Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Tlenek magnezu - co to jest? Działanie i zastosowanie

Tlenek magnezu zawiera duże ilości Mg, pierwiastka mającego fundamentalne znaczenie dla kondycji organizmu. W suplementach diety doskonale sprawdza się zwłaszcza w rozbudowanej formule, w połączeniu z innymi postaciami magnezu oraz kwasem cytrynowym.
Wzór chemiczny tlenku magnezu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Tlenek magnezu to jedna z najczęściej stosowanych w suplementach diety postaci tego pierwiastka.
 • Właściwości tlenku magnezu pozwalają zamknąć duże ilości Mg w składzie jednej tabletki.
 • MgO jest dobrze tolerowany przez organizm ludzki, a w połączeniu z innymi składnikami uwalnia się w sposób zrównoważony, zapewniając długotrwały wzrost stężenia magnezy w krwiobiegu.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaki magnez wybrać? Sprawdź rodzaje i przyswajalność
Spis treści

Reklama

Czym jest tlenek magnezu?

Tlenek magnezu jest jedną z postaci, w jakiej ten kluczowy dla ludzkiego zdrowia pierwiastek występuje w suplementach diety. Nazywany jest też magnezją paloną. Z chemicznego punktu widzenia jest związkiem z grupy tlenków zasadowych. Zawiera magnez (Mg) w drugim stopniu utlenienia.

Jego wzór to MgO. Występuje w przyrodzie jako minerał peryklaz, ale w takiej formie jest bardzo rzadki. Do zastosowań przemysłowych i medycznych pozyskiwany jest procesach spalania magnezu albo prażenia węglanu magnezu.

Tlenki magnezu są stosowane w suplementach z uwagi na fakt, że pierwiastek ten, będący metalem, nie może być przyjmowany w postaci czystej.

Stąd konieczność łączenia go z innymi substancjami w związki nieorganiczne i organiczne - tlenki, wodorotlenki, węglany, cytryniany, tauryniany, glikany i wiele innych.  

Reklama

Właściwości i działanie tlenku magnezu

Właściwości tlenku magnezu w kontekście zdrowotności człowieka są dobrze znane i w głównej mierze związane z działaniem samego Mg.

Jest on niezbędny dla prawidłowej mineralizacji kości, bierze udział w procesach skurczu i relaksacji mięśni, rozszerza naczynia krwionośne, uczestniczy w syntezie białek, tłuszczy i kwasów nukleinowych, stabilizuje cząsteczki ATP, będące nośnikami energii w ludzkim organizmie.

Tlenek magnezu dobrze rozpuszcza się kwasach, może więc być z nimi z powodzeniem łączony. W żadnej mierze nie jest szkodliwy, poza sytuacjami, gdy dojdzie do znacznego przedawkowania w wyniku niestosowania się do zaleceń dotyczących suplementacji.

Reklama

Zastosowanie tlenku magnezu

Magnezja palona jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, między innymi do produkcji cementu czy wykonywania odlewów. Używana jest też jako środek zobojętniający emulsję fotograficzną.

Zgodne z zaleceniami przyjmowanie tlenku magnezu, zwłaszcza w połączeniu z innymi jego formami (jak na przykład wodorotlenek) oraz kwasami organicznymi (np. cytrynowym):

 • wspiera prawidłową pracę mięśni,
 • poprawia funkcjonowanie układu nerwowego,
 • redukuje uczucie zmęczenia i znużenia,
 • zwiększa zdolności poznawcze (pamięć, koncentracja, uczenie się).

Reklama

Przyswajalność tlenku magnezu

Jaką przyswajalność ma tlenek magnezu? Z licznych badań wynika, że wynosi ona około 4 proc. i jest typowa dla nieorganicznych postaci, w jakich występuje ten pierwiastek.

Warto zwrócić uwagę na substancje dodatkowe, które są zawarte w składzie konkretnych preparatów i wpływają na wchłanianie tlenku oraz inne właściwości. Dobrym przykładem jest wspomniany wyżej kwas cytrynowy. Substancja ta:

 • zakwasza środowisko układu pokarmowego,
 • zapewnia lepszą rozpuszczalność magnezu w żołądku i jelitach,
 • wspiera proces stopniowego uwalniania magnezu w sposób optymalny dla organizmu.

Istotne jest spostrzeżenie, że kwas cytrynowy jest tym samym związkiem, którego cząstki znajdują się w cytrynianie magnezu (gdzie łączą się z jonami Mg).

Co jest lepsze tlenek magnezu czy cytrynian magnezu? Druga z wymienionych substancji ma lepszą przyswajalność, jednak tlenek z reguły jest lepiej tolerowany przez organizm. Magnez w formule tlenku pozwala też na zastosowanie większych ilości tego składnika w suplementach.

Dzięki czemu MgO może być z powodzeniem stosowany do uzupełniania nawet dużych niedoborów.

Nie bez znaczenia są też niższe koszty produkcji suplementów z tlenkiem magnezu, co przekłada się na cenę zakupu przez pacjenta.

Czy tlenek magnezu jest skuteczny? Tak i nie jest to wyłącznie zasługą dużej ilości Mg w preparatach, ale też jego właściwości.  

W ostatnich latach pojawiły się wyniki badań wskazujących na przykład na wyższą efektywność tlenku, w porównaniu z cytrynianem, w poprawie parametrów cholesterolu całkowitego i tzw. złego, czyli frakcji LDL (M. Shechter).

Inni autorzy podają, że preparaty zawierające MgO, a także wodorotlenek magnezu Mg(OH)2 są korzystne dla zdrowia, ponieważ po ich zastosowaniu obserwuje się powolny, ale zrównoważony i długoterminowy wzrost stężenia Mg w surowicy krwi.

Mają one też pozytywny wpływ na wzrost gęstości kości (M. Iskra).

Czytaj również

Bibliografia

 • Michael Shechter i inni, Comparison of magnesium status using X-ray dispersion analysis following magnesium oxide and magnesium citrate treatment of healthy subjects, Magnes Res. 2012 Mar 1;25(1):28-39
 • Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski, Magnez - rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, Nadciśnienie tętnicze rok 2013, tom 17, nr 6
 • Anna Jabłecka i inni, Preparaty magnezu, Farmacja Współczesna, 2011; 4: 29-32
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Minerały
Magnez dla dzieci – który jest najlepszy, jak go dawkować?
Produkty bogate w magnez
Cytrynian magnezu - co to jest i na co pomaga?
Tabletki zawierające cytrynian magnezu
Błonnik witalny - jak go stosować? Efekty i przeciwwskazania
Zboża bogate w błonnik witalny
Podobne artykuły
Produkty spożywcze zawierające dużo żelaza
Produkty bogate w żelazo - w których produktach spożywczych jest go najwięcej?
Szpinak, migdały i awokado, czyli produkty o dużej zawartości magnezu
Produkty bogate w magnez - jakie to są i gdzie ich szukać? Przykłady
Produkty bogate w wapń
Źródła wapnia. Oto produkty bogate w wapń. Sprawdź, co jeść by być zdrowym
Produkty bogate w potas
Niedobór potasu - przyczyny i objawy. Jak jest prawidłową ilość tego pierwiastka w organizmie?
Produkty bogate w wapń
Niedobór wapnia – skąd się bierze i czym grozi? Jak go uzupełnić?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!