Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Cytrynian magnezu - co to jest i na co pomaga?

Cytrynian magnezu jest najlepiej przyswajalną postacią Mg. Jakie są jego właściwości, na co pomaga, czy może być stosowany przez dzieci i kobiety w ciąży?
Tabletki zawierające cytrynian magnezu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Cytrynian magnezu to związek łączący w sobie cząsteczki tego metalu z solą kwasu cytrynowego.
 • Połączenie to zwiększa rozpuszczalność i przyswajalność cennego mikroelementu, jakim jest Mg.
 • Cytrynian magnezu może być suplementowany w celu wspierania pracy układu mięśniowego, sercowego, czy nerwowego.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaki magnez wybrać? Sprawdź rodzaje i przyswajalność
Spis treści

Reklama

Czym jest cytrynian magnezu?

Magnez (Mg) jest składnikiem mineralnym niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego niedobór w organizmie powoduje uciążliwe skurcze mięśni, a także ich drżenie i osłabienie.

Pogorszone może też być czucie. Występują również zaburzenia rytmu serca, dlatego w sytuacji, gdy odpowiednia ilość Mg nie jest dostarczana wraz z pożywieniem, zaleca się jego suplementację.

Magnez nie może być przyswajany w postaci czystej, dlatego w dostępnych na rynku preparatach stanowi on element składowy różnych związków organicznych i nieorganicznych. Jedną z tego typu substancji jest magnez w postaci cytrynianu.

Oprócz tego istnieją też jego: taurynian, mleczan, glukonian, glicynianu, asparaginian, a także tlenek i wodorotlenek.

Czym różni się cytrynian magnezu od magnezu? Drugi z nich jest pierwiastkiem metalicznym, oznaczonym w układzie okresowym symbolem Mg. Pierwszy to nic innego, jak połączenie owego pierwiastka z solą kwasu cytrynowego w jeden organiczny związek chemiczny o wzorze C12H12Mg3014.

Właściwości cytrynianu magnezu

Właściwości cytrynianu magnezu ściśle związane są z charakterystyką samego pierwiastka, który uczestniczy w szeregu procesów fizjologicznych, takich jak:

 • kurczliwość mięśni,
 • przewodnictwo nerwowe,
 • regulacja ciśnienia tętniczego,
 • mineralizacja kości,
 • termoregulacja organizmu,
 • biosynteza białek.

W przypadku związku, jakim jest cytrynian, znaczenie mają też właściwości wchodzącego w jego skład kwasu cytrynowego, który zakwasza środowisko, zapewnia lepszą rozpuszczalność magnezu i jego stopniowe wchłanianie przez ściany jelita cienkiego. Właśnie dlatego substancja ta charakteryzuje się tak dobrymi parametrami, jeśli chodzi o bioprzyswajalność.

Przyswajalność cytrynianu magnezu

Dobra przyswajalność cytrynianu magnezu tłumaczona jest też tym, że aniony kwasów organicznych, takich jak cytrynowy, bezpośrednio uczestniczą w przemianach metabolicznych białek, węglowodanów i lipidów.

Lepszą rozpuszczalność cytrynianu w wodzie, a co za tym idzie, bardziej efektywne wchłanianie magnezu z tego związku potwierdzają badania naukowe.

Jedno z nich wykazało, że statystycznie istotne wyższe stężenia Mg w osoczu krwi utrzymują się zarówno w przypadku suplementacji ostrej, czyli po 24 godzinach, jak też przedłużone - po 60 dniach (M. Iskra i inni).

Konkludując: rozpuszczalność, przyswajalność i stabilność sprawiają, że  cytrynian magnezu uchodzi za związek najbardziej biodostępny ze wszystkich postaci Mg.

Reklama

Na co pomaga cytrynian magnezu?

Związek ten może być przyjmowany jako suplement w celu uzupełnienia ogólnego niedoboru tego pierwiastka, ale też jako wsparcie organizmu w różnego typu stanach niepożądanych.

Magnez poprawia:

 • pracę mięśni,
 • kondycję serca,
 • działanie układu nerwowego,
 • funkcje poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja, uczenie się.

Mg jest też pierwiastkiem, który dostarcza organizmowi niezbędnej do życia energii i sił witalnych. Dodatkowo cytrynian magnezu, wspierając funkcje mięśni i zwiększając ilość wody w jelitach, może też być stosowany na zaparcia – preparaty zawierające tę substancję czynną ułatwiają wypróżnianie się.

Należy jednak pamiętać, że u pacjentów nie cierpiących na tego typu dolegliwości, lekkie działanie przeczyszczające może być uznane za niepożądany skutek uboczny. Do innych tego typu działań należą nudności, wymioty, obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia snu, osłabienie mięśniowe, dezorientacja.

Mogą one wystąpić w przypadku stosowania zbyt dużych dawek Mg.

Reklama

Cytrynian magnezu - jakie są preparaty?

Cytrynian magnezu dostępny jest w różnych formach. Zawierające tę substancję preparaty (suplementy i leki) sprzedawane są w:

 • kapsułkach,
 • proszku,
 • saszetkach.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na zawartość nie tylko cytrynianu magnezu, ale też jonów Mg. Zaś przed użyciem należy się zapoznać z ulotką lub informacjami zawartymi na opakowaniu pod kątem dawkowania adekwatnego do wieku.

Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na Mg rośnie z upływem lat, a także w związku z dużą aktywnością fizyczną. U przeciętnej osoby dorosłej dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi około 300–400 mg (M. Iskra).

Reklama

Cytrynian magnezu w ciąży i dla dzieci

Wiele osób pyta, czy cytrynian magnezu jest szkodliwy? Nie, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami, z uwzględnieniem grup ryzyka (między innymi niewydolność nerek i blok przedsionkowo-komorowy) oraz interakcji z innymi substancjami (nie powinno się łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi oraz glikozydami naparstnicy).

Jeśli chodzi o podawanie cytrynianu magnezu dzieciom, wszystko zależy od tego, czy dawka jest stosowna do wieku.

Przykładowo, niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny dziennie otrzymywać 30 mg magnezu. Warto zaważyć, że do pokrycia tego zapotrzebowania powinien całkowicie wystarczyć matczyny pokarm. W kolejnych grupach wiekowych zapotrzebowanie szybko rośnie, maksimum osiągając w wieku 14-18 lat (460 mg dla chłopców i 410 dla dziewcząt - dane M. Iskra).

Wysokie jest też w ciąży (350-400 mg w zależności od wieku).

W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że dopuszczalność stosowania poszczególnych preparatów dla dzieci i kobiet w ciąży jest określona w ich ulotkach informacyjnych. Znajdujących się tam zastrzeżeń należy bezwzględnie przestrzegać.

Czytaj również

Bibliografia

 • Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski, Magnez - rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, Nadciśnienie tętnicze rok 2013, tom 17, nr 6.
 • Bartłomiej Bancerz i inni, Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, Prz Gastroenterol 2012; 7 (6): 359-366.
 • Anna Jabłecka i inni, Preparaty magnezu, Farmacja Współczesna, 2011; 4: 29-32.
 • Michał Jędrzejek i inni, Stosowanie preparatów magnezu w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ 2021; 7(2).
 • Magnez (cytrynian magnezu) (opis profesjonalny), https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=1747, data dostępu 28.09.2022.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Minerały
Cytrynian magnezu - co to jest i na co pomaga?
Tabletki zawierające cytrynian magnezu
Niedobór żelaza - przyczyny, objawy i skutki. Co warto jeść?
Produkty, których spożywanie zapobiega niedoborowi żelaza
Błonnik witalny - jak go stosować? Efekty i przeciwwskazania
Zboża bogate w błonnik witalny
Podobne artykuły
Produkty spożywcze zawierające dużo żelaza
Produkty bogate w żelazo - w których produktach spożywczych jest go najwięcej?
Szpinak, migdały i awokado, czyli produkty o dużej zawartości magnezu
Produkty bogate w magnez - jakie to są i gdzie ich szukać? Przykłady
Produkty bogate w wapń
Źródła wapnia. Oto produkty bogate w wapń. Sprawdź, co jeść by być zdrowym
Produkty bogate w potas
Niedobór potasu - przyczyny i objawy. Jak jest prawidłową ilość tego pierwiastka w organizmie?
Produkty bogate w wapń
Niedobór wapnia – skąd się bierze i czym grozi? Jak go uzupełnić?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda