Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Tabletki na nietrzymanie moczu – bez recepty i ziołowe

Osoba, która rozpoczyna leczenie nietrzymania moczu bardzo często ma zalecane m.in. tabletki na nietrzymanie moczu, ale także ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy. W sklepach oraz aptekach dostępne są również ziołowe preparaty na inkontynencją. Niekiedy lekarz może zalecić również wkładki. Sprawdź, jak leczyć nietrzymanie moczu.
Tabletki oraz szklanka z wodą
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Tabletki na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, by w miarę możliwości wyeliminować problem. W takiej sytuacji warto udać się do:

 • urologa,
 • ginekologa,
 • neurologa,
 • lekarza pierwszego kontaktu.

Po przeprowadzeniu wywiadu oraz wykonaniu badań lekarz może zalecić trening mięśni Kegla, czyli mięśni odpowiedzialnych za kontrolę wypływu strumienia moczu. Bardzo często może również przepisać tabletki na nietrzymanie moczu, które dostępne są z reguły na receptę. Dodatkowo w aptekach dostępne są również preparaty ziołowe.
 

Reklama

Tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty

Osoby borykające się z inkontynencją mogą sięgnąć po leki na nietrzymanie moczu, jednak by móc zakupić je bez recepty, powinny nosić miano suplementu diety, a nie leku. Zwykle są to preparaty roślinne i ziołowe, których zadaniem jest redukowanie dolegliwości związanych z popuszczaniem moczu. Są one dostępne w aptekach bez recepty.

Tabletki na nietrzymanie moczu bez recepty mają za zadanie działać moczopędnie, co niestety wiąże się z częstszymi wizytami w toalecie, ale w efekcie przekłada się to na większą kontrolę oddawania moczu. Te preparaty mogą być także zasilone witaminami oraz mikroelementami, które odgrywają dużą rolę w procesie przywrócenia mięśniom elastyczności, jednak co do ich skuteczności opinie są podzielone.

Zioła na nietrzymanie moczu

Mając problem z trzymaniem moczu można również sięgnąć po zioła na nietrzymanie moczu. Zwłaszcza warto wybierać preparaty, które uzyskały rekomendację farmaceutów. Zaliczyć do nich można m.in.:

 • mniszek lekarski,
 • pokrzywę zwyczajną,
 • lipę,
 • zieloną herbatę.

Dodatkowo na rynku dostępne są również suplementy diety, które swój skład opierają o dużą zawartość żurawiny, która również cechuje się działaniem moczopędnym.

Reklama

Tabletki na nietrzymanie moczu na receptę

Za najskuteczniejszą metodę uznawane są leki na nietrzymanie moczu na receptę. Osoby borykające się z tzw. pęcherzem nadreaktywnym, często muszą zażywać leki antycholinergiczne, które cechują się działaniem polegającym na wydłużaniu czasu pomiędzy parciem na mocz a potrzebą pójścia do toalety. Dodatkowo mają za zadanie zmniejszać częstotliwość występowania parć nagłych.

Tabletki na nietrzymanie moczu o takim działaniu, często w swoim składzie zawierają substancje, jak:

 • oksybutynina,
 • tolterodyna,
 • darifenacyna,
 • solifenacyna.

Tabletki na wysiłkowe nietrzymanie moczu to środki alfa adrenomimetyczne. W ich składzie znaleźć można takie substancje jak m.in.:

 • efedryna,
 • pseudoefedryna,
 • midodryna,

które zwiększają napięcie zwieracza wewnętrznego. Niestety, wywołują często takie skutki uboczne jak np. bóle głowy, problemy ze snem, czy wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Poza wcześniej wymienionymi lekami na wysiłkowe nietrzymanie moczu stosuje się również duloksetynę, która działa w czasie podawania leku, a powoduje liczne dolegliwości, takie jak np. odczuwanie nudności, obniżenie nastroju oraz wzrost wagi ciała.

Reklama

Jakie leki na nietrzymanie moczu?

W niektórych przypadkach na popuszczanie moczu zaleca się leki przeciwdepresyjne (np. imipraminę i doksepinę). Kobietom natomiast przepisuje się estrogeny, użytkowane dopochwowo, które mogą zredukować zmiany zanikowe występujące w obrębie pochwy. Mężczyznom z kolei proponuje się czasem leki andrenergiczne, stosowane przy przeroście gruczołu krokowego.

Skuteczne leki na nietrzymanie moczu, a jednocześnie ostateczne rozwiązanie stanowią neurotoktyny, podawane chorym w przypadku braku reakcji na wymienione wcześniej leki. Paraliżują one włókna nerwowe znajdujące się w pęcherzu moczowym, tak by usystematyzować jego funkcjonowanie.

Reklama

Co na nietrzymanie moczu?

Przy problemie z nietrzymaniem moczu ważnym elementem jest higiena osobista. Można ją zapewnić sięgając po różnorakie produkty, jak:

 • pieluchomajtki,
 • wkładki na nietrzymanie moczu,
 • pieluchy na nietrzymanie moczu.

Cechami środków jest ich chłonność, redukowanie nieprzyjemnych zapachów, przyczepność do bielizny, itp. Kształt wkładek urologicznych jest dopasowany do budowy damskiego lub męskiego krocza. Produkty te powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin.

Należy wybrać taki rodzaj wkładek, pieluchomajtek czy pieluch, który zapewni pacjentowi optymalną chłonność, komfort użytkowania oraz dyskrecję.

Reklama

Co robić na nietrzymanie moczu?

Poza opisanymi wyżej metodami, warto wiedzieć iż istnieją jeszcze inne sposoby na walkę z problemem. Wymienić należy m.in.:

 • zabiegi biofeedback,
 • elektrostymulację,
 • pole magnetyczne,
 • laseroterapia,
 • wkładanie po pochwy specjalnych ciężarków,
 • operacja na nietrzymanie moczu.

Przed zastosowaniem któregokolwiek ze sposobów, należy skonsultować się ze specjalistą, by dobrać odpowiednią metodę.

Czytaj również:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!