Czym jest trupi jad (ptomainy)? Sprawdź, kiedy i dlaczego staje się niebezpieczny

Trupi jad, podobnie jak putrescyna i kadaweryna są to aminy, które mogą działać niekorzystnie na organizm. Substancje te są wytwarzane przez ciało osoby zmarłej, dlatego nie zaleca się przebywania zbyt długo w tym samym pomieszczeniu ze zwłokami. Również firmy sprzątające powinny szczególnie rzetelnie wykonywać swoją pracę, by pozbyć się wszelkich szkodliwych związków z danego miejsca.
Zwłoki człowieka
Źródło: 123RF
  • Trupi jad to aminy, które produkowane są w czasie procesów gnilnych rozkładających się zwłok. Mają intensywny zapach.
  • Nie należy zbyt długo przebywać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się ciało zmarłej osoby. Trupi jad staje się najbardziej toksyczny i niebezpieczny po ok. 10 godzinach od momentu zgonu.
  • Do zarażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt ze zmarłym lub noszenie ubrań, które mogły mieć z nim styczność.
  • Trupi jad może powodować zarażenie układu pokarmowego, oddechowego i krwionośnego. Ze względu na swoje objawy, m. in. wymioty, biegunkę, ból brzucha często mylony jest ze zwykłą grypą jelitową.
SPRAWDŹ TEŻ: 5 szkodliwych substancji, o których nie przeczytasz na etykietach
Spis treści

Zwłoki mogą nieść niebezpieczeństwo dla osób przebywających w tym samym pomieszczeniu.

Wynika to z wydzielania przez nie wielu szkodliwych czynników, takich właśnie jak np. trupi jad, które mogą doprowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, jak chociażby zatrucia układów:

  • pokarmowego,
  • oddechowego,
  • krwionośnego.

Dodatkowo, może wystąpić również kaszel, a także duszności, dlatego nie należy przebywać zbyt długo w tym samym pomieszczeniu, co zmarła osoba, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Co to jest trupi jad? 

Trupi jad to aminy, które produkowane są w czasie procesów gnilnych o intensywnym zapachu, będącym typowym dla rozkładających się zwłok.

Nie należy zbyt długo przebywać w jednym pomieszczeniu z ciałem osoby zmarłej, a pracownicy firm sprzątających powinni być wyposażeni w specjalną odzież ochronną, gdyż trupi jad staje się najbardziej toksyczny i niebezpieczny po ok. 10 godzinach od momentu zgonu.

W celu pozbycia się szkodliwych substancji z pomieszczenia, należy używać specjalnych, silnych środków chemicznych. Wszystkie ptomainy, w tym właśnie trupi jad w temperaturze pokojowej przybierają postać bezbarwnych cieczy.

Putrescyna i kadaweryna – czyli co?

Ptomainy, czyli właśnie putrescyna i kadaweryna są to aminy, które wytwarzają się w procesach gnilnych, na skutek reakcji chemicznej z udziałem aminokwasów.

Cechują się przede wszystkim bardzo silnym, brzydkim zapachem. Aminy te są toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia w nadmiernych ilościach.

Nazwa kadaweryna pochodzi od łacińskiego wyrazu, który oznacza zwłoki. Charakteryzuje ją nieprzyjemna woń, a także szkodliwość dla zdrowia, gdyż wpływa negatywnie na układ krwionośny człowieka.

Trupi jad – powikłania

Kontakt z trupim jadem może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, a po zauważeniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Niestety objawy nie występują od razu po kontakcie z substancją, dlatego rzadko się z nią kojarzone. Zwykle mylone są z grypą jelitową, a do głównych symptomów należą:

Powikłania najczęściej dotyczą układu oddechowego, pokarmowego oraz trawiennego, a do pierwszych objawów należą  zwykle kaszel, ból głowy oraz duszności.

Trupi jad – jak się można zarazić?

Istnieje niewiele badań mówiących o zarażaniu się szkodliwymi substancjami wytwarzanymi przez ciała zmarłych. W momencie rozkładu ciała, uwalnianych jest aż około 30 związków chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających w otoczeniu zmarłego.

Przyjmuje się, że do zarażenia się toksycznymi substancjami może dojść poprzez:

  • bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego – dotyk, pocałunek, itp.,
  • noszenie odzieży, która mogła mieć styczność ze zmarłym.

By doszło do zarażenia się, musi dojść do bezpośredniego kontaktu osoby z ciałem zmarłego.

Po jakim czasie trupi jad atakuje organizm?

Trupi jad jest najbardziej toksyczny po ok. 10 godzinach od momentu zgonu, dlatego nie zaleca się przebywania w tym samym pomieszczeniu z osobą zmarłą.

Jeśli chodzi o czas od zarażenia się do wystąpienia pierwszych objawów, zwykle jest to co najmniej kilkanaście godzin, dlatego często symptomy takie jak kaszel czy biegunka są lekceważone.

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Helicobater pylori - objawy, diagnostyka, wyniki testu i leczenie
Przeczytaj artykuł
Węgiel aktywny – jak wpływa na organizm? Zastosowanie
Podobne artykuły
Helicobater pylori - objawy, diagnostyka, wyniki testu i leczenie
Węgiel aktywny – jak wpływa na organizm? Zastosowanie
Zatrucie alkoholowe - rozpoznanie objawów. Jak leczyć?
Zatrucie jadem kiełbasianym - objawy. Jak je rozpoznać?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama