Najzdrowsze miejsce w internecie

Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?

Pochwa po stosunku bywa podrażniona, obolała, niekiedy niegroźnie krwawiąca. Pochwa przed i po stosunku może być w odmiennej kondycji zwłaszcza jeśli partnerzy preferują ostry seks lub też brak im doświadczenia. Jednak głównym powodem dyskomfortu jest brak odpowiedniego nawilżenia.
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Spuchnięta bądź zaczerwieniona pochwa po stosunku nie jest niczym niecodziennym. Może też boleć, być rozciągnięta, a także krwawić lub plamić.
 • Spuchnięta pochwa po stosunku to efekt siły tarcia. Opuchlizna jest wynikiem przekrwienia śluzówki.
 • Podrażnieniom i otarciom w sposób szczególny sprzyja brak odpowiedniego nawilżenia pochwy. Gdy organizm kobiety nie produkuje odpowiedniej ilości wydzieliny nawet w sytuacji podniecenia i odczuwa nadmierną suchość w tym miejscu, należy sięgnąć po lubrykanty.
SPRAWDŹ TEŻ: Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak złagodzić świąd pochwy?
Spis treści

Pochwa jest delikatnym organem, wyściełanym subtelną błoną śluzową, który mimo daleko idącej elastyczności i ewolucyjnego przystosowania do czynności seksualnych, może odczuwać konsekwencje mechanicznych czynności, będących istotą stosunku płciowego.

Zwiększone tarcie, w szczególności w sytuacji niedostatecznego nawilżenia, może skutkować ogólnym podrażnieniem pochwy po stosunku

Jak wygląda pochwa po stosunku? Nie jest rzeczą niecodzienną spuchnięta pochwa po stosunku, ani zaczerwieniona. Może też boleć i to z wielu powodów, np. być rozciągnięta, a także krwawić lub plamić. 

Reklama

Spuchnięta pochwa po stosunku

Spuchnięta pochwa po stosunku to najczęściej efekt działania praw fizyki, w tym destrukcyjnej dla delikatnych powierzchni siły tarcia. Opuchlizna jest wynikiem przekrwienia śluzówki. W szczególnych przypadkach może w takiej sytuacji dojść do krwawienia z błony śluzowej.

Podrażnieniom i otarciom w sposób szczególny sprzyja brak odpowiedniego nawilżenia pochwy. Gdy organizm kobiety nie produkuje odpowiedniej ilości wydzieliny nawet w sytuacji podniecenia i odczuwa nadmierną suchość w tym miejscu, należy sięgnąć po lubrykanty.

Najlepszym wyjściem są dostępne w aptekach żele intymne, które w istotny sposób zmniejszają siłę tarcia. Pamiętajmy, że odpowiednie nawilżenie istotnie zminimalizuje ryzyko jakichkolwiek mechanicznych urazów.

Pochwa po pierwszym stosunku

Pochwa po pierwszym stosunku może krwawić i być obolała. Ma to związek nie tylko z długotrwałym tarciem, ale też z defloracją, czyli przerwaniem błony dziewiczej.

Na szczęście na ogół - w szczególności jeśli kształt błony dziewiczej przypomina półksiężyc - doznania bólowe są niewielkie lub żadne.

Osobną sprawą są urazy wynikłe z braku doświadczenia kobiety, a często też jej partnera.

Niewielka biegłość w sztuce kochania zwiększa ryzyko uczucia, jakim jest sucha pochwa po stosunku, urazów czysto mechanicznych wynikających z niezbyt delikatnej penetracji, braku wyczucia odnośnie nawilżenia i podobnych temu przyczyn.

Reklama

Kobieca pochwa po stosunku a alergia na lateks

Pochwa kobieca po stosunku często jest opuchnięta i podrażniona także z innych powodów, a jednym z nich jest reakcja alergiczna.

Jeśli partnerzy kochając się używali prezerwatyw możliwe, że zaczerwienienie, pieczenie, świąd, a nawet bolesność są wynikiem uczulenia na lateks, czyli materiał z którego wykonuje się zazwyczaj kondomy.

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, z czego zdają sobie sprawę również producenci zabezpieczeń, wprowadzając do oferty prezerwatywy wykonane z innego tworzywa, dla osób uczulonych na ten właśnie materiał. 

Innym powodem reakcji alergicznej może być uczulenie na kosmetyki, których partner użył kąpiąc się przed stosunkiem. Silnie podrażniający może też być środek plemnikobójczy użyty jako zabezpieczenie przed niechcianą ciążą.

Bywa, że uczula również lubrykant – wówczas należy zamienić go na inny.

Jakie choroby oznacza boląca pochwa po stosunku?

Obolała pochwa po stosunku, w sytuacji gdy dyskomfort pojawia się po kilku dniach i utrzymuje przez dłuższy czas jest najprawdopodobniej objawem rozwijającej się infekcji, do której doszło wskutek zbliżenia seksualnego. 

Jednym ze schorzeń, które objawia się bólem pochwy jest zakażenie pałeczkami E-coli. Ponadto dyskomfort ten może oznaczać kandydozę, czyli grzybicę pochwy. 

W niektórych przypadkach taki stan wskazuje na chorobę weneryczną, jednak zwykle poza bólem pochwy pojawiają się takie objawy, jak:

 • ból podbrzusza,
 • pieczenie cewki moczowej,
 • dyskomfort odczuwany w innych organach. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Katarzyna Orłowska, Piotr Sieroszewski, Leczenie miejscowe zaburzeń układu moczowo-płciowego ― metaanaliza, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2021;6(1).
 • Violetta Skrzypulec-Plinta, Agnieszka Drosdzol-Cop, Katarzyna Skwara-Guzikowska, Zdrowa pochwa w okresie menopauzy – czy tylko estrogeny?, Przegląd Menopauzalny 1/2013.
 • Agnieszka Drosdzol-Cop, Rafał Stojko, Kaja Skowronek, Daria Sowa, Zaburzenia seksualne kobiet związane z bólem, Forum Położnictwa i Ginekologii, NR 55 (Grudzień 2020).
 • Grażyna Jarząbek-Bielecka, Magdalena Pisarska-Krawczyk, Witold Kędzia, Zbigniew Mizgier, Zbigniew Friebe, Pochwica organiczna a wrodzone wady rozwojowe.
 • Marta Matusiak-Kita, Zygmunt Zdrojewicz, Orgazm po zabiegach ginekologiczno–urologicznych, Przegląd Seksuologiczny, 5/2009.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Białe krostki na penisie - prosaki i kaszaki. Jak leczyć?
Choroby penisa czerwone plamy
Przeczytaj artykuł
Grzybica jelit (układu pokarmowego) – objawy, leczenie
Specjalista trzymający w dłoni urządzenie do badania jelit
Przeczytaj artykuł
Grzybica pochwy - jak się objawia? Przyczyny i domowe sposoby
Podobne artykuły
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Ciałko żółte - ciążowe i w jajniku. Jak wygląda?
Dawstwo - komórek jajowych i nasienia. Jak zostać dawcą?
Gdzie są jajniki? Budowa, funkcje, wielkość jajników
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!