Budowa pochwy - jaka jest średnia długość pochwy?

Długość pochwy w większości przypadków ma niewielkie znacznie dla jakości pożycia seksualnego. Mimo, iż średnia długość pochwy jest znacznie mniejsza, niż analogiczny wymiar statystycznego penisa, żeński organ płciowy posiada zdolność rozciągania się i dostosowywania do członka.
Jaka długość ma pochwa
123RF
Spis treści

Budowa pochwy

Pochwa kobiety jest przedłużeniem macicy i jednocześnie końcowym odcinkiem układu rozrodczego u kobiet. Zbudowana jest z elastycznych, rozciągliwych włókien i rozszerza się stopniowo aż do szyjki macicy, przy czym w najszerszym miejscu ma zwykle od 2 do 3 cm. 

Długość pochwy to średnio około 8 cm. Tylna ściana waginy ma zazwyczaj mniej więcej 9 centymetrów długości, a przednia około 7,5 cm. Pochwę wyścieła błona śluzowa, która produkuje zarówno wydzielinę pojawiającą się w czasie cyklu miesięcznego, jak i śluz ułatwiający stosunek seksualny. Jeśli chodzi o głębokość pochwyto jest to kwestia indywidualna, jednak średnio wynosi ona ok. 9cm.

Wagina ma bardzo wiele funkcji, przede wszystkim tych związanych z rozrodem. To do niej wprowadzany jest członek podczas stosunku, przez nią wydostaje się krew miesięczna, wreszcie to przez nią przemieszcza się dziecko podczas porodu. Dodatkowo, dzięki silnemu unerwieniu, penetracja pochwy podczas stosunku daje kobiecie przyjemność. W pochwie umiejscowiony jest również słynny punkt G.

Pochwa po porodzie

Przyjście dziecka na świat siłami natury jest możliwe właśnie dzięki temu, że pochwa jest bardzo elastycznym i rozciągliwym organem. Nie kurczy się ona jednak zaraz po porodzie, a na powrót do stanu pierwotnego potrzebuje zwykle około 2, a czasem nawet 3 miesięcy.

To okres, kiedy należy zrobić przerwę od współżycia, by pozwolić na wygojenie się wszystkich tkanek i powrót waginy do wielkości i kształtu, który zapewni obu partnerom przyjemne doznania. 

Kobiety, które kilkukrotnie rodziły naturalnie mogą narzekać na zbyt duże rozciągnięcie się pochwy i brak powrotu do stanu sprzed porodów. W takiej sytuacji można zdecydować się waginoplastykę, czyli zwężenie pochwy. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Długość pochwy – czy ma znaczenie?

Długość pochwy nie budzi takich emocji, jak długość członka. Stosunkowo rzadko spotykamy deliberacje na temat tego, jak wielkość pochwy wpływa na jakość stosunku, nieczęsto zamieszczane są porady, jak zmierzyć długość pochwy. Dlaczego tak się dzieje?

Czy dlatego, że to, czego nie widać na zewnątrz, trudniej poddaje się ocenie i porównaniom? Czy dlatego, że wielkość pochwy nie ma żadnego znaczenia dla jakości współżycia w sytuacji, gdy oferuje ona daleko zakrojoną rozciągliwość i zdolność dopasowania?

Średnia długość pochwy – ile wynosi?

Jak długa jest pochwa? Średnia długość pochwy, wedle różnych pomiarów i wedle różnych źródeł wynosi od około 7 do 11 centymetrów. Wiele osób spotykając się z tymi danymi po raz pierwszy szeroko otwiera oczy ze zdziwienia, mając zapewne na uwadze własne doświadczenia seksualne, z których wynika, że długość pochwy zazwyczaj jest adekwatna do długości członka, ten zaś przeważnie ma kilka centymetrów więcej.

Wyjaśnić to można w trojaki sposób. Oddzielić należy fakty od mitów. Jeśli mężczyzna mówi, że jego członek ma 17 centymetrów, niejednokroć dużo sobie dodaje. Świadczyć o tym może rozdźwięk między badaniami ankietowymi (deklaratywnymi) a klinicznymi (empirycznymi). Z tych drugich wynika,  że statystyczna męskość liczy około 13, a nie 17 cm.

 Niezależnie od tego, czy członek w stanie wzwodu ma 11 czy 19 centymetrów, pochwa w toku ewolucji nabrała niezwykłej zdolności dopasowywania się kształtem i rozmiarem do tego, co może kobiecie zaoferować partner seksualny. W czasie stosunku penis rzadko bywa do pochwy wprowadzany w całości. 

Ile cm ma pochwa w trakcie stosunku?

Warto zauważyć, że przywoływane pomiary, mające na celu ustalenie, ile cm ma pochwa, dokonywane są w „stanie naturalnym”, bez podniecenia i bez uwzględnienia zdolności tego organu do rozciągania się. Przyjmuje się natomiast, że niezwykle elastyczna pochwa w trakcie stosunku może zwiększyć swoją długość nawet dwukrotnie.

Posiadacze mniejszych członków nie mają powodów do zmartwień, zapewne im również w trakcie zbliżenia w pełni uda się wypełnić pochwę swoją męskością. Pamiętajmy, że wielkość pochwy nie zmienia się jedynie wskutek mechanicznego rozpychania się w niej prącia. Zdolność do osiągania mniejszej lub większej rozciągliwości po części warunkowana jest stopniem podniecenia kobiety, jej stanem emocjonalnym i psychicznym. 

Jak zmierzyć długość pochwy? 

Jak zmierzyć długość pochwy? Jeśli definitywnie uparliśmy się, żeby pomiaru dokonać i jeśli czynimy to samodzielnie, pozostaje zaufać domowym metodom z wykorzystaniem dostępnych w domu rekwizytów. Przy czym mieć na uwadze należy, że z pomiarem pochwy na pewno nie pójdzie nam tak łatwo, jak z mierzeniem długości penisa.

Nie będzie wielkim odkryciem sugestia, iż niewskazane jest umieszczanie w pochwie linijki, ani tym bardziej stalowej miarki. Ich ostre krawędzie mogą okazać się zabójcze dla delikatnej błony śluzowej wyściełającej pochwę. 

Do pochwy należy wprowadzić podłużny przedmiot o okrągłym przekroju (np. wibrator). Aby określić długość pochwy, falliczny rekwizyt wprowadzamy do oporu, zaznaczając (np. palcem) miejsce w którym wyłania się ze środka. Po wyjęciu w pochwy użyty przedmiot mierzymy za pomocą linijki, od początku aż po przyłożony palec. Aby pomiar nie był bolesny, użyjmy lubrykantu. Dodatkowo, aby nie był niehigieniczny warto użyć prezerwatywy. 

Długość pochwy kobiecej a jakość stosunku

Na szczęście, tak jak powiedzieliśmy, wielkość pochwy zazwyczaj nie wpływa w sposób szczególny na jakość pożycia seksualnego, za kilkoma wszakże wyjątkami. 

Niewątpliwie problematyczny dla posiadaczki przeciętnej pochwy może się okazać seks z posiadaczem ponadprzeciętnie dużego prącia. W sytuacji odwrotnej, przy całej swej zdolności do adaptacji, większa pochwa może się okazać zbyt luźna w przypadku, gdy penis wyraźnie odbiega od średniej statystycznej. Aczkolwiek w tym przypadku mówimy bardziej o szerokości i grubości, niż długości i głębokości.

Sytuacje takie w szczególności mają miejsce, gdy kobieta jest po porodzie naturalnym, w wyniku które doszło do rozerwania krocza i niepoprawnego zszycia go. 

Jak uniknąć infekcji pochwy?

By pochwa nie była podatna na infekcje intymne, trzeba odpowiednio dbać o jej higienę. Wystarczy podmywać się regularnie wodą z dodatkiem specjalnego płynu do higieny intymnej lub naturalnego mydła o jak najkrótszym składzie. W tym celu nie należy używać mocno perfumowanych mydeł czy żeli pod prysznic, bo znajdujące się w nich substancje zapachowe i barwniki mogą wywołać uczulenie.

Podczas menstruacji warto dodatkowo sięgnąć po specjalne nawilżane chusteczki do higieny intymnej. Infekcje pochwy mogą być wywołane nie tylko nieprawidłową higieną lub jej brakiem, ale też zakażeniem oraz urazem mechanicznym. 

Najczęstsze infekcje pochwy

Infekcja pochwy, która występuje najczęściej to:

Zazwyczaj świadczą o nich ból pochwy, świąd oraz upławy o zmienionym kolorze, a także nieprzyjemny zapach z pochwy. 

Dlaczego występuje swędzenie pochwy?

Każda infekcja pochwy wymaga konsultacji z ginekologiem. Jeśli więc zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany, a szczególnie świąd pochwy, należy jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza. 

Swędzenie pojawia się w przebiegu m.in.:

  • grzybicy, 
  • bakteryjnego zakażenia pochwy, 
  • rzęsistkowicy, 

ale może być również wynikiem podrażnień spowodowanych noszeniem za ciasnej bieliznyczy używaniem zbyt silnego detergentu do prania.Grzybica pochwy dodatkowo objawia się gęstymi, białymi, serowatymi upławami. W przypadku rzęsistkowicy innymi symptomami są żółtozielone upławy oraz ból w trakcie stosunku.

Czytaj również:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama