To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?

Pochwa po stosunku bywa podrażniona, obolała, niekiedy niegroźnie krwawiąca. Pochwa przed i po stosunku może być w odmiennej kondycji zwłaszcza jeśli partnerzy preferują ostry seks lub też brak im doświadczenia. Jednak głównym powodem dyskomfortu jest brak odpowiedniego nawilżenia.
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Spuchnięta bądź zaczerwieniona pochwa po stosunku nie jest niczym niecodziennym. Może też boleć, być rozciągnięta, a także krwawić lub plamić.
 • Spuchnięta pochwa po stosunku to efekt siły tarcia. Opuchlizna jest wynikiem przekrwienia śluzówki.
 • Podrażnieniom i otarciom w sposób szczególny sprzyja brak odpowiedniego nawilżenia pochwy. Gdy organizm kobiety nie produkuje odpowiedniej ilości wydzieliny nawet w sytuacji podniecenia i odczuwa nadmierną suchość w tym miejscu, należy sięgnąć po lubrykanty.
SPRAWDŹ TEŻ: Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak złagodzić świąd pochwy?
Spis treści

Pochwa jest delikatnym organem, wyściełanym subtelną błoną śluzową, który mimo daleko idącej elastyczności i ewolucyjnego przystosowania do czynności seksualnych, może odczuwać konsekwencje mechanicznych czynności, będących istotą stosunku płciowego.

Zwiększone tarcie, w szczególności w sytuacji niedostatecznego nawilżenia, może skutkować ogólnym podrażnieniem pochwy po stosunku

Jak wygląda pochwa po stosunku? Nie jest rzeczą niecodzienną spuchnięta pochwa po stosunku, ani zaczerwieniona. Może też boleć i to z wielu powodów, np. być rozciągnięta, a także krwawić lub plamić. 

Reklama

Spuchnięta pochwa po stosunku

Spuchnięta pochwa po stosunku to najczęściej efekt działania praw fizyki, w tym destrukcyjnej dla delikatnych powierzchni siły tarcia. Opuchlizna jest wynikiem przekrwienia śluzówki. W szczególnych przypadkach może w takiej sytuacji dojść do krwawienia z błony śluzowej.

Podrażnieniom i otarciom w sposób szczególny sprzyja brak odpowiedniego nawilżenia pochwy. Gdy organizm kobiety nie produkuje odpowiedniej ilości wydzieliny nawet w sytuacji podniecenia i odczuwa nadmierną suchość w tym miejscu, należy sięgnąć po lubrykanty.

Najlepszym wyjściem są dostępne w aptekach żele intymne, które w istotny sposób zmniejszają siłę tarcia. Pamiętajmy, że odpowiednie nawilżenie istotnie zminimalizuje ryzyko jakichkolwiek mechanicznych urazów.

Reklama

Pochwa po pierwszym stosunku

Pochwa po pierwszym stosunku może krwawić i być obolała. Ma to związek nie tylko z długotrwałym tarciem, ale też z defloracją, czyli przerwaniem błony dziewiczej.

Na szczęście na ogół - w szczególności jeśli kształt błony dziewiczej przypomina półksiężyc - doznania bólowe są niewielkie lub żadne.

Osobną sprawą są urazy wynikłe z braku doświadczenia kobiety, a często też jej partnera.

Niewielka biegłość w sztuce kochania zwiększa ryzyko uczucia, jakim jest sucha pochwa po stosunku, urazów czysto mechanicznych wynikających z niezbyt delikatnej penetracji, braku wyczucia odnośnie nawilżenia i podobnych temu przyczyn.

Kobieca pochwa po stosunku a alergia na lateks

Pochwa kobieca po stosunku często jest opuchnięta i podrażniona także z innych powodów, a jednym z nich jest reakcja alergiczna.

Jeśli partnerzy kochając się używali prezerwatyw możliwe, że zaczerwienienie, pieczenie, świąd, a nawet bolesność są wynikiem uczulenia na lateks, czyli materiał z którego wykonuje się zazwyczaj kondomy.

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, z czego zdają sobie sprawę również producenci zabezpieczeń, wprowadzając do oferty prezerwatywy wykonane z innego tworzywa, dla osób uczulonych na ten właśnie materiał. 

Innym powodem reakcji alergicznej może być uczulenie na kosmetyki, których partner użył kąpiąc się przed stosunkiem. Silnie podrażniający może też być środek plemnikobójczy użyty jako zabezpieczenie przed niechcianą ciążą.

Bywa, że uczula również lubrykant – wówczas należy zamienić go na inny.

Reklama

Jakie choroby oznacza boląca pochwa po stosunku?

Obolała pochwa po stosunku, w sytuacji gdy dyskomfort pojawia się po kilku dniach i utrzymuje przez dłuższy czas jest najprawdopodobniej objawem rozwijającej się infekcji, do której doszło wskutek zbliżenia seksualnego. 

Jednym ze schorzeń, które objawia się bólem pochwy jest zakażenie pałeczkami E-coli. Ponadto dyskomfort ten może oznaczać kandydozę, czyli grzybicę pochwy. 

W niektórych przypadkach taki stan wskazuje na chorobę weneryczną, jednak zwykle poza bólem pochwy pojawiają się takie objawy, jak:

 • ból podbrzusza,
 • pieczenie cewki moczowej,
 • dyskomfort odczuwany w innych organach.

Czytaj również

Bibliografia

 • Katarzyna Orłowska, Piotr Sieroszewski, Leczenie miejscowe zaburzeń układu moczowo-płciowego ― metaanaliza, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2021;6(1).
 • Violetta Skrzypulec-Plinta, Agnieszka Drosdzol-Cop, Katarzyna Skwara-Guzikowska, Zdrowa pochwa w okresie menopauzy – czy tylko estrogeny?, Przegląd Menopauzalny 1/2013.
 • Agnieszka Drosdzol-Cop, Rafał Stojko, Kaja Skowronek, Daria Sowa, Zaburzenia seksualne kobiet związane z bólem, Forum Położnictwa i Ginekologii, NR 55 (Grudzień 2020).
 • Grażyna Jarząbek-Bielecka, Magdalena Pisarska-Krawczyk, Witold Kędzia, Zbigniew Mizgier, Zbigniew Friebe, Pochwica organiczna a wrodzone wady rozwojowe.
 • Marta Matusiak-Kita, Zygmunt Zdrojewicz, Orgazm po zabiegach ginekologiczno–urologicznych, Przegląd Seksuologiczny, 5/2009.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Wyciek z sutka - przy ucisku, podczas okresu, w czasie ciąży. Co może oznaczać?
Wyciek z brodawki
Ból jajnika - przyczyny i objawy towarzyszące. Co pomaga na bolące jajniki?
Kobietę boli brzuch
Podobne artykuły
Bolące sutki
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial