Najzdrowsze miejsce w internecie

Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk - jakie leki obniżają skuteczność antykoncepcji?

Kobiety stosujące hormonalna antykoncepcję doustną powinny zwrócić szczególną uwagę na antybiotyki, które przepisuje im lekarz. Wiele popularnych leków zwiększa ryzyko zajścia w ciążę, zwłaszcza jeśli kuracja antybiotykowa rozpoczyna się na początku cyklu. Przy każdym antybiotyku powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie przed zapłodnieniem.
Pigułki antykoncepcyjne
Źródło: 123RF
Spis treści

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza dwuskładnikowych, zawierających estrogen i progesteron, jest bardzo wysoka i szacowana na poziomie 99 procent. Przyjmuje się, że na 100 tysięcy kobiet zabezpieczających się w ten sposób, tylko jedna zachodzi w ciążę (w przypadku prezerwatywy to aż 3 tysiące). Tak wysoką skuteczność tabletki osiągają dzięki temu, że naśladują działanie naturalnych hormonów płciowych kobiety. 

Blokują owulację, dojrzewanie komórki jajowej i zagęszczają śluz w drogach rodnych kobiety, utrudniając tym samym drogę plemnikom. Niezawodne działanie hormonalnej antykoncepcji może zostać jednak zaburzone. Dzieje się tak m.in. w trakcie silnych wymiotów, gdy pomija się zalecaną dawkę, zażywa się niektóre leki i preparaty ziołowe, stosuje się środki odchudzające oraz silnie przeczyszczające. Ryzykownym połączeniem jest także antybiotyk i antykoncepcja.

Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk

Przy interakcji tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyków ma znaczenie czas, w jakim rozpoczyna się kurację. Jeśli antybiotykoterapia rozpoczyna się na początku miesiąca, istnieje większe ryzyko, że zaburzona zostanie funkcja ochronna antykoncepcji, niż w sytuacji, kiedy kobieta jest w połowie cyklu i przyjęła już 14 tabletek antykoncepcyjnych.

Dlaczego antybiotyki i tabletki antykoncepcyjne to złe połączenie? Głównie dlatego, że pigułki antykoncepcyjne potrzebują prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach, żeby się prawidłowo wchłonąć. A jak wiadomo przy antybiotykach bakterie jelitowe są niszczone i dlatego tabletki działać słabiej. Nie są w stanie poprawiać tego nawet preparaty probiotyczne.

Na jakie antybiotyki uważać przy antykoncepcji?

Antybiotyki stosowane przy chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha, trądziku, stanach zapalnych zębów, układu moczowego, gruźlicy, zwalczające gronkowca – wszystkie one potrafią osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Czytajmy, więc uważnie ulotki leków, bo w wielu znajdziemy ostrzeżenia przez interakcją antybiotyku i antykoncepcji.

Ryzyko zajścia w ciążę pojawia się głównie przy antybiotykach zawierających tetracykliny i rifampicynę, ale nie tylko.

Sygnałem, że tabletka hormonalna nie działa tak, jak powinna, może być niewielkie krwawienie w trakcie cyklu. Dobrze jest wtedy skontaktować się z ginekologiem, który zdecyduje, jak dalej stosować pigułki. Niezależnie od tego, czy krwawienie się pojawi, czy nie, trzeba pamiętać o generalnej zasadzie: gdy bierzemy tabletki antykoncepcyjne i antybiotyk, musimy się dodatkowo zabezpieczać prezerwatywą lub środkami plemnikobójczymi (w trakcie antybiotykoterapii i co najmniej tydzień po jej zakończeniu).

Nie tylko antybiotyk osłabia antykoncepcję

Stosując antykoncepcję hormonalną trzeba też zwrócić uwagę na inne leki i zioła, które mogą osłabić wchłanianie tabletek i ich działanie ochronne. Dodatkowe zabezpieczenie jest potrzebne przy przyjmowaniu m.in. preparatów z dziurawca, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgrzybiczych, dużych dawek witaminy C, preparatów z żelazem, leków antywirusowych, preparatów przeczyszczających i wspomagających odchudzanie, antydepresantów. Skuteczność antykoncepcji osłabia też popularny przy biegunkach i zatruciach węgiel leczniczy. Zobacz, co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Tabletka dzień po - działanie i dawkowanie
Plemniki mężczyzny
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Różnokolorowe prezerwatywy
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj