Dla Ciebie, na zdrowie!

Tlenek magnezu - co to jest? Działanie i zastosowanie

Tlenek magnezu zawiera duże ilości Mg, pierwiastka mającego fundamentalne znaczenie dla kondycji organizmu. W suplementach diety doskonale sprawdza się zwłaszcza w rozbudowanej formule, w połączeniu z innymi postaciami magnezu oraz kwasem cytrynowym.
Wzór chemiczny tlenku magnezu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Tlenek magnezu to jedna z najczęściej stosowanych w suplementach diety postaci tego pierwiastka.
 • Właściwości tlenku magnezu pozwalają zamknąć duże ilości Mg w składzie jednej tabletki.
 • MgO jest dobrze tolerowany przez organizm ludzki, a w połączeniu z innymi składnikami uwalnia się w sposób zrównoważony, zapewniając długotrwały wzrost stężenia magnezy w krwiobiegu.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaki magnez wybrać? Sprawdź rodzaje i przyswajalność
Spis treści

Reklama

Czym jest tlenek magnezu?

Tlenek magnezu jest jedną z postaci, w jakiej ten kluczowy dla ludzkiego zdrowia pierwiastek występuje w suplementach diety. Nazywany jest też magnezją paloną. Z chemicznego punktu widzenia jest związkiem z grupy tlenków zasadowych. Zawiera magnez (Mg) w drugim stopniu utlenienia.

Jego wzór to MgO. Występuje w przyrodzie jako minerał peryklaz, ale w takiej formie jest bardzo rzadki. Do zastosowań przemysłowych i medycznych pozyskiwany jest procesach spalania magnezu albo prażenia węglanu magnezu.

Tlenki magnezu są stosowane w suplementach z uwagi na fakt, że pierwiastek ten, będący metalem, nie może być przyjmowany w postaci czystej.

Stąd konieczność łączenia go z innymi substancjami w związki nieorganiczne i organiczne - tlenki, wodorotlenki, węglany, cytryniany, tauryniany, glikany i wiele innych.  

Właściwości i działanie tlenku magnezu

Właściwości tlenku magnezu w kontekście zdrowotności człowieka są dobrze znane i w głównej mierze związane z działaniem samego Mg.

Jest on niezbędny dla prawidłowej mineralizacji kości, bierze udział w procesach skurczu i relaksacji mięśni, rozszerza naczynia krwionośne, uczestniczy w syntezie białek, tłuszczy i kwasów nukleinowych, stabilizuje cząsteczki ATP, będące nośnikami energii w ludzkim organizmie.

Tlenek magnezu dobrze rozpuszcza się kwasach, może więc być z nimi z powodzeniem łączony. W żadnej mierze nie jest szkodliwy, poza sytuacjami, gdy dojdzie do znacznego przedawkowania w wyniku niestosowania się do zaleceń dotyczących suplementacji.

Chcesz uzupełnić niedobór magnezu? Kliknij tutaj

Zastosowanie tlenku magnezu

Magnezja palona jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, między innymi do produkcji cementu czy wykonywania odlewów. Używana jest też jako środek zobojętniający emulsję fotograficzną.

Przede wszystkim jednak znajduje tlenek magnezu zastosowanie w medycynie, wchodząc w skład preparatów służących uzupełnianiu niedoborów tego pierwiastka, jednego z najważniejszych, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Warto podkreślić, że preparaty z tlenkiem magnezu są jednymi z najpopularniejszych na rynku.

Zgodne z zaleceniami przyjmowanie tlenku magnezu, zwłaszcza w połączeniu z innymi jego formami (jak na przykład wodorotlenek) oraz kwasami organicznymi (np. cytrynowym):

 • wspiera prawidłową pracę mięśni,
 • poprawia funkcjonowanie układu nerwowego,
 • redukuje uczucie zmęczenia i znużenia,
 • zwiększa zdolności poznawcze (pamięć, koncentracja, uczenie się).

Reklama

Przyswajalność tlenku magnezu

Jaką przyswajalność ma tlenek magnezu? Z licznych badań wynika, że wynosi ona około 4 proc. i jest typowa dla nieorganicznych postaci, w jakich występuje ten pierwiastek.

Warto zwrócić uwagę na substancje dodatkowe, które są zawarte w składzie konkretnych preparatów i wpływają na wchłanianie tlenku oraz inne właściwości. Dobrym przykładem jest wspomniany wyżej kwas cytrynowy. Substancja ta:

 • zakwasza środowisko układu pokarmowego,
 • zapewnia lepszą rozpuszczalność magnezu w żołądku i jelitach,
 • wspiera proces stopniowego uwalniania magnezu w sposób optymalny dla organizmu.

Istotne jest spostrzeżenie, że kwas cytrynowy jest tym samym związkiem, którego cząstki znajdują się w cytrynianie magnezu (gdzie łączą się z jonami Mg).

Co jest lepsze tlenek magnezu czy cytrynian magnezu? Druga z wymienionych substancji ma lepszą przyswajalność, jednak tlenek z reguły jest lepiej tolerowany przez organizm. Magnez w formule tlenku pozwala też na zastosowanie większych ilości tego składnika w suplementach.

Dzięki czemu MgO może być z powodzeniem stosowany do uzupełniania nawet dużych niedoborów.

Nie bez znaczenia są też niższe koszty produkcji suplementów z tlenkiem magnezu, co przekłada się na cenę zakupu przez pacjenta.

Czy tlenek magnezu jest skuteczny? Tak i nie jest to wyłącznie zasługą dużej ilości Mg w preparatach, ale też jego właściwości.  

W ostatnich latach pojawiły się wyniki badań wskazujących na przykład na wyższą efektywność tlenku, w porównaniu z cytrynianem, w poprawie parametrów cholesterolu całkowitego i tzw. złego, czyli frakcji LDL (M. Shechter).

Inni autorzy podają, że preparaty zawierające MgO, a także wodorotlenek magnezu Mg(OH)2 są korzystne dla zdrowia, ponieważ po ich zastosowaniu obserwuje się powolny, ale zrównoważony i długoterminowy wzrost stężenia Mg w surowicy krwi.

Mają one też pozytywny wpływ na wzrost gęstości kości (M. Iskra).

Czytaj również

Bibliografia

 • Michael Shechter i inni, Comparison of magnesium status using X-ray dispersion analysis following magnesium oxide and magnesium citrate treatment of healthy subjects, Magnes Res. 2012 Mar 1;25(1):28-39
 • Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski, Magnez - rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, Nadciśnienie tętnicze rok 2013, tom 17, nr 6
 • Anna Jabłecka i inni, Preparaty magnezu, Farmacja Współczesna, 2011; 4: 29-32
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Fosfor – właściwości. W jakich produktach się znajduje?
Fosfor można znaleźć w nabiale
Przeczytaj artykuł
Jak uzupełnić elektrolity? Kiedy należy to zrobić?
Kobieta pije elektrolity w trakcie ćwiczeń na siłowni
Przeczytaj artykuł
Krzem - właściwości zdrowotne. Objawy niedoboru
Krzem można znaleźć w kaszy gryczanej
Podobne artykuły
Siarka organiczna występuje w niepasteryzowanym krowim mleku
MSM czyli siarka organiczna - dawkowanie, właściwości
Tabela z rodzajami magnezu
Jaki magnez wybrać? Rodzaje i przyswajalność
Wzór chemiczny taurynianu magnezu
Taurynian magnezu - właściwości. Jaką ma przyswajalność?
Magnez
Mleczan magnezu - jaką ma przyswajalność, jak go dawkować?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?