Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak odbywa się stosunek płciowy? - przebieg, techniki

Stosunek płciowy – tym technicznym i paradoksalnie aseksualnym określeniem język polski określa jeden z najpiękniejszych aktów, jakie mogą być z udziałem człowieka. Co to jest stosunek płciowy, jak wygląda stosunek płciowy, jaka jest średnia długość stosunku płciowego i dlaczego tak ważny jest pierwszy stosunek płciowy?
Jak uprawiać seks
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak odbywa się stosunek płciowy?

Stosunek płciowy jest zbliżeniem seksualnym mającym na celu prokreację lub osiągnięcie fizycznej i psychicznej przyjemności, z orgazmem włącznie. Jak uprawiać stosunek płciowy? Krok po kroku rozkładając miłosne zbliżenie na czynniki pierwsze, wiemy iż stosunek płciowy to nie tylko kopulacja, czyli mechaniczne ruchy mające doprowadzić do szczytowania. 

Stosunek płciowy to złożony akt, w którym występuje wiele fazi w którym istotne są czynniki nie tylko biologiczne i fizyczne, ale też emocjonalne. W zależności od potrzeb, doświadczenia i wyrafinowania partnerów, stosunek płciowy może być czynnością prostą i pierwotną służącą zapłodnieniu lub rozładowaniu popędu, ale może też stać się aktem pięknym i wzniosłym, w którym zaspokojone też zostaną inne potrzeby, w tym potrzeba ciepła, bliskości, piękna etc. 

Reklama

Stosunek płciowy – schemat

Stosunek płciowy u ludzi dzieli się na kilka faz. Pierwsza z nich to podniecenie wywołane przez bodźce:

 • wzrokowe, 
 • dotykowe,
 • emocjonalne. 

U kobiet zazwyczaj rodzi się w głowie i ma związek nie tylko z fizyczną bliskością partnera, ale też temperaturą uczuć, nastrojem i wieloma innymi czynnikami psychicznymi. U mężczyzn łatwiej jest o podniecenie czysto fizyczne, wywołane widokiem ciała partnerki, czy jej dotykiem, wyabstrahowane z kontekstu emocjonalnego. Podniecenie przekłada się na reakcje fizjologiczne.

mężczyzny dochodzi do:

 • wzwodu członka, 
 • uniesienia jader,
 • stwardnienia skóry moszny.

U kobiety następuje zaś nabrzmienie warg sromowych i łechtaczki oraz zwilżenie pochwy. Faza druga, zwana plateau, to czas, gdy podniecenie i jego fizjologiczne następstwa utrzymują się na stałym poziomie,umożliwiając kopulację.

W tej fazie stosunku płciowego wzrasta ciśnienie krwi, przyspiesza bicie serca i oddech. Finalnym tego efektem jest trzecia faza stosunku płciowego – orgazm. Jest to szczytowy moment podniecenia, któremu towarzyszy odczucie skrajnej rozkoszy. U mężczyzn orgazm łączy się też z wytryskiem nasienia. Na koniec przychodzi faza czwarta – odprężenia. 

Stosunek płciowy – jak przebiega?

Powyższy schemat obrazuje, jak wyglądają stosunki płciowe pod względem zachodzących w umyśle i ciele człowieka reakcji emocjonalnych, biologicznych, chemicznych i fizycznych. Czym innym jest natomiast przebieg stosunku płciowego rozumiany jako ciąg czynności wykonywanych przez partnerów.

W tej materii z grubsza można wyodrębnić dwie fazy. Pierwsza to czynności i zachowania wzbudzające podniecenie. Jeśli trzymać się czysto fizycznej definicji stosunku płciowego, zaliczyć do nich można wszelkie formy stymulacji nie będące kopulacją, a więc pieszczoty rękoma, ustami i innymi częściami ciała, pocałunki itd.

Spoglądając natomiast nieco szerzej, w tej fazie dostrzeżemy też rolę takich czynników, jak:

 • wzajemne emocje, 
 • wypowiadane słowa, 
 • nastrój, 
 • ubiór, 
 • oświetlenie, 
 • poczucie bezpieczeństwa, itp.

Sama natomiast kopulacja polega na wprowadzeniu członka do pochwy i wykonywaniu ruchów frykcyjnych (zazwyczaj góra/dół lub do przodu/do tyłu), które w połączeniu z czynnikami emocjonalnymi, a także innymi pieszczotami (lub niezależnie od nich) prowadzić mogą do orgazmu. 

Reklama

Jak wygląda stosunek płciowy człowieka?

Jak wygląda stosunek płciowy u ludzi? Jeśli chodzi o samą kopulację, partnerzy wykonują wspomniane ruchy frykcyjne. Aby to było możliwe, konieczne jest ułożenie ciał w odpowiednich pozycjach umożliwiających penetrację.

Stosunek płciowy można odbyć na dziesiątki a nawet setki sposobów, choć w praktyce w sypialniach wielu par liczba miłosnych konfiguracji jest ograniczona do kilku, kilkunastu ulubionych. Lista pozycji seksualnych umożliwiających stosunek płciowy jest bardzo długa, ale wyróżnić z niej można kilka podstawowych:

 • misjonarska – ona leży na plecach, on kładzie się na niej,
 • na jeźdźca – on leży na plecach, ona siada na nim przodem lub tyłem,
 • na łyżeczkę – oboje leżą na tym samym boku, on wchodzi w nią od tyłu,
 • na pieska – ona klęczy podpierając się na rękach, on klęka za nią,
 • na stojąco – partnerzy kochają się ze sobą na stojąco od przodu lub od tyłu.

Reklama

Ile trwa stosunek płciowy?

Jaka jest długość stosunku płciowegoWszystko zależy od:

 • partnerów, 
 • stopnia ich rozbudzenia, 
 • od sposobu w jaki ich organizmy i psychika odbierają oraz przetwarzają bodźce, 
 • od biegłości w posługiwaniu się seksualnymi technikami. 

Ile powinien trwać stosunek płciowy? Średnie statystyczne wskazują, że stosunek płciowy przeciętnie trwa kilkanaście minut jeśli chodzi o samą kopulację i 20-30 minut, jeśli uwzględnimy całość zbliżenia. Oczywiście statystyka nie oddaje złożoności wydarzeń, do których dochodzi w sypialniach. Stosunek płciowy może być wielogodzinnym aktem, jeśli tylko partnerom wystarczy sił i fantazji, może też być kilkusekundowym epizodem zakończonym przedwczesnym orgazmem – zazwyczaj ze strony mężczyzny.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Pierwszy stosunek płciowy

Szczególne znaczenie w seksualnej i emocjonalnej historii większości osób ma pierwszy stosunek płciowy. To, jaki on będzie i z kim go przeżyjmy, może (choć nie musi) determinować nasze zachowania seksualne w późniejszym życiu.

Wiek tzw. inicjacji seksualnej w społeczeństwach kultury zachodniej stale się obniża, w większości krajów pierwszy stosunek płciowy przeciętnie odbywany jest w wieku 16-18 lat. Oczywiście wiele osób inicjację przeżywa później (ze względów religijnych, emocjonalnych albo z braku partnera), a wiele – wcześniej. Już w wieku 11-12 lat chłopcy i dziewczynki teoretycznie są gotowi do tego, by odbyć pierwszy stosunek płciowy, mowa tu jednak wyłącznie o gotowości fizycznej, nie zaś emocjonalnej.

Nie jest przypadkiem, że systemy karne wielu krajów przewidują dla osób dorosłych sankcje za odbycie stosunku płciowego z nieletnim (w Polsce – poniżej 15 roku życia), upatrując w tym czynu pedofilskiego.

Jeśli natomiast nastolatki (dzieci) współżyją ze sobą nawzajem, nie podlega to sankcjom karnym, jednak w wielu przypadkach może się wiązać z poważnymi konsekwencjami psychologicznymi. Dlatego nawet najbardziej postępowi seksuologowie uczulają, że pierwszy stosunek płciowy powinien być ważnym i przemyślanym krokiem, na który zdecydujemy się dopiero po osiągnięciu dojrzałości emocjonalnej i znalezieniu odpowiedniego partnera. 

 • Czytaj też: Kiedy należy zachować abstynencję seksualną

Reklama

Stosunki płciowe – rodzaje. Waginalne, oralne, analne

Bill Clinton, były prezydent USA, po ujawnieniu romansu ze stażystką Moniką Lewinski, twierdził, że nie odbywał z nią stosunków seksualnych. Gdy wyszło na jaw, że między kochankami dochodziło do zbliżeń oralnych, najpotężniejszy wówczas człowiek na świecie usiłował wybrnąć z sytuacji przekonując, że seks oralny to nie stosunek płciowy.

Czy w rzeczywistości tak jest? Opinie są podzielone i nie zawsze nawet dotyczą sfery czysto seksualnej, a częściej leksykalnej, czy wręcz kulturowo-religijnej. Czy zbliżenie polegające na wprowadzeniu członka do ust można nazwać stosunkiem płciowym?

Faktycznie nie wszyscy tak uważają, choć przecież funkcjonuje zwrot „stosunek oralny”. Nieco mniej wątpliwości jest w przypadku, gdy stosunek płciowy ma charakter analny, to znaczy, gdy członek penetruje odbyt partnerki lub partnera. Aczkolwiek i w tym przypadku nie wszystkie definicje są zgodne.

Dla wielu osób czynnikiem decydującym o tym, czy daną czynność można nazwać stosunkiem płciowym, jest bowiem prokreacyjny charakter. Stosunek waginalny może prowadzić do zapłodnienia, zbliżenia analne i oralne - co do zasady – nie.

Czytaj też:

Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Bolesny pierwszy raz
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? Techniki, porady, najlepsze sposoby
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Podobne artykuły
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Kobieta w łóżku
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Orgazm przez sen
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Sposoby na zrobienie malinki
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!