Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Co oznacza zgaga w ciąży?

Zgaga w ciąży jest objawem, który doskwiera ok. 90% ciężarnym. Jest to naturalny objaw, który pojawia się z powodu powiększania się macicy oraz spowolnionej perystaltyki, czyli ruchów jelit. Dowiedz się, czy można przyjmować w takim stanie leki? Przeczytaj, jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością.
Kobieta odczuwa zgagę w ciąży
źródło:123RF
W skrócie
  • Zgaga w ciąży jest naturalnym objawem, który dotyczy ok. 90% ciężarnych. Ten rodzaj zgagi objawia się tak samo jak każdy inny. Nieprzyjemne pieczenie przełyku odczuwane tuż za mostkiem, odbijanie się są to objawy zgagi, mogące być dolegliwością nie tylko dla osób w ciąży.
  • Najlepszą profilaktyką przed zgagą jest odpowiednia dieta. Ograniczenie tłustych, ostrych i smażonych potraw jest bardzo ważnym elementem zmniejszającym odczuwanie zgagi. Jednak bardzo często trudno jej uniknąć z powodu hormonów, które w czasie ciąży są bardziej aktywne.
  • Innymi sposobami są napary i herbatki ziołowe oraz niektóre leki. Przed każdym zakupem środków farmakologicznych należy skonsultować to z lekarzem. Natomiast napary ziołowe, tj. rumianek czy mięta, o ile spożywane w małych ilościach raczej nie powinny zaszkodzić.
SPRAWDŹ TEŻ: Zgaga - objawy. Jakie są przyczyny pieczenia w przełyku?
Spis treści

Reklama

Co oznacza zgaga w ciąży? 

Zgaga w ciąży objawia się podobnie, co do zgagi występującej u każdego dorosłego człowieka. Odczuwane jest wtedy pieczenie w przełyku w okolicy mostka. Jest to efekt podrażnienia ścian przełyku kwaśną treścią żołądkową. 

W ciąży głównym hormonem, który może spowodować dolegliwości tego typu, jest progesteron. Hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży szczególnie w I trymestrze, a także za spowolnienie perystaltyki, czyli ruchów jelit. Powoduje także rozluźnienie się dolnego zwieracza przełyku, co w konsekwencji pozwala treści pokarmowej na częstsze cofanie się. 

Dodatkowo rosnąca macica uciska na żołądek, co ułatwia przetrawionym w częściom pokarmu na ruch w stronę przeciwną do oczekiwanego (w górę, znów do przełyku). 

Zgaga na początku ciąży jest więc najmniej uciążliwa, a dolegliwości mogą pogorszyć się z każdym kolejnym tygodniem. Jest to typowy objaw ciąży, który nie ma wpływu na rozwój płodu. Inną przyczyną mogącą wzmocnić objawy jest nieodpowiednia dieta, to znaczy zawierająca dużo tłustych produktów w znacznej ilości.

Reklama

Co na zgagę w ciąży? 

Znane sposoby na zgagę w ciąży głównie dotyczą diety ciężarnej osoby. Stosowanie środków farmakologicznych bez wskazówek od lekarza czy farmaceuty jest ryzykowną metodą, aczkolwiek jest to jeden ze sposobów radzenia sobie z taką dolegliwością. 

Istnieje wiele domowych sposobów włączających w to napary z ziół. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z prowadzącym lekarzem ginekologiem lub też z położną, którzy najlepiej znają indywidualny przypadek, a ich wiedza pomoże podjąć odpowiednią decyzję przyszłej mamie. 

Innymi sposobami, aby uniknąć zgagi jest zaprzestanie palenia papierosów, co w przypadku ciąży i tak jest zalecane. Warto wybrać również luźniejsze ubrania, które nie będą powodowały ucisku na klatkę piersiową i brzuch. 

Najadanie się na noc czy spożywanie słodyczy z dużą ilością tłuszczu także mogą się przyczynić do zgagi.

Reklama

Domowe sposoby na zgagę w ciąży 

Najpopularniejszy sposób na zgagę w ciąży w warunkach domowych to popijanie herbaty czy naparów ziołowych. Szczególnie polecane są zioła takie jak rumianek czy mięta

Imbir jako przyprawa do potraw czy również napar do picia jest dobrą propozycją dla osób, które nie mają nadciśnienia. 

Soda na zgagę w ciąży może być pomocna, jeśli rozpuści się ją w szklance przegotowanej wody. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, gdyż może spowodować biegunkę. 

Podobnym sposobem jest także popijanie wody z łyżką octu jabłkowego oraz łyżką miodu. W nagłych sytuacjach można sięgnąć po garść migdałów, które mają właściwości zobojętniające kwas żołądkowy. 

Często polecane i stosowane jest też mleko na zgagę w ciąży, które razem z maślanką czy kefirem powodują łagodzenie uczucia pieczenia w przełyku. Natomiast siemię lniane na zgagę w ciąży oprócz łagodzenia dolegliwości, ma jeszcze właściwości powlekające śluzówkę żołądka. 

Przed skorzystaniem z wyżej wymienionych metod warto zapytać się lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań w związku ze stosowaniem metod domowych.

Reklama

Lek na zgagę w ciąży 

Niebezpieczne jest stosowanie bez konsultacji środków farmakologicznych przez osoby w ciąży. O każdy lek warto zapytać lekarza prowadzącego, położną lub farmaceutę w aptece tak, aby mieć pewność co do jego bezpieczeństwa i braku wpływu na płód. 

Leki na zgagę w ciąży zazwyczaj nie są polecane, zależy to jednak od indywidualnego przypadku i decyzji ginekologa. Natomiast jeśli już farmaceutyk zostanie polecony, zazwyczaj jest to mleczko na zgagę w ciąży na bazie aluminium. Przynosi to ulgę, zmniejsza dyskomfort oraz w większości przypadków nie jest szkodliwe. 

W aptece można zakupić także tabletki na zgagę w ciąży o podobnym składzie, które można ssać nawet do kilku razy dziennie. 

Reklama

Zgaga w ciąży a włosy dziecka

Jednym z najczęstszych zabobonów, które można usłyszeć lub też przeczytać w Internecie jest ten wiążący występowanie zgagi w ciąży z owłosieniem dziecka. 

Około 90% ciężarnych skarży się na występowanie pieczenia w przełyku, częstego odbijania się, czyli objawów zgagi. Jest to całkowicie normalny efekt, jaki można zaobserwować, biorąc pod uwagę zachodzące zmiany hormonalne czy te związane ze wzrostem płodu.

 Zgaga w ciąży a włosy dziecka jest to wierzenie powstałe, aby w przeszłości ludzie mogli wyjaśnić sobie, czemu dziecko rodzi się z owłosioną główką. Dzięki postępowi medycyny i badań nad ciążą, rozwojem płodu, znana jest już odpowiedź na tę tajemnicę z przeszłości. 

Prawdziwym wyjaśnieniem tego zjawiska są geny, które determinują rozwój, a także wygląd dziecka tuż po urodzeniu.

Reklama

Co jeść na zgagę w ciąży? 

Profilaktyka w postaci diety jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na zgagę. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie spożywać zbyt dużych posiłków szczególnie tuż przed snem, a także produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. 

Istotne jest jedzenie mniejszych porcji, którymi będzie można się delektować w spokojnym tempie. Polecanymi również składnikami są imbir i migdały na zgagę w ciąży, których działanie zostało opisane powyżej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Sochacki-Wójcicka, N. (2017). Racjonalne wytłumaczenie nieracjonalnych zabobonów o ciąży, mamaginekolog.pl, https://mamaginekolog.pl/racjonalne-wytlumaczenie-nieracjonalnych-zabobonow-o-ciazy/, (dostęp dnia: 29.08.2021).
  • Medicover, Zgaga w ciąży – sposoby na łagodzenie dolegliwości, https://porody.medicover.pl/poradniki/ciaza/zgaga-w-ciazy-sposoby-na-lagodzenie-dolegliwosci/, (dostęp dnia: 29.08.2021).
  • Polski Bank Komórek Macierzystych, 2019, Zgaga w ciąży – jak złagodzić uciążliwe pieczenie?, https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/zgaga-w-ciazy-jak-zlagodzic-uciazliwe-pieczenie, (dostęp dnia: 29.08.2021).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w zaawansowanej ciąży leżąca na łóżku z termometrem i tabletkami
Kosmówka - czym jest odklejenie kosmówki w ciąży?
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!