Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Czym jest trupi jad (ptomainy)? Sprawdź, kiedy i dlaczego staje się niebezpieczny

Trupi jad, podobnie jak putrescyna i kadaweryna są to aminy, które mogą działać niekorzystnie na organizm. Substancje te są wytwarzane przez ciało osoby zmarłej, dlatego nie zaleca się przebywania zbyt długo w tym samym pomieszczeniu ze zwłokami. Również firmy sprzątające powinny szczególnie rzetelnie wykonywać swoją pracę, by pozbyć się wszelkich szkodliwych związków z danego miejsca.
Zwłoki człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Trupi jad to aminy, które produkowane są w czasie procesów gnilnych rozkładających się zwłok. Mają intensywny zapach.
  • Nie należy zbyt długo przebywać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się ciało zmarłej osoby. Trupi jad staje się najbardziej toksyczny i niebezpieczny po ok. 10 godzinach od momentu zgonu.
  • Do zarażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt ze zmarłym lub noszenie ubrań, które mogły mieć z nim styczność.
  • Trupi jad może powodować zarażenie układu pokarmowego, oddechowego i krwionośnego. Ze względu na swoje objawy, m. in. wymioty, biegunkę, ból brzucha często mylony jest ze zwykłą grypą jelitową.
SPRAWDŹ TEŻ: 5 szkodliwych substancji, o których nie przeczytasz na etykietach
Spis treści

Zwłoki mogą nieść niebezpieczeństwo dla osób przebywających w tym samym pomieszczeniu.

Wynika to z wydzielania przez nie wielu szkodliwych czynników, takich właśnie jak np. trupi jad, które mogą doprowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, jak chociażby zatrucia układów:

  • pokarmowego,
  • oddechowego,
  • krwionośnego.

Dodatkowo, może wystąpić również kaszel, a także duszności, dlatego nie należy przebywać zbyt długo w tym samym pomieszczeniu, co zmarła osoba, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Reklama

Co to jest trupi jad? 

Trupi jad to aminy, które produkowane są w czasie procesów gnilnych o intensywnym zapachu, będącym typowym dla rozkładających się zwłok.

Nie należy zbyt długo przebywać w jednym pomieszczeniu z ciałem osoby zmarłej, a pracownicy firm sprzątających powinni być wyposażeni w specjalną odzież ochronną, gdyż trupi jad staje się najbardziej toksyczny i niebezpieczny po ok. 10 godzinach od momentu zgonu.

W celu pozbycia się szkodliwych substancji z pomieszczenia, należy używać specjalnych, silnych środków chemicznych. Wszystkie ptomainy, w tym właśnie trupi jad w temperaturze pokojowej przybierają postać bezbarwnych cieczy.

Reklama

Putrescyna i kadaweryna – czyli co?

Ptomainy, czyli właśnie putrescyna i kadaweryna są to aminy, które wytwarzają się w procesach gnilnych, na skutek reakcji chemicznej z udziałem aminokwasów.

Cechują się przede wszystkim bardzo silnym, brzydkim zapachem. Aminy te są toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia w nadmiernych ilościach.

Nazwa kadaweryna pochodzi od łacińskiego wyrazu, który oznacza zwłoki. Charakteryzuje ją nieprzyjemna woń, a także szkodliwość dla zdrowia, gdyż wpływa negatywnie na układ krwionośny człowieka.

Reklama

Trupi jad – powikłania

Kontakt z trupim jadem może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, a po zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Niestety objawy nie występują od razu po kontakcie z substancją, dlatego rzadko się z nią kojarzone. Zwykle mylone są z grypą jelitową, a do głównych symptomów należą:

Powikłania najczęściej dotyczą układu oddechowego, pokarmowego oraz trawiennego, a do pierwszych objawów należą  zwykle kaszel, ból głowy oraz duszności.

Reklama

Trupi jad – jak się można zarazić?

Istnieje niewiele badań mówiących o zarażaniu się szkodliwymi substancjami wytwarzanymi przez ciała zmarłych. W momencie rozkładu ciała, uwalnianych jest aż około 30 związków chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających w otoczeniu zmarłego.

Przyjmuje się, że do zarażenia się toksycznymi substancjami może dojść poprzez:

  • bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego – dotyk, pocałunek, itp.,
  • noszenie odzieży, która mogła mieć styczność ze zmarłym.

By doszło do zarażenia się, musi dojść do bezpośredniego kontaktu osoby z ciałem zmarłego.

Reklama

Po jakim czasie trupi jad atakuje organizm?

Trupi jad jest najbardziej toksyczny po ok. 10 godzinach od momentu zgonu, dlatego nie zaleca się przebywania w tym samym pomieszczeniu z osobą zmarłą.

Jeśli chodzi o czas od zarażenia się do wystąpienia pierwszych objawów, zwykle jest to co najmniej kilkanaście godzin, dlatego często symptomy takie jak kaszel czy biegunka są lekceważone.

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!