Czym jest tlenek magnezu?
Tlenek magnezu jest jedną z postaci, w jakiej ten kluczowy dla ludzkiego zdrowia pierwiastek występuje w suplementach diety. Nazywany jest też magnezją paloną. Z chemicznego punktu widzenia jest związkiem z grupy tlenków zasadowych. Zawiera magnez (Mg) w drugim stopniu utlenienia.
Jego wzór to MgO. Występuje w przyrodzie jako minerał peryklaz, ale w takiej formie jest bardzo rzadki. Do zastosowań przemysłowych i medycznych pozyskiwany jest procesach spalania magnezu albo prażenia węglanu magnezu.
Tlenki magnezu są stosowane w suplementach z uwagi na fakt, że pierwiastek ten, będący metalem, nie może być przyjmowany w postaci czystej.
Stąd konieczność łączenia go z innymi substancjami w związki nieorganiczne i organiczne - tlenki, wodorotlenki, węglany, cytryniany, tauryniany, glikany i wiele innych.
Reklama
Właściwości i działanie tlenku magnezu
Właściwości tlenku magnezu w kontekście zdrowotności człowieka są dobrze znane i w głównej mierze związane z działaniem samego Mg.
Jest on niezbędny dla prawidłowej mineralizacji kości, bierze udział w procesach skurczu i relaksacji mięśni, rozszerza naczynia krwionośne, uczestniczy w syntezie białek, tłuszczy i kwasów nukleinowych, stabilizuje cząsteczki ATP, będące nośnikami energii w ludzkim organizmie.
Tlenek magnezu dobrze rozpuszcza się kwasach, może więc być z nimi z powodzeniem łączony. W żadnej mierze nie jest szkodliwy, poza sytuacjami, gdy dojdzie do znacznego przedawkowania w wyniku niestosowania się do zaleceń dotyczących suplementacji.
Reklama
Zastosowanie tlenku magnezu
Magnezja palona jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, między innymi do produkcji cementu czy wykonywania odlewów. Używana jest też jako środek zobojętniający emulsję fotograficzną.
Zgodne z zaleceniami przyjmowanie tlenku magnezu, zwłaszcza w połączeniu z innymi jego formami (jak na przykład wodorotlenek) oraz kwasami organicznymi (np. cytrynowym):
- wspiera prawidłową pracę mięśni,
- poprawia funkcjonowanie układu nerwowego,
- redukuje uczucie zmęczenia i znużenia,
- zwiększa zdolności poznawcze (pamięć, koncentracja, uczenie się).
Reklama
Przyswajalność tlenku magnezu
Jaką przyswajalność ma tlenek magnezu? Z licznych badań wynika, że wynosi ona około 4 proc. i jest typowa dla nieorganicznych postaci, w jakich występuje ten pierwiastek.
Warto zwrócić uwagę na substancje dodatkowe, które są zawarte w składzie konkretnych preparatów i wpływają na wchłanianie tlenku oraz inne właściwości. Dobrym przykładem jest wspomniany wyżej kwas cytrynowy. Substancja ta:
- zakwasza środowisko układu pokarmowego,
- zapewnia lepszą rozpuszczalność magnezu w żołądku i jelitach,
- wspiera proces stopniowego uwalniania magnezu w sposób optymalny dla organizmu.
Istotne jest spostrzeżenie, że kwas cytrynowy jest tym samym związkiem, którego cząstki znajdują się w cytrynianie magnezu (gdzie łączą się z jonami Mg).
Co jest lepsze tlenek magnezu czy cytrynian magnezu? Druga z wymienionych substancji ma lepszą przyswajalność, jednak tlenek z reguły jest lepiej tolerowany przez organizm. Magnez w formule tlenku pozwala też na zastosowanie większych ilości tego składnika w suplementach.
Dzięki czemu MgO może być z powodzeniem stosowany do uzupełniania nawet dużych niedoborów.
Nie bez znaczenia są też niższe koszty produkcji suplementów z tlenkiem magnezu, co przekłada się na cenę zakupu przez pacjenta.
Czy tlenek magnezu jest skuteczny? Tak i nie jest to wyłącznie zasługą dużej ilości Mg w preparatach, ale też jego właściwości.
W ostatnich latach pojawiły się wyniki badań wskazujących na przykład na wyższą efektywność tlenku, w porównaniu z cytrynianem, w poprawie parametrów cholesterolu całkowitego i tzw. złego, czyli frakcji LDL (M. Shechter).
Inni autorzy podają, że preparaty zawierające MgO, a także wodorotlenek magnezu Mg(OH)2 są korzystne dla zdrowia, ponieważ po ich zastosowaniu obserwuje się powolny, ale zrównoważony i długoterminowy wzrost stężenia Mg w surowicy krwi.
Mają one też pozytywny wpływ na wzrost gęstości kości (M. Iskra).