ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Płuca palacza - jak wyglądają po latach i jak je oczyścić?

Płuca palacza w niczym nie przypominają zdrowych organów osoby, która nigdy nałogowo nie zaciągała się dymem z papierosów. Są ciemne, zniszczone, niezdolne do normalnej pracy, a do tego często dotknięte ciężkimi schorzeniami i zaburzeniami.
Jak wyglądają płuca palacza
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Płuca palacza są ciemne i zniszczone. Po 20-30 latach niemal czarne. W dodatku tracą elastyczność i siłę do działania, dlatego z trudem łapią każdy oddech.
 • Powodem tego jest upośledzenie naturalnego mechanizmu oczyszczania dróg oddechowych przez specjalne rzęski, do którego dochodzi za sprawą substancji znajdujących się w papierosowym dymie.
 • Płuca palacza regenerują się. Pod warunkiem całkowitego rozstania z nałogiem. Po kilku miesiącach odzyskują dawną wydajność, po kilkunastu latach ryzyko zachorowania na raka spada do poziomu porównywalnego z osobą, która nie paliła nigdy.
SPRAWDŹ TEŻ: RTG klatki piersiowej - jak wygląda i kiedy wykonać?
Spis treści

Reklama

Co charakteryzuje płuca palacza?

Płuca palacza są czarne i oblepione gęstą, lepką mazią. Dym papierosowy zawiera ponad 4000 tysiące substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia, w tym wiele rakotwórczych.

Drogi oddechowe ciemnieją już po wypaleniu jednej paczki papierosów. To efekt działania substancji smolistych, gorących gazów i licznych związków toksycznych, które są odpowiedzialne za upośledzenie aktywności makrofagów pęcherzykowych, czyli naturalnych rzęsek oczyszczających płuca.

Mechanizm rzęskowy u osoby niepalącej pozwala efektywnie usuwać z dróg oddechowych wszelkie toksyny. Natomiast płuco palacza w krótkim czasie przestaje być do tego zdolne. Rzęski nie pracują wydajnie lub w ogóle są nieaktywne, dlatego trujące substancje trwale osadzają się wewnątrz. Tworzą ciemną maź i istotnie zwiększają ryzyko zachorowania na:

 • raka płuc,
 • astmę,
 • rozedmę,
 • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Należy pamiętać, że także płuca biernego palacza są w ogromnym stopniu narażone na działanie szkodliwych związków zawartych w papierosowym dymie. Ma to związek z zawartością bardzo dużych ilości nikotyny i tlenku węgla w tzw. strumieniu bocznym.

Druga ważna wiadomość – płuca palacza po rzuceniu palenia mają zdolność regeneracji. Procesy naprawcze zaczynają się już po 24 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa, niemniej niektóre efekty udaje się zniwelować dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach.

Reklama

Rentgen płuc palacza

Prześwietlenie rentgenowskie (RTG) jest podstawowym badaniem profilaktycznym, któremu każda osoba paląca papierosy powinna się poddawać mniej więcej co 1,5 roku.

Wykonuje się je przede wszystkim w tzw. projekcji tylno-przedniej, to znaczy stojąc przodem do kliszy, niekiedy także w bocznej. Rentgen płuc palacza pozwala wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium, kiedy nie daje ona jeszcze widocznych i specyficznych objawów, co zwiększa szanse na zastosowanie skutecznej terapii.

Obrazowane są też inne ewentualne patologie: różnego typu zmiany w miąższu płuc, czy zbieranie się płynu w opłucnej, częste nie tylko przy raku tego narządu, ale też w pozostałych chorobach nowotworowych (np. wątroby).

Dodatkowo zdjęcie może pokazać nieprawidłowości w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Co ważne, w obrazie RTG płuca palacza są czarne, jednak nie ze względu na ich faktyczny kolor, lecz specyfikę badania, które w jasnych kolorach ukazuje kości, zaś w ciemnych tkanki miękkie.

Reklama

Płuca palacza po 30 latach

Płuca palacza po roku regularnego zaciągania się dymem tytoniowym są już zauważalnie uszkodzone, a ich barwa wyraźnie ciemniejsza, brudno-różowa. Po 3 latach zmiany są jeszcze bardziej zaawansowane – kolor przybiera jeden z odcieni brązu.

Każdy kolejny rok, każdy wypalony papieros pogarsza sytuację. Płuca palacza po 30 latach (co w praktyce przypada najczęściej na przełom piątej i szóstej dekady życia) są już praktycznie czarne.

Jak jednak podkreślają specjaliści, nawet wtedy nie jest za późno na rzucenie palenia. Tkanki układu oddechowego mają bowiem zdolność do regeneracji (więcej szczegółów na ten temat poniżej).

Reklama

Jak wyglądają płuca palacza?

Rysunek płuc palacza przedstawiający porównanie ich do całkiem zdrowych płuc nie pozostawia złudzeń. Jedne są czarne, drugie mają barwę różowo-czerwoną, tak jak większość zdrowych organów w ciele człowieka.

Jednak grafiki mają to do siebie, że skala ich odziaływania jest niewielka. Dlatego amerykańska pielęgniarka Amanda Eller podzieliła się z użytkownikami Facebooka realistycznym filmem, na którym pokazuje jak wyglądają płuca palacza z 20-letnim stażem, w porównaniu z tym samym organem u zdrowego człowieka, nigdy nie zaciągającego się dymem z papierosów.

Te pierwsze są jak zgliszcza po pożarze. Ciemne, zwęglone, pomarszczone, kompletnie pozbawione elastyczności i siły, a do tego trawione nowotworem. Eller podłączyła oba płuca do aparatury podającej powietrze, dzięki temu na filmie można zobaczyć, że płuca palacza praktycznie nie mają siły pracować, potrzebują większej dawki tlenu i zapadają się natychmiast po wdechu.

Reklama

Jak oczyścić płuca palacza?

Jak oczyścić płuca palacza? Przede wszystkim całkowicie rezygnując z nałogu. Jest to warunek niezbędny i konieczny. Wszelkie twierdzenia, że jest możliwe oczyszczanie płuc palacza i jednoczesne korzystanie z wyrobów tytoniowych, to mit, całkowicie nieprawdziwy.

Wszelkiego rodzaju zioła, składniki diety, aktywności fizyczne etc. mogą wspierać ten proces, tylko pod warunkiem, że układ oddechowy otrzyma szansę normalnej pracy, bez obciążenia działaniem substancji zwartych w dymie, upośledzających działanie naturalnych mechanizmów oczyszczających.

Natomiast faktem jest, że po rzuceniu papierosów, mechanizmy te zaczynają funkcjonować samoistnie, w perspektywie lat prowadząc do znaczącej poprawy stanu zdrowia. Jak długo oczyszczają się płuca palacza?

Reklama

Czy płuca palacza się regenerują?

Na pytanie, czy płuca palacza się regenerują można odpowiedzieć twierdząco. Proces ten zaczyna się już po 24 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa. Tyle czasu musi minąć, by z organizmu zniknął szkodliwy tlenek węgla.

Po mniej więcej 2 miesiącach narząd ten zaczyna odzyskiwać sprawność. W perspektywie mniej więcej pół roku jego wydajność wzrasta o około 10 procent, znikają też początkowe objawy związane z rzuceniem papierosów – kaszel i uczucie duszności powodowane silnym oczyszczaniem układu oddechowego.

Jednak na długofalowe dobroczynne skutki należy poczekać znacznie dłużej. Po jakim czasie regenerują się płuca palacza na tyle, by istotnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, rozedmę czy POChP? Zależy to od wielu czynników, w tym indywidualnych predyspozycji.

Przyjmuje się jednak, że po 10 latach ryzyko nowotworu spada o 50 procent. Zaś mniej więcej po 15-20 latach abstynencji maleje do poziomu porównywalnego z osobami, które nigdy nie paliły. To bardzo długi czas, dlatego decyzję o rozstaniu z nałogiem warto podjąć jak najwcześniej.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ewa Jassem, Amelia Szymanowska, Alicja Siemińska, Jacek Jassem, Palenie tytoniu a rak płuca, Pneumonol. Alergol. Pol. 2009; 77: 469-473
 • Jerzy Kozielski, Palenie tytoniu a zakażenia układu oddechowego, Pneumonol. Alergol. Pol. 2008; 76: 271-275
 • Patrycja Kuźmicka, Maria Jasińska, Maria Grzegorczyk, Beata Karakiewicz, Tobacco smoking and quality of life, Med Srod. 2013;16(1):43-50
 • Rokas Laurinavičius, Shocking Video Of Nurse Inflating Healthy Lungs Vs Smoker’s Reveals What Cigarettes Really Do To You, https://www.boredpanda.com/healthy-smokers-lungs-difference-video-amanda-eller/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic, [data dostępu: 26.12.2021]
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Koklusz
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie
Syrop na chore gardło i kaszel
Kaszel poinfekcyjny - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i co pomaga?
Dziecko z kaszlem poinfekcyjnym
Podobne artykuły
Badanie szmeru pęcherzykowego
Szmer pęcherzykowy. Co oznacza nad płucami, symetryczny i zaostrzony?
Suszony tymianek
Tymianek na kaszel - jak go zaparzyć i czy jest skuteczny? Przepis na napar
Chore płuca ze względu na wodę
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Kobieta mająca świszczący kaszel
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!