Najzdrowsze miejsce w internecie

Jakie są właściwości żurawiny? Odkryj, na co pomaga

Jest zalecana na wszystkie choroby układu moczowego, nerek i pęcherza. Wzmacnia też odporność, pomaga w nadciśnieniu i obniża poziom złego cholesterolu. Zapobiega próchnicy oraz chorobom dziąseł. Nie wiesz, o czym mowa? Oczywiście o żurawinie!
Owoce żurawiny
Źródło: 123RF
Spis treści

Właściwości lecznicze żurawiny znane są od pokoleń. Ludzie zbierali ją na mokradłach, dziko rosnącą. Jej krzaki można rozpoznać po podłużnych liściach, z wierzchu zielonych, pod spodem szarych. Zebrana żurawina prawie w ogóle się nie psuje, można przechowywać ją w lodówce przez kilka tygodni. Oczywiście, nie każdy może pozwolić sobie na zbiór żurawiny własnoręcznie. Na szczęście można ją kupić na bazarach i targowiskach w całym kraju. Powinniśmy kupić ją teraz, kiedy jesienna aura sprzyja infekcjom.

Jak jeść żurawinę?

Najzdrowsza jest świeża. Ale ponieważ jest bardzo cierpka, trudno zmusić się do zjedzenia tak kwaśnych koralików. Dlatego surowe, pokrojone na połówki owoce żurawiny mieszamy z garścią szpinaku, awokado, czerwoną cebulą, doprawiamy sosem vinegret. Surową żurawiną można także posypać cukrem, ale jeśli i w takiej formie nam nie smakuje, jest na to inny sposób - około pół kilograma żurawiny zasypujemy miałkim cukrem i króciutko gotujemy (około 5 minut, tylko do momentu, aż koraliki pękną). Do takiej żurawiny można dodać płatki migdałowe, kakao, syrop klonowy czy cynamon. Pamiętajmy, aby do gotowania żurawiny nie używać naczyń ze stali lub ocynkowanej miedzi. Niszczą cenne wartości owoców.

Jak suszyć domowym sposobem?

Żurawinę zakupioną teraz na bazarku można doskonale suszyć. Suszone owoce można dodać do sosów mięsnych, herbaty, porannej owsianki. Świeżą żurawinę należy równomiernie rozłożyć na blaszce do pieczenie. Ustaw piecyk na dość niskiej temperaturze (około 40 - 50 stopni C). Suszymy przy otwartych drzwiczkach przez 4 -5 godzin. Co godzinę musimy przemieszać owoce drewnianą łyżką. To idealna i zdrowa przekąska dla wszystkich.

Przepis na żurawinę: Jabłka pieczone z żurawiną

  • 4 jabłka, najlepiej renety
  • 4 łyżeczki konfitury własnej roboty z żurawiny
  • 4 łyżeczki miodu
  • 4 łyżeczki syropu klonowego
  • płatki migdałowe

Jabłka umyć, odciąć sam czubek, nożem wydrążyć gniazda nasienne. Miód wymieszać z żurawiną i płatkami migdałowymi, napełnić wydrążone jabłka. Ułożyć na blaszce do pieczenie. Piec około 45 minut. Przed podaniem polać syropem klonowym.

Czytaj też: Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny, objawy i leczenie

Bibliografia

  • Jackson C.L., Dreaden T.M., Theobald L.K., Tran N.M., Beal T.L., Eid M., Gao M.Y., Shirley R.B., Stoffel M.T., Kumar M.V. Mohnen D.: Pectin induces apoptosis in human prostate cancer cells: correlation of apoptotic function with pectin structure. Glycobiology, 2007,17 (8), 805-819
  • Agnieszka Gryszczyńska, Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) – lek na problemy urologiczne, Przegląd Urologiczny, 2010/11/5 (63)
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ciśnieniomierz w zegarku – gadżet nie tylko dla młodych
Mężczyzna mierzy sobie ciśnienie ciśnieniomierzem w zegarku
Przeczytaj artykuł
Jak żyć z niskim ciśnieniem?
Mierzenie ciśnienia
Przeczytaj artykuł
Jakie produkty skutecznie obniżają ciśnienie krwi?
Gorzka czekolada skutecznie obniża ciśnienie krwi
Podobne artykuły
Ciśnieniomierz w zegarku – gadżet nie tylko dla młodych
Jak żyć z niskim ciśnieniem?
Jakie produkty skutecznie obniżają ciśnienie krwi?
Niskie ciśnienie - jakie ma przyczyny i objawy? Sposoby leczenia
Pomiar ciśnienia krwi przy arytmii serca, na co zwrócić uwagę?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama