Długość pochwy - jaka jest średnia długość pochwy? Ile cm?

Długość pochwy w większości przypadków ma niewielkie znacznie dla jakości pożycia seksualnego. Mimo, iż średnia długość pochwy jest znacznie mniejsza, niż analogiczny wymiar statystycznego penisa, żeński organ płciowy posiada zdolność rozciągania się i dostosowywania do członka.
Jaka długość ma pochwa
123RF

Spis treści

Długość pochwy – czy ma znaczenie?

Długość pochwy nie budzi takich emocji, jak długość członka. Stosunkowo rzadko spotykamy deliberacje na temat tego, jak wielkość pochwy wpływa na jakość stosunku, nieczęsto zamieszczane są porady, jak zmierzyć długość pochwy. Dlaczego tak się dzieje? Czy dlatego, że to, czego nie widać na zewnątrz, trudniej poddaje się ocenie i porównaniom? Czy dlatego, że wielkość pochwy nie ma żadnego znaczenia dla jakości współżycia w sytuacji, gdy oferuje ona daleko zakrojoną rozciągliwość i zdolność dopasowania?

Średnia długość pochwy – ile wynosi?

Jak długa jest pochwa? Średnia długość pochwy, wedle różnych pomiarów i wedle różnych źródeł wynosi od około 7 do 11 centymetrów. Wiele osób spotykając się z tymi danymi po raz pierwszy szeroko otwiera oczy ze zdziwienia, mając zapewne na uwadze własne doświadczenia seksualne, z których wynika, że długość pochwy zazwyczaj jest adekwatna do długości członka, ten zaś przeważnie ma kilka centymetrów więcej. Wyjaśnić to można w trojaki sposób. Oddzielić należy fakty od mitów. Jeśli mężczyzna mówi, że jego członek ma 17 centymetrów, niejednokroć dużo sobie dodaje. Świadczyć o tym może rozdźwięk między badaniami ankietowymi (deklaratywnymi) a klinicznymi (empirycznymi). Z tych drugich wynika,  że statystyczna męskość liczy około 13, a nie 17 cm. Niezależnie od tego, czy członek w stanie wzwodu ma 11 czy 19 centymetrów, pochwa w toku ewolucji nabrała niezwykłej zdolności dopasowywania się kształtem i rozmiarem do tego, co może kobiecie zaoferować partner seksualny. W czasie stosunku penis rzadko bywa do pochwy wprowadzany w całości. 

Czytaj też: Brak orgazmu pochwowego - co robić

Reklama

Ile cm ma pochwa w trakcie stosunku?

Warto zauważyć, że przywoływane pomiary, mające na celu ustalenie, ile cm ma pochwa, dokonywane są w „stanie naturalnym”, bez podniecenia i bez uwzględnienia zdolności tego organu do rozciągania się. Przyjmuje się natomiast, że niezwykle elastyczna pochwa w trakcie stosunku może zwiększyć swoją długość nawet dwukrotnie. Posiadacze mniejszych członków nie mają powodów do zmartwień, zapewne im również w trakcie zbliżenia w pełni uda się wypełnić pochwę swoją męskością. Pamiętajmy, że wielkość pochwy nie zmienia się jedynie wskutek mechanicznego rozpychania się w niej prącia. Zdolność do osiągania mniejszej lub większej rozciągliwości po części warunkowana jest stopniem podniecenia kobiety, jej stanem emocjonalnym i psychicznym. 

Jak zmierzyć długość pochwy? 

Jak zmierzyć długość pochwy? Jeśli definitywnie uparliśmy się, żeby pomiaru dokonać i jeśli czynimy to samodzielnie, pozostaje zaufać domowym metodom z wykorzystaniem dostępnych w domu rekwizytów. Przy czym mieć na uwadze należy, że z pomiarem pochwy na pewno nie pójdzie nam tak łatwo, jak z mierzeniem długości penisa. Nie będzie wielkim odkryciem sugestia, iż niewskazane jest umieszczanie w pochwie linijki, ani tym bardziej stalowej miarki. Ich ostre krawędzie mogą okazać się zabójcze dla delikatnej błony śluzowej wyściełającej pochwę. 

Do pochwy należy wprowadzić podłużny przedmiot o okrągłym przekroju (np. wibrator). Aby określić długość pochwy, falliczny rekwizyt wprowadzamy do oporu, zaznaczając (np. palcem) miejsce w którym wyłania się ze środka. Po wyjęciu w pochwy użyty przedmiot mierzymy za pomocą linijki, od początku aż po przyłożony palec. Aby pomiar nie był bolesny, użyjmy lubrykantu. Dodatkowo, aby nie był niehigieniczny warto użyć prezerwatywy. 

Długość pochwy kobiecej a jakość stosunku

Na szczęście, tak jak powiedzieliśmy, wielkość pochwy zazwyczaj nie wpływa w sposób szczególny na jakość pożycia seksualnego, za kilkoma wszakże wyjątkami. 

Niewątpliwie problematyczny dla posiadaczki przeciętnej pochwy może się okazać seks z posiadaczem ponadprzeciętnie dużego prącia. W sytuacji odwrotnej, przy całej swej zdolności do adaptacji, większa pochwa może się okazać zbyt luźna w przypadku, gdy penis wyraźnie odbiega od średniej statystycznej. Aczkolwiek w tym przypadku mówimy bardziej o szerokości i grubości, niż długości i głębokości. Sytuacje takie w szczególności mają miejsce, gdy kobieta jest po porodzie naturalnym, w wyniku które doszło do rozerwania krocza i niepoprawnego zszycia go.  

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 40)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->