Najzdrowsze miejsce w internecie

Płuca (anatomia) - budowa płuc człowieka

Płuca człowieka są najważniejszym narządem układu oddechowego. Odpowiadają za proces oddychania. Budowa płuc obejmuje płuco lewe i płuco prawe, które są podzielone na płaty.
Budowa płuc
Źródło: 123RF
Spis treści

Płuca człowieka jako parzysty narząd należący do układu oddechowego odpowiedzialny jeden za jeden z ważniejszych procesów człowieka - oddychanie. Zajmują większość część klatki piersiowej. Z zewnątrz otoczone są ścianą klatki piersiowej, tworzoną przez żebra i mięśnie międzyżebrowe. Płuca są oddzielone od siebie śródpiersiem, które zawiera serce i inne narządy. Poniżej płuc znajduje się przepona.

Reklama

Budowa płuc

Płuca zbudowane są z gąbczastej, elastycznej tkanki. Składają się z pęcherzyków wypełniających się powietrzem, dlatego podczas wdechu powiększają się a wraz z wydechem zmniejszają się. Na ich wielkość ma również wpływ płeć, budowa ciała czy wytrenowanie. Najdłuższy rozmiar płuca to jego wysokość wynosząca około 25 cm. Waga płuc to przeciętnie nieco ponad kilogram.

W płucu można wyróżnić: 

  • szczyt (apex pulmonis), 
  • powierzchnię żebrową płuca (facies costalis), 
  • powierzchnię przyśrodkową,
  • Śródpiersiową (facies medialis)
  • wklęsłą podstawę, czyli powierzchnię przeponową (facies diaphragmatica – basis pulmonis).

Na powierzchni przyśrodkowej do przodu od wnęki i więzadła płucnego znajduje się głęboka wklęsłość tzw. wycisk sercowy (impressio cardiaca). Leży w nim serce objęte osierdziem. Wycisk ten jest znacznie głębszy i większy na płucu lewym niż na prawym, ponieważ serce większą częścią leży po stronie lewej.

Szczyt płuca jest zaokrąglony i wystaje nieco nad przednim brzegiem otworu górnego klatki piersiowej. Wypełnia tam, położony w dole nadobojczykowym większym u podstawy szyi, osklepek opłucnej (cupula pleurae).

Na powierzchni sródpiersiowej leży wnęka płuca (hilum pulmonis), gdzie zlokalizowane są min. liczne węzły chłonne (nodi lymphatici), oskrzela (bronchus), naczynia krwionośne płucne i oskrzelowe (arteria pulmonalis, vena pulmonalis superior et vena pulmonalis inferior), które stanowią tak zwany korzeń płuca (radix pulmonis). Korzeń płuca jest od góry objęty opłucną, której przednia i tylna blaszka przedłużają się ku dołowi, tworząc więzadło płucne (ligamentum pulmonale).

Płuco lewe i płuco prawe

Zarówno lewe jak i prawe płuco podzielone jest na płaty. Płuco lewe (pulmo sinister) podzielone jest szczeliną skośną (fissura obliqua) na dwa płaty: górny i dolny (lobus superior et lobus inferior).

Płuco prawe (pulmo dexter) jest nieco większe od lewego i ma dwie szczeliny: poziomą (fissura horizontalis) oraz skośną (fissura obliqua). Szczeliny te dzielą płuco na trzy płaty górny (lobus superior), środkowy (lobus medius) i dolny (lobus inferior).

Warto wiedzieć, że płuca są oddzielone od ścian klatki piersiowej dwiema blaszkami opłucnej: opłucną ścienną i opłucną płucną, czyli trzewną. Między blaszkami opłucnej znajduje się włosowata szczelina - jama opłucnej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom II”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Osoba cierpiąca na przewlekłe zapalenie oskrzeli
Przewlekłe zapalenie oskrzeli - objawy. Jak leczyć?
Wizualizacja zatoki jamistej
Zatoka jamista - gdzie jest? Zawartość, zapalenie i guz
Lekarza oglądają zdjęcie z RTG płuc
RTG płuc (prześwietlenie płuc) - jak się przygotować?
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami i symetryczny?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj