Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?

Długość pochwy w większości przypadków ma niewielkie znacznie dla jakości pożycia seksualnego. Mimo, iż średnia długość pochwy jest znacznie mniejsza, niż analogiczny wymiar statystycznego penisa, żeński organ płciowy posiada zdolność rozciągania się i dostosowywania do członka.
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Pochwa to przedłużenie macicy i jednocześnie końcowy odcinek układu rozrodczego u kobiet. Zbudowana jest rozciągliwych włókien i rozszerza się stopniowo w kierunku szyjki macicy.
  • Średnia długość pochwy wynosi ok. 8 cm, natomiast jeśli chodzi o jej głębokość to jest to kwestia bardzo indywidualna, ale zazwyczaj osiąga rozmiar 9 cm.
  • Przebycie kilku porodów można wpływać na znaczne poluźnienie pochwy. Kobiety mogą się wówczas zdecydować na waginoplastykę.
SPRAWDŹ TEŻ: Anatomia waginy - jak wygląda i gdzie jest położona?
Spis treści

Reklama

Wymiary pochwy

Pochwa kobiety jest przedłużeniem macicy i jednocześnie końcowym odcinkiem układu rozrodczego u kobiet. Zbudowana jest z elastycznych, rozciągliwych włókien i rozszerza się stopniowo aż do szyjki macicy, przy czym w najszerszym miejscu ma zwykle od 2 do 3 cm. 

Długość pochwy to średnio około 8 cm. Tylna ściana waginy ma zazwyczaj mniej więcej 9 centymetrów długości, a przednia około 7,5 cm. Pochwę wyścieła błona śluzowa, która produkuje zarówno wydzielinę pojawiającą się w czasie cyklu miesięcznego, jak i śluz ułatwiający stosunek seksualny. Jeśli chodzi o głębokość pochwy to jest to kwestia indywidualna, jednak średnio wynosi ona ok. 9 cm.

Wagina ma bardzo wiele funkcji, przede wszystkim tych związanych z rozrodem. To do niej wprowadzany jest członek podczas stosunku, przez nią wydostaje się krew miesięczna, wreszcie to przez nią przemieszcza się dziecko podczas porodu.

Dodatkowo, dzięki silnemu unerwieniu, penetracja pochwy podczas stosunku daje kobiecie przyjemność. W pochwie umiejscowiony jest również słynny punkt G.

Reklama

Ile wynosi średnia długość pochwy?

Jak długa jest pochwa? Średnia długość pochwy, wedle różnych pomiarów i wedle różnych źródeł wynosi od około 7 do 11 centymetrów.

Wiele osób spotykając się z tymi danymi po raz pierwszy szeroko otwiera oczy ze zdziwienia, mając zapewne na uwadze własne doświadczenia seksualne, z których wynika, że długość pochwy zazwyczaj jest adekwatna do długości członka, ten zaś przeważnie ma kilka centymetrów więcej.

Wyjaśnić to można w trojaki sposób. Oddzielić należy fakty od mitów. Jeśli mężczyzna mówi, że jego członek ma 17 centymetrów, niejednokroć dużo sobie dodaje. Świadczyć o tym może rozdźwięk między badaniami ankietowymi (deklaratywnymi) a klinicznymi (empirycznymi). Z tych drugich wynika,  że statystyczna męskość liczy około 13, a nie 17 cm.

Niezależnie od tego, czy członek w stanie wzwodu ma 11 czy 19 centymetrów, pochwa w toku ewolucji nabrała niezwykłej zdolności dopasowywania się kształtem i rozmiarem do tego, co może kobiecie zaoferować partner seksualny. W czasie stosunku penis rzadko bywa wprowadzany do pochwy w całości.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Długość pochwy po porodzie

Przyjście dziecka na świat siłami natury jest możliwe właśnie dzięki temu, że pochwa jest bardzo elastycznym i rozciągliwym organem. Nie kurczy się ona jednak zaraz po porodzie, a na powrót do stanu pierwotnego potrzebuje zwykle około 2, a czasem nawet 3 miesięcy.

To okres, kiedy należy zrobić przerwę od współżycia, by pozwolić na wygojenie się wszystkich tkanek i powrót waginy do wielkości i kształtu, który zapewni obu partnerom przyjemne doznania. 

Kobiety, które kilkukrotnie rodziły naturalnie mogą narzekać na zbyt duże rozciągnięcie się pochwy i brak powrotu do stanu sprzed porodów. W takiej sytuacji można zdecydować się waginoplastykę, czyli zwężenie pochwy. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Reklama

Czy długość pochwy ma znaczenie?

Długość pochwy nie budzi takich emocji, jak długość członka. Stosunkowo rzadko spotykamy deliberacje na temat tego, jak wielkość pochwy wpływa na jakość stosunku. Nieczęsto zamieszczane są porady, jak zmierzyć długość pochwy. Dlaczego tak się dzieje?

Trudno powiedzieć, czy to wynik tego, iż pochwy nie widać na zewnątrz, wobec czego trudniej poddaje się ją ocenie i porównaniom, czy dlatego, że wielkość pochwy nie ma żadnego znaczenia dla jakości współżycia w sytuacji, gdy oferuje ona daleko zakrojoną rozciągliwość i zdolność dopasowania.

Reklama

Ile cm ma pochwa w trakcie stosunku?

Warto zauważyć, że przywoływane pomiary, mające na celu ustalenie, ile cm ma pochwa, dokonywane są w „stanie naturalnym”, bez podniecenia i bez uwzględnienia zdolności tego organu do rozciągania się. Przyjmuje się natomiast, że niezwykle elastyczna pochwa w trakcie stosunku może zwiększyć swoją długość nawet dwukrotnie.

Posiadacze mniejszych członków nie mają powodów do zmartwień, zapewne im również w trakcie zbliżenia w pełni uda się wypełnić pochwę swoją męskością.

Pamiętajmy, że wielkość pochwy nie zmienia się jedynie wskutek mechanicznego rozpychania się w niej prącia. Zdolność do osiągania mniejszej lub większej rozciągliwości po części warunkowana jest stopniem podniecenia kobiety, jej stanem emocjonalnym i psychicznym. 

Reklama

Długość pochwy a jakość stosunku

Na szczęście, tak jak powiedzieliśmy, wielkość pochwy zazwyczaj nie wpływa w sposób szczególny na jakość pożycia seksualnego, poza kilkoma wyjątkami. 

Niewątpliwie problematyczny dla posiadaczki przeciętnej pochwy może się okazać seks z posiadaczem ponadprzeciętnie dużego prącia.

W sytuacji odwrotnej, przy całej swej zdolności do adaptacji, większa pochwa może się okazać zbyt luźna w przypadku, gdy penis wyraźnie odbiega od średniej statystycznej, choć w tym przypadku mówimy bardziej o szerokości i grubości, niż długości i głębokości.

Sytuacje takie w szczególności mają miejsce, gdy kobieta jest po porodzie naturalnym, w wyniku które doszło do rozerwania krocza i niepoprawnego zszycia go. 

Reklama

Jak zmierzyć długość pochwy? 

Jeśli definitywnie uparliśmy się, żeby pomiaru dokonać i jeśli czynimy to samodzielnie, pozostaje zaufać domowym metodom z wykorzystaniem dostępnych w domu rekwizytów. Przy czym należy mieć na uwadze, że z pomiarem pochwy na pewno nie pójdzie nam tak łatwo, jak z mierzeniem długości penisa.

Jak zmierzyć długość pochwy? Nie będzie wielkim odkryciem sugestia, iż niewskazane jest umieszczanie w pochwie linijki, ani tym bardziej stalowej miarki. Ich ostre krawędzie mogą okazać się zabójcze dla delikatnej błony śluzowej wyściełającej pochwę. 

Do pochwy należy wprowadzić podłużny przedmiot o okrągłym przekroju (np. wibrator). Aby określić długość pochwy, falliczny rekwizyt wprowadzamy do oporu, zaznaczając (np. palcem) miejsce w którym wyłania się ze środka.

Po wyjęciu w pochwy użyty przedmiot mierzymy za pomocą linijki, od początku aż po przyłożony palec. Aby pomiar nie był bolesny, użyjmy lubrykantu. Dodatkowo, aby nie był niehigieniczny warto użyć prezerwatywy. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Rechberger T, Kulik-Rechberger B. Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet – diagnostyka i postępowanie. Ginekol Pol. 2011, 82, 137-145.
  • Lloyd J, Crouch N, Minto C, [et al.]. Female genital appearance: “normality unfolds”. BJOG. 2005, 112, 643-646.
  • Bręborowicz GH (red.). Położnictwo, PZWL, Warszawa 2012, tom 2, 1–7.
  • Wielgoś M, Szymusik I. Ocena długości szyjki macicy w predykcji porodu przedwczesnego w populacji niskiego i wysokiego ryzyka. Perinatol Neonatol Ginekol. 2011;4(1):11–15.
  • Jan Tuzel, Joanna Niepsuj-Biniaś, Tomasz Olejniczak, Krzysztof Szymanowski, Tomasz Opala, Ocena parametrów zapalnych oraz długości szyjki macicy w zagrażającym poronieniu, http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2014/4/273_4_41_2014.pdf [data dostępu: 03.02.2022].
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból w mostku - po jedzeniu, przy oddychaniu i przełykaniu. Co dokładnie oznacza?
Kłucie w mostku
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!