Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

USG piersi w ciąży pozwoli na wczesne wykrycie raka i skuteczne leczenie

USG piersi w ciąży warto wykonać w I lub II trymestrze ze względu na ryzyko przeoczenia wczesnych objawów raka sutka, często mylonych ze zmianami fizjologicznymi, zachodzącymi w ciele kobiet w tym szczególnym okresie życia.
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Źródło: 123RF
W skrócie
  • USG piersi w ciąży jest skuteczną metodą wykrywania raka sutka, w tym okresie życia trudniejszego do zauważenia w czasie rutynowej samokontroli.
  • Ultrasonografia jest całkowicie bezpieczna dla matki i dziecka, dlatego może być wykonywana nawet wielokrotnie bez żadnych niepożądanych konsekwencji.
  • W razie niekorzystnego rozpoznania, pacjentka może zostać skierowana na mammografię oraz punkcję piersi i węzłów chłonnych, które w takiej sytuacji zostaną wykonane mimo ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Spis treści

Reklama

Kiedy wykonuje się USG piersi w ciąży?

USG piesi w ciąży jest badaniem, które zaleca się wykonać każdej ciężarnej, mimo iż nie znajduje się ono w katalogu procedur obowiązkowych, co więcej – nie ma większego związku z przebiegiem samem ciąży.

Głównym wskazaniem jest profilaktyka raka piersi. Zagrożenie tą chorobą nie jest wprawdzie w ciąży większe niż w innych okresach życia, nie jest też jednak mniejsze. Wciąż istnieje, o czym wiele ciężarnych zapomina. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że zmiany w budowie ciała, które zachodzą w tym szczególnym czasie, wydatnie utrudniają regularne samobadanie.

Piersi stają się większe, bardziej nabrzmiałe, a wyczuwalne pod skórą grudki rutynowo są interpretowane, jako fizjologiczna reakcja tkanki gruczołowej na ciążę. W ten sposób nie tylko pacjentki uspokajają same siebie, ale też często są uspokajane przez lekarzy. Efekt? Rozpoznanie nowotworu u ciężarnych z reguły jest dużo późniejsze, niż w populacji ogólnej kobiet.

Siłą rzeczy choroba jest wówczas w bardziej zaawansowanym stadium, ryzyko przerzutów jest większe, a rokowania gorsze. Jak podaje fundacja Rak’n’Roll, opóźnienie między wystąpieniem pierwszych objawów a rozpoznaniem choroby wynosi w przypadku kobiet w ciąży od 2 do 7 miesięcy.

W związku z tym, organizacja ta zwróciła się do ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników o wypracowanie zaleceń dotyczących wykonywania USG w ciąży pod kątem nowotworu piersi.

Kto i kiedy powinien wykonać badanie według specjalistów? Szczegóły poniżej.

Reklama

Badanie piersi w ciąży

Ultrasonografia piersi:

  • zalecana jest w pierwszym lub drugim trymestrze u wszystkich ciężarnych po 35 roku życia,
  • powinna zostać rozważona przez pacjentki w wieku poniżej 35 lat, nawet jeśli brak jest klinicznych objawów choroby i nie występuje dziedziczne obciążenie nowotworem (także i w tym przypadku badanie piersi dobrze jest wykonać w I lub II trymestrze),
  • jest konieczna w sytuacji, gdy wykryte zostaną niepokojące symptomy: wyczuwalny w dotyku guz, zaczerwienienie skóry, obrzęk, powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

Jeśli istnieje podejrzenie nowotworu, niezbędne staje się wykonanie pełnej diagnostyki mającej na celu jego wykluczenie lub potwierdzenie.

Dopuszczalne badania w ciąży, w tym wyjątkowym przypadku zgodne ze standardami dla kobiet nie ciężarnych, to (oprócz samego USG):

USG piersi podczas karmienia

Dane Amerykańskiej Akademii Pediatrii, przytaczane przez zwrotnikraka.pl wskazują, że karmienie piersią przez 1 rok zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi oraz jajników o 28 procent.

Niemniej, zagrożenie bynajmniej nie znika i występuje również w okresie laktacji. I tak, jak w czasie ciąży, choroba może się wówczas okazać bardziej zdradliwa i trudniejsza w diagnozie, niż w innych przypadkach. Piersi są wówczas powiększone, często obrzęknięte, zaczerwienione, obolałe – łatwo te objawy pomylić z symptomami nowotworu.

Choć dawniej można się było spotkać z potocznymi sądami, by USG piersi podczas karmienia nie wykonywać, nie ma ku temu żadnych podstaw. Co więcej, warto badaniu poddać się właśnie wtedy, gdy trudniej jest ewentualny guz wyczuć palcami. Tym bardziej, że jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, pozostające bez wpływu na zdrowie matki i dziecka.

Reklama

Mammografia w ciąży

Pacjentki pytają niekiedy: USG czy mammografia? Czym się różnią, jakie są wskazania do ich wykonania, czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

USG jest dla ciężarnych neutralne, emitowane przez sondę ultradźwięki nie szkodzą w jakikolwiek sposób, dlatego badanie można wykonywać wielokrotnie. Jest ono pierwszym i podstawowym narzędziem diagnostycznym w profilaktyce antynowotworowej w tym szczególnym okresie życia.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku mammografii. W ciąży wykonuje się ją wyłącznie w sytuacji poważnie uzasadnionych podejrzeń nowotworu, kiedy korzyści płynące z badania przewyższają ryzyko z nim związane. Na co dzień procedura ta przeznaczona jest raczej dla kobiet w wieku 50+, a jednym z głównych przeciwwskazań do jej stosowania jest właśnie ciąża.

Mammograf wykorzystuje bowiem promieniowanie rentgenowskie, które potencjalnie może wywołać wady wrodzone u płodu. Ryzyko to nie jest duże, ale istnieje, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży.

Reklama

Jak wygląda USG piersi?

Badanie piersi jest całkowicie nieinwazyjne i nie powoduje bólu, choć niektóre pacjentki mogą odczuwać dyskomfort związany z uciskaniem ciała przez sondę, zwłaszcza przy zwiększonej tkliwości.

USG sutka wykonuje się je przez powłoki skórne, z użyciem głowicy emitującej dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Odbijają się one od struktur znajdujących się wewnątrz ciała, po czym w czasie rzeczywistym są zamieniane w obraz widoczny na monitorze.

Jak wygląda badanie USG piersi? Badanie wykonuje się na leżance, w pozycji leżącej na wznak, z dłońmi umieszczonymi pod głową. Wcześniej pacjentka proszona jest o rozebranie się do pasa. Aby ułatwić ruchy głowicą, a jednocześnie zwiększyć jej czułość, stosuje się specjalny żel do ultrasonografii, nakładany na sondę lub bezpośrednio na ciało.

USG piersi trwa około 10-15 minut. Do badania nie trzeba się w żaden szczególny sposób przygotowywać.

Czytaj również

Bibliografia

  • Badanie USG piersi w ciąży – nowe zalecenia ekspertów, https://www.onkonet.pl/n_n_usg_piersi_w_ciazy_zalecenia.php, data dostępu 26 10 2021
  • Karmienie piersią a ryzyko rozwoju raka piersi i jajnika, https://www.zwrotnikraka.pl/karmienie-piersia-obniza-ryzyko-rozwoju-raka-sutka/, data dostępu 26 10 2021
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Diagnostyka i leczenie onkologiczne
Brachyterapia – czy boli i na czym polega? Samopoczucie po
Lekarz w fartuchu i napis brachyterapia
Port naczyniowy (dożylny) - jak wygląda i na czym polega jego pielęgnacja? Powikłania
Mastektomia - rodzaje zabiegu i zalecenia po. Jak wygląda pierś po mastektomii?
Kobieta wskazuję palcem na różową wstążkę świadomości raka, kobieta będzie miała zabieg masektomii
Podobne artykuły
Krwioplucie
Plucie krwią może być pierwszym objawem raka płuc
Kiedy lekarz decyduje o podaniu chemioterapii? Wywiad z onkologiem
Włókniakogruczolak i torbiele - leczenie czy usuwanie?
Osoba w czasie badania markerów nowotworowych
Markery nowotworowe - jakie są normy? Badanie i cena
Zdjęcie RTG
Radioterapia – skutki uboczne. Na czym polega i ile trwa?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!