Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Magnez dla dzieci – który jest najlepszy, jak go dawkować?

Magnez dla dzieci m.in. przeciwdziała kłopotom z pamięcią i koncentracją, zwalcza stres, eliminuje nadpobudliwość i nerwowość. Zaleca się by dzienna dawka tego makroelementu wynosiła ok 5 mg na kg masy ciała. W jakiej formie aplikować go dzieciom?
Produkty bogate w magnez
źródło:123RF
W skrócie
 • Magnez dla dzieci to makroelement, który, jeśli występuje w optymalnej ilości w organizmie, zwalcza m.in. nerwowość, nadpobudliwość, czy kłopoty z koncentracją. Występuje np. w postaci syropu, kropli, tabletek, czy saszetek.
 • Jego aplikacja i dawkowanie są uzależnione m.in. od wieku, płci, stanu zdrowia i innych czynników, takich jak np. okres po przebytej infekcji. W razie wątpliwości dotyczących tego jak podawać preparat magnezowy, należy skierować się po poradę lekarską lub farmaceutyczną.
 • W naturalnej formie magnez jest dostępny w wielu składnikach spożywczych, takich jak np. kasze, orzechy, migdały, płatki owsiane, kakao, banany oraz ciemna czekolada.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaki magnez wybrać? Rodzaje i przyswajalność
Spis treści

Reklama

Jaki magnez dla dzieci? 

Magnez stanowi ważny pierwiastek dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania młodego organizmu. Dzięki zbilansowanemu stężeniu tego składnika w dziecięcej diecie, dobrze rozwija się m.in. układ kostno-stawowy, nerwowy, odpornościowy, czy krążeniowy dziecka. 

Czym jest magnez dla dzieci? Odpowiada m.in. za mocne zęby i kości, dobrą koncentrację i pamięć oraz prawidłowo działające mięśnie (w tym mięśnia sercowego). Ten makroelement jest potrzebny właściwie na każdym etapie rozwojowym dziecka.

Warto przeanalizować zapotrzebowanie na ten pierwiastek u dzieci w różnych fazach rozwoju. 

Magnez dla niemowląt jest dostarczany w mleku matki lub, jeśli maluch jest karmiony sztucznym pokarmem, w gotowej mieszance mlecznej (noworodkom i niemowlętom do 6. miesiąca życia, wystarcza podanie 30 mg tego pierwiastka dobowo, a dzieciom między 7. a 12. miesiącem życia – 75 mg).

Dziecko w wieku między rokiem a ukończeniem 3. roku życia potrzebuje ok 80 mg magnezu na dobę. 

Zalecana dawka tego pierwiastka dla dzieci w wieku szkolnym (do 9. roku życia) oraz przedszkolnym to 130 mg na dobę. Dla nastolatków powinno się wybierać produkty, leki, czy suplementy diety, dostarczające tej grupie wiekowej 240-360 mg (w przypadku dziewcząt) i 240-410 mg (w przypadku chłopców) magnezu na dobę.

Indywidualne zapotrzebowanie na ten makroelement powinien ocenić pediatra. Może się ono wahać nie tylko w zależności od wieku młodej osoby, ale także intensywności nauki, wysiłku fizycznego, przeżywanego stresu, itp. Magnez dla dorosłych i dla dzieci jest inaczej dawkowany oraz różne są sposoby podania tego niezbędnego składnika diety. 

Reklama

Magnez dla dzieci nadpobudliwych 

Nadpobudliwość u dzieci, a także nerwowość, skłonność do agresji, zmienność nastrojów, ponadto trudności z zapamiętywaniem i koncentracją, kłopoty z zasypianiem, a nawet bezsenność, wymienia się jako objawy niedoboru magnezu w diecie.

Dlatego zaleca się wprowadzenie dłuższej suplementacji tego makroelementu w sytuacji kiedy dziecko jest nadpobudliwe, apatyczne, przeżywa silny stres, było poddane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu lub intelektualnemu (takiemu jak np. przygotowania do egzaminu).

Magnez dla dzieci nadpobudliwych pomaga im zredukować wewnętrzne napięcie, wyciszyć się, pozbyć się uczucia niepokoju, lepiej się uczyć i koncentrować.

Wymienione wyżej symptomy nie zawsze będą miały związek z niedostateczną ilością magnezu w jadłospisie, niekiedy wiążą się one z chorobami i różnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Dlatego zasadność aplikowania i dawkowanie brakującego pierwiastka powinien ocenić lekarz pediatra. 

Naturalny magnez dla dzieci 

Rodzice, którzy są szczególnie wyczuleni na podawanie dzieciom dodatkowych, zbytecznych źródeł cukru, często obecnego w suplementach diety, wybierają naturalny magnez dla dzieci. Co to takiego? 

To lista produktów spożywczych, które są dostępne w warzywniaku, czyli produkty bogate w magnez:

 • otręby pszenne (magnez występuje w nich w ilości 490 mg w 100 g);
 • migdały (270 mg magnezu w 100 g);
 • orzechy (ziemne: 240 mg magnezu w 100 g i włoskie: 160 mg w 100 g);
 • kasza gryczana (218 mg w 100 g);
 • ciemne pieczywo;
 • razowy makaron i brązowy ryż;
 • pestki dyni;
 • zielone warzywa liściaste (np. jarmuż, sałata);
 • warzywa strączkowe (np. fasola, groch);
 • banany;
 • owoce morza;
 • naturalne kakao i ciemna czekolada.

Aby suplementacja naturalnymi pochodnymi magnezu była skuteczna, powinna być ona stosowana przez dłuższy czas, co najmniej miesiąc, a najlepiej 2-3 miesiące. 

Magnez, określany w reklamie produktu jako naturalny, to najczęściej cytrynian magnezu. Można go kupić m.in. w formie proszku, tabletki, czy kapsułki. 

Reklama

Rodzaje magnezu dla dzieci

Na rynku aptecznym dostępne są różne postaci tego makroelementu: w tabletkach, saszetkach, kroplach, syropie, kapsułkach musujących, a nawet w formie żelków. 

Magnez w płynie dla dzieci to wariant, który sprawdza się w przypadku maluchów. Syropy dla dzieci są dosładzane, dlatego smak takiego produktu zwykle jest dobry i nie ma kłopotów z podawaniem go małym pacjentom.

Jeszcze mniejszym dzieciom, noworodkom i niemowlętom (o ile stosowanie tego pierwiastka jest zalecane przez lekarza), aplikuje się magnez w kroplach, które we wskazanej ilości wlewa się na języczek lub miesza się np. z mlekiem matki, przemycając w ten sposób lek, bądź suplement diety. 

Dla starszych dzieci lepiej wybrać suplementację w saszetkach, lub też w postaci kapsułek musujących (do rozpuszczenia w wodzie). Jeśli dziecko nie ma problemu z połykaniem tabletek, można zdecydować się na taką formę podawania makroelementu.

W razie wątpliwości, którą opcję aplikacji najlepiej wybrać, należy skonsultować się z pediatrą lub farmaceutą.

Reklama

Dawkowanie magnezu dla dzieci

Jaka powinna być dawka magnezu dla dzieci? Zalecana ilość dziennego spożycia magnezu powinna być dopasowana do wieku, a także płci dziecka.

Ponadto warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak np. wysiłek intelektualny lub/oraz wzmożoną aktywność fizyczną, przeżytą sytuację stresową, przebytą infekcję (szczególnie jeśli wiązała się z wymiotami oraz biegunkami), itp.

Przyjmuje się, że dobry magnez dla dzieci powinien być podawany w ilości 5 mg na kg masy ciała. Jednak nawet najlepszy magnez dla dzieci wymaga dłuższego stosowania.

Stąd potrzeba wykazania się przy podawaniu tego makroelementu cierpliwością, ale i myśleniem długo perspektywicznym (efekty regularnej suplementacji nie będą bowiem widoczne od razu). Sposób aplikacji preparatu magnezowego najlepiej skonsultować z lekarzem, poradzić się farmaceuty lub zapoznać z ulotką środka farmaceutycznego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Iskra Maria, Krasińska Beata, Tykarski Andrzej, Magnez – rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, Via Medica, 2013, ISSN 1428–5851.
 • Maffeis Giuseppe, Magnez – pierwiastek życia, AWM Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, 2015, ISBN 9788372509864.
 • Brejecka-Pamungkas Joanna, Naturalnie zdrowe dziecko, Oficyna 4eM, 2019, ISBN 9788366242227.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Minerały
Cytrynian magnezu - co to jest i na co pomaga?
Tabletki zawierające cytrynian magnezu
Magnez dla dzieci – który jest najlepszy, jak go dawkować?
Produkty bogate w magnez
Błonnik witalny - jak go stosować? Efekty i przeciwwskazania
Zboża bogate w błonnik witalny
Podobne artykuły
Produkty spożywcze zawierające dużo żelaza
Produkty bogate w żelazo - w których produktach spożywczych jest go najwięcej?
Szpinak, migdały i awokado, czyli produkty o dużej zawartości magnezu
Produkty bogate w magnez - jakie to są i gdzie ich szukać? Przykłady
Produkty bogate w potas
Niedobór potasu - przyczyny i objawy. Jak jest prawidłową ilość tego pierwiastka w organizmie?
Produkty bogate w wapń
Niedobór wapnia – skąd się bierze i czym grozi? Jak go uzupełnić?
Produkty bogate w wapń
Źródła wapnia. Oto produkty bogate w wapń. Sprawdź, co jeść by być zdrowym

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!