Terapia w komorze hiperbarycznej może uratować zdrowie a nawet życie

Leczenie w komorze hiperbarycznej ratuje życie i zdrowie wielu pacjentów: zatrutych czadem, poparzonych, walczących z trudno gojącymi się ranami. Niestety, jest to terapia wciąż zbyt mało przez Polaków wykorzystywana.

Terapia hiperbaryczna to leczeniem tlenem o podwyższonym ciśnieniu. W ten sposób w krótkim czasie dostarczamy do organizmu kilkanaście razy więcej tlenu w porównaniu z oddychaniem powietrzem atmosferycznym. Gdy taka dawka tlenu dociera do chorych i niedotlenionych narządów człowieka, przyspiesza gojenie się ran, pomaga zwalczać zakażenia oraz przyspiesza oczyszczanie organizmu z tlenku węgla zwanego czadem.

Co leczy się w komorze hiperbarycznej

Wskazania do leczenia w komorze hiperbarycznej:
- ostre zatrucie czadem u osób z objawami ciężkiego zatrucia (np. po utracie przytomności) oraz u kobiet w ciąży
- choroba dekompresyjna i zatorowość powietrzna
- rozległe oparzenia-jak-pomoc-poszkodowanemu,35862.html">oparzenia.
- przeszczepy skóry - terapia hiperbaryczna zwiększa szansę przyjęcia się trudnych przeszczepów
- nagły niedosłuch
- trudno gojące się rany, np. rany na stopach u cukrzyków, które wynikają z ich złego ukrwienia lub zakażenia
- oporne na leczenie zapalenie kości oraz ciężkie zakażenia skóry i mięśni
- popromienne uszkodzenie kości i tkanek miękkich, spowodowane dużymi dawkami napromieniowania stosowanymi w terapii nowotworów.

Pamiętajmy jednak, że tlenoterapia hiperbaryczna nie może zastąpić leczenia antybiotykami ani chirurgicznego zaopatrzenia rany. Jest to tylko metoda wspomagająca, stosowana równolegle z pozostałymi.

Dowiedz sie, co to jest: Hipoksja

Warunki przyjęcia na leczenie

W Polsce komora hiperbaryczna znajduje się w Warszawie, Gdyni, Siemianowicach Śląskich i Wrocławiu. Leczenie jest finansowane przez  NFZ. Warunkiem przyjęcia na terapię jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, aktualne badanie rtg klatki piersiowej i EKG oraz informacje z przebiegu dotychczasowego leczenia. Dodatkowo każdy pacjent jest kwalifikowany do terapii przez lekarza pracującego w ośrodku hiperbarycznym.

Przeciwwskazaniem do tego leczenia jest stosowanie niektórych chemioterapeutyków (czyli leków używanych w leczeniu nowotworów), ciąża (z wyjątkiem ciężkiego zatrucia czadem), padaczka, rozedma płuc, zakażenie dróg oddechowych, przebyta operacja ucha lub klatki piersiowej oraz rozsiana choroba nowotworowa.

Jak wygląda leczenie?

Czas trwania leczenia ustalany jest indywidualnie. Standardowo obejmuje on około 20-30 codziennych, 1,5-godzinnych seansów w komorze hiperbarycznej, podczas których chory oddycha czystym tlenem przez specjalną maskę lub przezroczysty hełm. Podczas zabiegu w komorze z pacjentami przebywa personel medyczny: pielęgniarka lub lekarz anestezjolog.

Czytaj też: Tlen, natryski i sen - polecam!

Oceń artykuł

(liczba ocen 21)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA