryzyko zajścia w ciążę, zwłaszcza jeśli kuracja antybiotykowa rozpoczyna się na początku cyklu. Przy każdym antybiotyku powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie przed zapłodnieniem.
Pigułki antykoncepcyjne
Źródło: 123RF
Spis treści

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza dwuskładnikowych, zawierających estrogen i progesteron, jest bardzo wysoka i szacowana na poziomie 99 procent. Przyjmuje się, że na 100 tysięcy kobiet zabezpieczających się w ten sposób, tylko jedna zachodzi w ciążę (w przypadku prezerwatywy to aż 3 tysiące). Tak wysoką skuteczność tabletki osiągają dzięki temu, że naśladują działanie naturalnych hormonów płciowych kobiety. 

Blokują owulację, dojrzewanie komórki jajowej i zagęszczają śluz w drogach rodnych kobiety, utrudniając tym samym drogę plemnikom. Niezawodne działanie hormonalnej antykoncepcji może zostać jednak zaburzone. Dzieje się tak m.in. w trakcie silnych wymiotów, gdy pomija się zalecaną dawkę, zażywa się niektóre leki i preparaty ziołowe, stosuje się środki odchudzające oraz silnie przeczyszczające. Ryzykownym połączeniem jest także antybiotyk i antykoncepcja.

Reklama

Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk

Przy interakcji tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyków ma znaczenie czas, w jakim rozpoczyna się kurację. Jeśli antybiotykoterapia rozpoczyna się na początku miesiąca, istnieje większe ryzyko, że zaburzona zostanie funkcja ochronna antykoncepcji, niż w sytuacji, kiedy kobieta jest w połowie cyklu i przyjęła już 14 tabletek antykoncepcyjnych.

Dlaczego antybiotyki i tabletki antykoncepcyjne to złe połączenie? Głównie dlatego, że pigułki antykoncepcyjne potrzebują prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach, żeby się prawidłowo wchłonąć. A jak wiadomo przy antybiotykach bakterie jelitowe są niszczone i dlatego tabletki działać słabiej. Nie są w stanie poprawiać tego nawet preparaty probiotyczne.

Reklama

Na jakie antybiotyki uważać przy antykoncepcji?

Antybiotyki stosowane przy chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha, trądziku, stanach zapalnych zębów, układu moczowego, gruźlicy, zwalczające gronkowca – wszystkie one potrafią osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Czytajmy, więc uważnie ulotki leków, bo w wielu znajdziemy ostrzeżenia przez interakcją antybiotyku i antykoncepcji.

Ryzyko zajścia w ciążę pojawia się głównie przy antybiotykach zawierających tetracykliny i rifampicynę, ale nie tylko.

Sygnałem, że tabletka hormonalna nie działa tak, jak powinna, może być niewielkie krwawienie w trakcie cyklu. Dobrze jest wtedy skontaktować się z ginekologiem, który zdecyduje, jak dalej stosować pigułki. Niezależnie od tego, czy krwawienie się pojawi, czy nie, trzeba pamiętać o generalnej zasadzie: gdy bierzemy tabletki antykoncepcyjne i antybiotyk, musimy się dodatkowo zabezpieczać prezerwatywą lub środkami plemnikobójczymi (w trakcie antybiotykoterapii i co najmniej tydzień po jej zakończeniu).

Reklama

Nie tylko antybiotyk osłabia antykoncepcję

Stosując antykoncepcję hormonalną trzeba też zwrócić uwagę na inne leki i zioła, które mogą osłabić wchłanianie tabletek i ich działanie ochronne. Dodatkowe zabezpieczenie jest potrzebne przy przyjmowaniu m.in. preparatów z dziurawca, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgrzybiczych, dużych dawek witaminy C, preparatów z żelazem, leków antywirusowych, preparatów przeczyszczających i wspomagających odchudzanie, antydepresantów. Skuteczność antykoncepcji osłabia też popularny przy biegunkach i zatruciach węgiel leczniczy. Zobacz, co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!