Transferyna - badanie niedoboru żelaza - normy

Badanie stężenia transferryny we krwi ma na celu wykrycie niedoboru żelaza w organizmie. Nie jest ono skomplikowane, za to może okazać się szczególnie ważne dla osób, które mają mało krwi. Jak wygląda badanie transferyny i kiedy należy je wykonać? Jakie są prawidłowe normy?
Czerwone krwinki
Źródło: 123RF
Spis treści

Transferyna to białko, które reguluje stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportuje je do tkanek. Badanie jego poziomu pomaga ocenić stan gospodarki żelazowej organizmu. W tym celu zwykle wykorzystuje się informację dotyczącą części transferyny, która jest zaangażowana w przenoszenie żelaza, czyli tak zwaną saturację transferyny (TfS). Pozwala ona na pośrednią ocenę ilości tego pierwiastka we krwi.

Transferyna - badanie

Badanie, które pozwala ocenić wysycenie transferyny żelazem jest TIBC. Skrót ten pochodzi od anglojęzycznej nazwy – Total Iron Binding Capacity –  która oznacza całkowitą zdolność wiązania żelaza. Badanie TIBC polega na określeniu, jaka jest maksymalna ilość żelaza, potrzebna do całkowitego wysycenia białka transferyny. Jeśli zatem wiemy, że jedna cząsteczka transferyny może jednocześnie transportować na przykład dwa atomy żelaza, możemy w przybliżeniu poznać stężenie żelaza w osoczu krwi.

Transferyna - norma

Normy stężenia transferyny różnią się w zależności od płci. U kobiet jest to zakres 223-446 µg/dl, a u mężczyzn: 251-391 µg/dl. Warto pamiętać, że normy te mogą być różne w zależności od laboratoriów, dlatego wyniki badań zawsze należy porównywać z przedziałami podanymi na wydrukach.

Transferyna - cena

Cena badania poziomu transferyny w osoczu krwi jest uzależniona od placówki, w której wykonywane jest badanie. Średnio jest to około 30 zł. Badanie zwykle jest zalecane w przypadku podejrzenia niedokrwistości, której towarzyszą objawy takie jak:

  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • wypadanie włosów
  • czy przyśpieszona akcja serca.

Na badanie należy przyjść na czczo – następnie od pacjenta pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej i wysyła ją do analizy laboratoryjnej.

Transferyna a ferrytyna

Innym białkiem związanym z gospodarką żelazową organizmu jest ferrytyna. Podczas gdy transferyna jest „przenośnikiem” tego pierwiastka, ferrytyna jest głównym białkiem je magazynującym, a jej stężenie w surowicy krwi odzwierciedla stan puli magazynowej żelaza w organizmie.

Transferyna podwyższona

Podwyższony poziom transferyny w osoczu krwi oznacza niedobór żelaza w organizmie, chociaż może być też związany z przyjmowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej lub estrogenów. Wynik powyżej normy może pojawić się także w III trymestrze ciąży i jest to wówczas normalny stan fizjologiczny.

Transferyna - niedobór

Niedobór transferyny często towarzyszy nowotworom, zespołowi nerczycowemu czy chorobom wątroby. Pamiętajmy, by wszelkie wyniki nie wpisujące się w normy konsultować z lekarzem. 

Czytaj też: Anemia u dzieci i niemowląt - objawy, przyczyny, dieta i leczenie

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama