Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?

Żółte upławy w ciąży pojawiają się często w sytuacji przyjmowania przez kobietę luteiny. W wielu przypadkach jednak towarzyszą im dodatkowe nieprzyjemne objawy, a to już powód do niepokoju. Przeczytaj o czym świadczą nieprawidłowości.
Kobieta w ciąży u lekarza
źródło:123RF
W skrócie
  • Żółte upławy u kobiet w ciąży pojawiają się na skutek przyjmowania luteiny, czyli progesteronu lub zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Dodatkowymi objawami tego typu infekcji są: swędzenie, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu. Taki stan wymaga interwencji lekarskiej.
  • Żółte upławy na początku ciąży, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach i grudki w wydzielinie są objawem zakaźnej choroby pochwy. Nieleczona infekcja zagraża nie tylko kobiecie, ale może wywołać powikłania ciąży. Do najczęściej występujących zaliczany jest przedwczesny poród.
  • Prawidłowa wydzielina przed porodem przyjmuje postać czopu śluzowego o obfitej, zbitej, gęstej i mętnej konsystencji. Jasno-żółte upławy świadczą o przygotowywaniu się organizmu do porodu. Śluz o intensywnym żółtym kolorze to sygnał o rozwoju infekcji pochwy.
SPRAWDŹ TEŻ: Wydzielina z pochwy – prawidłowa. Jakie kolor i zapach?
Spis treści

Reklama

Jak wyglądają upławy w ciąży?

Pojawienie się wydzieliny z pochwy w okresie ciąży to naturalne zjawisko. Ciąża jest okresem zwiększonej ilości produkowanej wydzieliny. Przyczyniają się do tego zmiany hormonalne, zachodzące w ciele kobiety i zwiększenie stężenia estrogenu.

Prawidłowa wydzielina w ciąży jest bezbarwna, posiada lekką konsystencję i delikatny zapach. Niekiedy śluz przyjmuje lekko biały kolor, ale na tyle delikatny, że jest on trudno dostrzegalny na białej bieliźnie.

Dlaczego wygląd wydzieliny jest tak ważny? Jej prawidłowa konsystencja i kolor świadczą o stanie flory bakteryjnej. Wydzielina nie tylko oczyszcza i nawilża pochwę, ale także ochrania rozwijający płód przed infekcjami.

Żółte plamienia w ciąży nie zawsze muszą być powodem do niepokoju.  Wiele kobiet stosuje zalecaną przez lekarzy luteinę w formie globulek dopochwowych. To rodzaj kobiecego hormonu. W przypadku kobiet, które wcześniej doświadczyły poronienia lub uskarżają się na bóle w podbrzuszu, luteina ma zbawienne działanie. Stosowana dopochwowo powoduje pojawienie się żółtej wydzieliny z pochwy w ciąży. Jeśli nie pojawiają się inne nieprzyjemne i niepokojące objawy, nie ma powodów do obaw.

Pojawienie się żółtego śluzu w ciąży wraz z dodatkowymi niepokojącymi objawami może wskazywać na zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Jednym z symptomów tej choroby pochwy jest obfita i żółta wydzielina. Dodatkowo może pojawić się pieczenie i swędzenie oraz obrzęk warg sromowych.

Żółte upławy w ciąży bez zapachu są często jedynym objawem zakażenia. Nie wolno zwlekać z konsultacją medyczną, gdyż skutki mogą być niebezpiecznie dla zdrowia kobiety i jej dziecka.

Reklama

Żółte upławy na początku ciąży

Ciąża to czas, w którym kobieta dba nie tylko o siebie samą, a także o swoje dziecko. Ciało kobiety zmienia się, zmieniają się też reakcje fizjologiczne organizmu. Jak wygląda wydzielina z pochwy w 1 trymestrze ciąży? 

Jedną ze zmian jest większa ilość śluzu w początkowym okresie ciąży i zwiększona produkcja w kolejnych trymestrach. Jest to naturalny objaw, gdy wygląd odpowiada przyjętym normom. Wydzielina powinna być bezbarwna lub lekko biała, rzadka o delikatnym zapachu.

W ciąży mogą również pojawić się upławy, przypominające wyglądem śluz. Kiedy żółte upławy z pochwy w ciąży powinny wzbudzić niepokój? Jeśli jedynym odstępstwem jest tylko delikatnie żółta barwa to wystarczy śluz obserwować i sygnalizować lekarzowi o nowych zmianach.

Normalne delikatne upławy na początku ciąży, bez niepokojących dodatkowych objawów nie muszą oznaczać problemów.  Duże wątpliwości powinna wzbudzić niejednolita konsystencja, nieprzyjemny zapach i intensywnie żółta barwa. Grudki w żółtej wydzielinie są pierwszym sygnałem o rozwoju choroby pochwy zwanej rzęsistkowicą. Stan zakażenia wymaga leczenia, aby uniknąć powikłań, takich jak wczesny poród.

Upławy, początek ciąży i ból w okolicach miejsc intymnych mogą wskazywać na powstanie ubytku w szyjce macicy, czyli nadżerkę. Towarzyszy jej nieprzyjemny zapach z wydzieliny pochwy. Nadżerka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla kobiety lub dziecka, ale często powiększa się na skutek zmian hormonalnych. Niebezpieczne dla przebiegu ciąży mogą być patogeny bakterii, wywołujące stan zapalny i prowadzące do przedwczesnego porodu.

Żółte upławy pod koniec ciąży

Prawidłowa wydzielina z pochwy przed porodem różni się od tej, którą kobieta obserwuje przez cały okres ciąży. Upławy przed porodem przyjmują postać charakterystycznego śluzu. Nazywany jest on czopem śluzowym. To zwykła wydzielina szyjki macicy, jednak bardziej obfita, zbita, gęsta i mętna. Swoim wyglądem przypomina galaretowatą masę.

Czop śluzowy nie wydziela zapachu. Z reguły przybiera kolor jasnoróżowy, gdy doszło do pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych lub brązowy, gdy krwawienie rozpoczęło się już jakiś czas przed oderwaniem czopu śluzowego. Lekko żółta wydzielina z pochwy przed porodem jest także sygnałem, iż organizm przygotowuje się do rozwiązania. 

Jaka postać wydzieliny powinna zaniepokoić ciężarną kobietę? Żółte upławy przed porodem mogą świadczyć o infekcji dróg rodnych. Jeśli towarzyszą im dyskomfortowe objawy, jak uczucie pieczenia, świąd, „rybi” zapach, obrzęk warg sromowych lub wyczuwalne kłucie w pochwie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem, prowadzącym ciążę.

Żółte upławy w 38. tygodniu ciąży także wymagają konsultacji medycznej, gdyż mogą być sygnałem przygotowania do porodu i obecności infekcji grzybiczej. Wydzielina z pochwy, 3 trymestr i brązowe plamienie to zwiastun rozpoczynającego się porodu.

Reklama

Żółte upławy w ciąży po luteinie 

Żółta wydzielina z pochwy najczęściej świadczy o infekcji grzybiczej. W pewnych przypadkach nie zawsze jest to jednak objaw choroby. U kobiet często pojawia się żółty śluz w ciąży po luteinie.

Czym jest luteina? To progesteron, czyli hormon odpowiedzialny za zapłodnienie i bezpieczne utrzymanie ciąży. Kobiety u których w czasie ciąży pojawiają się plamienia, krwawienie lub skurcze szyjki macicy przyjmują luteinę, czyli progesteron dopochwowo, najczęściej w formie globulek. Istnieje mocna zależność pomiędzy luteiną dopochwową a wydzieliną z pochwy. Luteina to naturalny żółty barwnik, stąd charakterystyczne zabarwienie.

Żółty kolor to normalny skutek dopochwowego stosowania tego hormonu. Niepokój powinny wzbudzić dodatkowe objawy, towarzyszące żółtym upławom po luteinie, takie jak swędzenie i pieczenie pochwy, przykry zapach czy duża bolesność warg sromowych. Tego typu dolegliwości należy skonsultować z ginekologiem, który zalecił stosowanie luteiny.

Reklama

Wodniste żółte upławy 

Wodnista wydzielina z pochwy w ciąży, przypominająca wyglądem jasno żółte upławy może oznaczać pojawienie się płynu owodniowego na zewnątrz pochwy.

Czym jest płyn owodniowy w ciąży? Po miesiącu od zapłodnienia wokół zarodka tworzy się charakterystyczny pęcherz płodowy. To szczelny worek wypełniony wodami płodowymi, nazywanymi także płynem owodniowym. Pełni wiele funkcji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ciąży.

Wodnista wydzielina z pochwy i ból podbrzusza to charakterystyczne objawy sygnalizujące przerwanie ciągłości worka owodniowego.  Zbyt wczesne wydostanie się płynu owodniowego z dróg rodnych może świadczyć o nieszczelności pęcherza płodowego lub pęknięciu błon płodowych.

Taki stan zagraża dziecku i wymaga konsultacji z ginekologiem. Pod koniec ciąży wodniste i obfite upławy wskazują zbliżający się poród.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Blacha, M. Machczyński „Ocena wybranych wykładników stanu zapalnego u kobiet w ciąży w kontekście czystości mikrobiologicznej pochwy”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2015 r.,
  • D. Bomba-Opoń, K. Czajkowski, A. Karowicz-Bilińska i inni „Rekomendacje dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie”, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 2011.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Kobieta w ciąży u lekarza
Skąd się biorą upławy z krwią po stosunku, przed okresem?
Grafika przedstawiające krwawe upławy
Podobne artykuły
Kobieta ma dolegliwości intymne
Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial