To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?

Różowe upławy to podbarwiona krwią wydzielina z pochwy. Mogą sugerować rozmaite nieprawidłowości oraz choroby, takie jak np. nadżerka, czy polipy szyjki macicy. Niekiedy stanowią normalną sytuację, związaną np. z procesem owulacyjnym, czy zagnieżdżeniem się zarodka w macicy na początku ciąży. Innym razem mogą wskazywać na rozwój ciąży ektopowej albo raka narządów rodnych.
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
źródło:123RF
W skrócie
 • Różowe upławy to podbarwiona krwią wydzielina z pochwy. Może mieć związek z trwającą właśnie w organizmie kobiety owulacją. Mogą też sugerować początek ciąży.
 • Niekiedy różowe plamienia informują jednak o toczącym się procesie chorobowym w ustroju. Schorzenia, które mogą objawiać się różowymi upławami są np. nadżerka, polipy i mięśniaki szyjki macicy. Takim symptomem może też odznaczać się np. rak sromu.
 • Upławy o różowej barwie mogą oznaczać ciążę ektopową. Wówczas zarodek zagnieżdża się nie w macicy, a w innym miejscu, np. w jajowodzie.
SPRAWDŹ TEŻ: Wydzielina z pochwy – prawidłowa. Jakie kolor i zapach?
Spis treści

Reklama

Co oznaczają różowe upławy?

Wydzielina z pochwy stanowi jak najbardziej fizjologiczny stan, pod warunkiem, że jest przezroczysta, mlecznobiała i bezwonna. Jej obecność stanowi barierę ochroną przed patogenami chorobotwórczymi oraz ułatwia odbycie stosunku płciowego. 

Ponadto jeśli wyróżnia ją konsystencja białka kurzego jaja, ma to na celu ułatwienie plemnikom drogę do komórki jajowej. Jeśli natomiast wydzielina pochwowa odbiega od opisanej normy i przybiera inny kolor, może mieć związek z jakąś anomalią zdrowotną, bądź sugerować rozwój ciąży.

Co oznaczają różowe upławy? Niekiedy mogą wskazywać na stan zapalny narządów rodnych, szczególnie kiedy różowym upławom towarzyszy swędzenie pochwy. W przypadku, gdy kobieta obserwuje u siebie różowe upławy i ból podbrzusza, może to wskazywać na rozmaite zmiany chorobowe toczące się w organizmie, takie jak np. 

 • nadżerka szyjki macicy, 
 • polipy szyjki macicy, 
 • zaburzenia hormonalne. 

W takim przypadku należy udać się na wizytę do ginekologa, w celu zdiagnozowania nieprawidłowości.

Jeżeli jednak różowe upławy z pochwy występują jako samodzielny, jedyny objaw, nie są powodem do niepokoju, ponieważ mogą sugerować przebiegający właśnie proces owulacyjny, bądź początkową fazę ciąży.

Reklama

Różowe upławy przed okresem 

Różowe plamienie przed okresem może mieć związek z trwającą właśnie w organizmie owulacją. W tej fazie cyklu miesiączkowego dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, wówczas komórka jajowa się uwalnia, dzięki czemu może dojść do zapłodnienia. Niekiedy towarzyszą temu mikropęknięcia naczynek znajdujących się w pobliżu. 

Krew wydobywająca się z uszkodzonych naczynek dostaje się do wydzieliny pochwy i podbarwia ją na różowo lub brązowo (brązowe upławy), co wygląda jak lekkie plamienie przed okresem.

U niektórych pań obserwuje się brak okresu i różowe upławy występujące niejako zamiast menstruacji. Najczęściej świadczy to o rozwijającej się ciąży. Kiedy zarodek zagnieżdża się w jamie macicy, mogą pojawić się niewielkie krwawienia, które łącząc się z naturalną wydzieliną przybierają różową barwę. 

Aby potwierdzić albo wykluczyć ciążę, warto wykonać test ciążowy. Nieodzowna będzie także wizyta u ginekologa-położnika. 

Różowe upławy po okresie 

O ile różowe upławy zamiast miesiączki mogą sugerować początek ciąży, tak odchylenia w kolorze wydzieliny z pochwy, które kobieta zauważa po miesiączce, mogą mieć związek z różnymi zaburzeniami i schorzeniami. 

Różowe upławy po okresie mogą bowiem oznaczać m.in. nadżerkę, polipy szyjki macicy, czy zaburzenia hormonalne. Zwłaszcza jeśli zmianie koloru wydzieliny z pochwy towarzyszą inne symptomy, takie jak ból podbrzusza, swędzenie okolic intymnych, itp., należy jak najszybciej skierować się do ginekologa. 

Wykona on dokładną diagnostykę w kierunku takich schorzeń jak: 

 • nadżerka szyjki macicy, 
 • mięśniaki szyjki macicy, 
 • polipy szyjki macicy, 
 • zmiany hormonalne (najczęściej związane ze zbyt małą ilością progesteronu),
 • zmiany nowotworowe obejmujące narządy rodne (np. rak sromu, rak pochwy, czy rak szyjki macicy).

Nie zawsze różowe plamienie po menstruacji oznacza chorobę. Zdarzają się sytuacje, kiedy do pochwy dostanie się ciało obce, np. kawałek tamponu, podpaski, wkładki dopochwowej, czy papieru toaletowego, co podrażnia wrażliwe okolice intymne i może dawać takie objawy. O odmiennym kolorze wydzieliny z pochwy może też świadczyć stan zapalny pochwy

Reklama

Różowe upławy w ciąży 

Różowe upławy na początku ciąży, o ile przyszła mama nie obserwuje dodatkowo innych niepokojących objawów, takich jak silny ból podbrzusza, nie powinny stanowić anomalii. Jednak lepiej być wyczulonym na takie sytuacje i każdorazowo zgłaszać je lekarzowi prowadzącemu ciążę.

W początkowej fazie ciąży upławy, które są różowe, najczęściej dotyczą sytuacji implantacji zarodka w macicy. Jeśli plamienia są niewielkie i nie towarzyszy im ból jajników, z reguły nie mają związku z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, takimi jak np. nadżerka szyjki macicy.

Jednak różowa wydzielina w ciąży może także sugerować istnienie ciąży ektopowej. W tym przypadku dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka poza macicą, najczęściej w bańce jajowodu. 

Poza plamieniem kobieta może też odczuwać ból w brzuchu o różnym stopniu nasilenia. Konieczna jest tutaj dokładna diagnostyka, obejmująca przede wszystkim badanie palpacyjne, ultrasonografię oraz badania laboratoryjne. Nierzadko potrzebne jest wówczas leczenie operacyjne. 

Reklama

Różowe upławy po globulkach 

Niekiedy przepisywane przez ginekologa na różne schorzenia intymne, takie jak choćby infekcje, stany zapalne, itp. zaburzenia globulki dopochwowe mogą przyczyniać się do wywołania plamień o różowym zabarwieniu.

Może się zdarzyć, że podczas umieszczania globulki w pochwie, dojdzie do uszkodzenia delikatnych jej ścianek, w wyniku czego mogą pojawić się niewielkie plamienia, które można odczytać jako różowe upławy po globulkach. Nie stanowi to niebezpieczeństwa dla zdrowia kobiety. Przy kolejnych próbach instalacji globulki należy zachować większą ostrożność i delikatność.

Upławy po globulkach dopochwowych mogą też stanowić efekt uboczny działania preparatu, jednak informacja o tym fakcie powinna się znaleźć w ulotce środka farmaceutycznego. Jeśli takie dodatkowe działanie nie znalazło się w ulotce, należy skonsultować się z lekarzem rekomendującym dany preparat. W każdym z opisywanych przypadków, jeśli tylko kobieta nie czuje się komfortowo i obawia się o swoje zdrowie, powinna odstawić lek.

Czytaj również

Bibliografia

 • Skrzypczak Jan, Zaburzenia miesiączkowania, Medical Tribune, 2017, ISBN 9788364153747.
 • Korżawska Stefania, Kobiece dolegliwości, Blik Fx, 2016, ISBN 9788365505002.
 • Murkoff Heidi, W oczekiwaniu na dziecko, Rebis, 2020, ISBN 9788381880848.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Kobieta w ciąży u lekarza
Skąd się biorą upławy z krwią po stosunku, przed okresem?
Grafika przedstawiające krwawe upławy
Podobne artykuły
Kobieta ma dolegliwości intymne
Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!