Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Taurynian magnezu - właściwości. Jaką ma przyswajalność?

Taurynian magnezu jest jedną z najlepiej przyswajalnych postaci tego cennego pierwiastka, a w dodatku - w odróżnieniu od wielu innych - nie powoduje skutków ubocznych w postaci biegunek. Jakie są jego właściwości? Kiedy powinien być przyjmowany? Dla kogo nadaje się najlepiej?
Wzór chemiczny taurynianu magnezu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Taurynian magnezu to doskonale przyswajalna postać cennego składnika mineralnego, jakim jest Mg.
  • Z chemicznego punktu widzenia taurynian magnezu jest chelatem łączącym w sobie cząstki aminokwasu tauryny i magnezu.
  • Taurynian poleca się wszystkim osobom z niedoborem magnezu, a w szczególności pragnącym zapobiegać arytmii serca – pacjentom kardiologicznym i sportowcom.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaki magnez wybrać? Sprawdź rodzaje i przyswajalność
Spis treści

Reklama

Czym jest taurynian magnezu?

Taurynian magnezu jest dobrze przyswajalną postacią magnezu (Mg), jednego z najważniejszych dla ludzkiego organizmu składników mineralnych. Magnez nie może być przyjmowany w formie czystej, dlatego jest łączony w różne bardziej złożone związki, zarówno organiczne, jak też nieorganiczne.

Jednym z nich jest właśnie taurynian, który stanowi kompozycję magnezu z tauryną, aminokwasem niebiałkowym, stosowanym ze względu na swoje właściwości w licznych suplementach diety.

Z chemicznego punktu widzenia taurynian magnezu jest chelatem. Jest to tzw. związek kompleksowy, w którym jon metalu (w tym przypadku Mg) łączy się ze składnikiem organicznym (tu - tauryną).

Nazwa chelat pochodzi od greckiego słowa oznaczającego kleszcze lub szczypce, co trafnie odnosi się do tego, w jaki sposób zbudowane są substancje tego typu, gdzie jony centralne są otoczone cząstkami chelatującymi i trzymane w mocnym „uścisku” za pomocą licznych i bardzo trwałych wiązań.

Reklama

Właściwości i działanie taurynianu magnezu

Właściwości taurynianu magnezu związane są zarówno z charakterystyką samego magnezu, jak też tauryny oraz związków, jakimi są chelaty.

Mg jest pierwiastkiem chemicznym, metalem biorącym udział w licznych procesach życiowych. Uczestniczy w przemianie węglowodanów, białek i lipidów, syntezie DNA i RNA, wytwarzaniu i aktywacji enzymów, przekaźnictwie sygnałów nerwowych.

Jego niedobór powoduje takie objawy, jak nadpobudliwość, drżenie i skurcze mięśni, zaburzenia pracy serca, wypadanie włosów, łamliwość paznokci.

Tauryna wspiera pracę mięśni, przyspiesza ich regenerację i chroni przed działaniem wolnych rodników, stymuluje też przyrost masy mięśniowej. Dlatego często znajduje się w składzie preparatów dla sportowców.

Oprócz tego oddziałuje pozytywnie na serce, obniża ciśnienie, poprawia metabolizm tłuszczów, redukuje ryzyko rozwoju cukrzycy.

Połączenie Mg z tauryną daje synergiczny efekt współdziałania obu składników. Ale przede wszystkim taurynian magnezu polecany jest ze względu na wysoką przyswajalność (szczegóły poniżej), stabilność oraz brak efektu ubocznego, jakim jest działanie przeczyszczające, charakterystycznego dla wielu innych postaci magnezu, w tym cyrtrynianu.

Kto powinien suplementować tę substancję? Na co i dla kogo taurynian magnezu? Dla każdej osoby, która ma niedobór magnezu i szuka efektywnej formy suplementacji. W szczególności zaś polecany jest ten związek pod kątem schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Zwraca się uwagę zwłaszcza na jego działanie antyarytmiczne, dlatego może być stosowany przez osoby arytmią i innych pacjentów kardiologicznych. Używają go też sportowcy, gdyż może on zwiększać wydolność organizmu, ułatwiając osiąganie lepszych wyników.

Reklama

Przyswajalność taurynianu magnezu

Przyswajalność taurynianu magnezu jest oceniana bardzo wysoko, pod tym kątem w niewielkim tylko stopniu ustępuje cytrynianowi Mg, który uchodzi za najbardziej biodostępną postać tego metalu.

Jest to cecha, która generalnie charakteryzuje większość organicznych postaci magnezu, do których - oprócz samego taurynianu czy wspomnianego cytrynianu, należą też mleczan, glukaminian, glicynian i kilka innych.

Wiele osób przed rozpoczęciem suplementacji zadaje pytanie, którą formę wybrać taurynian czy cytrynian magnezu? Zalety i najpopularniejsze zastosowania pierwszej substancji zostały opisane powyżej. Jeśli zaś chodzi o drugą, głównymi jej atutami są najwyższa biodostępność, doskonała rozpuszczalność w wodzie, stabilność, a także działanie przeczyszczające.

Dlatego też cytrynian często jest polecany osobom cierpiącym na zaparcia i inne dolegliwości układu pokarmowego. Z drugiej jednak strony, może on wywoływać działanie niepożądane w postaci biegunek, dlatego nie jest najlepszym wyborem dla osób z przyspieszoną perystaltyką i skłonnością do częstych i rzadkich stolców.

Reklama

Preparaty z taurynianem magnezu

Jaką formę taurynianu magnezu wybrać? Suplementy zawierające ten chelat dostępne są w tabletkach (kapsułkach) i proszku do przyrządzania roztworów. Mają one te same właściwości, ale preparaty sypkie są czystsze, nie zawierają składników dodatkowych, niezbędnych choćby do wytworzenia kapsułki.

Warto zwrócić uwagę, że taurynian magnezu występuje często w suplementach łączących ten związek z innymi substancjami, na przykład jabłczanem magnezu czy witaminą B6, które wzbogacają ich działanie.

Gdzie kupić taurynian magnezu? Preparaty dostępne są w aptekach oraz sklepach z różnego typu suplementami i odżywkami, stacjonarnych i internetowych. Cena za 100 kapsułek wynosi około 40-50 złotych.

Reklama

Skutki uboczne taurynianu magnezu

W odróżnieniu od cytrynianu, prawidłowo suplementowany taurynian magnezu nie ma skutków ubocznych w postaci możliwych biegunek. Jeśli występują działania niepożądane, są one związane głównie z nieprzestrzeganiem zalecanych dawek i przedawkowaniem tauryny lub magnezu, tudzież wystąpieniem interakcji z lekami.

Tauryna w zalecanych dawkach nie ma skutków ubocznych, aczkolwiek przy bardzo dużym jej spożyciu mogą wystąpić rozwolnienia, nudności, wymioty i bóle brzucha.

Magnez natomiast, przy znacznym przekroczeniu norm, powodować może nudności, wymioty, nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, osłabienie mięśniowe, a nawet dezorientację.

Dlatego tak ważne jest, by stosować się do zaleceń zawartych w ulotkach i na opakowaniach, a w razie wątpliwości - konsultować z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski, Magnez - rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, Nadciśnienie tętnicze rok 2013, tom 17, nr 6.
  • Bartłomiej Bancerz i inni, Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, Prz Gastroenterol 2012; 7 (6): 359–366.
  • Anna Jabłecka i inni, Preparaty magnezu, Farmacja Współczesna, 2011; 4: 29-32
  • Michał Jędrzejek i inni, Stosowanie preparatów magnezu w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ 2021; 7(2)
  • O chelatach - https://adob.com.pl/o-chelatach/, data dostępu 29 09 2022
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Minerały
Niedobór wapnia – skąd się bierze i czym grozi? Jak go uzupełnić?
Produkty bogate w wapń
Cytrynian magnezu - co to jest i na co pomaga?
Tabletki zawierające cytrynian magnezu
Błonnik witalny - jak go stosować? Efekty i przeciwwskazania
Zboża bogate w błonnik witalny
Podobne artykuły
Produkty spożywcze zawierające dużo żelaza
Produkty bogate w żelazo - w których produktach spożywczych jest go najwięcej?
Produkty bogate w wapń
Źródła wapnia. Oto produkty bogate w wapń. Sprawdź, co jeść by być zdrowym
Produkty bogate w magnez
Magnez dla dzieci – który jest najlepszy, jak go dawkować?
Szpinak, migdały i awokado, czyli produkty o dużej zawartości magnezu
Produkty bogate w magnez - jakie to są i gdzie ich szukać? Przykłady
Produkty bogate w potas
Niedobór potasu - przyczyny i objawy. Jak jest prawidłową ilość tego pierwiastka w organizmie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!