Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

USG oka – co wykrywa i jak przygotować się do badania? Cena i wyniki

USG oka stanowi nieinwazyjne i bezbolesne badanie, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pozwala ono w bardzo dokładny sposób określić ewentualne choroby i zaburzenia związane z gałką oczną oraz stanem obszaru za okiem. Ultrasonografię gałki ocznej i oczodołu wykorzystuje się również do innych celów. Sprawdź, na czym polega badanie i ile może kosztować.
Oko przed badaniem USG
Źródło: 123RF
W skrócie
 • USG oka to badanie obrazowe, które jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne.
 • Można je przeprowadzić u niemal każdej osoby. Kiedy nie jest możliwe?
 • Dzięki ultrasonografii oka można diagnozować choroby i zaburzenia związane z gałką oczną i oczodołem. Sprawdź, co może wykryć taka diagnostyka.
Spis treści

Reklama

Co to jest USG oka?

USG oka to nieinwazyjne, bezbolesne i niezbyt długie badanie ultrasonograficzne obejmujące gałkę oczną. Stanowi ono bardzo precyzyjne narzędzie do oceny stanu oka i oczodołu pod względem toczącego się ewentualnego procesu chorobowego. 

Pozwala na wykrycie ewentualnych chorób oczu i różnorodnych zaburzeń. Zazwyczaj sięga się po nie wówczas, gdy nie ma możliwości skorzystania z okulistycznej lampy szczelinowej.

USG gałki ocznej można wykonać u niemal każdego pacjenta, w tym nawet u jednodniowego noworodka. Wyjątek dotyczy głównie dwóch sytuacji: kiedy uraz oka ma charakter świeży, niezagojony i otwarty lub trwa okres trzech dób po operacji oka

Ultrasonografię gałki ocznej dzieli się na dwa rodzaje badania

 • pierwszy dotyczy odcinka przedniego i powiek, 
 • drugi – odcinka tylnego i oczodołu. 

USG oka typu A pozwala ocenić parametry gałki ocznej, takie jak np. długość osiowa, czy promień krzywizny rogówki. Z kolei USG typu B umożliwia precyzyjne określenie ciała szklistego, ściany gałki ocznej, czy soczewki. 

Ten rodzaj badania nie rodzi żadnego ryzyka, czy powikłań dla pacjenta. Można je przeprowadzać bez ograniczeń ilościowych.

Reklama

Co wykrywa USG oka?

To, co wykrywa USG oka, to przede wszystkim schorzenia i zaburzenia związane z gałką oczną oraz obrazem znajdującym się za okiem, ale też ocena i kontrola stanu gałki ocznej, bądź umieszczonej w niej soczewki. 

Wskazaniami do okulistycznego USG są m.in.:

 • obecność tzw. muszek i innych zmian w polu widzenia;
 • błyski w oku;
 • nieprzezierność rogówki, soczewki i ciała szklistego;
 • nagła utrata wzroku w jednym oku;
 • stany zapalne o różnej etiologii i umiejscowieniu w obszarze oka;
 • wylew krwi do gałki ocznej;
 • urazy (np. zranienie, czy pęknięcie gałki ocznej);
 • cukrzyca;
 • ciało obce znajdujące się wewnątrz gałki ocznej;
 • odłączenie naczyniówki;
 • rozwarstwienie i odwarstwienie siatkówki;
 • guzy wewnątrzgałkowe;
 • bóle zagałkowe;
 • guzy wewnątrzgałkowe (np. oponiak, czerniak naczyniówki, czy guzy przerzutowe);
 • zapalenie mięśni okołogałkowych;
 • oftalmopatia tarczycowa;
 • zwapnienia naczyniówkowo-twardówkowe;
 • zwapnienie ściany gałki ocznej;
 • zmiany w obrębie oczodołu, w tym podejrzenie guza oczodołu.

Badanie USG oka pozwala też na ocenę głowy i/lub tarczy nerwu wzrokowego oraz przeprowadzenie biometrii oka, dzięki której można określić długość gałki ocznej, niezbędną w kontekście dobrania mocy implantu przy operacji usunięcia zaćmy, bądź wysokiej krótkowzroczności.

Na czym polega USG oka?

USG gałek ocznych i oczodołów jest bezbolesnym badaniem, do którego nie trzeba się specjalnie szykować. Samo badanie zajmuje około 10 minut. 

Na czym polega USG oka i jak wygląda samo badanie? Pacjent jest proszony o położenie się na plecach (niekiedy wymaga się pozycji półleżącej) i delikatne odchylenie głowy do tyłu. 

Następnie osoba badana musi zamknąć oczy i wykonywać takie ruchy gałkami ocznymi, o jakie poprosi je diagnosta przeprowadzający badanie. Zdarza się również i tak, że USG oka wykonuje się na otwartych oczach, ale nie jest to częsta praktyka. 

Jak USG oka przebiega dalej? Specjalista nakłada na sondę aparatu ultrasonograficznego specjalny żel, by ułatwić poruszanie się końcówki przyrządu po ciele i przykłada ją do powieki oka. Następnie delikatnie przemieszcza się w różne jej rejony. 

Po zakończeniu badania, pacjent od razu otrzymuje wynik USG oka, czyli opis wraz z dokumentacją fotograficzną. Diagnosta także ustnie informuje o rezultatach analizy oraz nakreśla dalsze postępowanie.

Reklama

Cena USG oka 

Cena USG oka może się wahać, w zależności od tego:

 • w jakiej placówce jest ono wykonywane (ranga, prestiż, etc.);
 • kto podejmuje się badania (jaką wiedzą, doświadczeniem i kwalifikacjami wyróżnia się diagnosta); 
 • jakim sprzętem dysponuje dana jednostka;
 • w jak dużym mieście odbywa się analiza (im większe miasto, tym koszty badań stają się wyższe). 

Na cenę USG gałki ocznej może też wpłynąć termin badania. W niektórych ośrodkach możliwość szybciej zrealizowanego badania wiąże się z koniecznością poniesienia większych kosztów. 

Na tę kwotę mogą się jeszcze składać inne czynniki, warunkowane przez konkretny obiekt wykonujący badanie.

Ile zatem kosztuje USG oka? Średnio za przeprowadzenie badania jednego oka trzeba zapłacić od 180 zł wzwyż, natomiast przy badaniu obu gałek ocznych trzeba liczyć się z rachunkiem na kwotę ok. 250 zł. Oczywiście znajdą się w Polsce ośrodki, gdzie ceny będą niższe lub wyższe od szacunkowych. 

Czy dostępne jest badanie USG oka za darmo?

Reklama

USG oka prywatnie, czy na NFZ?

USG gałek ocznych można wykonać we własnym zakresie, zatem ponieść określony ciężar finansowy za poddanie się temu badaniu albo próbować zrobić je w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

USG oka prywatnie zwykle gwarantuje szybszy, czy też bardziej korzystny termin realizacji badania. Poza tym prywatnie wykonane USG oka może się także wiązać z jakością jego przeprowadzenia, jednak nie należy standaryzować tej tezy. 

Za USG oka na NFZ nie trzeba płacić, lecz trzeba wziąć pod uwagę kolejkę, czasami kilkutygodniową, a nawet kilkumiesięczną, w której należy cierpliwie czekać aż nadejdzie wskazany termin badania. 

W przypadku, gdy potrzebna jest jak najszybsza diagnoza, będzie to stanowiło przeszkodę w szybkości i skuteczności danej terapii. 

W przypadku badania na NFZ trzeba posiadać skierowanie. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć listę placówek medycznych, które przeprowadzają ten rodzaj diagnostyki nieodpłatnie.

Reklama

Jak się przygotować do USG oka? 

Jak zdążyliśmy już ustalić, USG oczu to badanie, które nie jest inwazyjne, bolesne, czy trudne do zniesienia. Trwa ono około 10 minut. Razem z odczytem wyników i wstępnym wywiadem przeprowadzonym z pacjentem, może zająć ok. 20-30 minut.

Od razu po badaniu pacjent może liczyć na wyniki, a w wielu przypadkach, nawet na wstępną diagnozę. Co więcej, do USG oka nie trzeba się specjalnie przygotowywać

Badaniu może się poddać prawie każda osoba (z wyłączeniem osób ze świeżymi, otwartymi urazami, czy pacjentów zaraz po operacji oka), także jednodniowy noworodek (co ma ogromne znaczenie przy konieczności dokładnego zbadania oka, podczas gdy inne typy badań są niemożliwe do realizacji lub zbyt obciążające dla małego organizmu). 

Kobiety przed badaniem nie powinny się malować, zwłaszcza robić make-up oczu i wokół oczu.

USG gałek ocznych i oczodołów w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie pacjenta, zatem może być wykonywane wiele razy.

Czytaj również

Bibliografia

 • Binnewies-Stulcken Katharina, Choroby oczu, Medpharm, 2016, ISBN 20112684.
 • Lens Al, Nemeth Sheila, Ledford Janice, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, ISBN 978-83-61257-17-2.
 • Zagórski Zbigniew, Nauman Gottfried, Watson Peter, Choroby rogówki, twardówki i powierzchni oka, Wydawnictwo Czelej, 2008, ISBN 978-83-60608-16-6.
 • Centrum Medyczne Orbita, USG gałki ocznej i oczodołu, https://centrummedyczneorbita.pl/wp-content/uploads/2020/05/I.7_usg-galki-ocznej.pdf [data dostępu: 14.07.2022].
 • P. Glasner, K. Siebert, L. Glasner, Nowoczesne metody obrazowania dna oka, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/47681/34971 [data dostępu: 14.07.2022].
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda