Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk – jakich leków nie wolno łączyć?

Kobiety stosujące hormonalna antykoncepcję doustną powinny zwrócić szczególną uwagę na antybiotyki, które przepisuje im lekarz. Wiele popularnych leków zwiększa ryzyko zajścia w ciążę, zwłaszcza jeśli kuracja antybiotykowa rozpoczyna się na początku cyklu. Przy każdym antybiotyku powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie przed zapłodnieniem.
Pigułki antykoncepcyjne
Źródło: 123RF

Spis treści

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza dwuskładnikowych, zawierających estrogen i progesteron, jest bardzo wysoka i szacowana na poziomie 99 procent. Przyjmuje się, że na 100 tysięcy kobiet zabezpieczających się w ten sposób, tylko jedna zachodzi w ciążę (w przypadku prezerwatywy to aż 3 tysiące). Tak wysoką skuteczność tabletki osiągają dzięki temu, że naśladują działanie naturalnych hormonów płciowych kobiety. 

Blokują owulację, dojrzewanie komórki jajowej i zagęszczają śluz w drogach rodnych kobiety, utrudniając tym samym drogę plemnikom. Niezawodne działanie hormonalnej antykoncepcji może zostać jednak zaburzone. Dzieje się tak m.in. w trakcie silnych wymiotów, gdy pomija się zalecaną dawkę, zażywa się niektóre leki i preparaty ziołowe, stosuje się środki odchudzające oraz silnie przeczyszczające. Ryzykownym połączeniem jest także antybiotyk i antykoncepcja.

Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk

Przy interakcji tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyków ma znaczenie czas, w jakim rozpoczyna się kurację. Jeśli antybiotykoterapia rozpoczyna się na początku miesiąca, istnieje większe ryzyko, że zaburzona zostanie funkcja ochronna antykoncepcji, niż w sytuacji, kiedy kobieta jest w połowie cyklu i przyjęła już 14 tabletek antykoncepcyjnych.

Dlaczego antybiotyki i tabletki antykoncepcyjne to złe połączenie? Głównie dlatego, że pigułki antykoncepcyjne potrzebują prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach, żeby się prawidłowo wchłonąć. A jak wiadomo przy antybiotykach bakterie jelitowe są niszczone i dlatego tabletki działać słabiej. Nie są w stanie poprawiać tego nawet preparaty probiotyczne.

Na jakie antybiotyki uważać przy antykoncepcji?

Antybiotyki stosowane przy chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha, trądziku, stanach zapalnych zębów, układu moczowego, gruźlicy, zwalczające gronkowca – wszystkie one potrafią osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Czytajmy, więc uważnie ulotki leków, bo w wielu znajdziemy ostrzeżenia przez interakcją antybiotyku i antykoncepcji.

Ryzyko zajścia w ciążę pojawia się głównie przy antybiotykach zawierających tetracykliny i rifampicynę, ale nie tylko. Uważajmy więc, gdy lekarz przepisze: Duomox, Augmentin, Taromentin, Hiconcil, Sumamed, Macromax, Azitrox, Zinnat, Xorimax, Keflex, Doksycyklinę, Klabax, Klacid, Fromilid Uno, Bactrim, Nolicinę, Nosept, Rifamazid.

Sygnałem, że tabletka hormonalna nie działa tak, jak powinna, może być niewielkie krwawienie w trakcie cyklu. Dobrze jest wtedy skontaktować się z ginekologiem, który zdecyduje, jak dalej stosować pigułki. Niezależnie od tego, czy krwawienie się pojawi, czy nie, trzeba pamiętać o generalnej zasadzie: gdy bierzemy tabletki antykoncepcyjne i antybiotyk, musimy się dodatkowo zabezpieczać prezerwatywą lub środkami plemnikobójczymi (w trakcie antybiotykoterapii i co najmniej tydzień po jej zakończeniu).

Nie tylko antybiotyk osłabia antykoncepcję

Stosując antykoncepcję hormonalną trzeba też zwrócić uwagę na inne leki i zioła, które mogą osłabić wchłanianie tabletek i ich działanie ochronne. Dodatkowe zabezpieczenie jest potrzebne przy przyjmowaniu m.in. preparatów z dziurawca, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgrzybiczych, dużych dawek witaminy C, preparatów z żelazem, leków antywirusowych, preparatów przeczyszczających i wspomagających odchudzanie, antydepresantów. Skuteczność antykoncepcji osłabia też popularny przy biegunkach i zatruciach węgiel leczniczy. Zobacz, co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

W przypadku wątpliwości można skorzystać też z przychodni online jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb. Internetowa przychodnia pomaga w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. Dodatkowo umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym np. antykoncepcji. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji.

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!