Najzdrowsze miejsce w internecie

Brązowe upławy: przed okresem, po jego zakończeniu, w ciąży. Co oznaczają?

Brązowe upławy są świadectwem krwawienia, do którego doszło wewnątrz organizmu. Zdarza się, że przyczyna brązowych upławów jest banalna, niestety mogą one też być konsekwencją bardzo poważnych chorób i zaburzeń. O czym świadczą brązowe upławy w ciąży? Jak odczytywać brązowe upławy przed okresem i skąd mogą się brać brązowe upławy po okresie?
Upławy u kobiety
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Brązowe upławy najczęściej oznaczają, że śluz został zabarwiony krwią. Powody takiego objawy mogą być różne i nie zawsze stanowią powód do niepokoju.
  • Brązowe upławy przed okresem mogą być oznaką zaburzenia hormonalnego. Nie można ich wtedy lekceważyć.
  • Pojawienie się brązowych upławów w ciąży również może stanowić niekiedy oznakę poważnych problemów. Wszystko zależy od tego, kiedy występują.
SPRAWDŹ TEŻ: Cykl menstruacyjny. Jak liczyć długość fazy?
Spis treści

Brązowe upławy

Upławy są wydzieliną wydobywającą się z pochwy. Jeśli upławy są bezbarwne, bezwonne, niezbyt obfite i nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości, można przyjąć, że są normalnym zjawiskiem fizjologicznym, pojawiającym się okresowo w różnym natężeniu w ciągu cyklu miesięcznego.

Zdarza się jednak, że upławy mają zmienioną konsystencję (np. stają się serowate) albo barwę – szarą, żółtą, zielonkawą, a nawet brązową. Brązowe upławy najczęściej oznaczają, że śluz został zabarwiony krwią. Powody tego mogą być różne.

Brązowe upławy po okresie mogą oznaczać, że organizm pozbywa się jeszcze resztek krwi, ale już ciemne upławy w ciąży mogą być oznaką poronienia. Upławy brązowe mogą też świadczyć o wielu chorobach, takich jak chlamydioza, a nawet zmiany nowotworowe.

Jeśli chodzi o wstępne rozpoznanie przyczyn brązowych upławów, wiele zależy od momentu, w którym one wystąpią: przed okresem, po okresie, w ciąży…

Brązowe upławy przed okresem

Jeśli brązowe upławy (plamienie) pojawiają się w drugiej fazie cyklu miesięcznego (około 14 dnia), istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest tak zwana niedomoga lutealna, czyli niewydolność ciałka żółtego.

Jest to zaburzenie hormonalne, którego istotą jest niedostateczny poziom wydzielanego przez organizm progesteronu, czyli kobiecego hormonu płciowego. Brązowych upławów nie można w takiej sytuacji lekceważyć.

Niedomoga lutealna jest patologią, która może prowadzić do bezpłodności lub nawracających poronień przy każdej próbie zajścia w ciążę. Dlatego, obserwując brązowe upławy przed okresem należy udać się do lekarza. Niezbędne może być wykonania badań hormonalnych dotyczących poziomu progesteronu i w razie konieczności – jego suplementowanie. 

Brązowe upławy po okresie

Brązowe upławy po okresie mogą oznaczać tylko i wyłącznie tyle, że organizm pozbywa się jeszcze resztek krwi oraz złuszczonego nabłonka macicy - stąd ciemne podbarwienie wydzieliny z pochwy. Jeśli brązowe upławy są obserwowane wyłącznie tuż po ustaniu regularnego krwawienia miesięcznego, najprawdopodobniej nie ma powodu do obaw. Pamiętajmy jednak, że ciemne upławy mogą być konsekwencją także innych czynników. 

Jednym z nich jest zakażenie Chlamydia trachomatis, czyli chlamydiozą – groźną chorobą weneryczną. Czerwone lub brunatne upławy, wyraźnie podbarwione krwią, mogą też świadczyć o zmianach nowotworowych w organizmie, dlatego należy do nich podejść z całą powagą. 

Brązowe upławy w ciąży – tuż po zapłodnieniu

Brązowe upławy w ciąży (w pierwszych dniach) mogą być efektem krwawienia implantacyjnego. Krwawienie implantacyjne jest niegroźnym procesem fizjologicznym, związanym z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie macicy.

Dochodzi do niego na bardzo wczesnym etapie ciąży, około 7 – 12 dni od zapłodnienia. Ma to związek z podwyższonym stężeniem progesteronu i estrogenu, które powodują silne ukrwienie ścian macicy, zwiększając ryzyko uszkodzenia naczynia krwionośnego w czasie implantacji zarodka.

Samo krwawienie implantacyjne nie jest groźne. Może ujawnić się pod postacią zarówno niewielkich plam czystej krwi, jak i podbarwionej wydzieliny – zazwyczaj na różowo lub właśnie brązowo.

Pamiętajmy, że krwawienie implantacyjne i związane z tym ewentualne brązowe upławy, powinny ustąpić samoistnie najpóźniej w ciągu 3 dni. Oczywistym jest też, że krwawienie implantacyjne może wystąpić jedynie w sytuacji, gdy kilka lub kilkanaście dni wcześniej doszło do współżycia seksualnego. W przeciwnym razie przyczyn z góry należy szukać gdzie indziej. 

Brązowe upławy w ciąży – 1 trymestr

Ciemne upławy w ciąży stosunkowo często występują w 1 trymestrze, nawet po ustaniu krwawienia implantacyjnego. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety, na przykład niedoborem progesteronu.

Przyczyną mogą być niewielkie polipy lub nadżerka szyjki macicy, które nie stanowią zagrożenia dla ciąży. Pamiętać należy również, że nawet po zajściu w ciążę, przez około 3 miesiące może dochodzić do lekkich plamień w terminie, w którym wypadałoby normalne krwawienie miesięczne – to również może być przyczyną brunatnych upławów. 

Niestety, brązowe upławy mają niekiedy podłoże dużo poważniejsze. Przede wszystkim ciemne upławy mogą być świadectwem tego, iż doszło do poronienia, lub ciąża jest zagrożona. Dlatego, każde krwawienie w tym szczególnym okresie powinno być przedmiotem naszej troski. 

Brązowe upławy w ciąży – 2 trymestr

W II trymestrze poronienia zdarzają się już zdecydowanie rzadziej, nie mniej brązowe upławy, które wystąpią między 4. a 6. miesiącem ciąży również mogą mieć tego typu podłoże. Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest, że brunatne upławy są wynikiem infekcji lub wspomnianych wyżej polipów czy nadżerki.

W 2 trymestrze ciąży krwawienie może też być spowodowane przez tak zwane łożysko przodujące. W ten sposób określa się stan, gdy łożysko znajduje się w dolnej części macicy, zasłaniając ujście kanału jej szyjki. Najczęściej jednak krwawienie w takim przypadku ma barwę jasno-czerwoną.

Pamiętajmy, że łożysko przodujące to stan zagrażający ciągłości ciąży. Po jego stwierdzeniu konieczne jest przestawienie się na maksymalnie spokojny i oszczędny sposób życia do końca ciąży. 

Brązowe upławy w ciąży – 3 trymestr

W trzecim trymestrze brązowe upławy mogą wynikać z przyczyn bardzo poważnych. Jedną z potencjalnych przyczyn jest odklejenie się łożyska – stan bezpośrednio zagrażający życiu dziecka, wymagający natychmiastowego przeprowadzenia porodu poprzez cesarskie cięcie.

Inne powody krwawienia w ostatnim okresie przed porodem to pęknięcie macicy, skurcze macicy lub odejście czopa śluzowego. O ile pierwsza ewentualność jest mało prawdopodobna, o tyle ostatnia jest zjawiskiem częstym, normalnym i nie budzącym powodów do niepokoju. 

Czytaj również

Bibliografia

  • S. G. Gabbe , J. R Niebyl i wsp. Położnictwo - ciąża prawidłowa i powikłania, red. wyd. pol. R.Dębski , P. Oszukowski, Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2014, wyd.1, ISBN: 978-83-7609-998-9.
  • W. Pschyrembel, G. Strauss, E. Petri, Ginekologia praktyczna, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2014, wyd.1, ISBN: 978-83-200-4904-6.
  • E. Żmudzka, Upławy i infekcje intymne w ciąży [w:] Leki i ciąża : bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Kraków : Wydawnictwo Farmaceutyczne 2020, ISBN: 978-83-957414-4-9
  • E. Lanjouw, S. Ouburg, H. J. de Vries, A. Stary, K. Radcliffe, M. Unemo, Europejskie zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego i leczniczego w zakażeniach Chlamydia trachomatis 2015, Przegląd Dermatologiczny, 2017/3.
  • E. Mieczkowska, G. Gebuza, M. Gierszewska, M. Kaźmierczak, Objawy zmuszające do wizyty u lekarza ginekologa dojrzałe ciężarne – doniesienie wstępne, Przegląd Menopauzalny, T. 12, nr 4.
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Kalendarz dni płodnych
Podobne artykuły
Skrzepy podczas okresu: jak wyglądają? Czy powinny niepokoić?
Cykl bezowulacyjny - objawy i wykres. Jak go rozpoznać?
Faza folikularna - co oznacza, ile trwa? Hormony
Faza lutealna - kiedy jest oraz ile trwa? Objawy i ciąża
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!